Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Настройка на СБ радио

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Настройка на СБ радио

    На какво разтояние да очаквам че ще работи сега тази станция като има усилвател и да приемем че всичко друго и е наред

    Коментар


    • #17
      До: Настройка на СБ радио

      първо така и не разбрах каква е тази "midland 9+" CB антена, ако е по-къса от 3.6м значи има бобина и там с произволно рязане не става - а дали изобщо е за CB обхвата - да не е за 2м?. Най-вероятно проблемите са ти от лош кабел (намери си хубав 50 омов), лоши фишки (конекторите), или лоши спойки - като мерихте КСВ-то - каква мощност излизаше от радиото?

      настройването на КСВ с дължината на коаксиала е една голяма заблуда - ефект би имало само ако самата линия излъчва - т.е антената е каплава и голяма част от RF сигнала "изхвърча" през него.

      та съвета ми е - провери антената дали е за обхвата - ако е за 27Мhz - намери хубав 50 омов кабел - 6-10 метра - навий последните 3-4 метра от него преди антената (колкото по-близо толкоз по-добре) върху пласмасова бутилка - някъде 5-8 плътни навивки са достатъчни - и ги фиксирай със свински опашки (това се нарича RF choke и не позволява отразената вълна да се "разхожда" насам натам из кабела и да го "подгрява" - т.е намаляваш драстично загубите).

      и последно:
      На какво разтояние да очаквам че ще работи сега тази станция като има усилвател и да приемем че всичко друго и е наред
      да чуваш или да те чуват?
      ако искаш да чуваш повече - трябва ти добър предусилвател - за да те чуват - мощност - това при условие, че антената ти "работи", т.е КСВ-то след горните намеси е между 1 и 1.5. имай в предвид, че 1 S-деление на скалата на приемника на кореспондента ти е 6db или 4 пъти по-голяма мощност от твоя страна - дали ще те чува на S7 или S9 няма голяма разлика (разликата между разрешените 4W и "очакваните" след buster-а 100W)

      -----------
      p.p.
      открих антената "alan 9 plus" - за CB си е - 26-28MHz, ~1.6м


      успех
      Последно редактирано от damyan_rm; 20-01-09, 11:46. Причина: правопис
      LR Disco II, Td5

      Коментар


      • #18
        До: Настройка на СБ радио

        КСВ-то е правено със уред и антената не е рязана произволно все пак се доверих на човек занимащ се с това,самият кабел от антената до усилватела е около 1 метар,този от станцията до усилватела е 34см така ме посаветваха точно толкова трябвало да бъде а това за предусилватела за първи път го чувам, моля малко по подробно ако може да ми кажете каде се монтира този усулвател и откаде може евентуално да се намери

        Коментар


        • #19
          До: Настройка на СБ радио

          Първоначално публикуван от damyan_rm Преглед на мнение
          ...настройването на КСВ с дължината на коаксиала е една голяма заблуда ...
          Никаква заблуда не е, несъгласуваните кабели са си трансформатори. Само че е вандалски метод.

          Коментар


          • #20
            До: Настройка на СБ радио

            Най-добре се върни при майстора и го накарай да направи следното:
            1. Включваш станцията и директно на изхода Ватметър - трябва да покаже 4-5 Вата. Ако е доста по-малко -ще иска ремонт.В този случай бустера 747 не върши работа ,понеже на входа му няма достатъчно мощност от станцията за да усилва както трябва.
            2. Станция - КСВ-мер - коаксиал до антената, но вместо антена - товар 50 ома. Трябва КСВто да е близо до 1:1 Ако не е - търсете проблем по кабела - пречупен,смачкан ( най -вече където излиза от купето навън ), намокрен вътре и т.н. , ще трябва да се смени.
            3. Възможно е нещо да не е наред с модулацията - там ще трябва опитен майстор.Като те чуват колегите, разбираем ли е сигнала? Ако имаш AM/FM превключвател пробвай единия и другия вид модулация,има ли разлика?
            4. Станция - КСВ-мер - Антена. Това вече го е правил майстора,но не каза какво минимално КСВ е постигнал - ако е над 1,5:1 ,не е добре.
            Проверете в основата на антената трябва да има бобина и кондензатор ( разбрах че е 1,6 метра дълга,значи трябва да има) ,дали са здрави и добре запоени.
            Ако заработи както трябва ,това 747 най добре не го ползвай - не знам антената ти дали може да издържи 100 Вата ( при положение че има бобина и кондензатор )

            73,Наско
            На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

            Коментар


            • #21
              До: Настройка на СБ радио

              На cte international 747 му трябват 8 и нагоре вата атака за да извади 100 ватаFM\AM на изхода.Със 4-6 вата обикновенно стига до към 60-70 макс. и не са проблем за антената.
              А с 14 см да скъсиш алан 9+ си е кофти работа.Стига да не искаш да работиш в радиолюбителския на 28 и нагоре Мхц
              ПС: Еспериментирането е забавно нещо!
              Последно редактирано от subritual; 20-01-09, 17:04.

              Коментар


              • #22
                До: Настройка на СБ радио

                Първоначално публикуван от damyan_rm
                ...настройването на КСВ с дължината на коаксиала е една голяма заблуда
                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Никаква заблуда не е, несъгласуваните кабели са си трансформатори. Само че е вандалски метод.
                май трябва да изкоментираме това ...

                когато source-а, товара (антената) и характеристичния импеданс на кабела съвпадат - дължината на коаксиала няма значение - когато едно от 3 те е различно - линията се явява трансформатор на импеданс който импеданс е различен в различни точки по дължината му. Тогава вече, с рязане, може да се съгласува системата антена + кабел към изхода на трансивъра, но това по никакъв начин не влияе на ефективноста на антената - т.е. единственото което постигаш е да не товариш трансивъра.

                Има антени при които максималната ефективност на излъчване се постига не при чисти 50 ома а когато има и някаква реактанса(капацитет или индуктивност) - тогава обикновенно се слага съгласуващо звено при самата антена което трансформита системата антена+съгласуващо звено към чисти 50 ома и то с цел точно за да не влияе дължината на кабела.

                също може да се избегне влиянието на кабела, ако дължината му е кратна на половин ламбда (електрическа, с отчитане на скоростния му индекс)

                Заблудата обикновенно идва от това, че меренето се извършва от страната на трансивъра - тогава се отчита импеданса на системата от антена + кабел - при калпава антена или кабел, режейки от него се вижда промяна на КСВ-то в системата - но пак казвам - това изобщо не прави антената по-ефективна по никой начин - просто кабела ще си грее/излъчва от стоящата вълна която си цикли в него - същото нещо се постига и с трансмач, от страната на трансивъра и то без да се реже кабела.
                LR Disco II, Td5

                Коментар


                • #23
                  До: Настройка на СБ радио

                  Проблемат със СБ-то е решен.Наложи се да захраня радиото и усилвателя с 12 волта директно от акумолаторите,импулсният адаптор от 24 на 12 волта се оказа слаб да захрани усилвателя,промених дължината на кабелите от станцията до усилвателя от 34 см на 2,64 метра,този от стъпалото до антената от 1м на 4метра и сега вече нещата са коренно различни,антената и нея си я върнах към старите размери-1,55метра.Благодаря на всички

                  Коментар


                  • #24
                    До: Настройка на СБ радио

                    Честито колега,

                    Първоначално публикуван от stanimir.k1973 Преглед на мнение
                    импулсният адаптор от 24 на 12 волта .............
                    -с това трябваше да започнеш

                    Коментар


                    • #25
                      До: Настройка на СБ радио

                      Как точно взе 12 волта от акумулаторите? Ако е от средната точка, акумулаторите няма да живеят дълго.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Настройка на СБ радио

                        12 волта ги взех от моста между двата акумолатора.Имали друг начин?

                        Коментар


                        • #27
                          До: Настройка на СБ радио

                          Първоначално публикуван от stanimir.k1973 Преглед на мнение
                          12 волта ги взех от моста между двата акумолатора.Имали друг начин?
                          Да. С по-мощен преобразувател.

                          Като вземеш от моста, разбалансираш акумулаторите. Единият ще се презарежда, а другият - недозарежда.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Настройка на СБ радио

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Да. С по-мощен преобразувател.

                            Като вземеш от моста, разбалансираш акумулаторите. Единият ще се презарежда, а другият - недозарежда.
                            По тоя въпрос имаше цяла дискусия ... Не се сещам точно как се казваше темата ...
                            Но не е добра идея да теглиш ток от междинната точка на акумулаторите, доста акумулатори са бракувани така. Или ако ти се занимава, веднъж месечно може да ги разменяш, за да се преобръща балансът и така що-годе да се изразходят равномерно, но пък няма как да гарантираш, че за тоя и за следващия месец ще имаш една и съща консумация.
                            Другото решение е зарядна система, която зарежда двата акумулатора независимо един от друг. Аз съм правил такива, но за стационарни зареждачки. Това, което съм виждал като най-просто решение за коли е две динама по 12 волта, по едно за всеки акумулатор. При това положение затруднение идва при изолирането на едното динамо, защото то не трябва да има електрическа връзка със шасито на колата.
                            Абе ... май най-лесно идва с конвертор. Измери си консумацията на целия шак при върхово натоварване, сметни мощността, сложи 20% запас и си търси такава машинка.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Настройка на СБ радио

                              Какво имате предвид конвертор? Прост стабилизатор,който го има във всяко по-свястно захранване или ?

                              Коментар


                              • #30
                                До: Настройка на СБ радио

                                Първоначално публикуван от subritual Преглед на мнение
                                Какво имате предвид конвертор? Прост стабилизатор,който го има във всяко по-свястно захранване или ?
                                Може и прост, може и сложен, но това е идеята. Ако е прост, много ще загрява. По-добре импулсен. Продават се като камионджийски аксесоар, със сигурност ще намериш.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 17:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X