Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Настройка на СБ радио

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Настройка на СБ радио

    Здравейте,и Честита Нова Година!Аз съм от Враца и работя като тираджия в камиона имам СБ станция СТАБО ХМ 7040 ДТМФ антената ми е МИДЛАНД 9 + но обхвата които покрива е около 1-2 км.Неразбирам много от тези неща знам че мощноста е 4w .Бихте ли ме насочили каде в София или раиона могат да погледнат станцията , да замерят антената ,за да има по голям обхват,колеги казват че имат обхват 15-20км, знам че това е относително но 1-2 км е много малко.Не успях да намеря човек във Враца които да се занимава с тези неща затова пиша във вашият форум ако може да ми помогнете с нещо.Чулсам чесе измерва и някво КСВ ( ако не греша )обяснети ми какво е това (простете на невежия),може да пишете и на stanimir.k1973@abv.bg благодаря предварително желая ви ЗДРАВЕ и УСПЕХ през 2009година

  • #2
    До: настроика на СБ радио

    Ако жицата между радиото и пръчката на антената е дълга 3,67 метра и всичко е закачено здраво, би трябвало да си близо до оптимума. Ако е повече или по-малко, трябва да има съгласуваща бобина, която се настройва на място с тоя КСВ-метър.
    Не знам каква е тая антена. 4 вата не са кой знае колко. А виж на какво разстояние ще те чуват, и ти от какво, зависи от много нещо. Във Враца релефа е планински, значи - трудно.

    Коментар


    • #3
      До: настроика на СБ радио

      Стефане, дължината на жицата между предавателя и антената няма никакво отношение към съгласуването и полученото КСВ... За максимално доближаване на КСВ-то до 1 се налага настройка на самата антена която вече зависи от конкретният тим антена... Обикновено СВ антените са щирка с бобина по средата и най-отгоре има настрйваема част... Имайте в предвид че СВ обхвата е достатъчно широк и антената не може обикновено да бъде настроена еднакво добре за целия и затова обичайно се мери и настройва КСВ-то на 20 канал...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        До: настроика на СБ радио

        Вичко е много здраво закачено ,кабела е около 1м а нтената ми я сложиха в Алантелеком но не пожелаха да ми проверят станцията понеже не била на тяхната фирма затова ако може да ме ориентирате към кого да се обърна да погледне радиото.По въпроса със обхвата пробвал съм не само във Враца както казах аз я ползвам във камиона така че съм имал дастатачно възможности за експерименти, дори на магистралата от Правец за Ябланица при почти пряка видимост резолтата епочти същия

        Коментар


        • #5
          До: Настройка на СБ радио

          Добре дошъл колега!
          В един друг форум беше задал същия въпрос .... ама ...

          Намери радиолюбител във Враца или човека, който подържа станциите на таксиджиите!

          Бъди здрав и за много години ....
          Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

          Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

          Коментар


          • #6
            До: Настройка на СБ радио

            Толкова дълъг коаксиален кабел, всъщност се явява съгласуващия трансформатор. Или с целократна на толкова, по-голяма дължина.
            Щом е метър, между кабела и антената ще трябва да има бобина. Останалото - както го казаха колегите. Да купуваш за веднъж КСВ метър няма смисъл, макар че не е много скъп прибор.

            Коментар


            • #7
              До: Настройка на СБ радио

              Хайде и аз, барабар Петко с мъжете, да се изкажа...
              Ако антената е настроена добре, то КСВ (коефициент на стояща вълма), пак може да е много голям, заради неподходяща дължина на кабела (разбира се, става дума за коаксиален кабел, с импеданс 50 ома, толкова, колкото обикновено е входното съпротивление на подобни радиостанции). Подобряване на КСВ от кабела, се постига, като се реже по малко кабела (в случая, за тази дължина на вълната, по около50 см) и се следи как се променя КСВ. Ако не сме сигурни в качеството на антената, то най-добре би било да се ползва товар (товарно съпротивление), точно за тази честота.
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • #8
                До: Настройка на СБ радио

                Хайде сега, с кабел ще настройвате. Това е последна стъпка. Вандалска при това. Води и до изпукани кабели. Трябва да се докара антената до 50 ома, тогава дължината на кабела е без значение. Антената, ако си е за тази честота, вероятно е близка до 50. Може да има джаджа за настройване, примерно някоя дължина да е променлива. Ако е за друга честота, все едно няма да работи.

                За да има такава драстична разлика в разстоянията спрямо другите радиостанции, значи някъде имаме загуба на сигнал 50-200 пъти. Само от КСВ такива разлики говорят за чудовищен КСВ - примерно 15-20, което си е антена за друг обхват. Или някое прекъсване или късо съединение. Или нещо изгоряло по радиото.

                Коментар


                • #9
                  До: Настройка на СБ радио

                  Точно стоящата вълна се получава в кабела, когато е с нужната дължина, кратна на дължината на вълната...
                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Настройка на СБ радио

                    Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                    Точно стоящата вълна се получава в кабела, когато е с нужната дължина, кратна на дължината на вълната...
                    Ако е кратна на дължината на вълната, все едно на другия край е същото, каквото в началото и никаква трансформация не правиш, въпреки че има стояща вълна. Трансформатори се правят с нецяло число полудължини на вълната.

                    Работата е там, че когато КСВ=1 на антената, той си е 1 по целия кабел. Ако не е, той е различен по продължение на кабела и се повтаря на всяка полудължина по кабела. Може да има, или да няма точки с КСВ=1 или близо до 1. Ако има, хубаво - режеш там и включваш предавателя.

                    Ако не пукнеш кабела по напрежение. Ако КСВ не е 1 навсякъде, на места по кабела има чудни напрежения и тоци, нямащи нищо общо с изхода на радиото и проектния импеданс на линията. Пуквали сме кабел и по ВЧ загуби - още по-ефектно. Стапя се на равни интервали, можеш да измериш точно с каква честота сме го пекли.

                    С една дума - хубаво е да се почне от настройка на антената. Настройка с кабел - в радиоклуба или в гората.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Настройка на СБ радио

                      Тази тема бе пусната и в друг форум за радиолюбители и се разви по подобен начин .
                      Защо става така не мога да разбера.
                      По темата-
                      Колега,имай в предвид че когато има прохождения или така наречените смущения QRM,от други далечни станции,то локалния ти обхват намалява драстично.
                      2.Имай в предвид антената/ите на отсрещните ти кореспонденти,те също имат значение.
                      Обикновенно между 2 мобилни станции с 4 вата и около 1.5м антени обхвата е около 20км в ОБЩИЯ случай.
                      Ако идваш до София можеш да попиташ на 25 канал (тираджийсия)
                      дали някой не може да ти помогне.Познавам човек там ,който би взел насериозно проблема ти ,просто не е май етично да му давам координатите тук

                      Коментар


                      • #12
                        До: Настройка на СБ радио

                        Този общ случай, аз бих нарекъл идеален... Може би съм го писал и преди, но този банд е меко казано капризен и за да се работи на него ефективно, трябват сериозни познания и апаратура, разбирай най-вече антени. При това, поради спецификата на AM и FM модулациите, успехите са много скромни...
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Настройка на СБ радио до subritaul

                          Благодаря за инфото!Ако можеш пусними координатите на този човек щом би погледнал насериозно в/у нещата на имеил stanimir.k1973@abv.bg или ми изпрати твоят скаип моят е Stanimir Kamenov .Пздрави и успешна 2009 година

                          Коментар


                          • #14
                            До: Настройка на СБ радио-усилвател

                            сложих усилвател Боостер 747 но няма голям ефект.Ако всичко е наред на какво разтояние би трябвало да работи станцията.Намерих човек за КСВ-то измериго и отряза антената с 14 см незнам това дали е проблем чул съм че колкото по дълга е антената талкова по добре

                            Коментар


                            • #15
                              До: Настройка на СБ радио-усилвател

                              Първоначално публикуван от stanimir.k1973 Преглед на мнение
                              сложих усилвател Боостер 747 но няма голям ефект.Ако всичко е наред на какво разтояние би трябвало да работи станцията.Намерих човек за КСВ-то измериго и отряза антената с 14 см незнам това дали е проблем чул съм че колкото по дълга е антената талкова по добре
                              Антената трябва да има определена дължина за определената честота. По-къса или по-дълга - вреди.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X