Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Грегория" Ривал 31

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Грегория" Ривал 31

    Ето няколко снимки на Грегория.
    А това как малкото Хърли 22 порасна и стана Ривал 31 ще разкажа скоро. Ще добавя, че Грегория вече се доказа като чудесна здрава круйзна лодка.
    Ще има още снимки и видеа, всъщност може ли да се споделятликове - каих във ютуб клипове?
    Слонче!

  • #2
    Честито!
    А може да ни пишеш и докато си пиеш мастиката и мезиш с бахур!
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #3

      Няколко дни след
      Ирма, един ирландец дойде при мен и ми рече и каза - Разправят, че си харесвал лодките Райвъл...
      Казах му, че това се отнася за най-малкия Райвъл, тийсетиединицата.
      Тоя каза, че точно такъв имал... и ще ми го даде за долар ако я извадя до две седмици.
      Беше вързана на една стена в южния край на Ойстер понд. Ойстер понд е малък залив с тесен вход на източния край на
      Ст. Мартен.
      Ирма пробива лодката с нещо метално в мидела под водолинията, тя се напълва с вада и потъва.
      Когато видях
      Грегория за пръв път, палубата и бе над водата, и беше се облегнала на стената.
      Далдисах да я огледам отдолу, видях дупката. Видях още две дупки също е безброй много малки или по големи драскотини.
      За да я извадя ми трябва работна лодка с генератор, помпа и тумба инстременти - пробойните се запушват временно, осушава се лодката, вкарва се в лагуната и се вади в някой боутярд за ремонт.
      А също трябват и минимум два бона.
      В момента нямах работна лодка с инструмент и двата бона, та се обадих на факин Франк.
      Той си е френд от
      Кивиландия, а също има работна лодка, инструменти и много опит със поправянето на лодки. Обясних му за що иде реч, той каза че имал пет бона спестявания и работната му лодка е оцеляла на Ирма, част от инструментите също.
      Дадох му телефона на ирландеца и го оставих да помисли.
      Имаше един германец със осемнайсеметров, правен Колин Арчър кеч. Циментов, с бушприта бе около двайсе метра. Ирма някакси я шзвади от Провиденс бей в лагуната и я потопи пред холандския мост в залива Симпсън. Е дин траулер минал отгоре й и потрошил всичко останало от неа.
      Та още когато пристигнах на острова много хора ми казваха че Донтуъри и малка лодка и тука съм можел да намеря по голяма...
      Веднъж бях на лодката на Рейнар и я огледах - хареса ми, корав здрав круйзър с проста подръжка.
      Когато поглиднах вътре видах подобна кочина като в момйто малкото бъги. Ама по голяма. Рейнар се оказа също човек на изкуството - художник, дърворезбар, каменоделец...
      В лодката имаше свободни едно легло, печката в кухнята и тоалетната, останалото бе пълно с нормалното оборудване за лодка на работещ круйзър и най вече всякакви пънове, клони и камъни за бъдещи дърворезби...
      Та Рейнар ме погледна и каза - За такива кат нас, няма достатъчно голяма лодка. Има толкова много дънери, дрейфащи или изхвърлени на сушата, които немжем остави ей тъй щото ведната ти идва в главата някоя склуптора, която да издялаш...
      Писах вече, че Рейнар изгуби лодката си по време на Ирма и ден, два след урагана, една вечер гледам залеза, имах си салата и рикар, дрънках нещо мързеливо на китарата, а наоколо разрушения на сушата и затопени лодки във лагуната... а мойта лодка си е ок - с няколко дни работа бе готова да тръгне. А и вече бях започнал да си сковавам работни маси с пейки от парчетии дърво по заливчетата където закотвях. На сянка пов дървета или под някой мост ако е наблизо. Така и други круйзъри идваха да видят какво правя докато се разхождаха и бизниса си върви... та за къй чеп ти е
      Даньо по голяма лодка - имаш си готова, корава и оборудвана лодка, която никой не ще да обере или открадне - спокоен живот, рисуване, резбоване, китаруване... плавам де ми душа ще. По лесно мога да я скрия в някой ъгъл в случай на ураган.
      Идеална лодка няма! Винаги има по хубава лодка.
      Не опитах до търся друга лодка, въпреки възможностите след Ирма.
      Да ама минаха цвай годинен от Ирма и две и деветнайста, Октомври
      Франк цъфна при мен с предложение за бартер - писнало му тука та давам му Хърлито дето е готово да плава, а той ми дава Райвъла, който има да се довършва.
      Изчаках до края на
      Ноември и направихме бартера - ураганния сезон бе свършил, а до следващия имаше време за да я направя готова да хукнем ако някой ураган приближи.
      Така се сдобих с
      Грегория.
      Смених й вантпутенсите със външни 10милиметрови планки, захванати през корпуса с по три 12милиметрови болта, а отвътре сложих контрапланки.
      Монтирах стъпала по мачтата и на топа занитих планка за втори форщаг.
      На носа монтирах дълъг 10милиметров вантпутенс с шест 12милиметрови болта. Ще монтирам и на траница два вантпутенса за два ахтера.
      Доста масирен ролер за котвата и две големи утки на предна палуба монтшрах.
      Направих арка над кокпита и сложих тента с маркуч за събиране на дъждовна вода.
      Направих твърд спрейхуд над входа от тръби.
      Монтирах две лебедки отстрани на входа, а също и органайзъри за извеждане на подвижния такелаж в кокпита.
      Ахтерпика го направих по висок за да побира Хондата 2000 генератора и инструменти.
      В предната част на кокпита, пред входа направих рундук за газовата бутилка, ръчната помпа и др. неща. Получи се удобно стъпало и място за седене.
      Разглобих напълно
      Оузи ( обичам да пия Узо, докато слушам Ози ) - ветровия автопилот Ариес, проверих го, сглобих го и смазах където трябваше.
      Направих му резервни флетнер и флюгер.
      В началото ми бе по трудно да го накарам да води
      Грегория по курса, но му фанах цаката, а и се оказа, че
      Грегория лесно държи курса сама чрез шкот-румпел система ( sheet to tillre selfsteering ).
      Дори и на попътни.
      2022 Март... или май беше Май изкарах Грегория в
      TOBY марина и направих пълен ремонт на корпуса... ремонт със стъкломат и епокси, грундиране, бояджийстване, антифаулинг и я върнах обратно на мъртвата й котва.
      Забравих да направя и сложа нова шпонка на балера за главата на румпела щото нямах време в ТОБИ и това ми костваше много нервозен и изтощителен момент край Доминика и Гуаделупе, когато бягах на Юг от тропическата буря
      Фиона. Движеше се много бавно и имаше добри шансове да прерастне в ураган който го даваха да мине близо до Сейнт Мартен, затова зарязах работата по една лодка и тръгнах на юг.
      Кофти изживяване е да останеш без управление в буря и Грегория отнесе доста бой, което пък доказа че е корава лодка, каквито харесвам аз.
      Направих доста грешки, които мисля да не повтарям!
      Грегория вече има нова шпонка и още една резервна, въпреки че няма нужда, но я направих. ( ще разкажа за оставането без управление във Фиона по нататък, че е много за писане... )
      Преди време мотото ми за моите лодки бе.
      1. По голяма котва с по тежка верига.
      2. По дебело стъкмяване за мачтата.
      И 3. По дебел и сух корпус. Като към 3 вече добавих да не забравям проверка на управлението.
      Всичко останало може да почака.
      Един приятел намерил дрейфащо около Саба Уокърбей 8 динги и ми го даде, а аз написах името на лодката му на доджерите му.
      Разбира се кръттих дингито Джони Уокърбей Осми. Едни руснаци ми дадоха чудесно платно от Оптимист и с Джони сме като
      Спиди Гонзалез.
      Та за сега е това.
      Слонче!

      Коментар


      • #4
        Честито за новата лодка! Дано си я направиш както искаш и да бъде сигурна, за работа и удоволствия. Кораво момче си, бъди Жив и Здрав и давай още много снимки и разказвай, много е интересно! Слонче!

        Коментар


        • #5
          Айде разкажи тука някоя морска история, да почетем. Лято идва всеки му се плава и тряаа нещо за надъхване

          Коментар


          • #6
            Прибрах се на Грегория в Ст. Мартен.
            Тъкмо я изчистих от обрастването... ще поработя около месец, ще я подредя за плаване, края на Апри/началото на Май ще тръгнем и ще има още истории.
            Слонче!

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X