Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въкресяване на стара градинска помпа?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въкресяване на стара градинска помпа?

    Здравейте колеги, изправен съм пред следната дилема. Имаме стара градинска помпа, която по спомени на баба ми е работила преди около 5 години. Тя е от вида "ротор-статор комунистическа визия". Изглежда масивно и кораво желязо. Та мисълта ми е заслужава ли да се реставрира или да се насоча към някоя съвременна китайка?
    Геранът е около 20 м. дълбок, а тя е позиционирана на повърхността, т.е. не е потопяема.
    А и имате ли контакти на читав майстор, който може да и направи ревизия и каква е разумната цена за една такава интервенция, ако приемем, че моторът не е изгорял и не трябва да се пренавива.

  • #2
    Позиционирай я на повърхността на водата, не на герана. И си свиркай.
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника
    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

    Коментар


    • #3
      Позиционирай я в пункта за вторични и си купи китайка.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        Да разбирам, че сте за потопяема китайка от вида на "Рейдър"?

        Коментар


        • #5
          Може да не е китайка. Има и уж италиански, френски. Купи си ново и се радвай на живота. Техника, дето трявба да я мислиш ще работи ли, няма ли да работи, как ще работи...не е техника а отпадъци. ГРадинска помпа се слага, за да я сложиш до кладенеца и да не я пипнеш в следващите 20 години. Другото е мазохизъм.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • Владо М
            Владо М коментира
            Редактиране на коментар
            Като концепция съм напълно съгласен, но може ли дадеш някое конкретно предложение?

          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            На село съм с Райдер. За парите си нечувано добра техника.

        • #6
          Работеща Вида е в пъти по надеждна от нова китайка , а райдър е най долната китайка. След като на всеки 10 месеца сменях китайския боклук , направих профилактика на една Вида и трета година не съм се сетил за нея.
          Фиат Купе
          Опел Фронтера В
          Мицубиши Паджеро Пинин

          Коментар


          • Владо М
            Владо М коментира
            Редактиране на коментар
            Как мога да разбера дали моята е "Вида" - дали, ако заложа на нея ще мога да намирам части?

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Имам две стари Вида. Съответно 1 и 4.
            Налага ми се да помпя по много вода за пръскачката, и до миналата година работех с четворката. Налагаше се да навивам гайките за натягане на набивката, нова набивка, мазане със силикон на места откъдето може да смуче въздух, абе проблем след проблем. Като нова помпата си работеше безгрижно, но е купувана някъде към 1980...
            Та си взех Райдер, и само пускам и спирам когато се напълни пръскачката, или изчерпам кладенеца.

            Та пенсионирайте Видите-те са машини от една друга епоха. Вършеха си работата добре, но надали има останала запазена като в онези времена. Най-малкото чугунената турбина вяече не е съвсем турбина, и други ръждиви проблеми.

          • Roninn
            Roninn коментира
            Редактиране на коментар
            Много,ама много си сбъркал, следващия път,а той ще е много скоро,бракувай видата и сложи Райдер.За да не се изтезаваш повече.От както подарих видата,съм забравил че имам най-евтиния Райдер,който с нетърпение чакам да пукне,за да сложа някаква друга с 4-5 бара ...а тоя Райдер мисля кара 11-та година мамка и...

        • #7
          Сигурно е Вида.Относно това да я хвърлиш и да си купиш китайка-ами става,ако ръцете ти са наврени в ..............Имам две види,едната собственика и искаше да я хвърля че я забравил със вода зимата-сцепил се корпуса.Взех я,заварих я,и на двете съм свалял роторите и съм ги направил със семеринг,едната работи вече 5 а другата три години,нямат грижа.Всичко зависи от това какво можеш с ръцете си,ново всеки знае.
          Yamaha Yz450F
          Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
          Всичко с ''рошави''гуми!

          Коментар


          • Roninn
            Roninn коментира
            Редактиране на коментар
            Иво,видата освен че е морално отживяла,кпд-то е нищожно в сравнение с райдера,всяка пролет Тея види не тръгват ,и спират когато най-много ти трябват.И да,и турбини съм сменял,и пристъргвал от вида номер Х към вида Y ,щото по едно време бяха кът,и вала наварявах и стъргах,и нови фланци и направих,и фибър им сложих няколко пъти двигател пренавивах,лагерите 6203 ако не бъркам,и цетробежния изключвател от пералня насосвах че нямаше по едно време,кондензатор два пъти сменях...

            Всички болтове от неръждавейка и бях сложил на едната...и като пуснеш райдера и видата вади два пъти по малко дебит,а гълта повече ток от китайката.

          • ivo929
            ivo929 коментира
            Редактиране на коментар
            Съгласен съм с теб,чел съм темата ти за райдъра у вас.Просто на мен ми се занимаваше и затова направих двете помпи.И двете си стоят и работят ама сега ползвам помпа ДАБ-само отвивам крана и си тръгва без да включвам нищо-електрониката си знае работата.

        • #8
          Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
          Сигурно е Вида.Относно това да я хвърлиш и да си купиш китайка-ами става,ако ръцете ти са наврени в ..............Имам две види,едната собственика и искаше да я хвърля че я забравил със вода зимата-сцепил се корпуса.Взех я,заварих я,и на двете съм свалял роторите и съм ги направил със семеринг,едната работи вече 5 а другата три години,нямат грижа.Всичко зависи от това какво можеш с ръцете си,ново всеки знае.
          Не крия факта, че техниката не ми е силна страна, но ако ми се обясни мога да се справя с доста проблеми. Имам по-качествени инструменти от средностатистически квартален сервиз. Просто не ми стига познанието...Предполагам, че на тази, ако не е изгоряла ще трябва поне лагерите и да и сменя или да ги раздвижа на ръка. Отделно, ако може да ми дадеш съвет как да подменя лоените набивки със семеринги, ще съм благодарен.

          Коментар


          • novatech
            novatech коментира
            Редактиране на коментар
            Ако нямаш трифазен ток - вероятно е монофазна , също и ако има кондензатор.

          • gy6ter
            gy6ter коментира
            Редактиране на коментар
            Снимай я .

          • Владо М
            Владо М коментира
            Редактиране на коментар
            С трифазен ток сме.

        • #9
          Едва ли баба ти е поливала с трифазна помпа,почти съм сигурен че е монофазна.Нямали щепсел?
          Лагерите се сменят ако вият,шумят и вдигат шум най общо казано.Едната ми помпа,я помня да работи още от когато аз бях дете,допреди 5 години,преди да я разглобя издаваше страшен шум.Смених лагерите,центробежния регулатор или както там се казва една щуротия зад предния лагер,може би както казва колегата пускател.Ротора се носи на бай стругар,защото там където е контактувал с набивката буквално се ''изяжда''.Бай стругар прави една втулка с външен диаметър колкото оригиналния размер,като предварително се проверява в магазина за семеринги най близкия външен и вътрешен размер за семеринг и така се прави втулка за оста.
          Когато развиваш болтовете на корпуса,много често се късат-разпробиваш и нарязваш нова резба,от към турбината аз съм го направил с 8 мм.Капака на турбината излиза трудно,понеже е с конусна периферия и ''О''пръстен,внимавай да не го чукаш силно за да не го счупиш защото е чугунен.Самата турбина е на резба към ротора-трябва да го законтриш и да развиеш турината,начини много.Моята беше изгнила жестоко и аз я начупих с чука,и тя е чугун.Колегата gy6ter,ми изпрати подарък-нова турбина и всичко стана много добре.








          Yamaha Yz450F
          Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
          Всичко с ''рошави''гуми!

          Коментар


          • Владо М
            Владо М коментира
            Редактиране на коментар
            С трифазен ток сме, но щепсела изглежда стандартен.

        • #10
          Зарибихте ме, ще я сваля и ще я снимам.

          Коментар


          • #11
            Има няколко важни неща, които не си писал:
            В кой град си ?
            За какво ще се ползва помпата ?
            На колко метра е водното огледало ?
            0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

            Коментар


            • kalin09
              kalin09 коментира
              Редактиране на коментар
              Той е написал -20-ина метра. И иска да засмуква. Майната и на физиката...

          • #12
            Цяла тема имаше за помпи Вида. Не е нужно да се повтаря всичко отново.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #13
              Днес проверих за Райдър - имат вариант за 75лв и е потопяема. Но ми казаха, че за капково освен нея ми трябва флуид контролер - около 60 лв. , иначе налягането от капковото щяло да повреди помпата. Дали не ме пускат по пързалката да им правя оборот?

              Коментар


              • #14
                Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                Има няколко важни неща, които не си писал:
                В кой град си ?
                За какво ще се ползва помпата ?
                На колко метра е водното огледало ?
                В Габрово, но мога да я пратя и с Еконт не е проблем. С нея ще си правя капково за поливане в градината. Последният въпрос не го разбирам много, но предполагам, че колко е пълен кладенеца - в момента от около 20 м. са пълни 19м.

                Коментар


                • #15
                  Днес като питах в магазина за Рейдърките ми казаха, че ако не е потопяема помпата, ще мога да дърпам само до 7-8 метра макс. Това вярно ли е ? Важи ли за т.нар. Види? Така на практика ще мога да използвам само 1/3 от капацитета на герана. Всъщност нямам идея как се възстановява, но баба казва, че от 1950г., когато е създаден никога не е пресъхвал.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X