Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Детекторно радио

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Детекторно радио

    Правил съм си радио с феритна антенка, 2 транзистора и батерийка 1,5 волта. Дори с положителна обратна връзка.
    Не ми е много ясна тая магия да си правиш детекторно. Вероятно защото не съм си правил.

    Коментар


    • #17
      От: Детекторно радио

      Направата на деДекторен приемник е висше изкуство. Говорим за сериозен апарат, който може да се равнява със суперхетеродин. Ицо да не говори пренебрежително, защото такова изпълнение не е лесно. Впрочем, в Интернет има много писано по въпроса.
      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

      Коментар


      • #18
        От: Детекторно радио

        Най-трудната част са високоомните слушалки. Иначе с ръждиво ножче за бръснене Polsilver и графит от молив също се прави точков преход

        Коментар


        • #19
          От: Детекторно радио

          Вчера намерих и слушалката, и в една прашна картонена кутийка камъчето и по-малкото камъче, с което с брат ми чувахме музика през пращенето.
          Нищо не се чуваше, през две ноти - колкото измисмиш сам. Обаче радио.

          Коментар


          • #20
            От: Детекторно радио

            Аз пък не съм си правил, защото като малък ме беше страх, че няма да тръгне (като малък бях такъв), а като поотраснах малко и ми купиха комплект за сглобяване от "млад техник", та го прескочих този етап.
            П.П. Все още ме е шубе, че няма да тръгне, тъй че още тия дни ще пробвам да си сготвя едно, хем и на децата може да им е интересно
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар


            • #21
              От: Детекторно радио

              Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
              Аз пък не съм си правил, защото като малък ме беше страх, че няма да тръгне (като малък бях такъв), а като поотраснах малко и ми купиха комплект за сглобяване от "млад техник", та го прескочих този етап.
              П.П. Все още ме е шубе, че няма да тръгне, тъй че още тия дни ще пробвам да си сготвя едно, хем и на децата може да им е интересно
              А аз точно от тия руските сглобяеми така и нищо не подкарах. След 2 опита се отказах.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                От: Детекторно радио

                Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                Аз пък не съм си правил, защото като малък ме беше страх, че няма да тръгне (като малък бях такъв), а като поотраснах малко и ми купиха комплект за сглобяване от "млад техник", та го прескочих този етап.
                П.П. Все още ме е шубе, че няма да тръгне, тъй че още тия дни ще пробвам да си сготвя едно, хем и на децата може да им е интересно
                Детекторен съм правил с помощ. Комплекта струваше 10.50лв. Като си спомня колко пъти пренавивах бобините на феритната антена, все се късаше малко преди края,
                направо ми става лошо и сега.

                Коментар


                • #23
                  От: Детекторно радио

                  Е, не. Запалих фитила.
                  До една седмица ще сглобявам пак детекторен приемник ...
                  Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                  LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                  Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Детекторно радио

                    Здравейте и с днешна дата.
                    Разликата от преди 30 години и сега е, че в града нищо не можеш да хванеш на средни вълни с обикновено радио, камоли с детекторно. Имулсни захранвания, други китаиски истории абсолютна електромагнитна боза.
                    Това с 220 за антена съм го чел в разни стари книги, ама никога не съм го пробвал било от страх било от липса на "зелен губер"
                    м/у другото най-големия сакатлък които ми се е случвал е когато правих опит да стопя е вдна епроветка сяра и оловни стружки за да направя детектор и епроветката се пръсна. "галенит" никога не съм виждал, а номера с бръснарското ножче така и не го сванах как работи.
                    Най-простичкия начин за радио е една 20-ина метра тел за антена една отверка в земята за земно и една телефона слушалка напреко на слушалката един диод без значение как и свирва всеки път. Верно по слабо от такова с бобина и кондензатор и лови най-малко 2 станции едновремено, но СВИРИ

                    ПОЗДРАВИ

                    Коментар


                    • #25
                      От: Детекторно радио

                      Първоначално публикуван от bay-petko Преглед на мнение
                      "галенит" никога не съм виждал, а номера с бръснарското ножче така и не го сванах как работи.
                      Практически всеки преход между метал и проводим неметал представлява диод. Хубав, лош - диод и за поставената цел може да свърши работа.

                      Галенит - ако не ти се прави на геолог, си купуваш от музея "Земята и Хората" примерно. Също вършат работа почти всички минерали с метален блясък (с изключение на самородни метали).

                      Коментар


                      • #26
                        От: Детекторно радио

                        Първоначално публикуван от bay-petko Преглед на мнение
                        Здравейте и с днешна дата.
                        Разликата от преди 30 години и сега е, че в града нищо не можеш да хванеш на средни вълни с обикновено радио, камоли с детекторно. Имулсни захранвания, други китаиски истории абсолютна електромагнитна боза.
                        ПОЗДРАВИ
                        Всички обхвати извън УКВ са забозени. Пробвах с няколко радиа да хвана нещо по ниските честоти. В началото си мислех, че е заради ментерливите радиа. И с хубави приемници - все тая. Само смущения!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Детекторно радио

                          В KN34PC има работеща схема с изходен траф и нормални слушалки 32 ома, имам и укв детекторно радио, но съм на няколкостотин метра от предавателя де, та се чува. Има друго интересно и необяснимо за мен - с обикновена самоделка 2-V-2 хващам на LW/MW/SW повече и чисто при това станции, от колкото с модерен приемник

                          Коментар


                          • #28
                            От: Детекторно радио

                            Първоначално публикуван от Pavel77 Преглед на мнение
                            В KN34PC има работеща схема с изходен траф и нормални слушалки 32 ома, имам и укв детекторно радио, но съм на няколкостотин метра от предавателя де, та се чува. Има друго интересно и необяснимо за мен - с обикновена самоделка 2-V-2 хващам на LW/MW/SW повече и чисто при това станции, от колкото с модерен приемник
                            Това е напълно нормално ако съвременния приемник е китайче до 10 лв (пък и не само).
                            Нормален линеен или рефлексен приемник с посочената конструкция (2-V-2 т.е. 2 стъпала ВЧУ, детектор и 2 стъпала НЧУ) спокойно ще бие повечето китайци на пазара по чувствителност. Виж по селективност не съм сигурен, но имайки в предвид качеството на изработка и съгласуване на стъпалата в съвременната китайска схемотехника - нищо чудно.
                            Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                            LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                            Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Детекторно радио

                              Правил съм преди 8-9 години като бях в техникума. За антена ползвах носещата тел на кабела на кабелната до съседния блок, за земно парното, един стъклен пин диод и една черна слушалка 2.2 килоома. Даже сега я мернах в нас ама съм и загубил стоманената мембрана.
                              Ники

                              Коментар


                              • #30
                                От: Детекторно радио

                                О, с руски слушалки, 2х2,2К с гумените уплътнения.След 10 минути ушите залепваха като ваденки, ама удоволствието беше огромно.Още ми е пред очите зелената тръба с много навивки и изводи през 4-5, нямах променлив кондензатора, за сметка на това галета с 20 или 24 позиции, не помня вече, и стъкления Д9 с черната точка.Е, наложи се да донавивам бобината, че първия извод беше от петата навивка.Както всяко уважаващо себе си радио, и това беше в кутия...от обувки.От пред галетата и слушалките(бяха със щепселче), от зад буксите за антената и земното(парното)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X