Обява

Свий
Няма добавени обяви.

България - Дания

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • България - Дания

    Колеги, към края на април замислям едно пътуване от България към Дания.
    Имам избор между два автомобила.
    БМВ - 524тд
    БМВ - 520 - бензин/газ

    Ще сме 4 човека. Чудим се коя да изберем, за сега клоним към дизела защото:
    1. С един резервоар може да изминем към 900км.
    2. Газовото/бензиново БМВ , ще се налага по често да го зареждаме а и не знам къде и в кои страни има газстанци, отделно че трябва да дублираме в случай на авария и поне половин резервоар бензин за всеки случай.

    Плана ни е да пътуваме през Сърбия, Унгария, Чехия, Германия и от там да влезем в Дания. Пробега ни е около 2300км. в едната посока.
    Градчето до което трябва да стигна е на 2 часа път от Хамбург.
    От разговори с Датското посолство разбрах следното :
    Пазарува се само с Датски крони, евро не работят освен в хотелите с чужденци
    Може да карам там с книжката издадена от БГ, но могат и да не ми позволят защото не се води международна. Но принципно не би трябвало да имам грижи, защото сме в ЕС
    Няма нужда от 50Е на ден (както е изискване) щом сме граждани на ЕС
    Няма нужда от покана или разписка за платен хотел, също така няма да ги е грижа с какви пари разполагаме.
    Престоят ни там няма да е повече от седмица. Кара се само на фарове

    Всякакви съвети биха ми били полезни, прочетох някой неща по интернет, но ще се радвам да споделите мнение.

    Прочетох че се кара на фарове, обаче и двете коли са със ксенонче , дали ще правят проблеми и да ми е мирна главата да си сложа оригналните, които не светя много силно но все пак...
    Който оцелее ще закусва!

  • #2
    От: България - Дания

    Газ след Калотина и особено след Сърбия е екзотика. Вземете си кредитни/дебитни/карти. Дори и по пътя в Сърбия ги вземат. По бензиностанциите - също. Може и само с лични карти, без паспорти. За книжките - няма грижа. Зелена карта си трябва. Медицинска застраховка не е задължителна, но е добре да я има, особено с комбинация за пътна помощ.

    Коментар


    • #3
      От: България - Дания

      п.с. За Унгария и Чехия трябва винетка. Взема се на границата в Унгария и за двете.
      А защо през Чехия? през Австрия не е ли по близо?

      Коментар


      • #4
        От: България - Дания

        Добре че ме подсети, ще носим пари основно в карти, Виза, Мастъркард и т.н малко евро в кеш за хапване, тоалетна и т.н
        Застраховки ще си направим, предложиха ми едномесечна за 12-16лв. в различни застрахователни компании и задължително ще правим, защото е удобно ако недай си боже стане нещо не мислиш за нищо, имали сме подобен случай с едни англичани и е удобство спор няма. За пътната помощ е добра идея и ще проверя и за нея.
        Ще носим и червени за всеки случай ако нещо им притрябва на органите. Зелените карти и те в сметката.
        Тъпото на газовата е че с едно зареждане изкарва около 300км. което е твърде малък пробег. И общо взето клонят към дизеловото
        Който оцелее ще закусва!

        Коментар


        • #5
          От: България - Дания

          Питай в алианц. Автоасистанс, май беше.Да, сега видях, че към Хамбург е по-пряко през Чехия.
          Аз щото основно към Мюнхен пердаша.

          Коментар


          • #6
            От: България - Дания

            Сега като рових попаднах на този сайт http://zaedno.eu/content-61.html мисля ще е полезен и на други.

            Пенчо ще проверя в Алианц, офертата ми беше от Интерамерикан, но ще ги видя и там.

            В Дания - немски или английски, с кое ще ми е по лесно да ме разбират там?
            Който оцелее ще закусва!

            Коментар


            • #7
              От: България - Дания

              Привет,

              Ето един сайт, където можеш да си изтеглиш POI за газ станциите в различните държави.
              Country - избираш държавата
              Service - избираш LPG-autogas
              Last update - можеш да филтрираш кога за последно са обновявани POI-тата

              Можеш да експортваш в около 20-ина различни формата (Garmin, Magelan, iGo...)
              Тук е резултата за Дания конкретно.

              Поздрави и приятно изкарване!

              Коментар


              • #8
                От: България - Дания

                Много благодаря за предоставената информация. Ще се разгледам още по сайтове.

                Дали някой може да каже в немско към кой магистрали да се насоча, един ми каза да не хващам магистралата към Берлин, защото ставали големи задръствания.
                Някой дали е минавал Датската граница с Германия, на какво обръщат внимание че нали като граждани на нашата татковина европейците ни гледат под око.
                Който оцелее ще закусва!

                Коментар


                • #9
                  От: България - Дания

                  Гледай тук: http://star.map24.com/
                  Има ремонтите и задръстванията в Германия "на живо". Зависи по кое време ще минаваш. Може да видиш по кое време къде какво става. Не, че е 100% Вярно. През Берлин като километри е същото. По вероятно е да имаш ядове с унгарците или словаците, отколкото с датчаните. гледай да ти е всичко наред с документите и колата си Ок.
                  Последно редактирано от Ц. Кръстев; 21-03-12, 16:04.

                  Коментар


                  • #10
                    От: България - Дания

                    Силно се надявам да нямам проблеми на нито една граница, макар да съм подготвен за "изненади" от сърбите, унгарци и чехи.
                    Колата ще си я прекарам през сервиза за обстоен преглед няколко дни преди пътуването за да няма изненади.
                    Който оцелее ще закусва!

                    Коментар


                    • #11
                      От: България - Дания

                      Първоначално публикуван от БИЖО БИЖЕВ Преглед на мнение
                      Някой дали е минавал Датската граница с Германия, на какво обръщат внимание че нали като граждани на нашата татковина европейците ни гледат под око.
                      Съмнявам се дали въобще ще разбереш къде е границата. Последно се усеща Сърбия - Унгария.

                      Коментар


                      • #12
                        От: България - Дания

                        Живея в Белгия и познавам много добре голяма част от трасето. Аз не бих избрал маршрута през Унгария и Чехия. 1- От Белград през Земун до Нови Сад пътят до скоро не беше добър.2-На унгарската граница често се бавиш и правят досадни митнически проверки. От границата до към Кечкемет магистралата е слабо натоварена , но около Будапеща трафикът се засилва , а унгарците са келеши и карат нахално...Вие вероятно сте избрали този вариант от маршрутизатора на гугъл мап , но срещу стотина километра в повече аз бих минал през : Белград-Загреб-Любляна-Филах-Залцбург-Мюнхен-Нюрнберг-Вюрцбург-Фулда-Касел-Хановер-Хамбург-Дания... Такси. В Сърбия две тултакси до Шид. В Хърватска две тултакси до Брегана. В Словения винетка за 15 евро. В Австрия винетка за 8 евро, две такси на Караванкентунел и още един , общо 16-17 евро. В Германия - безплатно... По отношение избора на мотор - категорично за дизела.

                        Коментар


                        • #13
                          От: България - Дания

                          Първоначално публикуван от vhpvhp Преглед на мнение
                          Живея в Белгия и познавам много добре голяма част от трасето. Аз не бих избрал маршрута през Унгария и Чехия. 1- От Белград през Земун до Нови Сад пътят до скоро не беше добър.2-На унгарската граница често се бавиш и правят досадни митнически проверки. От границата до към Кечкемет магистралата е слабо натоварена , но около Будапеща трафикът се засилва , а унгарците са келеши и карат нахално...Вие вероятно сте избрали този вариант от маршрутизатора на гугъл мап , но срещу стотина километра в повече аз бих минал през : Белград-Загреб-Любляна-Филах-Залцбург-Мюнхен-Нюрнберг-Вюрцбург-Фулда-Касел-Хановер-Хамбург-Дания... Такси. В Сърбия две тултакси до Шид. В Хърватска две тултакси до Брегана. В Словения винетка за 15 евро. В Австрия винетка за 8 евро, две такси на Караванкентунел и още един , общо 16-17 евро. В Германия - безплатно... По отношение избора на мотор - категорично за дизела.
                          Напълно подкрепям. Даже може и да е по-бързо, като се има предвид задръстването около Будапеща.

                          Коментар


                          • #14
                            От: България - Дания

                            Бижо,я си ходи с астрата
                            Калин Владов,09РСПБЗН

                            Коментар


                            • #15
                              От: България - Дания

                              Първоначално публикуван от vhpvhp Преглед на мнение
                              Живея в Белгия и познавам много добре голяма част от трасето. Аз не бих избрал маршрута през Унгария и Чехия. 1- От Белград през Земун до Нови Сад пътят до скоро не беше добър.2-На унгарската граница често се бавиш и правят досадни митнически проверки. От границата до към Кечкемет магистралата е слабо натоварена , но около Будапеща трафикът се засилва , а унгарците са келеши и карат нахално...Вие вероятно сте избрали този вариант от маршрутизатора на гугъл мап , но срещу стотина километра в повече аз бих минал през : Белград-Загреб-Любляна-Филах-Залцбург-Мюнхен-Нюрнберг-Вюрцбург-Фулда-Касел-Хановер-Хамбург-Дания... Такси. В Сърбия две тултакси до Шид. В Хърватска две тултакси до Брегана. В Словения винетка за 15 евро. В Австрия винетка за 8 евро, две такси на Караванкентунел и още един , общо 16-17 евро. В Германия - безплатно... По отношение избора на мотор - категорично за дизела.
                              +1

                              И аз подкрепям този маршрут. Ще си спестиш евентуално време и главоболия.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X