Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на HDD за NAS/сървър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Избор на HDD за NAS/сървър

    "Добавяне на дискове към райд масив не е свързано със загуба на информация, но смяната на типа масив със сигурност забърсва дисковете.
    "

    Това със сигурност не е така.
    When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

    Коментар


    • #17
      Re: Избор на HDD за NAS/сървър

      Нищо не забърсва, за сметка на това се случва да се скапе. И понеже не е много рядко, така си го запомнил. Важно е и контролера да го може.

      Коментар


      • #18
        От: Re: Избор на HDD за NAS/сървър

        Е друго си е като не четеш да се прецакаш навреме ... След дългото омуване дали да правя раид1 с 2 диска по 3TB или раид 5 с 3х2ТВ, както вече казах поръчах второто. И тук "хубавата" част - трябвало допълнителен контролер за раид 5 , който тъпанарите били направили "специално" за този модел сървъри, ама се продавал отделно... ама кой да чете (мислех че си е натъпкан в кутията). Чак като нахаках дисковете разбрах.
        Та, сега май имам следните опции и се надявам да ме посъветвате какво да направя:
        1. Софтуерен раид;
        2. Още 1 диск и хардуерен 1+0;
        3. 2 диска раид 1, третия да се оправя сам (раид 0);
        3. Да се пооръся за контролер (90% няма да се случи).

        Най-безболезнено ми се струва софтуерния раид ма все пак да питам, какво бихте ме посъветвали?

        Коментар


        • #19
          От: Избор на HDD за NAS/сървър

          раид1 с 2 диска
          Use since:
          OpenBSD 3.x
          FreeBSD 4.x
          Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

          Коментар


          • #20
            От: Избор на HDD за NAS/сървър

            Твърдо софтуерен райд независимо под linux или windows дали ще е 1 или 5 не е от значение. Хардруерните райдове особенно в ниския клас на HP могат да ти докарат голема беля на главата.
            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

            Коментар


            • #21
              От: Избор на HDD за NAS/сървър

              Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
              Твърдо софтуерен райд независимо под linux или windows дали ще е 1 или 5 не е от значение. Хардруерните райдове особенно в ниския клас на HP могат да ти докарат голема беля на главата.
              Благодаря за съветите.
              Че ще е Win е почти сигурно, но да попитам по-навреме, че до сега не съм пробвал. Като създам отделните дялове на дискове, като задам кой какъв е и т.н. от диск мениджмънта тези настройки си остават независимо от уиндолса - настройките са на над ОС ниво. Същото важи ли и за раид масивите, т.е. ако форматирам диска с ОС и сложа нова, дисковете в раид ще си останат ли незасегнати или "логиката", по която разпределят данните помежду си е функция на самата ОС и ще се затрие? За хардуерния ми е ясно как стават нещата, но софтуерния (който явно стана "chosen one" ) ми е по-мъглив.
              Пак благодаря за съветите и разясненията (тоя път за бъдещите)!

              Коментар


              • #22
                От: Избор на HDD за NAS/сървър

                Настройките на дяловете се записват на самия диск и са не "над" а "под" ОС ниво, тоест не зависят от ОС. За софтуерния RAID не знам
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  От: Избор на HDD за NAS/сървър

                  Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                  Благодаря за съветите.
                  Че ще е Win е почти сигурно, но да попитам по-навреме, че до сега не съм пробвал. Като създам отделните дялове на дискове, като задам кой какъв е и т.н. от диск мениджмънта тези настройки си остават независимо от уиндолса - настройките са на над ОС ниво. Същото важи ли и за раид масивите, т.е. ако форматирам диска с ОС и сложа нова, дисковете в раид ще си останат ли незасегнати или "логиката", по която разпределят данните помежду си е функция на самата ОС и ще се затрие? За хардуерния ми е ясно как стават нещата, но софтуерния (който явно стана "chosen one" ) ми е по-мъглив.
                  Пак благодаря за съветите и разясненията (тоя път за бъдещите)!
                  Ако ОС е на отделен диск то дисковете в райда ще останат незасегнати при преинсталация/формат на системния диск windows-а ще засече че са в array след преинсталацията и информацията на тях ще е непокътната (не че винаги нещо може да се омаже). Софтуерен райд 5 се подържа от сървърните версии на уиндос със сигурност НЕ от windows 7 за 8.1 и 10 нямам идея.
                  When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Избор на HDD за NAS/сървър

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Настройките на дяловете се записват на самия диск и са не "над" а "под" ОС ниво, тоест не зависят от ОС. За софтуерния RAID не знам
                    Под/над... това имах предвид

                    Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
                    Ако ОС е на отделен диск то дисковете в райда ще останат незасегнати при преинсталация/формат на системния диск windows-а ще засече че са в array след преинсталацията и информацията на тях ще е непокътната (не че винаги нещо може да се омаже).
                    То че винаги нещо може да се омаже е ясно, не бях сигурен дали е задължително да се омаже. Благодаря, занчи действам смело... пък после тук ще се жалвам


                    Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
                    Софтуерен райд 5 се подържа от сървърните версии на уиндос със сигурност НЕ от windows 7 за 8.1 и 10 нямам идея.
                    Не съм си и помислял да не е сървърен. Най-вероятно 2012, след NT 4 тове е едиснтвения който съм пробвал (макар и само на виртуалка). 2016 нещо ме съмнява какви са ги надробили като видях какво е 10ката.

                    Коментар


                    • #25
                      Re: Избор на HDD за NAS/сървър

                      От уин 8 се поддържат, не е нужно да е сървър. Даже идеологически изглежда добре. Не се прави от диск менаджера а от стридж спейс или нещо подобно беше. Аз ще правя подобно нещо но с 2 на мирър за домашен НАС. С тези дребни домашни решения нищо не става. Много са бавни. Стават само за бакъп.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X