Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Турция - море/палатки и насам-натам през септември :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Турция - море/палатки и насам-натам през септември

    Не настоявам, но на мене специално не ми се вижда съществен тоя аргумент за големия джип. Аз ходя с Хайлукса и ми е много кеф :-)
    Малко скъпи идват фериботите обаче...
    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
    Gabriel Garcia Mаrquez

    Коментар


    • #17
      От: Турция - море/палатки и насам-натам през септември

      Яро, по това време на годината, бих ти препоръчал обиколка на егейското крайбрежие, но! Имай предвид, че в Турция и особено там (егейското крайбрежие), първата половина на септември все още се води "топ сезон" (най-"топ" е от средата до края на август) и е доста пренаселено от към туристи, до степен почти да не се чува турска реч по улиците. Пишеш "почивка", а споменаваш "Кападокия" и "езерото Ван" - много каране е, и няма да ви остане кой знае колко време за почивка. Още повече, че както сам си написал - и Кападокия и Ван са на доста голяма надморска височина и вечер става доста студено. На езерото Ван не съм бил, но до Кападокия ходих - пълна дивотия е (иначе е много красиво и има какво да се види)! На доста места там хората си живеят още в скалните жилища заедно с овцете, както са го правили и преди 2000 г. (без ток и течаща вода) и поне по мое мнение, там не е за "почивка" с жена и деца (мястото е известна дестинация за екстремен вело туризъм). Имай предвид, че доста иначе супер места за къмпингуване се водят "резервати", а там свободното къмпингуване е абсолютно забранено (има цели райони в които човешката дейност е силно ограничена или направо - тотално забранена), а турците си пазят природата и историята, и всичко свързано с тях, и законите им в това отношение са много строги (дебели глоби, а в някои случаи и по-лошо) така, че ти препоръчвам предварително да проучиш местата където смяташ да разпъвате "цирка", още повече, че към съдържанието на думички като "море" и най-вече на "бански" в мюсюлманска държава (еле пък в Анадола - там са си най-мюсюлмани - не че има море там, но да речем, че има места на които не се гледа с добро око на къси гащи и потници при мъжете, а за жените да не говорим...) трябва да се подхожда внимателно и само на утвърдените за тази цел места, където туризма храни хората... Имай предвид, че Истанбул и лъскавите курорти не са цяла Турция и във вътрешността на страната нещата стоят по малко по-различен начин (хората пак са си готини, гостоприемни и услужливи, но трябва да се съобразяваш с порядките им и да знаеш езика им, докато в туристическите райони можеш да правиш каквото си искаш, да говориш на какъвто език сметнеш за добре - ще те разберат, общо взето там - те се съобразяват с теб). В Турция съм бил доста (обиколил съм я почти цялата) и генерално съвета ми за там е - или "експедиция" в класическия смисъл на думата, или "почивка" в класическия вариант (джипа го ползвайте само да стигнете до там където сте решили и да се върнете после, дори и тогава излиза по-евтино със самолет - разстоянията са големи, а както е отбелязано вече - дизела е скъп). Имай предвид, че тяхната представа за категоризация на хотели и заведения е много далече от нашата и броя на "звездите" е силно относително понятие! Ако ще ползвате хотели или къмпинги, моят съвет е места само с пет ТЕХНИ "звезди" - така горе долу имате гаранция, че ще получите това за което плащате и няма да си късате нервите и да си разваляте почивката с неща, като неработещ или липсващ климатик, мухъл и плесен в банята, лоша санитарна хигиена и битови условия, и т.н. (на доста места в Турция пластмасовите прибори са за многократна употреба и си ги "мият" направо пред очите на клиентите). Дано съм ти бил полезен.

      Коментар


      • #18
        От: Турция - море/палатки и насам-натам през септември

        Първоначално публикуван от Андрей Боянов Преглед на мнение
        Ами не знам да не е студено малко края на септември там, но може на Алонисус например...
        На Алунисус не съм ходил, бил съм на Скопелос и няколко пъти по Пилион и много ми хареса. Бил съм на повечето от тези, които ги изреди. И моите впечатления са, че на тези острови не е за голяма кола/джип. Благодаря за споделеното.

        Коментар


        • #19
          От: Турция - море/палатки и насам-натам през септември

          Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
          ... Дано съм ти бил полезен.
          Благодаря, Марто, определено беше полезно.
          След прочетеното до момента и разговори с приятели и познати - не е това, което си го представях или по-скоро което исках за почивка през септември. Турция ще е друг път (не за море) и с чисто опознавателна цел. Или кой знае и защо не - може и експедиция някой ден...

          Благодаря ви.

          Коментар


          • #20
            От: Турция - море/палатки и насам-натам през септември

            Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
            Благодаря, Марто, определено беше полезно.
            След прочетеното до момента и разговори с приятели и познати - не е това, което си го представях или по-скоро което исках за почивка през септември. Турция ще е друг път (не за море) и с чисто опознавателна цел. Или кой знае и защо не - може и експедиция някой ден...

            Благодаря ви.
            Късно се включвам, но все пак. От опита ми в Турция, мога да кажа че 16 дни ще ти стигнат да направиш интересна обиколка, но само това. За морета и прочее няма да имаш време, отделно ще трябва да се движиш стегнато и ако настройката на останалите с теб не е на същата вълна, то е много вероятно да има изнервени. Но при зададените параметри не можеш да съчетаеш и т.нар. "почивка" с достигане до Ван. И другия ми съвет е че пътуване в такава дълбочина на изток в Турция отива по-скоро към експедиционно пътуване, където дефиницията за удобство и почивка са съвсем други. Ако искаш да правиш плажове и прочее то каране по егейското крайбрежие и после до Кападокия и максимум до Немрут е може би добър вариант. А на Ван изобщо не става за палатки около езерото. Високо е, нощно време е студено, а брега на езерото е толкова мръсен, че надали ще ти хареса.

            Иначе като почнеш да планираш по-голямото пътуване може да обсъждаме по-подробно. Турция заслужава много време - има какво да видиш и усетиш, а е толкова близо.
            LZ2NKM

            Коментар


            • #21
              От: Турция - море/палатки и насам-натам през септември

              Малко за надъхване и като препоръка за една от дестинациите в Турция, която за мен си е задължителна за посещение - устието на река Далян и плажа Изтузу, където ако сте късметлии, можете да видите гигантски костенурки Карета Карета (аз срещнах една в реката - влизат да се хранят със сини крабове, които месните пък продават печени на жар, директно от лодките си - страхотно мезе е за бирата), но и без костенурките, това място е уникално с красотата и историята си (плажа със сигурност е в топ 3 на турските плажове, а най-хубавото е, че като изключим няколкото десетки чадъра от тръстика и шезлонгите под тях, си е абсолютно див - дори и без едно скапано капанче за "цвят" както се вика, местността е национален резерват). Това зад гърба ми са скални гробници на Ликийските царе, управлявали този район в древността (аз си им викам "турската Петра", по очевидни причини). Пак там има и много известни кални бани. Когато ги посетих за първи път (май през 2000-та), предната година там на почивка са били Дъстин Хофман и Стинг (надлежно наснимани и окачени като реклама на всякъде, дори и днес). Абе хубаво е и трябва да се види....

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:431416_3028068373619_1191794793_n.jpg
Прегледи:1
Размер:141.5 КБ
ID:5505603

              Ето и един хубав пътепис за мястото:http://www.monitor.bg/article?id=345191

              Коментар


              • #22
                От: Турция - море/палатки и насам-натам през септември

                Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                ... От опита ми в Турция, мога да кажа че 16 дни ще ти стигнат да направиш интересна обиколка, но само това. За морета и прочее няма да имаш време, отделно ще трябва да се движиш стегнато и ако настройката на останалите с теб не е на същата вълна, то е много вероятно да има изнервени. Но при зададените параметри не можеш да съчетаеш и т.нар. "почивка" с достигане до Ван. И другия ми съвет е че пътуване в такава дълбочина на изток в Турция отива по-скоро към експедиционно пътуване, където дефиницията за удобство и почивка са съвсем други. Ако искаш да правиш плажове и прочее то каране по егейското крайбрежие и после до Кападокия и максимум до Немрут е може би добър вариант. А на Ван изобщо не става за палатки около езерото. Високо е, нощно време е студено, а брега на езерото е толкова мръсен, че надали ще ти хареса.

                Иначе като почнеш да планираш по-голямото пътуване може да обсъждаме по-подробно. Турция заслужава много време - има какво да видиш и усетиш, а е толкова близо.
                Благодаря ви и на двамата. Точно до тези изводи стигнах и аз, затова за тази година се отказвам.
                Може би догодина ще се опитам да взема повече време и да пообиколя по-обстойно, а защо не и да направя една обиколка на Черно море...

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X