Обява

Свий
Няма добавени обяви.

PMR честоти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • PMR честоти

    Здравейте, искам да направя подарък на приятел две малки станции на Baofeng, които да му програмирам на PMR честотите. Идеята ми е да може да се свързва с всички останали PMR станции. Въпросът ми е има ли някои, такива станции и проверявал ли ги е за някаква кодировка. Конкретният ми въпрос, фабричните PMR станции работят на посочените 16 канала или освен честотите имат и DTS кодировка?

  • #2
    Първоначално публикуван от dilyan_n Преглед на мнение
    Здравейте, искам да направя подарък на приятел две малки станции на Baofeng, които да му програмирам на PMR честотите. Идеята ми е да може да се свързва с всички останали PMR станции. Въпросът ми е има ли някои, такива станции и проверявал ли ги е за някаква кодировка. Конкретният ми въпрос, фабричните PMR станции работят на посочените 16 канала или освен честотите имат и DTS кодировка?
    Имам Баофенг и работи ПМР и ДЖ,МР. , фабрични кодировки няма.

    ПМР са от 446,018 до 446,193.

    на джием ер се свързват без проблем с едни други уокитокита които имам (Униден)

    Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

    Коментар


    • #3
      Програмирай му честотите на каналите - това не направено фабрично.
      Може да ги намериш в мрежата или директно от тук.
      Враг усраине

      Коментар


      • #4
        Може да се конфигурират PMR честотите и през компютърна програма (CHIRP). Повече - в тази тема: Baofeng UV-5R - OFFRoad-Bulgaria.com. Конфигурационният файл се сваля от тук: https://drive.google.com/open?id=1JE...Ovm8cuuDwxRYmj
        Трябва и кабел. Моят съм го взел от Илиянци навремето.
        Следва да се конфигурира и мощност до 1W за PMR. Толкова е разрешеният максимум.

        Коментар


        • #5
          Принципно PMR е до 0.5 вата, иначе естествено благодаря за отговорите, ясно ми е как става работата по програмирането. Въпроса ми беше трябват ли някакви кодове за дигитален скуелч или всички канали са отворени, на фабричните PMR станции.

          Коментар


          • ezhko
            ezhko коментира
            Редактиране на коментар
            Принципно е 0.5 W, но на практика Баофенг настройките са минимум 1W. (а колко излъчва реално е божа работа)
            😀
            Ако ще сме съвсем прецизни, за PMR се изисква интегрирана с корпуса антена, а на Баофенга не е такава.
            Тук е коментирано в подробности (вкл. за скуелча) :https://www.lz1fw.com/beginner/PMR446MHz/index.html
            Последно редактирано от ezhko; 20-03-24, 03:53.

        • #6
          За скуелча няма правила, може да се ползва всякакъв тип.
          Враг усраине

          Коментар


          • #7
            Това, което сте ми препратил, четохте ли го докрай или само до часта с интегрираната антена, за която не съм питал. Първо в статията са посочени само 8 канала, което е до 2017 година и второ пише, че каналите са кодирани (неофициално за България), с изключение на 8ми. Каквото и да рече това неофициално за България, едва ли производителите на PMR станции произвеждат, специално такива за България. И понеже из интернет намирам различна информация, някъде с кодове, някъде без, та затова питам. За пореден и последен път ще опитам да си задам въпроса, и ще помоля хора, които не знаят или не разбират въпроса да не коментират. Фабричните PMR станции с 16 канала, ползват ли DCS или СТСSS кодировка или са отворени?

            Коментар


            • #8
              Линка беше примерен, ето ти актулен към момента за честоти:

              https://icomuk.co.uk/Changes-to-digi...2018/3996/135/

              За последен път пиша:
              Правилата за този обхват НЕ ОПРЕДЕЛЯТ как и какъв скуелч да се използва.
              Нито пък как производителя да настои каналите на радиата си спрямо тях.
              13 канал например на една марка изобщо не е задължително да се чува с 13 канал на друга.
              От 1 до 8 просто има по-голяма вероятност.
              Два вендора може да имат различни честоти и различен вид скуелч на тях.
              Дори не е задължително да са номерирани от 1 до 16!

              Просто настрой двете токита еднакво спрямо разрешените честоти и мощност.
              Може да настроиш дори 32 "канала" - 16 "чисти" без DTMF / CTCSS и още 16 с НЯКАКЪВ цифров.
              Така двете токита задължително ще се чуват едно с друго.
              Не може да гарантираш, че ще са съвместими с всички останали - само по между си.

              Освен това темата не е за този а за другият раздел от който е поста!
              Враг усраине

              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от dilyan_n Преглед на мнение
                Това, което сте ми препратил, четохте ли го докрай или само до часта с интегрираната антена, за която не съм питал. Първо в статията са посочени само 8 канала, което е до 2017 година и второ пише, че каналите са кодирани (неофициално за България), с изключение на 8ми. Каквото и да рече това неофициално за България, едва ли производителите на PMR станции произвеждат, специално такива за България. И понеже из интернет намирам различна информация, някъде с кодове, някъде без, та затова питам. За пореден и последен път ще опитам да си задам въпроса, и ще помоля хора, които не знаят или не разбират въпроса да не коментират. Фабричните PMR станции с 16 канала, ползват ли DCS или СТСSS кодировка или са отворени?
                ОК. Подред и по устав:
                - В момента разпоредбите на Комисията за регулиране на радиосъобщенията касаещи PMR 446 следват ECC Decision on PMR 446
                - Понеже спомена Баофенг и настройки, предполагам, че те интересува аналогов PMR 446, където според горния документ има наистина 16 канала от 446.00625MHz до 446.19375MHz през 12.5 kHz
                - Пак от горния документ, след 2017г., се изисква станцията да има Continuous Tone Controlled Signaling System (CTCSS) функционалност според ETSI Technical Specification TS 103 236
                - Фабричните аналогови PMR 446 станции (ако отговарят на тези изисквания) следва да имат възможност за CTCSS кодиране.
                - Баофенгът не е легална PMR 446 станция, заради минималната мощност от 1W и заради сменяемата антена.

                А на практика:
                Евтините аналогови PMR 446 станции имат само 8 канала. От тези аналогови, които имат 16, повечето имат само CTCSS (познава се по това, че имат само 38 "Privacy codes"), а по-напредничавите модели ползват и DCS (и съответно имат 121 кода, като тези от 39 до 121 са DCS). Като кодовете могат да се ползват, а могат и да не се ползват в повечето станции.
                Как се нагласят настройките на CTCSS и DCS за Баофенг го има в упътването и на доста места в Youtube. Параметрите за настройка на съответните кодове могат да се намерят тук: Squelch - Wikipedia

                Toва върши ли ти работа?
                Последно редактирано от ezhko; 20-03-24, 12:43.

                Коментар


                • #10
                  По въпроса зададен в първия пост, най- добре е да настроите станциите на осемте канала, които подържат абсолютно всички уоки токита. А, пък в последствие може да се прави кодировката според желанието и възможностите на станцията с която искат да се "сдвоят".
                  Suzuki Vitara 1.6 Avtomatic
                  SSang Yong Kyron 2.0xdi
                  Jeep Grand Cherokee WJ 2.7crd ; Jeep Grand Cherokee WК2 3.0crd

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X