Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Неделен излет и тестване на КВ апаратура и антени

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Неделен излет и тестване на КВ апаратура и антени

    Първоначално публикуван от subritual Преглед на мнение
    Мда,стига да се покатериш да си я закачиш.Един колега се е сдобил с мачта за джипа,точно за тая цел,ама нека той си каже
    Ако говорим за България, няма район, дето да няма дръвче поне няколко метра високо. Трябва да се носи найлоново въже с топче накрая и прашка. Стреля се нагоре, през върха на дървото, намира се топчето и се изтегля с въжето проводника на антената. Според банда се носят няколко дължини жици и съгласуващ трансформатор или антенен тунер. В двата края на жицата се слагат изолатори, каквито има. Отвода е от долния край. Наклона на жицата спрямо земята е около 30 градуса
    Така за 2-3 минути става добра антена, в пъти по-ефективна от каквато и да било мобилна. Събирането става за същото време.

    Има и лесен резервен вариант, ако се загуби топчето - камък!!
    Последно редактирано от Веско; 09-03-09, 10:41.
    Show must go on!
    LZ1VES

  • #2
    До: Направа на антени, избор, теория и практика

    Ето и една идея за част от практическата работа която обсъждаме... Та Веско скоро ще се сдобие с уникално добра КВ станция, Влади вече получи неговата, аз също чакам моята и освен това сме поръчали с Влади две мобилни пренастройваеми автоматично КВ антени... Та предлагам да поканим изявени КВ радио експерти с техните станции и да направим един излет с пълно тестване на отделните технически решения за да се види кое, как работи и е най-практично за нашите цели... Ако всички сте съгласни така ще дадем възможност на следващите по-лесно да вземат решения относно КВ оборудване и най-вече антени...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      До: Направа на антени, избор, теория и практика

      засега не съм опитвал, четох че руснаците често надуват балон с хелии да вдигне дългата жица (при безветрие)
      някой да има такива газове на разположение?
      LZ1NDI
      DR650SE K8

      Коментар


      • #4
        До: Направа на антени, избор, теория и практика

        Хелий се купува. Пълнят балони с него по празниците. Тъпото е, че бутилките не го задържат задълго.

        Вандалският метод е с водород. Получава се на място с електролиза. Смесен с кислород, но пак лети. Е, и гърми, хубаво е да се внимава.

        Коментар


        • #5
          До: Направа на антени, избор, теория и практика

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          ...Вандалският метод е с водород. Получава се на място с електролиза. Смесен с кислород, но пак лети. Е, и гърми, хубаво е да се внимава.
          Това ми напомня една случка, от преди Втората световна, в САЩ... и един германски дирижабъл, май "Хинденбург" се казваше...

          Хелият е подходящ, лошото е, че жицата тежи, особено, ако с нея ще се излъчва по-голяма мощност...
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            До: Направа на антени, избор, теория и практика

            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
            Това ми напомня една случка, от преди Втората световна, в САЩ... и един германски дирижабъл, май "Хинденбург" се казваше...
            Аз затова казах вандалски. Даже не гори, като дирижабъл, ами си гърми от раз, щото не се отделя кислорода. Но ако се внимава, пораженията ще са малки. Стъклата на 4-5 сгради примерно.

            Коментар


            • #7
              До: Направа на антени, избор, теория и практика

              Няма проблем, кой както иска. Ние с Влади понеже ще сме с избраните от нас антени които си стоят на автомобилите ще се занимаваме с барбекюто... междувременно кой както иска да вдига балони... само ще направим минимално разстояние че да не иде барбекюто зян при неуспех с водорода... В края на краищата ще е важно да се отбележи кой с какви антени и станции каква връзка прави... за колко време и колко удобно...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Направа на антени, избор, теория и практика

                Здравейте и от мен,
                това с балона става но при почти пълно безветрие.Отделно трябва и
                добра система от радиали(противовеси) на земята и се получава много добра DX антена.За един от контестите на 160М преди години Бен,DL6FBL беше наел за 48 часа мобилен кран с 70м стрела и го ползва като опора за жичен вертикал.Упражнението беше на полето или на стадион ако се не лъжа.Сред Контестмените луди колкото искаш...
                Кажете дата за упражнението и се включвам ако не на място то поне
                от дома.

                73,Наско
                На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

                Коментар


                • #9
                  До: Направа на антени, избор, теория и практика

                  и аз бих хвърлил една дълга жица в колата, хайде като измислите кога/къде ще намина
                  LZ1NDI
                  DR650SE K8

                  Коментар


                  • #10
                    До: Направа на антени, избор, теория и практика

                    Аз ще съм с барбекюто
                    LZ1HKW
                    Реглаж на преден и заден мост
                    My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                    Коментар


                    • #11
                      До: Направа на антени, избор, теория и практика

                      Ще трябва малко да изчакаме да се стопли времето че не всички радиолюбители са готови да изкарат два три дни в сегашните условия навън... Нека и Веско се върне но аз предлагам нещо след месец да речем и да идем към Мургаш да речем... Едно че е близко и второ ще се постараем да направим такъв маршрут че и колегите с леки автомобили да могат да дойдат от една страна, а от друга да има голяма поляна, вода, дървета за антени, място за барбекю и т.н. Ако някой няма да може да остане ще гледаме да е удобно за прибиране до София и идване отново на следващият ден... Може да помислим също и за Плана планина... Междувременно нека обсъдим и подготвим сценария за тестовете и уточним участниците...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        До: Направа на антени, избор, теория и практика

                        Предложението е тръгване в петък и прибиране в неделя следобед...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #13
                          До: Направа на антени, избор, теория и практика

                          Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                          Това ми напомня една случка, от преди Втората световна, в САЩ... и един германски дирижабъл, май "Хинденбург" се казваше...

                          Хелият е подходящ, лошото е, че жицата тежи, особено, ако с нея ще се излъчва по-голяма мощност...
                          Я ти да не си бил свидетел на случката, млад ми се виждаш ...
                          @Венцислав Петров
                          Дайте скед, някой може и да са на други места из България.Ако има оповестена честота и час за начало може станции от цяла България да се отзоват и това да даде добра представа за възможностите на отделните антени при организиране на аварийна радиовръзка.
                          www.mountain.ru - тук има интересни идеи за лесно преносими антени.
                          Последно редактирано от Keltis; 10-03-09, 17:11.
                          Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Неделен излет и тестване на КВ апаратура и антени

                            Като решите кога .....
                            Аз ще изляза на някой баир около наше село и ще крещя по-силно ...
                            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                            Коментар


                            • #15
                              До: Неделен излет и тестване на КВ апаратура и антени

                              Първоначално публикуван от Keltis Преглед на мнение
                              Я ти да не си бил свидетел на случката, млад ми се виждаш ...
                              @Венцислав Петров
                              Дайте скед, някой може и да са на други места из България.Ако има оповестена честота и час за начало може станции от цяла България да се отзоват и това да даде добра представа за възможностите на отделните антени при организиране на аварийна радиовръзка.
                              www.mountain.ru - тук има интересни идеи за лесно преносими антени.
                              Всичко ще е публично обявено в тази тема и желаещите да се включат от други места са повече от добре дошли...


                              Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                              Като решите кога .....
                              Аз ще изляза на някой баир около наше село и ще крещя по-силно ...
                              А ти защо не вземеш да дойдеш на нашият баир бре...? През деня няма никакво КВ, тогава ще работи само барбекюто...
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X