Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мини експедиция "Родители и деца"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мини експедиция "Родители и деца"

    Отдавна не бях мислил нещо ново, след експедицията "Българи зад граница", в която с джипове носихме учебници и книги на българите в Бесарабия. Единайсет години си седях на задника, и реших че е време пак за приключения и нещо интересно.

    Първо, да напиша как дойдох до идеята за тази мини експедиция. Имам три деца, те са огромната ми любов, двама големи сина и малка дъщеря. Бил съм в годините до тях във всеки един момент, подкрепял съм ги и продължавам да ги подкрепям, но установих, че не е достатъчно да се виждаме всеки ден, да ходим заедно на почивки и да сме заедно на всички семейни празници. За да станат мъже, момчетата имат нужда от малко изпитания, да излязат от зоната си на комфорт, да прекарат малко време извън удобния топъл дом. Някога, с нас, това правеше армията, макар по малко брутален и не винаги полезен начин. Та, реших да направя няколко приключенски дни с малкия син (1, да си създадем малко изкуствени проблеми заедно и зае3дно да си ги разрешим

    И така идеята и условията на мини експедицията:
    1. Купуваме някакво соц.возило, производство преди 1986 г., което да не е джип.
    2. Закарваме го до Видин
    3. Тръгваме от Видин по Северна България до Варна
    4. Спим на открито, в палатки и спални чували, минаваме само през малки населени места и от време на време по черно.
    5. Време - 3 дни
    6. Бюджет - колкото се може по-минимален.
    7. Подготовка на колите - съвсем базова. Ако има по пътя проблеми - още по-добре, но части все пак ще си носим.

    Тръгване от Видин - 1 Май Пристигане във Варна - 3 (4) Май. Разстоянието принципно може да се вземе за един ден с нормално каране, но ние няма да бързаме, ще записваме видео, ще правим снимки, ще водим влог в ютуб.

    Цел на мини експедицията - за три дни се надяввам със сина ми да минем заедно през трудности и изпитания, през несгодите на скитническия живот и неудобното возило, лошите пътища и спането сред природата. В същото време със снимки и видео искам да покажа състоянието на градчетата и селата в Северна България. На мен хобито ми е фото и видео, имам опит с кратки клипове и филмчета и се надявам да направим интересен "контент" или по български - съдържание, което ще показваме онлайн.

    Бих се радвал при тези условия да се присъединят и други екипажи, но държа да е точно при тези условия - старо соц возило, родител и дете, точно на тези дати и точно по този маршрут. И сами да сме, мини експедицията си е насрочена и ще се случи.

    Нашето соц. возило вече е купено -тия дни - Лада 2103 от 1978 г. Ще има минимален преглед и подготовка, колкото да сме сигурни, че няма да останем на пътя още първите километри.

    Времето нарочно е минимално, за да няма време за много подготовка, защото цялата идея се върти около мазoхизма, като метод за укрепване на характера

    Ако има желаещи - моля да ми пишат на лични за уточнения. В темата ще поствам снимки и видео от минималната подготовка и след старта с актуални снимки и видео.
    Последно редактирано от Георги Иванов (gorbi); 16-02-20, 22:31.

  • #2
    Идеята е страхотна!
    Абонамент, и чакам снимки и разказ.
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

    Коментар


    • #3
      Наистина добра идея.Ние си организирахме преди години планинско приключения .Някакъв цивилизован вид оцеляване по бойскаутски .Беше интересна седмица.Това звучи интересно.
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • #4
        Много добра идея..Аз имам Мерцедес от 1981 и аз с 3 деца.. Мога да направя София - Видин, бабините видини кули, че не са ги виждали
        TLC 200 V8
        TLC LJ79
        Toyota Prius2

        Коментар


        • Георги Иванов (gorbi)
          Георги Иванов (gorbi) коментира
          Редактиране на коментар
          Ще се радвам на отиване да движим заедно София - Видин. Ние така или иначе на отиване ще минем по "Тракия". Сина ми е луд фен на Мерседес, има 124 купе, ще се радва да се запознаете..

      • #5
        Звучи обещаващо , чакам подробностите..

        П.П. Ей такъв приключенски дух ме кефи много.
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • #6
          Започнах да разработвам маршрута, Ладата още се туткат с документите, не мога да започна да я обслужвам, така че ще наработваме логистиката

          Минавайки по картата на селищата по брега на Дунава, установих, че има адски много интересни малки села и пътчета.
          Както си мислих, че три дни са много за този маршрут, сега се чудя, как ще ни стигне времето за толкова интересни и забутани места.
          Супер много омайни места по брега на Дунав, за които никога не съм чувал и почти няма информация нито в интернет картите, нито в интернет въобще.
          Преди време си мислих пак за миниекспедиция, с джипките до устието на Дунав в Румъния, но си мисля сега, че е редно да започна с изучаването на Дунав от българската част, още повече, че има много за гледане. На края на Дунав поне съм бил - на нулевия километър в украинския град Вилково - украинската Венеция, където вместо улици има канали - това го описахме в експедицията Другата България.

          Ще се радвам да споделите интересни места по брега на Дунав, аз от своя страна ще се постарая да правя максимално познавателни снимки - панорами и от въздуха, а и видео и да ги покажа после тук.

          Ако някой знае от къде мога да намеря багажник за ладата, да подскаже, че големия ми син също изяви желание да идва с нас, и сега ще сме екипаж от трима - съответно повече багаж, пък и още една резервна гума ми се иска да взема на покрива, освен тази в багажника...

          Коментар


          • turtey
            turtey коментира
            Редактиране на коментар
            Имам хубав за космич. Тайно предполагам че е същия. Мога да дам размери ако има интерес.

        • #7
          Страхотна идея, трябва да я дам на жена ми да я прочете Малкият обаче е още малък след 2-3 години бих участвал...

          Коментар


          • #8
            Първоначално публикуван от Георги Иванов (gorbi) Преглед на мнение
            Започнах да разработвам маршрута, Ладата още се туткат с документите, не мога да започна да я обслужвам, така че ще наработваме логистиката



            Ако някой знае от къде мога да намеря багажник за ладата, да подскаже, че големия ми син също изяви желание да идва с нас, и сега ще сме екипаж от трима - съответно повече багаж, пък и още една резервна гума ми се иска да взема на покрива, освен тази в багажника...
            По тия двете точки - Ладата няма много за ослужване, наблегни на качествени шарнири, че имат навик да се вадят. От къде ще намериш не ме питай. Друго важно - привода на делкото, къса се и оставаш на пътя, или се износва зъбното колело и пак същото. Едно делко в багажника и си ти. Ключове 8, 10, 13, 17, 19 и разглабяш цялата кола, 13-ти номер е жизненоважен. Или иди до някои вторични, ще си напазаруваш части за без пари, че ще са и по-здрави от новите кашкавали. Багажник за покрива пак от там. Или по продавалниците, ще са за без пари. Регулатор за заряда на акумулатора, ако е механичен го мятай в багажника и си купи един електронен. Но резервен задължително, че горят рязко и отведнъж.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • Георги Иванов (gorbi)
              Георги Иванов (gorbi) коментира
              Редактиране на коментар
              Записвам си, благодаря !

            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              И едно-две чукчета, ако е с чукче. Много дефекти даваха.
              Ако е с електронно запалване-забравяш, че има такава система в колата.

            • nissan_gr
              nissan_gr коментира
              Редактиране на коментар
              Чукчета, ама италиански разликата се усещаше. И унгарски палец

          • #9
            За багажник, обади се ще ти дам назаем. После ще ми го върнеш, да си стои в резерва.

            Коментар


            • Георги Иванов (gorbi)
              Георги Иванов (gorbi) коментира
              Редактиране на коментар
              Супер, благодаря. Ако не намеря до тогава да си взема нещо добро, ще те търся.

          • #10
            Волга му е майката ма пусто,че сте ми далече,да съм се метнал на идеята веднага
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • #11
              Три дена въобще не са много за целия Дунав, да не кажа че са малко... Зависи как и откъде ще се минава, кои градове, градчета и села искате да посетите... Какъв е интересът, в музеи ще се влиза ли или само природа ще се гледа и т.н. Абе по картата и така.

              Коментар


              • #12
                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                Три дена въобще не са много за целия Дунав, да не кажа че са малко... Зависи как и откъде ще се минава, кои градове, градчета и села искате да посетите... Какъв е интересът, в музеи ще се влиза ли или само природа ще се гледа и т.н. Абе по картата и така.
                Колкото повече гледам по картата, толкова повече си мисля, че няма да стигнат три дни и вероятно ще отпуснем и четвърти. Още повече, че след средата ще пазим малките селски пътища близо до реката, няма да караме по главния.

                Да, където има интересни места ще спираме, ще снимаме, независимо дали са природни забележителности или някой як музей. Примерно вече съм си отбелязал римски град "Рациария" и римско селище Улпия Ескус... Аз с изненада установявам, че не познавам тия места ни най-малко, макар два пъти да съм минавал набързо по целия Дунав от край до край.

                Коментар


                • #13
                  Този маршрут може да се вземе и за два дни, а може и 20 да не стигнат. То е според това колко искате да се накефите на реката, природата, да снимате, да се наслаждавате на времето прекарано заедно...
                  Ако имате време-заложете на повече дни, заслужава си.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #14
                    Чудесна идея, да не забравите и репелента срещу дунавските комари

                    Коментар


                    • Кольо
                      Кольо коментира
                      Редактиране на коментар
                      Точно и на място. Дунавските комари са известни с това, че като кацнат на мрежата-кучетата ги лаят. Ама само едрите породи, щото дребните ги е страх.

                    • jordanov sv
                      jordanov sv коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ехеей, не е толко страшно де. Бая народ живей покрай Дунава, все още. Па и говорим за началото на май месец.

                  • #15
                    Време е да напиша и за превозното средство. ВАЗ 2103, 1978 г. Моторът не можах да разбера какъв е, днес или утре ще мине на канал през КАТ и ще видим какво ще напишат в талона.

                    Какво съм направил по колата до момента - купих и странични огледала, хром, да са ориджинал. Разкарах всички стелки и покривки и балатуми и балатуми на балатумите под налатумите, общо към 20 броя. Махнах бензиновия клапан и бутилката, за да не се налага да реистрирам за сега газово. Като го обновя напълно, после ще го мисля. Смених волана с оригинален, махнах неоригинални въздухозаборници и и сложих нейните оригинални - въобще искам всичко да е много близо до оригинала, до експедицията няма нищо да променям по екстериор или интериор от оригинала. После и мисля някакви неща, но живот и здраве. Воланът се върти ужасно трудно и със скърцане, някой ако подскаже какво дапипам или да сменям. Другата седмица ще я дам за ревизия на ходова част и спирачки, всички помпи ще сложим нови и накладки. Всичко друго работи, всичко е в добро състояние предвид 42-те години. Вътрешните пана на вратите са в лошо състояние, след експедицията ще търся вариант или да ги сменя или да ги обшия с нещо. Таблото е напукано, но нищо фрапиращо, ще запълня с черен силикон за залепяне на прозорци, и после след експедицията мисля да го обшия цялото с кожа, да стане приятно, без да бяга прекалено много от оригинала. Малко снимки ще се опитам да кача.

                    Коментар


                    • Кольо
                      Кольо коментира
                      Редактиране на коментар
                      Мчи лъскачка е...
                      И диодче си има червенко, против уроки.
                      Чак ми се прииска и аз да си купя една Лада, да си спомням младините...

                    • gabocvet
                      gabocvet коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ако не е тайна от къде я купи. При мен имаше същата но от известно време изчезна. По спомен имаше багажник.

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X