Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Из Сицилия с Pentax.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Из Сицилия с Pentax.

    Така се случи,че този август прекарах една чудесна седмица в обикаляна на чудната Сицилия, понякога далеч от утъпканите туристически пътища и за мой късмет с местен водач, близък човек, в чиито дом всъщност гостувахме. Сицилия е остров на контрастите с прекрасно море, високи планини и запазане архитектура от стари времена. Искам да споделя и с Вас какво видях и какво успях да заснема със предоставения на Форума от фирма Вип Трейдинг фотоапарат Pentax WG 3. Няма да мога да разкажа всичко наведнъж, затова сега стартирам с Епизод 1 – малко познатата и рядко посещавана Централна Сицилия.
    Районите на Сицилия се познават много лесно по едно нещо – земеделските култури. Източна Сицилия е дома на портокалите, южните и западните райони са доминирани от лозя, а централната част на острова е дом на уникалната твърда пшеница, основна суровина за висококачествената италианска паста. Тази уникална култура се отглежда на хълмисти терени, често изглеждащи невъзможни за достъп на машини със стръмни наклони и пресечени от дълбоки долове.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09778.JPG
Прегледи:2
Размер:345.0 КБ
ID:6026190
    Оказва се, че въпреки това тук се работи машинно, като тракторите и комбайните използват специални системи от допълнителни колела и противотежести за работа в на моменти почти отвесните терени. И не случайно се полагат такива усилия, твърдата пшеница се изкупува на високи цени от големите компании, произвеждащи спагети и друга паста. В Сицилия 95% от реколтата се изкупува от Барила, добре позната и у нас компания, лидер в продажбите на висококачествена паста. На тази уникална земеделска култура има дори посветен специален летен фестивал, ознаменуващ прибирането на реколтата. За съжаление ние подранихме и видяхме само подготовката и украсите за него в старинния град Ганджи.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09169.jpg
Прегледи:2
Размер:109.6 КБ
ID:6026176Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09193.JPG
Прегледи:2
Размер:314.7 КБ
ID:6026179
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09168.jpg
Прегледи:2
Размер:71.6 КБ
ID:6026175
    Релефа в Централна Сицилия е планински, като най-високия връх в планината Мадоние е малко над 1900 метра надморска височина Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09775.JPG
Прегледи:2
Размер:255.6 КБ
ID:6026188 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09776.JPG
Прегледи:2
Размер:240.1 КБ
ID:6026189Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09141.JPG
Прегледи:2
Размер:241.2 КБ
ID:6026170Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09163.JPG
Прегледи:2
Размер:297.1 КБ
ID:6026173Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09783.JPG
Прегледи:2
Размер:252.0 КБ
ID:6026191
    Из този ландшафт, по върховете на хълмовете са се настанили старнини градчета с хилядолетна история. Наш дом тази една седмица беше Алимена, а наши домакини семейство ЛаРоса, собственици на прекрасна 400 годишна фамилна къща. Алимена, както е типично тук, е изградена от камък, с тесни улички и малка катедрала на центъра.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09875.JPG
Прегледи:2
Размер:266.6 КБ
ID:6026167 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09133.jpg
Прегледи:2
Размер:82.0 КБ
ID:6026168Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09139.JPG
Прегледи:2
Размер:358.2 КБ
ID:6026169Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09148.jpg
Прегледи:2
Размер:84.5 КБ
ID:6026171Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09262.JPG
Прегледи:2
Размер:395.0 КБ
ID:6026187
    Понякога стените на къщите са над метър дебели, допълнително скрепени със метални шини и анкери, които навън завършват с красиви глави от ковано желязо. Имат кокетни балкончета и всяка домакиня се старае да ги украси с възможно най-пъстрите и гъсти цветя. Водопровода върви по външните стени на къщите, меките зими не налагат никакви допълнителни изолации или грижа за тръбите.
    Наблизо до Алимена, кацнал на един хълм като куп от захар, е древния Ганджи, стар градец с уникална архитектура.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09157.JPG
Прегледи:2
Размер:283.2 КБ
ID:6026172
    Едната страна на хълма е отвесна и къщите са накацали една върху друга по полегатия друг склон. Полегат е условно казано, по моя преценка наклона е над 30 градуса.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09207.JPG
Прегледи:2
Размер:481.4 КБ
ID:6026181Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09203.JPG
Прегледи:2
Размер:393.9 КБ
ID:6026180Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09188.jpg
Прегледи:2
Размер:68.2 КБ
ID:6026178
    Ганджи е кандидат да бъде избран за част от Световното културно наследство към Юнеско. Има 2 църкви, едната е по-малко бароково бижу.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09167.jpg
Прегледи:2
Размер:61.3 КБ
ID:6026174Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09174.jpg
Прегледи:2
Размер:114.7 КБ
ID:6026177
    Голамата градска катедрала не е толкова привлекателна, но крие нещо доста зловещо в криптата си. В голямо и светло помещение са наредини изправени и облечени в официални църковни одежди всички свещенници, служили в нея. Това не е майтап, има над 100 изсушени и мумифицирани тела, като между тях и посетителите няма дори стъклена витрина. Дори мойте здрави нерви леко се опънаха от гледката и бързичко се изнесох навън. За съжаление на това място снимането беше забранено, така че светите мумии не могат да бъдат показани тук. Нашия домакин и гид Алберто ми обясни, че това било един вид висша почит към светите мъртъвци и по този начин им се засвидетелствали обич и след смърта им. Не знам, аз съм привърженик на традиционните източно- православни ценности и погребването на мъртвите в земята и тази обич ми се видя малко в повече. Пред катедралата е другя символ на Ганджи – фонтана с Лъва, койт се оказа доста скромен по своята архитектура.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09210.JPG
Прегледи:2
Размер:413.1 КБ
ID:6026182
    За да успокоим страстите, седнахме в бара на центъра и му ударихме по един традиционен Шприц коктейл- Кампари или Аперол със газирано вино и сода – една доста освежаваща комбинация.
    Следващата ни спирка беше Петралия Сопрана и тук изпитах едно голямо разочарование. До този градец се намира една от най-големите подземни мини за добив на кристална каменна сол в Европа и геоложкото ми сърце беше разбито от вестта, че въпреки известни протекции няма начин за достъп на външни лица под земята. Благодарение на Алберто все пак се сдобих с един 2-килограмов кристал, който сега краси витрините на Минераложкия музей на Софийския университет. Разходихме се из не по-малко красивия от Ганджи Петралия Сопрана, полюбувахме се на старите и новопостроени в стар стил къщи( с цени стотици хиляди евро).
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09220.jpg
Прегледи:2
Размер:95.1 КБ
ID:6026183Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09234.jpg
Прегледи:2
Размер:79.4 КБ
ID:6026185Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09222.JPG
Прегледи:2
Размер:341.0 КБ
ID:6026184Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09241.JPG
Прегледи:2
Размер:343.2 КБ
ID:6026186
    Посетихме и местния туристически-информационен център, където ни дадоха куп листовки с информация за природния парк Мадоние и неговите чудеса. За съжаление времето, с което разплагахме, не позволяваше и палинински разходки, но това ще остане за следващия път.
    Само за уточнение, както и у нас, в Сицилия няма добре организиран обществен междуградски транспорт, и заради това всички тези разходки осъществихме с кола под наем. За съжалени с доста висока на фона на останалата част от Европа и дори Италия цена. Но отличната пътна мрежа с магистралите до всички важни градове даваха бърз достъп навсякъде.Това е засега от мен в Епизод 1, очаквайте скоро включване с Епизод 2 – Крайбрежните перли –Чефалу и Таормина.
    Последно редактирано от zzlatev; 10-09-13, 14:41.
    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
    www.ADV-Bulgaria.com

  • #2
    От: Из Сицилия с Pentax. Епизод 1 – Централна Сицилия

    Еха, много добре Пентакса !
    Разбира се и майстора де .
    Поздравления.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • #3
      От: Из Сицилия с Pentax.

      Все им се чудя на италианците как ги катерят тези стръмни улици.

      Хубави снимки, много харесвам такива отклонения от стандартните туристически маршрути, с удоволствие ще чакам следващия епизод.

      Коментар


      • #4
        От: Из Сицилия с Pentax.

        Дай още Злати!
        LZ1AID

        Коментар


        • #5
          От: Из Сицилия с Pentax.

          Злати, би ли качил на FTP - то и оригиналните пълноразмерни снимки ?
          Бих искал да разгледам някои детайли от работата на пентакса. Пък и да направя няколко експеримента с постпроцесинг обработки.
          Струва ми се , че има доста възможности.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            От: Из Сицилия с Pentax.

            Благодаря за споделеното.

            Интересно ми е, защо къщите от време оно са така сгъчкани в тези селца и малки градчета? Не е заради липсата на място на полето.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Из Сицилия с Pentax.

              Благодаря ти Злати!
              Георги Танев (0+)
              Land Rover Discovery 1 300 TDi
              Land Rover Club Bulgaria
              0887 930 238, 0878 797 768

              Коментар


              • #8
                От: Из Сицилия с Pentax.

                Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                Злати, би ли качил на FTP - то и оригиналните пълноразмерни снимки ?
                Бих искал да разгледам някои детайли от работата на пентакса. Пък и да направя няколко експеримента с постпроцесинг обработки.
                Струва ми се , че има доста възможности.
                Ник, сега пиша от провинцията и с мен са само предварително смалените снимки, но като се прибера, ще ти дам специално няколко от водна среда и снимани на контрастна сянка, да видим, какво ще направиш. Но само след като завърша пътеписа
                LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                www.ADV-Bulgaria.com

                Коментар


                • #9
                  От: Из Сицилия с Pentax.

                  Злати, не е честно! Ти с тази публикация така вдигна мизата, че май ще сменяме подписа на: "с Пентакс само Злати..."
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #10
                    От: Из Сицилия с Pentax.

                    Еха много красиво!! Сега аз трябваше да съм там но се разминах на косъм от това пътуване. Чакам с нетърпение още снимки.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Из Сицилия с Pentax.

                      Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                      ... да видим, какво ще направиш....
                      Ето посоката за размисъл : Оригинал.

                      След стандартна обработка.

                      Идеята е, че Пентакса дава много изравнен динамичен образ, което би могло да стане основа, за по нататъшни благодатни обработки.
                      Това ми се струва един значим плюс, за този спортен тип апарат.
                      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                      Коментар


                      • #12
                        От: Из Сицилия с Pentax.


                        Епизод 2 – Крайбрежните перли – Чефалу и Таормина
                        Чефалу и Таормина са двата най-известни курортни града в Сицилия. Чефалу е на северното крйбрежие, по-близко до Палермо, Таормина е на западното крйбрежие, на хвърлей от Катания. Двете места много си приличат и в същото време много се различават. Таормина е на стръмен терасиран бряг и има определено по-аристократично излъчване и по- отбрани посетители, главно чужденци. Чефалу е по-земен и младежки, пълен главно с италиански туристи. Но нека разкажа по-подробно.Първия ми сблъсък със сицилиански и въолще италиански курорт беше Чефалу. Стар град, опредлено си личи по къщите, но за разлика от централните части на острова тук архитектурата определено е по-градски тип, с надвиснали поне 2 етажа над магазини и кафенета.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09271.JPG
Прегледи:1
Размер:410.0 КБ
ID:5517713Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09317.JPG
Прегледи:1
Размер:356.1 КБ
ID:5517720Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09279.JPG
Прегледи:1
Размер:336.6 КБ
ID:5517714
                        Ако в центъра на острова духа е средновековен, тук нещата по скоро са някак си барокови. Но е достатъчно човек да погледне катедралата, скътана под отвесна грамада, наречена Скалата на Чефалу.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09320.JPG
Прегледи:1
Размер:261.0 КБ
ID:5517722
                        Та под тия стотици метри отвесни склонове се крие едно истинско бижу.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09263.JPG
Прегледи:1
Размер:370.3 КБ
ID:5517712Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09303.jpg
Прегледи:1
Размер:105.0 КБ
ID:5517717
                        Отвън кокетно и оградено с оградка с цветя въпреки гигантските си камбанарии и размер на фона на заобикалащите я сгради, а отвътре....Всред бароковия интериор се крие униклана мозаечна иконопис на Исус във чисто Византийски стил.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09281.JPG
Прегледи:1
Размер:315.0 КБ
ID:5517715Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09283.JPG
Прегледи:1
Размер:430.6 КБ
ID:5517716
                        Това си има и обяснението, преди в Сицилия да се настанят Арабите и след падането на Западната Римска империя острова е бил провинция на Източната – Византийска империя. Та оттам и толкова приличащите на тези в Света София в Истанбул стенопси. След Арабите дошли Норманите, които ги прогонили, но това е друга история, която ще споделя, като ви разказвам за Палермо.
                        Чефалу е първокласен курорт според местнита, но нашия гид по-късно ни заведе доста извън града на плаж и слава богу. А градския плаж е стълпотворение на всякакъв тип туристи, чадъри, кърпи и кафенета. Не знам, дали заради надвисналите над тясната пясъчна ивица старинни къщи или заради атмосферата, но мястото е доста харесвано.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09310.JPG
Прегледи:1
Размер:441.4 КБ
ID:5517718 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09311.JPG
Прегледи:1
Размер:346.7 КБ
ID:5517719
                        На мен още от първия поглед към тая гмеж ми се появи клаустрофобичен пристъп и побягнах обратно към центъра на града. Там седнахме под едни зелени чъдъри и хапнахме страхотна паста, но опитахме и прочут местен деликатес. Пържени рибни кюфтенца, чиято кайма беше направена от ларвите на аншоата, дълги по няколко милиметра. Малките им очички гледаха закачливо и малко укорително, докато хапвахме това кулинарно чудо, което определено си струваше баснословната цена. За обяд за четирима без пиене платихме 120 евра и си тръгнахме тихомълком. Но аз, като така и така съм се охарчил, хлътнах в съседната желатерия и се измъкнах навън с една половинкилограмова порция ледена сладост. Да знате, както навсякъде в Италия, и тук са майстори на сладоледа, и то на световно ниво. Толкова за Чефалу.
                        Таормина е „друга бира” – аристократично селище за изфинени чужденци. Както и в Чефалу, и тук паркирането беще като епизод 3 на „Невъзможна мисия” с развръзка в края на втория час, но след като натъпкахме колата в единственото празно място на един платен паркинг, хлътнахме в града. Главната му улица е безкраен магазин, в който преобладават главно стилни сувенири и известни модни марки. Пресечена е от тесни, стръмни и живописни пасажчета, които водят към по-закътаните къщи встрани.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09330.jpg
Прегледи:1
Размер:79.4 КБ
ID:5517723
                        Тъй като Таормина е високо на склона над морето, гледката към ширналото се като гладко стъкло водно огледало долу е вълшебна.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09374.JPG
Прегледи:1
Размер:343.9 КБ
ID:5517737
                        На юг са безкрайните плажове,
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09358.JPG
Прегледи:1
Размер:312.7 КБ
ID:5517732 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09372.JPG
Прегледи:1
Размер:261.6 КБ
ID:5517736
                        на югоизток силуета на леко пушещата Етна запълваше небето,
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09359.JPG
Прегледи:1
Размер:136.7 КБ
ID:5517733
                        а на север е скалистия бряг, стигащ до прочутата Изола Белла, която ние пропуснахме, (но е описвана и снимана от Чуров в един друг пътепис тук).
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09369.JPG
Прегледи:1
Размер:377.2 КБ
ID:5517735
                        Богаташките яхти изглеждат като детски корабчета,
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09333.JPG
Прегледи:1
Размер:302.2 КБ
ID:5517725 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09336.JPG
Прегледи:1
Размер:280.9 КБ
ID:5517726
                        а надолу по склона се виждат басейните и затворените градини на 5 звездните хотели с ограничен достъп.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09340.JPG
Прегледи:1
Размер:343.1 КБ
ID:5517727
                        Седнахме за задължителния Шприц на центъра до малката катедрала
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09342.JPG
Прегледи:1
Размер:318.4 КБ
ID:5517728Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09331.JPG
Прегледи:1
Размер:311.1 КБ
ID:5517724
                        и се загледахме в гъмжилото от туристи – шумни руснаци, азиатци, тъмнокожи богаташи и всякакви англоговорящи субекти. Този безспирен поток се движеше по главната улица, която започваще от едната стара градска порта,
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09344.JPG
Прегледи:1
Размер:367.2 КБ
ID:5517729
                        минаваше покрай площада и се изнизваше през другата порта с очарователна византийска икона на Богородица.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09349.jpg
Прегледи:1
Размер:109.4 КБ
ID:5517730
                        Нататък не знам докъде продължаваше тоя безкраен пазар, на мен вниманието ми беше привлечено от нещо друго. Двама млади италианци усилено се занимаваха с почистването на кофа гъст латекс или друга боя, която явно бяха изпуснали да се разлее на асфалта. Като казвам почистване, имам впредвид не като у нас и другаде по света на две, на три, ами с огромен топ бяла хартия и кило разредител до чист асфалт без петънце. Изкефиха ме тия мъжаги, направили грешка, но след тях не остана и следа от нея.
                        Покатерихме се и до старнния римски амфитетатър, една от задължителните за посещение забележителности на Таормина.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09363.JPG
Прегледи:1
Размер:422.9 КБ
ID:5517734
                        За мен очарованието беше в гледките наоколо,
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09386.JPG
Прегледи:1
Размер:291.8 КБ
ID:5517711
                        самия амфитеатър с тухлените си стени беше не особено блестящ, а на фона на нашия си в Пловдив направо се губеше. Но пък входа е 10 евро, а опашката десетки метри, направо машина за пари. Вечерта шяха да имат и оперна примиера, послушахме малко от репетициите за вердиевия Дон Карлос. На тръгване нещо бръмчащо привлече погледа ми нагоре и успях да снимам нещо супер интересно – патрулиращ противопожарен хидросамолет Канада еър.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09382.JPG
Прегледи:1
Размер:132.2 КБ
ID:5517738
                        Такова чудо бях виждал само по Дискавъри и искренно се изкефих на машината, която явно превантивно контролираше отгоре нещата. При тия 40 градусови жеги това не е лукс, а необходимост.
                        Толкова в Епизод 2, скоро чакайте Епизод 3 – Ждрелото на Алкантара и Етна. Обещавам за тия два геоложки феномена да разкажа по-подробно, че освен личния ми геоложки интерес, там имаше и малко офроуд.
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от zzlatev; 11-09-13, 16:32.
                        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                        www.ADV-Bulgaria.com

                        Коментар


                        • #13
                          От: Из Сицилия с Pentax.

                          Благодаря за споделеното! Върна ме 7 години назад в спомените ми, когато бях по някои от тези красиви места.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Из Сицилия с Pentax.

                            Много вълнуващо! Чакаме Епизод 2! Имам впечатления от острова на мафиотите и те съвпадат на 100 % с написаното и видяното тук, което още повече разпалва интереса ми!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Из Сицилия с Pentax.

                              Мерси Злати.Давай още!
                              Иво (таксито) Андреев
                              0988 91 80 50
                              Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X