Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за колони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Съвет за колони

    Привет,

    ако се спреш на схемата усилвател с тонколони. Казвали са ми, че колоните трябва да са 1,5 пъти по-мощни от изходящата мощност на усилвателя. Т.е. ако усилвателя ти е 100 вата то колоните трява да са ти 150, но и самите колони си имат нормална и пикова мощност. На мойте колони които са по 100 вата, пиковата мощност е 150(могат за кратко да издържът на 150 вата преди да думнат, ама не съм пробвал).
    Значение има и колко ома са колоните. Там правилото беше, ако усилвателя ти подържа 8 ома , не трябва да включваш 4 ома колони защото ще гръмнеш крайното стапало. Но ако усливателя ти е 4 ома май можеше 8 ома(Виж за това не съм много сигурен, ако има някой дето се е занимавал да каже че да не си правиш експерименти!!!). усилвателя си го взех навремето за 60 лв. А колоните бяха нови по 100 лв. бройката.
    По магазините за електроника има хубави кабели.
    Много е важно и колоните да са трилентови. Да имат високи, средни и ниски. Вътре схемите бяха с някакви филтриращи кондензатори ама това да го обясни някой който по разбира.
    А ако намериш и усилвателя да ти е траанзисторен, вместо новите с интегралите вътре (никога не са ми харесвали тея интеграли от математиката, има нещо съмнително в тях )

    Ето и малко снимки:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_0627.jpg
Прегледи:1
Размер:73.9 КБ
ID:5107144Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_0628.jpg
Прегледи:1
Размер:47.2 КБ
ID:5107145Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_0623.JPG
Прегледи:1
Размер:43.0 КБ
ID:5107143
    LZ1VWW

    Коментар


    • #17
      До: Съвет за колони

      моите са 4ома ,ако искаш мога да кача схемата на мойте колони.
      вътре на снимката се вижда че има филтри и кондензатори.оригинално са били със собствени усилватели ,които все още пазя.

      Коментар


      • #18
        До: Съвет за колони

        Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
        моите са 4ома ,ако искаш мога да кача схемата на мойте колони.
        вътре на снимката се вижда че има филтри и кондензатори.оригинално са били със собствени усилватели ,които все още пазя.
        Значи си търсиш 4 омов усилвател. А за схемата ако някой има желание да си прави колони я качи (аз я имах някъде ама съм я затрил).
        Ако вътре е имало усилвател според мен схемата е различна (с доста елементи на усилвателя). Едната от колоните беше паднала и ми се беше разкачил говорителя за високите и средните (вижда се на снимката), та като я отварях вътре имаше някакви елементи ама не ги записах.
        Предполагам, че тези които се занимават с електроника могат да помогнат повече.

        Аз съм еднин любител .
        LZ1VWW

        Коментар


        • #19
          До: Съвет за колони

          Нещо такова дали ще свърши работа ?
          JVC A-G90B
          2 х 85 вата на 4 ома
          2 х 55 вата на 8 ома
          Звуковата карта на лаптопа ми е Realtek High Definition Audio

          Коментар


          • #20
            До: Съвет за колони

            Ако ще се купува от www.ljclub.net , усилвателят е добър.
            И Цветан (bodan) е един от най-коректните търговци на техника втора употреба. Каквото е писал, такова е. Имам лични впечатления.

            Въобще, аудиотехниката втора употреба често дори е препоръчителна спрямо новата. А това е така и защото съвременното производство от по-масовия клас е далеч по-зле като качества от това, което се произвеждаше доскоро. Пазарна икономика...

            За да се комплектова днес нова аудиосистема от висок клас трябва да се изхарчат доста хиляди, често - с неясен резултат.
            Основната причина за това е, че параметрите на бъдещите изделия се определят от счетоводството на фирмата-производител.
            Има и страшно много производители-мошеници. Официални, при това популярни.
            Аудиото е обградено отвсякъде с митология, което позволява продажбата на богато разнообразие от "магическа" техника, със себестойност от 20 лева и с пазарна цена от 2 000...

            Относно източника - най-доброто бюджетно решение у нас и сега, което съм слушал (и вече притежавам образец), според мен е една външна карта (USB), всъщност аудио-АЦП (DAC). Това чудо се произвежда дребносерийно от един колега от друг форум и последно струваше 65 лева комплектовано, в кутия. Като платка за вграждане е още по-евтино. Свири "по-зле от PC-звукова карта за 3000 лева". За съжаление, в момента е изчерпано като количество. Чака се ново.
            Ето темата там: http://www.bgaudioclub.org/forum/vie...er=asc&start=0
            Последно редактирано от Iliya; 23-05-09, 14:10.

            Коментар


            • #21
              До: Съвет за колони

              Според мен си струва.

              А и като рагледах сайта има доста атрактивни предложения. Е аз съм се обурудвал и не мисля да сменям моя за сега. Виж за външната звукова карта е доста по интересно и бих го пробвал.

              Успех в начинанието.

              И като сглобиш всичко, да пуснеш снимки и описание
              LZ1VWW

              Коментар


              • #22
                До: Съвет за колони

                Спрях се на нещо такова:
                Буфер + колони

                Буфер + колони

                Окабеляването предполагам, че ще върви към тях, но и да не е така не е фаталка.

                Коментар


                • #23
                  До: Съвет за колони

                  Първоначално публикуван от vesowarworld Преглед на мнение
                  Значи си търсиш 4 омов усилвател. А за схемата ако някой има желание да си прави колони я качи (аз я имах някъде ама съм я затрил).
                  Ако вътре е имало усилвател според мен схемата е различна (с доста елементи на усилвателя). Едната от колоните беше паднала и ми се беше разкачил говорителя за високите и средните (вижда се на снимката), та като я отварях вътре имаше някакви елементи ама не ги записах.
                  Предполагам, че тези които се занимават с електроника могат да помогнат повече.

                  Аз съм еднин любител .
                  значи те повече тонколини са или 4 или 8ома,но изискването е всички говорители да са еднакви не един 4 друг 8 и така.
                  усилватела на колоните беше един траф с електроника и свиреха доста кофти,баща ми преправи схемата и остави само филтрите,.
                  хазайна на вуйчо ми има усилвател ямаха,някакъв модел от 2006-7година,5000вата.
                  нещо страшно,свири като....незнам,самия преставлява една тръба към метър дълга и вътре е натъпкано всичко и в една кутия сложен ,и свети целия синьо,което се мени според тоновете,ама не помня колко пари беше,но май около 3-4хил.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Съвет за колони

                    Първоначално публикуван от Redo Преглед на мнение
                    Спрях се на нещо такова:
                    Буфер + колони

                    Буфер + колони

                    Окабеляването предполагам, че ще върви към тях, но и да не е така не е фаталка.
                    Аз лично бих изчакал да събера още някой лев, но всеки си решава сам.
                    Само искам да отбележа, че "Thunder"-ите май са нови, и при тази им цена просто няма как да се разчита на впечатляващ ефект.

                    Иначе, колегата продава и два чифта Quadral - твърде далеч като качества, но и цената е много различна - въпреки, че са обновени.

                    Много стар принцип е, че озвучителните тела трябва да са "носител" на поне половината от стойността на една аудиосистема - иначе често става дума за напразно хвърлени пари...
                    Последно редактирано от Iliya; 26-05-09, 00:11.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Съвет за колони

                      Реших да посъбера още пари и да му мисля.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Съвет за колони

                        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                        Мраморните кутии за колони се продаваха по соца в един фирмен магазин на Минералсувенир ли беше, не помня точно как се казваше тази държавна фирма. Магазинчето беше до 5те кюшета в София. Бяха доста пари за времето си, май около 240лв само кутията, и съм чувал че са били изключително качествени.

                        Върха на сладоледа беше да го комбинираш с говорители ръчна изработка май точно от ТУ, където копираха не си спомням кой модел Tannoy, на ръка, с качество по-добро от оригинала.

                        Някой ми разправяше че копирането/подобряването е било до ниво химически анализ на лакови покрития и прочие, но кой знае, може и да е слух. Ех, спомени...
                        Мраморните кутии са едно голямо недоразумение. Няма никакви, нито физични, нито чисто субективни - музикални, причини да се ползва тоя материал за колони, дрънчащ като дърта камбана. За българските говорители - картинката също е доволно посредствена, поне по отношение на заводските.

                        Добре направена колона, от MDF или шперплат, да речем със същия обем като показаните, с правилните говорители (има и не скъпи такива), звучи в пъти по-добре от горепосоченото.

                        За колони може да минеш през техномаркет, примерно. Хубавите са скъпи, но има и такива на сравнително приемливи цени, вадещи що-годе приличен звук. Компактността при тонколоните е физически невъзможна. Ако искаш да звучат добре, си иска обем - най-вече заради ниските.

                        Толкова за колоните. При усилвателите е същата гнус. Ако ти трябва само усилвател, може да се направи за що-годе прилични пари. Ако искаш цялостна система с настройки и глезотийки - въпроса с бюджета става леко раздут, за истинските неща.

                        ...а имай в предвид че почти всичко, продавано по веригите е ширпотреба, което обаче не значи че не би ти харесало. Но хубавото тежи, при това доста. Пак заради пустите му физични закони, дето никак не искат да се гънат по наш вкус.

                        Ако питаш мен. Изчакай още малко и посъбери поне едни 500 лева. Тогава избора ще е значително по-голям.


                        ПП: За всякакви "БУФЕРИ", "СУБУФЕРИ", "БАСКАСИ" и други каси, освен бирени, забрави, ако искаш да слушаш музика. 2 достатъчно големи класически тонколони с нужната мощност са най-доброто решение за музика. Другото дига джангър, но не свири.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Съвет за колони

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Мраморните кутии са едно голямо недоразумение. Няма никакви, нито физични, нито чисто субективни - музикални, причини да се ползва тоя материал за колони, дрънчащ като дърта камбана. За българските говорители - картинката също е доволно посредствена, поне по отношение на заводските.
                          колега,тука не съм съгласен ,точно с мрамора се постигат най-добрите звукови качества,но всичко трябва да е пресметнато точно,за да е задоволителен резултата.
                          сравнявал съм мойте с колоните на едно приятелче неговите са талашитени моите мраморни.е неговите свирят по -лошо. с една и съща конфигурация/усилвател и музика/

                          Коментар


                          • #28
                            До: Съвет за колони

                            Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                            колега,тука не съм съгласен ,точно с мрамора се постигат най-добрите звукови качества,но всичко трябва да е пресметнато точно,за да е задоволителен резултата.
                            сравнявал съм мойте с колоните на едно приятелче неговите са талашитени моите мраморни.е неговите свирят по -лошо. с една и съща конфигурация/усилвател и музика/
                            Няма да спориме. Няма смисъл. Има колони за по 10 лиляди долара, и никоя от тях не е мраморна, или някаква друга от материал с подобни качества. Търси се неутрален материал, който не кънти. Мрамора кънти, при това гадно, както и да го обработваш и изчисляваш. Често се използва тополов шперплат, например. Това че на приятелят ти свирят по-зле, ковори само за човека, дето ги е правил.

                            Търси в гугъл TL и HORN SPEAKERS. Сам ще разбереш за какво иде реч. Басрефлекс също може да се докара приличен, с правилната конструкция и говорители (не български заводски). Предимството му е че е компактен.

                            Колоната трябва да звучи неутрално, усилвателя - също. Когато всичко е направено както трябва, и записа е с добро качество, и тоноператора е знаел какво прави и каква техника да си набави, има сериозна разлика. Чул съм го, та знам.

                            Ама, щом си ти харесват, няма лошо.

                            В крайна сметка е като при джипките. Може да не караме върха на слоадоледа, но си ги обичаме. Но никога не бих твърдял че мойта е по-по-най. Кефи ме, и толкоз.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Съвет за колони

                              Определено с 500 лв ще имам голям избор и то над средното ниво за музика, но проблема е че не работя пък и въпросната сума не е малка за озвучаване при положение, че не се занимавам професионално с музика.Колеги и на мен ми е хубаво силна и качествена музика, обаче почвам да се замислям дали да не взема нещо по-нататък до 300лв, защото по-силните тела няма да ми влязат в употреба на макс, че стъклата не ги знам на колко децибела падат, обаче с 500 лв ще ги свалям.
                              На колко децибела падат тапети някой ако знае да каже ?

                              Коментар


                              • #30
                                До: Съвет за колони

                                Първоначално публикуван от Redo Преглед на мнение
                                Определено с 500 лв ще имам голям избор и то над средното ниво за музика, но проблема е че не работя пък и въпросната сума не е малка за озвучаване при положение, че не се занимавам професионално с музика.Колеги и на мен ми е хубаво силна и качествена музика, обаче почвам да се замислям дали да не взема нещо по-нататък до 300лв, защото по-силните тела няма да ми влязат в употреба на макс, че стъклата не ги знам на колко децибела падат, обаче с 500 лв ще ги свалям.
                                На колко децибела падат тапети някой ако знае да каже ?
                                То не е до децибели, а до качество на звука. Просто добрия звук и хубавите ниски си искат обем и добри говорители.

                                Колкото до цената 500лв е цената на любителска ширпотребска техника (източник+колони). За професионално озвучаване назад има още нули. Най-малко една.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X