Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътуване до Украйна - ІІ част

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Пътуване до Украйна - ІІ част

    И на излизане и на влизане обратно в Румъния в "тъмните" часове имаше коренна разлика от миналата година, когато бях описал светлини около пътя , неони и т.н., "взимащи" очите. И помен не беше останало от тях! Смайващо! Поне 5 пъти казах на жената , че като пристигнем в Украйна трябва спешно да гледаме телевизия! Мислех, че Чаушеско е възкръснал! Тя се смееше, ама беше много , много странно! ТЪМНИНА в цяла Румъния! Тук там по къщите економична лампичка ще светне, а рекламите - бледички - само основните светеха!
    Обяснението явно се криеше в кризата, в 20 милиардния дълг на Румъния, свиването на раздутите им заплати, с които се перчеха и т.н.
    Залезите обаче бяха красиви и така се виждаха по-добре!
    Това видях през стъклото на колата тази, а и миналата година, в Румъния. Това написах! И да се харесва , и да не се харесва на някой - негова работа! На мен изобщо не ми харесва по принцип сравнението ни с Румъния и , че тя била по-напред! За мен е факт , че потенциалът ни никак не е малък, даже доста по-голям и здраво се надявам скоро това да проличи! Все още съм оптимист! Мисля, че Румъния танцува танго - две напред, едно назад... А при нас нещата са малко по-други...
    Залезите! Много са красиви! И въздухът късно през нощта беше вече друг - резливо прохладен, богат на кислород! Сирет! Украйна!
    Следва

    Коментар


    • #17
      До: Пътуване до Украйна - ІІ част

      "Украйна"

      Още на влизане в Украйна стана ясно, че скоро трябва да се връщаме в България! За хубаво, обаче! Решихме да съкратим до 4 дни престоя си в Украйна и да се връщаме. Какво можех да видя от предварително съставения план максимум?!
      Мислих и реших – музеи и замъци! Поне 1-2… защо?

      На времето в училище ни учеха на История на България. Нея и си знам. Не професионално, но достатъчно за българин!
      През 1396 г България попада окончателно под чуждо „присъствие” и от паметниците на културата от това време до новата и най-новата история на България освен някои къщици на българи от „възрожденската” епоха и родните места на колцина революционери /хора, не обичащи натрапено присъствие!/, няколкото десетки манастири из планините и горите ни, – но все български! Не знам да има други по-големи достижения на изкуството, писмеността, архитектурата , изобразително изкуство и др., оставени от страна на „присъстващите”! Т.е. за мен от началото на 14в до почти края на 19в толкова много „НИЩО” е оставило „присъствието”, че ми се поиска да видя малко „НЕЩО”, но от рода на – а какво би било , ако нямаше „присъствие”?! Средновековни замъци от различни епохи бях виждал по филми и снимки от нета – музеи, частни, затворени и всякакви! Но западни! Чужди на православието и славянството точно от 14 век и по-късно! В този план образци от късното средновековие не можеха да влязат в помощ! Поразрових се в нета и намерих! Един малък /в миналото с голямо значение замък/ в гр. Збараж – Тернополска област на Украйна и нещо наистина грандиозно и много свързано и с българската история до съдбоносната 1396г – Камецк – Подолск – Хмелницка област в Украйна! Трябваше да си отговоря и на един неясен, но вълнуващ ме въпрос – как в общи линии се е натрупвала историята на днешна Украйна, когато тя , де факто, с малки изключения във времето и пространството, не е била никога самостоятелна държава! Знам, че винаги са се водили борби на нейна територия – срещу татари и турци, срещу поляци, срещу руснаци… Не съм си поставял за задача професионалното изучаване на историята на Украйна, а исках да усетя какво се е случило там ВЕДНАГА след падането на България под турско робство! Защото границите на България тогава са стигали точно до Каменец – Подолск – в географско – историческата област ПОДИЛЯ на Украйна! И как , вече без наше участие , е „тръгнала историята”?! Историята /на мътните неща за мен/, я свързах! Разбрах, по-точно - усетих, което е най-важно! Но за това по малко и нататък… И по ред!
      За да почнат да се навързват нещата, трябва да кажа едни факти, добре известни на всички!
      Края на 13 столетие е характерен с „разбитостта” и разделението на Великата Българска държава на поне 4 царства, като последното , попаднало под „присъствие” е Видинското. Цар е бил небезизвестният Цар Иван Шишман! Шишман! Запомнете…
      Разделението е било от „самодостатъчност”, задоволство, охолство и алчност! Средновековна! И е било характерно и за западния свят. 14 век /и по-късно/ се характеризира с принципната липса на големи държави и наличието на десетки княжества, графства и херцогства, васални на едва ли не на „виртуални” на по-късния етап големи държави… Т.е. те са били съставляващите им… Въобще не трябва да се забравя продължаващата роля на църквата в политиката на управление на тези „държави” – на Запад – Католическата църква, на изток Православната църква! Те са ръководели всичко в сферите им на влияние! И са определяли абсолютно всичко в обществено-политическия живот! Защото всичко е произлизало от тях и в тяхно име!!! И преди да започне снимковия материал от замъка в Збараж, да доуточня , че последния български град , паднал под турско робство е Плевен! Във Видинското царство, през 1396г, а може би последната битка с врага се е водила в ждрелото река Чернелка до с. Горталово. Пътепис за това и снимки от мястото има от мен тук http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=34436&highlight=%D7%E5%F0%ED%E5%EB%EA%E0 , написан по друг повод!
      Следва

      Коментар


      • #18
        До: Пътуване до Украйна - ІІ част

        Збараж
        Градче, районен център в тернополска област, с население около 25 000 човека. На неговата територия старинен замък, чиято история започва някъде от 14 век, място където са се водили битки на местното население - славяни, с турци, с поляни/поляци/, с руснаци на по-късен етап. Де факто, почти винаги замъкът е принадлежал на полски князе, на руската империя. Смесено от това население в религиозно отношение - католици и православни. както и в цяла западна Украйна.
        Замъкът
        Фотографийте ще са много и сами по себе си говорещи. Ще обърна внимание на няколко неща. Експозицийте от по-късния етап - т.е. около 13-14-15 век показват славянско/считайте , че такова е било и българското! на току що поробената ни държава!/ снаряжение, доспехи, оръжия и т.н. Експозицийте вътре в замъка започват от праисторическата ера - кости и зъби на намерени мамути, първобитен строй, робовладелски строй в различните му исторически епохи, връзки с южните славяни - българи, предмети на културата, привнесени от тогавашна Византия, а по-рано и Гърция...На по-късен етап до крепостни защитни оръдия. а в залите на музея снимков материал и картини, показващи полски князе, руски князе и императори, сцени от битки с главния външен враг - Турция - нейните набези по тия територии са били в началото на 14 и целия 15 век, но ПОДИЛЯ като област е била под "присъствие" всичко на всичко 29 години. За това също по-късно при главния замък в Каменец - Подолск.В този замък /Збараж/е имало посещения на небезизвестния Владислав Варненчик, чийто портрет открих из между многото на прославени хора!/Дори на Петър І - Велики!/ Има много експозиции на предмета на бита, досущ като българските , доказващи "еднаквостта" ни като корен, род, религия, култура!!! Просто ще ги припознаете!!! И така...
        Следва
        Последно редактирано от gtsvg; 21-07-09, 17:19.

        Коментар


        • #19
          До: Пътуване до Украйна - ІІ част













          Веднага до входа имаше паметник в ляво на избиваните през 40-те години от НКВД "инакомислещи" по някои въпроси...



          поглед към парка на замъка на влизане. На излизане ще има още няколко снимки..





































          И един поглед назад към входната порта




















          Следва

          Коментар


          • #20
            До: Пътуване до Украйна - ІІ част

            А сега няколко снимки от подземията на замъка, затвора...















            И експозицийте от залите на замъка...





































































            А тук можеш просто хей така да си постреляш, за разлика от Албена, където доста парички искат за "измислени" лъкове...



            Следва и зали с пластики от историята на Украйна - национални герои, легендарни герои, пластики на основата на народното творчество и т. н.





















            И като стигах до нещо такова лекичко настръхвах... католическия стнил не можеш го сбърка! Леко чуждо, ... най-меко казано...















            Из залите...











            Ръчно изработени мебели от 16в









            И славянските мотиви







            Всяка шевица е характерна също за дадена област



            В една от залите бяха изложени портретите на властници и монарси, свещенници









            Коментар


            • #21
              До: Пътуване до Украйна - ІІ част

              Сега ще покажа 3 експоната направили ми много силно впечатление

              на тази картина този с чалмата е Мехмед или Ахмед/не помня точно!/ ШИШМАН! Защо Шишман така и не разбрах, но е бил велик пълководец на султана и това отразява турска атака на крепостта 100 год някъде по-късно от падането на България под турсксо робство! шишман... странно....



              А това е портрета на Владислав Варненчик! - последният сериозен опит за освобождаването на България до Руско-турската Освободителна война....



              И гербът на Императрица Екатерина Велика - т.е. - граничния знак на Руската Империя! На всяка граница са го слагали!



              И накрая - парка при излизането... Чистота и подредба!









              Следва
              Последно редактирано от gtsvg; 21-07-09, 22:59.

              Коментар


              • #22
                До: Пътуване до Украйна - ІІ част

                След излизането от парка на замъка бях смутен и объркан. много научих, ама още повече се обърках в едрата хронология на нещата, която ме интересуваше! Историческата" геополитика" на началото на 14в, та до 15-16 век... Даже нямах настроение.За определено време...
                България вече я няма... знам, че тук някъде е свършвала Българската държава... кажи го империя!.... Ама в този музей нищо по въпроса! И ми светна!!! Всичко в този музей започваше от 14 век и нищо не се говореше за по-рано! ЯСНО! Но защо?! Не исках да тормозя приятния екскурзовод! Имаше добри познания, но все пак.... Все едно - видях "български" - славянски меч, ризница, щитове! Тъй характерни за нашата войска до тогава! Поне от картинки! А тези бяха ИСТИНСКИ! Видях връзката, корена в шевици и носии, в тъкачни станове, и предмети ог повседневието! - разлика просто няма! Все едно , че си в "Етъра" в Габрово! До тук добре! Но петната...

                Не можех да навържа в разказаните истории, кога са дошли поляците, кога руснаците/По-точно взаимоотношенията между киевска Рус и Московска Рус и на по-късен етап вече Руската империя...
                Не разбрах до кога са идвали с набези турци и татари! Какви татари! Те са в Крим... Ах, да! След въстанието на Ивайло нали там ги беше натикал! Там и го убиха!...
                Ама турци и татари наедно?! Светна ми! Те татарите са си мюсулмани и са на страната на турците! Турците нападат на север от към поробена България, татарите от Крим към Киевска Рус, и на Запад за помощ! Трудно е било е и сложно!
                И ако полекичка почна да ми просветва точно какво е станало като следствие след поробването на България, то съвсем се забърках в понятията и имената на най-големите национални герои и поборници за независима Украйна... Това е много сложен и тънък въпрос и ще напиша чак след Каменец- Подолск! като впечатления... Там ще е много по-красиво, по-богато и много повече снимков материал!
                Последно редактирано от gtsvg; 21-07-09, 22:01.

                Коментар


                • #23
                  До: Пътуване до Украйна - ІІ част

                  Направо ме върна с години назад... Ако отново пътуваш по ония земи, мини през някое българско село, има ги достатъчно. Пазят стария език (поне до преди няколко години го пазеха) и някои от по-възрастните знаят доста за историята - къде факти, къде легенди, но човек може да научи много.

                  От година се каня да закарам жената до Лвов, но нещо все не мога да събера на едно място пари и време Добре, че има такива като теб да ми поддържат ентусиазма.
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • #24
                    До: Пътуване до Украйна - ІІ част

                    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                    Направо ме върна с години назад... Ако отново пътуваш по ония земи, мини през някое българско село, има ги достатъчно. Пазят стария език (поне до преди няколко години го пазеха) и някои от по-възрастните знаят доста за историята - къде факти, къде легенди, но човек може да научи много.

                    От година се каня да закарам жената до Лвов, но нещо все не мога да събера на едно място пари и време Добре, че има такива като теб да ми поддържат ентусиазма.
                    БЛАГОДАРЯ! За инфото! Щях да напиша за едно наблюдение, но го правя сега и ми стана ясно от твоите думи за какво иде реч!
                    По пътя От Хмелницкий до Каменецк - Подолск /или обратно/ в една пресечена местност се минава през районен център ДУНАИВЦИ!!! Къде е Дунав , къде е градчето!... зададох си въпрос и ме заглождиха съмнения... но като преминах през река Студеница!!! и Тернава /На руски и украински Търново е Терново или Тырново/ , съвсем ми светна!...
                    Да е живот и здраве ще ходя на там! та съпругата ми е от Западна Украйна! И обезателно ще отида в ДУНАИВЦИ - един много красив и спретнат град!!!
                    Последно редактирано от gtsvg; 21-07-09, 22:53.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Пътуване до Украйна - ІІ част

                      На тръгване от Збараж шуреят ми направи един подарък.... посетихме едно заведение. Да го нарека луксозно ще е слабо. То просто е друг тип и е неповторимо. Че е елитно - да!
                      На външен вид нещо като склад или шифашки цех. Едната половина от много години неизмазана, другата вече в ремонт - външна изолация. На късата страна - нещо като дворче и проход. но с цветна градинка и вход на заведение , което личише че не е простичко. "Зимний сад"! се казва.
                      Оказа се , че това е от елитните заведения на бившата КПСС и Компартии Украины! На външен вид такъв, че да не бие на очи на постолюдието... сега някакави бивши от Киев го държали, но с подставени хора... така се говорело...
                      То е една красота вътре! То е НЕЗЕМНО! Всякакви видове тропически дървета - палми, филадендрони, фикуси и други незнайни растяха направо от земята! С десетилетия са расли, че са дебели и големи дървета!А между тях мрамор и маси! Със сатенени покривки и т.н. фонтани, риби! Височина и хлад! Климатизация и светлина! В дъното към късата стена - врата, отгоре тежки завеси! Отзад, казват, басейн! В надлежащ стил! но там не влязохме... вижте сами!
                      Последно редактирано от gtsvg; 22-07-09, 00:17.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Пътуване до Украйна - ІІ част





































                        Е, хапнахме по един сладолед в почти плоски порцеланови чиний, полят с много гъсти и ароматни ликьори и си тръгнахме!...

                        Коментар


                        • #27
                          До: Пътуване до Украйна - ІІ част

                          В плана максимум влизаше един ден за риболов! Беше предварително уредено - на едно естествено езеро с водни лилии, папур, трева като килим и хубава всякаква риба! Не се състоя... Но ще ви покажа едно типично естествено езеро, от множествата такива, присъстващи до всяко село в Украйна! На връщане от Збараж го забелязах - спряхме и направих няколко фотографии - за пример....



























                          И "интефейса"... по края на езерото -















                          Ами това е ... за тази вечер! Остава ...ГОЛЕМИЯ МАТЕРИАЛ!
                          но вероятно няма да е утре...
                          Последно редактирано от gtsvg; 22-07-09, 00:20.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Пътуване до Украйна - ІІ част

                            И така – пристигнахме в Каменец – Подолск / за по-съкратено нататък ще го означавам като КП/ Още с наближаването се разбра за „грандиозното” , което предстои, по простата причина , че доста ярки неща се виждаха от далече – в подстъпите на града, намиращ се в една пресечена от хълмове местност. Между тях се виеше река, издълбала в хълмовете и варовитите скали под тях , изключително ждрело! Змиевидната река опасваше хълмове, изрязала между тях каньон , на места над 150 м дълбочина ! Виждаха се от километри крепостни стени, кули, църкви! Навлизайки в КП, картинката се попромени и поскри и след 10-15 мин пътуване из улици и булеварди се озовахме в старата част на града и днешен негов център.
                            Пристигайки на един паркинг по павирани улици се озовахме заобиколени от много старинни здания, но уморени от пътя гледахме първо някъде да направим почивка за по кафе и да започнем "огледа".



                            Точно до нас ми се набиха в очите указателни табели, недвусмислено сочещи нашия път...



                            Отправихме се по улицата, но пак , както и миналата година се забелязаха реставрации и ремонти на паметниците на културата в Украйна! Чудя се от къде и как намират толкова огромни средства да ги реставрират, знаейки, че не са "цъфнали" особенно....



                            Неусетно и бързо се предвижихме до стария градски площад и веднага се откриха красивите постройки от "едно" време...







                            Това е часовниковата кула и от 14в до 19в "градския съвет" - мерство, муниципалитет, бургмистърство, полицмейстърство - в различните епохи... надушихме, че вътре има музей и заплащайки минимални суми за билет и право за снимане с фотоапарати и камера, придружени от екскурзовод се отправихме в ... мазата!
                            Първо ще поразкажа малко , а после ще покажа.
                            Странно и силно беше, даже разтърсващо посещението на "мазетата" - каменни подземия, веднага почти след пристигането ни! Малко изведнъж и "странично" ни дойде, но добре че го видяхме!

                            Иде реч за музей на градските управи от 14в до 19в, в подземията на който винаги е съществувал затвор за градските непокорници, откровени бандити, длъжници, а в по-ранните векове - от 14в до 17в - и "ВЕЩИЦИ" И "ВЕЩЕРИ"!!!
                            Пристъпвайки по изтъркани каменни стъпала се озовахме в едни "камери" и музей на СВЕТАТА ИНКВИЗИЦИЯ!!!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Пътуване до Украйна - ІІ част



                              Първото , което видях и снимах в началната "стая", бе това...



                              Младата екскурзоводка вече "нижеше" хронология, дати, и събития. А аз си снимах и слушах... С "широко" отворени в полутъмногто очи...

                              Машина за разтягане и изтръгване на крайници..



                              Снимки с точното описание на мъченията, за които ще напиша по-нататък...





                              Още един уред за "фитнес"



                              "Вещица", обработвана от палач...



                              до кука за "окачване странично на ребро"



                              до машината за разтягане и изтръгване



                              в присъствието на лекар и главния градски чиновник



                              В съседнот подземие лежаха окървавени, вече умиращи и пречистени вещици и вещери...





                              от където жив никой не е излизал...

                              Коментар


                              • #30
                                До: Пътуване до Украйна - ІІ част

                                Ще правя "лични" коментари за нещата, защото моята цел беше да "навържа" историята на тези славяни след нашето поробване...

                                И така , стреснати от случилото се в края на 14 в в България, западните славяни - "поляните", начело с техните князе нахлуват в тези земи и ги превземат, като започват "бясно" укрепване на крепостите, постоянно отблъсквайки турците и татарите от юг! Киевска Рус, е граничела с България до тогава, но като администрация и военна мощ е била далеч на Северо - Изток, и е била заета с татарските нашествия стигащи до Киев! Тези земи за векове са поподнали под влиянието на западните славяни, - поляците, по-късно полските княжества, по-късно австро-унгарската империя и накраая вече от Руската империя, като нещата в полза на православието и източните славяни започват от походите на Цар Петър І - Велики.. казвам в полза на православието, щото до негово време западните славяни освен укрепването на крепостите са привнесли и католицизма, оставил дълбоки корени в западна Украйна!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X