Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на HDD за NAS/сървър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на HDD за NAS/сървър

    Здравейте, опитвах се да намеря някоя актуална тема, в която да са коментиреани сега продаваните модели HDD подходящи за малки сървъри. Понеже такава няма, надявам се, че ако стане дискусия по-въпроса ще е полезно не само за мен.

    Дилемите ми са следните - купил съм си малък сървър, който ще ползваме не повече от 2-3 човека (основно аз). Има 4 слота за дискове, като вече има 1 малък диск мисля че беше 500 GB, на който мися да сложа OS.
    Въпросът е дали е по-удачно а купя 2 диска по 3TB и да са RAID 1 или 3 диска по 2 TB и да са да кажем RAID 5? (финансите на този момент стигат за толкова)

    Второто е, че след доста четене така и не успях да стигна до решение коя марка е "моята". Сравнения между WD Red и Seagate Ironwolf има хиляди, но никое не успя да ме убеди кой да избера. Знам че въпросът, перефразиран в този форум е като "Нисан ли да си взема и ли Тойота?" и всеки ще е със собствено мнение, но точно това мисля ще е интересното за мен и за други като мен.

  • #2
    От: Избор на HDD за NAS/сървър

    Щом ще е в раид вземи този с повече гаранция или с по добри параметри, така или иначе информацията ти ще е защитена...

    Коментар


    • #3
      Re: Избор на HDD за NAS/сървър

      Няма какво толкова да се чудиш. Хващаш 2 за ушите и слагаш. Важно е да са с повече гаранция. Много заглеждах вд ред и накрая за мен си взех сигейт. И за двата райда фейл толеранса ти е един диск. Два на мирър за домашно ползване си е ОК.

      От 3 по 2т на райд 5 ще изкараш 4т. От миръра с 2 по 3т ще извадиш 3.

      Ти си прецени дали си заслужава.

      Коментар


      • #4
        От: Избор на HDD за NAS/сървър

        Този с по голяма гаранция.Инак хвърли едно око тук - http://www.zdnet.com/article/why-rai...works-usually/.
        When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

        Коментар


        • #5
          От: Re: Избор на HDD за NAS/сървър

          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
          Два на мирър за домашно ползване си е ОК.
          Въпросът е, че два на мирър доколкото съм чел си е бавна работа, но не знам колко бавна всъщност, сравнено с например с RAID 5? Не че ми трябват кой знае какви скорости де, но имам идея да правя геосървър, та ми се иска все пак да могда да го ползвам гладко, било то на лаптоп, било на телефон, като съм някъде по чукарите.

          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
          От 3 по 2т на райд 5 ще изкараш 4т. От миръра с 2 по 3т ще извадиш 3.
          От тук идва следващия въпрос - как стои въпроса с ъпгрейт по нататък, т.е. ако сега сложа 2х3, в последствие +1х3, ще се налага ли да източа цялата информация за да мога да задам промените в стуктурата на RAIDа (става въпрос ако премина от 1 на 5)? Мисълта ми е, че сега мода да си позволя 3х2=4 TB или 2х3 (сега) + 1х3(в бъдеще) = 6TB, но ако добавянето на допълнителен диск изисква празни ХДД за смяна на РАИДа не ме устройва, понеже няма да има къде да смъкна наличната информация.

          Коментар


          • #6
            От: Re: Избор на HDD за NAS/сървър

            Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
            Въпросът е, че два на мирър доколкото съм чел си е бавна работа, но не знам колко бавна всъщност, сравнено с например с RAID 5? Не че ми трябват кой знае какви скорости де, но имам идея да правя геосървър, та ми се иска все пак да могда да го ползвам гладко, било то на лаптоп, било на телефон, като съм някъде по чукарите.


            От тук идва следващия въпрос - как стои въпроса с ъпгрейт по нататък, т.е. ако сега сложа 2х3, в последствие +1х3, ще се налага ли да източа цялата информация за да мога да задам промените в стуктурата на RAIDа (става въпрос ако премина от 1 на 5)? Мисълта ми е, че сега мода да си позволя 3х2=4 TB или 2х3 (сега) + 1х3(в бъдеще) = 6TB, но ако добавянето на допълнителен диск изисква празни ХДД за смяна на РАИДа не ме устройва, понеже няма да има къде да смъкна наличната информация.
            Хардуерен или софтуерен райд мислиш да правиш ? Ако е софтуерен каква ОС мислиш да инсталираш на сървъра?
            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

            Коментар


            • #7
              Re: Избор на HDD за NAS/сървър

              И на двата райд масива имаш макс 2х четене и нула писане спрямо дисковете. Не съм сигурен дали твоя контролер може, но по принцип е възможно да се добавят дискове към масива без загуба на информация. Друг е въпроса че без пълен бейкъп аз не бих го правил.
              Последно редактирано от Daniel; 19-03-17, 23:13.

              Коментар


              • #8
                От: Избор на HDD за NAS/сървър

                А защо не помислиш за "WD Re", макар да е май по-скъп.
                Според мен вземи си два на RAID 1 и после добави още 2 след 1-2 години (ако не запълниш пространството до тогава) - тъкмо ще е паднала малко ценaта на MB. С RAID 1 - дори да стане беля с единия диск - имаш диск с пълно копие на данните. С RAID 5 е по-сложно - трябва ти диск за да ребуилд на RAID-a, а това е малко дълъг процес за тези обеми и при проблем с друг диск играта свършва.
                При RAID 1 записа е по-бавен (е не е два пъти), но зависи колко и с какъв обем данни ще записваш веднъж и колко на често, ако не записваш медия поток, не мисля че ще усетиш забавяне, особено с визираните дискове.
                Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                Коментар


                • #9
                  От: Избор на HDD за NAS/сървър

                  Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
                  Хардуерен или софтуерен райд мислиш да правиш ? Ако е софтуерен каква ОС мислиш да инсталираш на сървъра?
                  Четох за различни плюсове и минуси и на софтурния и на хардуерния РАИД, та още ще попрочета като се снабдя с всичкия неоходим хардуер преди да започна инсталиране. За ОС, колкото да е абсурдно за много хора мисля да сложа сървърски Win. Знам, че има много хубави линукски варианти, но до сега съм правил геосървър само под Windows. Ако ми предложите някой линукс, който да е със свясна графична среда (важно ми е за геосървъра) и да подкарам геосървъра на него, бих го изпровал на някоя виртуална машина да видя как бих се справил.

                  Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                  Друг е въпроса че без пълен бейкъп аз не бих го правил.
                  Е баш това ми е дилемата

                  Първоначално публикуван от Anyuser Преглед на мнение
                  А защо не помислиш за "WD Re", макар да е май по-скъп.
                  Ми-и-и не е "май" ами си е 2 пъти по скъп

                  Коментар


                  • #10
                    От: Избор на HDD за NAS/сървър

                    ПОд линукс съм правил "grow" на софтуерен раид от раид 1 към раид 5 - (имах бекъп макар че не ми се наложи да го ползвам) - за геосървъра навремето разглеждах това но не съм влизал в детайли - https://live.osgeo.org/en/overview/overview.html.
                    When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Избор на HDD за NAS/сървър

                      Такааа, част от въпросите ми се решиха благодарение на добрите хора (такъв е израза де) от един интернет сайт (няма да казвам кой, да не се приеме като реклама) с промоции. Та в крайна сметка се спрях на "вълка" 2TB, че като сметнах излиза относително по-еврино за единица информация, а при следващ ъпгрейт се оказа че мога да сложа допълнителен SSD и да махна този HDD който сега ще ползвам за ОС и др софтуери и пак да го докарам до 4*2 = 6ТВ.

                      Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
                      за геосървъра навремето разглеждах това но не съм влизал в детайли - https://live.osgeo.org/en/overview/overview.html.
                      Геосървъра, с който съм работил и аз е същия. Притесняваше ме как ще си оформям данните за него и мислех да слагам ГИС на сървъра, че по лесно вместо да превключвам монитори и мишки всеки път (нямам място за допълнителен монитор, въпреки че ми се моткат 3-4 стари сандъка). Оказа се обаче че сървърчето има всичко необходимо за удобно и (уж) безопасно управление и през друг компютър.
                      По този повод сега се връщаме въпроса за ОС - MS ли да е или ще препоръчате някой лесен и удобен линукс (че съм инсталирал такова чудо само 1-2 пъти за проба преди 6-7 годии и ми е малко мъгляво).

                      Коментар


                      • #12
                        От: Избор на HDD за NAS/сървър

                        За сървър само линукс. (освен ако няма друг начин).
                        Виж си приложението което ще искаш да ползваш, какви са му изикванията. Те ще те насочат и към правилната дистрибуция. Относно графичната среда, тя не е обвързана с дистрибуцията, слагаш каквото искаш/каквото ти харесва...

                        Всъщност какъв е сървъра, нещо марково или нещо правено?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Избор на HDD за NAS/сървър

                          Точно за NAS FreeNAS e най-доброто. Виж обаче геосървъра няма да може да го пусне върху него...
                          Hyundai Galloper 3.0 V6

                          0885 44 60 16

                          Коментар


                          • #14
                            От: Избор на HDD за NAS/сървър

                            Първоначално публикуван от Glow Преглед на мнение
                            Всъщност какъв е сървъра, нещо марково или нещо правено?
                            Сървърчето е HP Proliant microserver Gen8, малко сървърче, не знам дали най-доброто, ама пък ми изпана да добри пари


                            Първоначално публикуван от rusanov Преглед на мнение
                            Точно за NAS FreeNAS e най-доброто. Виж обаче геосървъра няма да може да го пусне върху него...
                            М-м-м FreeNAS не е за мен, гледал съм го като опция, но е далече от търсеното.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Избор на HDD за NAS/сървър

                              Колега,
                              Записа при райд1 не е по-бавен от райд5, напротив може и по-бърз да се окаже при определени условия. Виж четено от райд5 е по-бързо от райд1/10.
                              Добавяне на дискове към райд масив не е свързано със загуба на информация, но смяната на типа масив със сигурност забърсва дисковете.
                              За бекъп, ако инфото наистина е отговорно, амазон клауд драйв 60$ годишно неограничено пространство, само мисля имаше ограничение в размера на файла, май не миже един файл да е повече от 2Гб.
                              За сървър ОС виж виндовса 2012 Р2 и погледни функционалността сториджспейс, може пък да ти хареса.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X