Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Филтри за колони?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Филтри за колони?

    Благодаря за съветите и насърченията. Предположенията от по-горе на ctef са точни - нямам дори елементарни умения за работа с поялник. Камо ли да си направя сам бобини, да слагам кондензатори и т.н. Мога да работя качествено само с лист и химикалка, а познанията ми по физика се простират до 3ката, която имам по аналитична механика в университета. От електричество ме е страх.

    От казаното по-горе разбрах само, че е съвсем възможно всичките ми плюсове да са станали минуси и обратното. Когато връзвах кабелите спазвах някаква си моя логика примерно "дясното е плюс, лявото е минус" за всеки говорител (може би и обратното - не помня). Мислих, че няма разлика кое е плюс и кое минус и затова ги навързах така (пробвах и по двата начина и си свиреха). Е, вече благодарение на вас знам, че има разлика. Това, което ще направя сега е да обърна кабелите, които влизат в усилвателя и ще видя дали има разлика... Но само след насърчение, че това е разумна проба от друг потребител. Иначе чакам bojitch да ме спасява

    Коментар


    • #62
      От: Филтри за колони?

      Ако си обърнал всичко наведнъж, няма разлика в резултата.

      Коментар


      • #63
        От: Филтри за колони?

        Колоните вчера отпътуваха при bojitch. Сега апартаментът ми видимо се опразни - имам чувството, че живея в катедрала

        Коментар


        • #64
          От: Филтри за колони?

          То всичко екстра ама сега докато имаш място помисли за вариянт да монтираш две горе на височината на ухото на прав човек и две долу на пода в ъглите за по-добър бас. Понякога колкото и да са добри колоните при лошо разположение всичко отива на кино. И ги вържи да свирят стерео само на една стена да лежат и 4 те колони. това с разполагането на колони из всички ъгли особено на ограничено пространство е почти сигурно,че ще "разтропа" басовете при тия обеми. Още нещо ако можеш да намериш някаква стара мебел от масивно дърво и успееш да забодеш тези на земята вътре ще има значително подобрение откъм бас. Понякога при липса на добри качествени говорители малко заиграване със подръчния интериор води до някакви частични подобрения. Нали говорим за "тунинг" за без пари . Щом са в Божич ше свирнат а ти се погрижи в това време за мястото за да е удоволствието пълно . Идея за мебел - стар масивен гардероб легнал на високата си страна а горната част може да използваш за буут за техниката . Върши чудеса. Успех.
          висете отпуснато

          Коментар


          • #65
            От: Филтри за колони?

            Да, bojitch каза, че така както съм ги монтирал високо на стената се явява принципен "убиец на баса". Но пък пространството ми е по-скъпо от друга цена (виж цената на квадратен метър само). Не, че ми е малък хола, но предпочитам да са високо горе, където не пречат. Все пак са гиганти, а полезни елементи като чекмеджета например нямат

            Нека сега се "постегнат" доколкото разумно може и да видя как ще е. Напълно непретенциозен съм така, че очаквам успех. Ако не - ще събирам пари за суббуфер (да стане 2+1), който ще стои в ъгъла зад телевизора - там има някакво тъй или иначе неупотребено място.

            Коментар


            • #66
              От: Филтри за колони?

              15инчовия н.ч. Вермона е с паспортна мощност 50вата.Предлагам филтър от 2 ред и честота на среза не повече от 500 херца т.е. бобина 2,7 мили хенри с дебелина на проводника ф1,2мм навит на основа ф30мм.и широчина20мм. брои навивки 280 и паралелелно поставен биполярен кондензатор 50мф. Не е добре да му се подава повече от 500 херца защото мембраната му е с голям размер и има опасност от големи изкривявания. А това че колегата е нямал никакъв бас се дължи освен на дефазирането на връзките на в.г. и на ниското електрическо съпротивление което се е получило вследствие на паралелното им свързване , а от там и сериозно претоварване на усилвателя. Въобще не е за вярване,че не се е задеиствала и защитата,особено в определени моменти ,като подаване на повече газ от потенциометъра. Изобщо цялата работа е един голям филм да изчисляваш разделителни филтри без да са известни поне наи важните параметри за високоговорителите,като входен импеданс а не електрически , чувствителност , честотен обхват и др. ,но както казва един колега все пак ще е по добре от нищо. Виж книга 2част на Д.Попянев.







              Последно редактирано от traper2504; 25-09-10, 02:09.
              Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

              Коментар


              • #67
                От: Филтри за колони?

                Благодарение на bojitch вече колоните са в много по-приличен вид. Сложен е басрефлектор и говорител за високи честоти. Звукът се промени чувствително. Басът също е по-добре.

                Коментар


                • #68
                  От: Филтри за колони?

                  Първоначално публикуван от philipp Преглед на мнение
                  колоните са в много по-приличен вид.
                  Абсолютна заблуда. Ефектът Плацебо!
                  Но щом ти харесват...
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • #69
                    От: Филтри за колони?

                    Второ (некомпетентно) мнение по въпроса от приятел потвърди усещането ми. Без да съм му казвал нищо той попита:

                    - Я, нещо странно ти звучат колоните?!?

                    После се доуточнихме, че "странното" всъщност е по-добро от предишното

                    Коментар


                    • #70
                      От: Филтри за колони?

                      Вероятно омагьосваш хората?!
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • #71
                        От: Филтри за колони?

                        За филтрите - с каква сърцевина на индуктивностите постигате най-добри резултати? Желязо, ферит или пък без? При водещите марки колони забелязвам и трите варианта?! Конкретно се интересувам от постигането на добър бас при големи стерео колони.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Филтри за колони?

                          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                          За филтрите - с каква сърцевина на индуктивностите постигате най-добри резултати? Желязо, ферит или пък без? При водещите марки колони забелязвам и трите варианта?! Конкретно се интересувам от постигането на добър бас при големи стерео колони.
                          Сърцевините правят изкривявания. Феритът малко, джелезото повече. Въздухът, пластмасата и дървото - не. Няма никакво съмнение кое е по-добро ама без сърцевина отива много и дебела медна жица защото трябва да докараш и индуктивност, и приемливо ниско омично съпротивление.

                          Най-лесни за смятане и с най-малък разход на жица (но пък значителен разход на труд) са тороидите.

                          А за баса трябва да се работи по цялата верига от носителя до колоните.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Филтри за колони?

                            Ама то филтрите не влияят толкова върху баса? Даже хич. Специално за баса пасивния филтър ограничава (обикновенно) над 300 херца...Най често над 500херца. А баса реално е доста по ниско- до 100 някъде.
                            Само че с пасивен филтър такава ниска честота е почти непостижима.Обикновенно го правят с активен кросовър преди стъпалото.Режат на 90-120херца.
                            За баса влияе най вече акустичното оформление - кутия говорител обем фазоинвертор. Те решават долната граница - 50-70херца.
                            Иначе верно че всичко се използва и желязо и без . Аз бих казал че за домашни колони все тая- няма да усети разлика
                            Ако обаче тонколоната за професионални цели или тежко натоварване желязото неизбежно!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Филтри за колони?

                              С филтри бас не се докарва. За другото - въздух и само въздух.
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар


                              • #75
                                От: Филтри за колони?

                                Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                                С филтри бас не се докарва. За другото - въздух и само въздух.
                                Напоследък и без въздух го докарват

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X