Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Детекторно радио

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Детекторно радио

    Здравейте,
    правили ли сте детекторно радио някога?
    Повод да пусна темата е, че вчера/неделя/ ходих до вилата да посадя няколко дръвчета и докато търсих тел случаино изрових старите си слушалки.
    Леле колко спомени ми върнаха , а и малкия човек /сънът ми на 4.5 г/ се изкефи как работи радио без батерии и ток.
    Дипола за късите вълни един диод 'напреко " на слушалките и свирна.. КЕФ..

    Поздрави
    58
    О! ДА
    56.90%
    33
    НЕ, Никога
    18.97%
    11
    Искам , но незнам как
    13.79%
    8
    Незнам какво е това
    10.34%
    6

  • #2
    От: Детекторно радио

    На времето когато бях много млад (по скоро малък)-някъде 5-6 клас си направих едно класическо такова. С кристал галиев арсенид и карфичка. Мале колко отдавна е билооо.
    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

    Коментар


    • #3
      От: Детекторно радио

      Даааа, върна ни в юношеството. И аз съм правил някога, доста отдавна. То дали не беше и задължително по физика ли, по трудово ли?
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        От: Детекторно радио

        Охооооо, и още как.
        С един стъклен прозрачен точков диод (руски), една бобина и кондензатор и високоомни слушалки, заземление от радиатора в панелката, антена - един проводник от покрива ....
        Чуваше се нещо все пак. Голем кеф беше, по цяла нощ...
        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

        Коментар


        • #5
          От: Детекторно радио

          Следващият етап е да изолираш телта за простора със старите керамични изолатори за радиоточките по село,парче,,руда",сложено в метална капачка от буркан,за да хващаш повече станции... .
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • #6
            От: Детекторно радио

            Въпреки че се занимавам с електроника от доста време - не съм правил детекторен приемник. Няма и да правя. Разделът от електрониката започващ с "радио" ми е безинтересен...
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #7
              От: Детекторно радио

              Аз пък съм правил и не тръгна. Преди 30 години някъде.

              Коментар


              • #8
                От: Детекторно радио

                Помня, че голям проблем беше изнамирането на високоомни слушалки.
                WG 2.7 CRD

                Коментар


                • #9
                  От: Детекторно радио

                  Много отдавна не съм пробвал, но ми се струва, че без кондензатор и бобина сега няма да стане. Едно време и само с диод вървеше, но се чуваше основно Хоризонт, с 30% Христо Ботев..., но сега са много и ще има наслагване.
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #10
                    От: Детекторно радио

                    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                    Много отдавна не съм пробвал, но ми се струва, че без кондензатор и бобина сега няма да стане. Едно време и само с диод вървеше, но се чуваше основно Хоризонт, с 30% Христо Ботев..., но сега са много и ще има наслагване.
                    На средни вълни има точно толкова радиостанции, колкото и преди 30 години. Даже не знам Христо Ботев още ли го излъчват там. УКВ/ЧМ, които са търговски интересни и по тази причина - навалица, с диода все едно няма да ги чуеш.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Детекторно радио

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      На средни вълни...
                      Не че има велико значение, ама...

                      Първоначално публикуван от bay-petko Преглед на мнение
                      Дипола за късите вълни...
                      То и в късите надали има велика разлика от преди 30 години. Моето тръгна. Сигурно съм бил 1-ви - 2-ри клас. Но едва-едва се чуваше. Слушалките не бяха тия, дето трябва, та затова.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Детекторно радио

                        Имам я някъде все още пренавитата телефонна слушалка с тънка жица. И детекторната стъклена тръбичка, която е била на дядо ми, също радиолюбител. Вътре има завинтен с втулка парче цинкит. Срещу него стоманена пружина с изправен наточен връх, с дръжчица отвън, с която да се мести и намира активна точка. След известно време контактната точка се окислява, губи се детекцията, и пак трябва да се търси. Работеше с един променлив кондензатор и бобинка.
                        Детски спомени
                        Show must go on!
                        LZ1VES

                        Коментар


                        • #13
                          От: Детекторно радио

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Не че има...
                          То това, за какво си приготвил една антена и какво ще хванеш с нея са две съвсем, ама съвсем различни неща.

                          За детекторния приемник късите вълни са екзотика - хем не се излъчва там с големи мощности, хем кой е най-силен та него да чуваш е една относителност.
                          Средни и дълги са интересни - хем чуваш географски най-близките предаватели, хем те излъчват с мегавати, та да има какво да ти влезе в ухото. Хем не издевателстваш честотно над диода.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Детекторно радио

                            Направих такова още помня прозрачния диод с точката и някакъв допотопен въздушен променлив кондензатор. Не помня вече какво чух... Баща ми каза, че най-добрата антена била фазата на 220в. Няма проблем вързах антената за фазата и ефекта беше осезаемо положителен. Но на другия ден се сетих, че не съм заземил добре радиото. А най-добрата земя е нулата на 220 В. Радиото беше разхвърляно в/у зелен изкуствен губер на леглото. Включих и нулата и О чудеса!!! Изгорих губера, метализирах си кожата, ядох порция бой и остатъците от радиото отидоха в коша...
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Детекторно радио

                              Щом пишеш сега,има мегдан за още опити!
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X