Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С теснолинейката до Велинград

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: С теснолинейката до Велинград

    Първоначално публикуван от Кити Преглед на мнение
    . Между гара Аврамови колиби и Черна места имаше едно училище в боровата гора край което не се виждаше никакво село. Баща ми разказваше,че там слизали да учат децата от махалите в планината. Това училище и сега го има. Училището беше пълно с ученици,а не се виждаше нито една къща около него. .
    В това училище е била учителка майката на жена ми.
    Махалите са нагоре по баирите и не се виждат от трасето на влака.

    Коментар


    • #17
      От: С теснолинейката до Велинград

      Четири ученически години пътува с нея от Септември до Велинград и един път до Банско. Преди 15 години. Тогава и викахме "Дилижанса" . Това е влак за хора обичащи природата и които не бързат за последната спирка. Приключение си е, зимно време релсите се заледяват и на някои баири само ръмжи локомотива а се движи с 3-4 км/ч. Пътуването е бавно и люшкащо, до Велонград 2ч и 30мин ли беше забравих а до Добринище мисля 5ч. Разхода на гориво , говореха ,че 600литра от Септември до Добринище.
      Тогава локомотива теглеше 3 пътнически и 4-5 товарни вагона. След Велинград към Банско е най високата гара на балканите.
      AUDI A4 с три дифа
      TOYOTA Hilux D-4D служебната плевня

      Коментар


      • #18
        От: С теснолинейката до Велинград

        Първоначално публикуван от ivwera Преглед на мнение
        ...Това е влак за хора обичащи природата и които не бързат за последната спирка...
        Т.е. за туристи. Там е идеално за организиране на туристическа линия. Ама няма кой.

        Коментар


        • #19
          От: С теснолинейката до Велинград

          Първоначално публикуван от Кити Преглед на мнение
          Този пътепис ме върна в детските ми години.Баща ми беше офицер в армията и всяко лято когато беше в отпуск посещавахме родното село на двамата ми родители-Гайтаниново Г.Делчевско.Помня,че се качвахме на гара Септември и пътувахме до гара Добринище. Бяха диви години. Сегашната цивилизация няма нищо общо с тогава. Местните хора се качваха и слизаха по гарите и за мен бяха като голяма атракция защото ходиха с дрехи които ми се виждаха много особени. Понякога пътувахме и с конски вагони. Голяма атракция е пет часа и половина да пътуваш в конски вагон в който зимата имаше печки на дърва с комин показан навън. Между гара Аврамови колиби и Черна места имаше едно училище в боровата гора край което не се виждаше никакво село. Баща ми разказваше,че там слизали да учат децата от махалите в планината. Това училище и сега го има. Училището беше пълно с ученици,а не се виждаше нито една къща около него. Имам спомени от преди петдесет години и това което съм запомнил е,че тогава не се движеха локомотиви с вагони, а т.н. мотриси-нещо като сегашните трамваи. Много пъти съм стоял и до машиниста тъй като между него и общото пътническо купе имаше само една врата. За тази теснолинейка мога да разказвам с часове но романтиката остана във времето. Сега в забързания живот,който водим минавам като бърз влак от Варвара до Добринище за около 2 часа и половина. Благодаря на автора за десетката която е уцелил с темата.
          Махалата е в непосредствена близост На 3 километра, надясно в гората, под линията има път, ако сте забелязали, мисля, че се казваше Старо Иланско или нещо подобно, интересно е към есента, понеже там камион не може да се качи, не може да мина тесния тунел под линията, ако не мине през линията и картофите ги пренасят с колите от махалата и на уширението преди училището ги претоварват, често има натрупани камари от чували с картофи
          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
          Honda Dominator 650
          088ЧЧ93979-->Борис
          0878956Ч38-->Борис

          Коментар


          • #20
            От: С теснолинейката до Велинград

            Сега виждам темата..., и бързам да благодаря на колегата за нея!
            Не съм се возил досега в теснолинейката, но при скиторенетата ми из Родопите съм я засичал.Като прочетох сега и разказа...явно и аз ще предприема едно търалянкане с нея...и то задължително.
            Поздрави!
            NISSAN FOREVER
            -----------------------------------------------------------------------------
            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

            Коментар


            • #21
              От: С теснолинейката до Велинград

              Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
              Сега виждам темата..., и бързам да благодаря на колегата за нея!
              Не съм се возил досега в теснолинейката, но при скиторенетата ми из Родопите съм я засичал.Като прочетох сега и разказа...явно и аз ще предприема едно търалянкане с нея...и то задължително.
              Поздрави!
              Епа.. може да го съчитаЙм - тамън ще мезим по време на път.

              Коментар


              • #22
                От: С теснолинейката до Велинград

                Страхотни снимки и благодаря, преди 3 дни бяхме с половинката си на Велинград и успяхме да видим влакчето и теснолинейния път, определено е много приятен маршрута покрай реката, скалите с една дума романтика , казахме си другия път живи и здрави да се повозим на влакчето

                Коментар


                • #23
                  От: С теснолинейката до Велинград

                  По-миналата година се повозих от Септември до Банско. Наистина пътят е 5-6 часа и ако човек бърза или просто е по-нервен никак няма да му хареса.
                  По-голямата част от времето го прекарахме на мостчетата между вагоните . След края на пътуването главата ми пулсираше от толкова време тракане по ралсите .
                  В интерес на истината, след Велинград влакът се напълни, че даже и правостоящи имаше. Основно бяха забрадени жени с пъстри дрехи и едни чували по-големи от тях.
                  Разговорихме се с кондуктора ( който имам чувството, че само чакаше да се качи някой "турист" за да го заговори за влака, историята му и природата ). От него разбрахме, че теснолинейката се радва и на доста сериозно чуждестранно внимание. Редовно имало групи от по няколко човека дошли в района само за да се повозят на теснолинейката.
                  Ето и малко снимки от мен

                  На гара Септември





































                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от _kalata_; 08-02-14, 00:10.

                  Коментар


                  • #24
                    От: С теснолинейката до Велинград

                    Супер репортажче. Интересно ми е сега в снега-сигурно ще е доста интересно за снимане

                    Коментар


                    • #25
                      От: С теснолинейката до Велинград

                      В момента сме във Велинград. Вчера докато идвахме, спирахме няколко пъти за почивка след Септември с надежда да я видим, ама нътц.
                      WG 2.7 CRD

                      Коментар


                      • #26
                        От: С теснолинейката до Велинград

                        На втората спирка във Велинград мисля,че Чепино се казва има страхотна кръчма,леко в диагонал на метри от гарата се пада всичко е много вкусно!Иначе за спа столица не знам ама определено такова изобилие на минерална вода,не се среща на много места.Всяка година ходя за 1 седмица там и винаги ми е бил много приятен този град
                        Pathfinder 4.0L

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X