Обява

Свий
Няма добавени обяви.

APRS в Европа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: APRS в Европа

    Хмм, този блутут ще ми изяде главата...
    Странно се държи, никак не очаквах да се представя като мобилен телефон това животно...
    Явно ще се свиква.

    С батерията обаче не зная... Доста негативи изчетох и явно има защо.
    Искрено се надявам акумулаторът да се "разработи" след някой и друг цикъл защото това долното никак не изглежда добре.
    Да не говорим че и по същият безобразен начин се и държи.
    1200mAh от 1800mAh по табела... Не е като да няма какво да се чака.

    Враг усраине

    Коментар


    • #47
      От: APRS в Европа

      Само да споделя малко опит с APRSdroid.
      Ако се свали приложението директно от сайта:
      http://aprsdroid.org/download/ , не е нужно да се плаща.
      Освен това, може да се свали офлайн карта, за определена държава:
      http://download.mapsforge.org/maps/europe/
      Файлът се преименува на "aprsdroid.map" и се качва на SD картата.
      По този начин, не се ползва интернет. Единствения малък проблем е че картите са за отделните държави и да се направи една карта на Европа (или даден регион) е малко тегава работа (поне аз не можах да го направя).

      Другото нещо, което искам да споделя е че връзката на телефона и радиото може да се осъществи и без кабел, дори и радиото да няма VOX.
      В случай, че се ползва за "няколко точки на ден", просто се избира от менюто "Една позиция", след около секунда, телефона почва да жужи през говорителя. През това време, се натиска PTT бутона на радиото и сигналът бива изпратен. Без кабели, без интернет.

      Коментар


      • #48
        От: APRS в Европа

        През уикенда направих малко тестове с постановката извън граница.
        Доколкото може да се каже това за разходка до Власинското езеро
        Постановката е радиото с външно захранване забито в куфарите на мотора, 5W и външна антена 1/2 λ Diamond NR-770.
        Бийкън интервала го бях оставил на всяка минута.
        Май трябва да съм доволен... Пакетите, които съм успявал да "метна" с нея са повечето през Петрохан (LZ0BGN) и един май е минал през YU0XPI - някъде над Бяла Паланка/Пирот.
        Повече - след 2 седмици
        Та може и да е "куче" - резултата напълно покрива нуждите и очакванията като цяло.
        Относно радиото... Емало си е бабата. Както някой беше казал: Швейцарско ножче с много остриета.
        Спокойно може да си счупиш нокът докато се опитваш да го накараш да свърши нещо.
        Нищо де - то се знаеше, че изобщо не прилича на PMR радио от към настройки. Ще се свикне...
        За ся го карам с импровизирани бележки за по-лесно.


        Враг усраине

        Коментар


        • #49
          От: APRS в Европа

          Преди почти седмица писах в тази тема че може да се изпраща сигналът от телефона, просто доближаваики го до микрофона на станцията, но явно още чакам одобрение...

          Коментар


          • #50
            От: APRS в Европа

            Я да посъживя малко темата, въпреки, че този пост не се връзва особено със събджекта...
            Преди няколко дни ходих до северна България и реших да си поиграя с APRS тракването.
            Първият скрийншот е от следата през радио като постановката е Vertex VX-8, 5W изходяща мощност и антена на покрива на колата от този тип.
            Резултатът ми се струва доста незадоволителен.
            Отатък балкана съм успял да метна само един пакет през Петрохан и само толкова.
            Дали ако се ползва по-висока мощност от порядъка на 40-50W (друго радио, разбира се) и по-сериозна антена, като този Diamond например този резултат би бил драстично по-различен?

            Вторият скрийншот е от трака на връщане правен с андроид дивайс и GPRS мрежа за пренос на мобилен оператор вместо радио.
            Както се вижа резултата е далеч, далеч по-добър отколкото радио.

            Въпросът е какви са "best practices" при мобилните тракери? В смисъл изходяща RF мощност, антени?







            Враг усраине

            Коментар


            • #51
              От: APRS в Европа

              Външна антена и 25 вата е оптимума според мен. Въпрос на гейтове и настройка е останалото. Колкото повече гейтове наслагаме, толкова по-добро покритие ще има. За гейт е нужно радио, кабелче и стар компютър със звуков вход- нищо повече (всичко друго става за няколко часа и е софтуерно).
              Така като гледам трака, мисля си, че проблемът е някъде другаде обаче... oт 9 сутринта до 7 вечерта сякаш е било изключено устройството. Има 2 точки в 5 следобяд, но някак прекалено рязко изчезва ... и после се появява пак така. По-скоро в случая проблемът е бил технически според мен.
              Последно редактирано от upi; 24-10-14, 13:19.
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #52
                От: APRS в Европа

                Ами на отиване в 9ч. за последно съм успял да метна пакет малко преди Реброво през Петрохан и толкова.
                След това от там по искърското до Мездра и с. Лик, където бях на гости не е успяло да изрпати нищо.
                Пред деня не съм се движил.

                После съм успял да изпратя едва два пакета около с.Дърманци, след като си тръгвах.
                Така че не са само 2 точки след обяда - всичките по АМ Хемус и южната дъга на околомръсното са от връщането приквечер.
                Някъде между с. Чурек и с. Елешница съм взел успешно да пращам отново пакетите, сравнително устойчиво през LZ0SOF и LZ0DOE.

                Та не знам дали е било технически проблем при мен.
                Принципно може да стане така при липса на GPS сигнал но не мога да кажа, защото радиото не ми беше пред погледа - както съм го вкл. сутринта не съм го пипал изобщо.
                От друга страна таблета на връщане както се вижда не е губил сигнал и е изпратил сумати пакети.

                Според мен или е изгубил сателити или по-вероятно не му е стигала сила да метне до гейт.
                Дори съм учуден, че в Мездра не е успял да метне нещо през LZ0VRC - след обяда се мотах няколко часа в града и то във високата му част около болницата.
                То от там се вижда Враца... Вярно, че гейта според картата си е в самият град и е в ниско, ама...

                Явно си трябва по-сериозна антена най-малкото.
                И по възможност повече мощност...
                Аз и на мотора съм забелязал, че ако не ползвам даймънд-а като външна антена, тази на токи-то само си е нищо работа!
                Чувам що годе но мен никой не ме чува
                Враг усраине

                Коментар


                • #53
                  От: APRS в Европа

                  За LZ0VRC яно не съм прав - намерих няколко пакета, получени от този гейт:

                  2014-10-22 17:19:59 EEST:*LZ5AF>TS0W68,LZ0VRC-2*,WIDE2-1,qAR,LZ0BGR-2:`3GcnR$>/`"7G}QRV*LZ0DOE_**
                  2014-10-22 17:19:59 EEST:*LZ5AF>TS0W68,LZ0VRC-2*,WIDE2-1,qAR,LZ0BGR-2:`3GcnR$>/`"7G}QRV*LZ0DOE_*

                  Както и да е, резултата така или иначе следва да се подобрява доста [emoji4]
                  Враг усраине

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X