Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С теснолинейката до Велинград

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • С теснолинейката до Велинград

    За незапознатите-теснолинейката Септември-Добринище е единствената действаща влакова линия с рамер 760 мм. или по-нормално казано-влак с още по-тесни и от трамвай линии.
    Като дете бях редовен пътник в теснолинейката. Летните си ваканции прекарвах при баба и дядо в с. Ветрен дол, в двора имаше няколко смокинови дръвчета, а търсенето на смокини беше голямо сред курортистите във Велинград. Като че беше вчера си спомням хладните сутрини в които с баба ми и няколко кошници се качвахме на влакчето от гара Варвара и час и половина пъплехме по завоите към курорта.


    30 години по-късно реших отново да изпитам това чувство, така че...
    Пристигнахме в град Септември час и половина преди заминаването. Паркирахме под една дебела сянка и заминахме към центъра на градчето да търсим кафе.
    Оказа се празник на града. Сцената на централния площад беше готова, а навсякъде имаше разлепени плакати на чалга певица. Радвам се че нямаше да бъдем част от това празненство.
    Както и да е-пихме сутрешното си кафе и се запътихме към гарата.
    Като стъпих на перона се оказа че се връщам тридесет години назад. Пейки, гише за билети, табло-разписание на влаковете със закачащи се буквички. Ако някой пита къде са отишли парите, че БДЖ фалира-не се безпокойте. Не е в обновяване на гарите.


    Следвахме указанията и изведнъж се отзовахме пред влакче-играчка. Поне тридесет години не бях виждал теснолинейка отблизо и ми стана доста смешно. Истински вагони, но мънички. Цвят-военно зелено. Очукани, но със сменена дограма. Да, дограма-дървена. Едно време си спомням как прозорците се отваряха и разни глави се охлаждаха. Сега заради опасността някоя глава да бъде отнесена от клон или железопътен знак, прозорчето се отваря само десетина сантиметра. Никакъв шанс да си покажеш която и да е част от тялото.

    Докато закачаха локомотива се загледах в „екипажа”. Машинист, кондукторка и началник влак. Не зная колко са им заплатите и колко нафта харчи локомотива-но при двадесетина пътници дали по 3 лева за билет, не ми се вярва да се избиват и 1/100 от разходите. Както и да е-важното е атракцията да съществува.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9674.jpg
Прегледи:1
Размер:86.2 КБ
ID:6042339

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9677.jpg
Прегледи:1
Размер:84.7 КБ
ID:6042340

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9681.jpg
Прегледи:1
Размер:67.7 КБ
ID:6042341

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9683.jpg
Прегледи:1
Размер:70.8 КБ
ID:6042342

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9695.jpg
Прегледи:1
Размер:63.9 КБ
ID:6042343

    Влакът най-после тръгна. Бавничко излезе от гарата и с не повече от 30-40 км/ч премина през нивите на град Септември. Освен да се наслаждавам на тракането на колелата и гледката през прозореца, един разговор привлече вниманието ми. В съседното „купе” се бяха настанили трима души-кондукторката, началник влака и един цивилен господин, който също се оказа някакъв началник-влак, но не на смяна в момента. Разговорът им се въртеше главно около брането на гроздето, дали ще стане виното тази година и как са се напили снощи. По едно време „цивилния” се плесна по челото и извади телефона от джоба. Кондукторката и началник влака станаха да проверяват билети, а разговорът който проведе „нашия човек” може да го опише единствено Чандлър. Аз ще се опитам горе-долу да го пресъздам, но пак казвам-много съм далеч от оригинала който чух.


    -Алоуууу, Али...чуваш ли ме бе, Али...аз съм бе, Боровинката. Боровинката началник влака те безпокои. Как си бе, гроздето обрахте ли...аааа? Виж ся за кво те безпокоя. Аз съм в сеемсе и петицата за Добринище. Ти нали си на работа ся? Дай да фанем една работа да ми свършиш. Земи фръкни до аптеката да ми земеш малко бебешка пудра....как за кво-мравки има у дома и ръся от тая пудра та бегат. Помагат как ша не помагат. Айде на Велинград шти дам парите, нали имаш четри лева?

    Боровинката


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9741.jpg
Прегледи:1
Размер:68.0 КБ
ID:6042344

    След този разговор забравих и теснолинейката и красивата гледка през прозореца на влака. Вече си представях опаковките с надпис: „БЕБЕШКА ПУДРА ЗА МРАВКИ”.
    За щастие или нещастие „Боровинката” заспа и останахме да се наслаждаваме на тракането на колелетата. Не помня кога за последно се бях возил на влак.
    Започнах да се разхождам. Всичко си имаше „бейби влакчето”. И опис на инвентара, и инструкции за пожар и началник влак и кондуктор.
    Скоростта е доста бавна. Не е чак за скачане и качване в движение, но съм сигурен че и това е правено. Пътят до Велинград минава през скалистото дефиле на река Чепинска. Шосето е чисто ново ремонтирано, но това не ни интересуваше в момента. На моменти влака имам чувството че се разминаваше на сантиметри от стърчащите скали (разбирам защо прозорците не се отварят). В далечината се виждаше връх Милеви скали с паметник на загинали партизани.
    Като стана дума за партизани, спряхме на една спирка (ако не знаете-на малките гари им викат спирки) и прочетох ето това:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9731.jpg
Прегледи:1
Размер:128.8 КБ
ID:6042345

    Малко се попритесних. В София протести правят хората против комунистите а тук онези им го връщат като спират влаковете. Вече си представях как Сергей Станишев с шмайзер и две бомби затъкнати в гащите спира влака и два часа трябва да слушаме за ръководната сила на партията.

    Както и да е-Станишев не се качи, та се поуспокоих малко. Спирахме на още малки гарички и спирчички, на два пъти пресичахме шосето, минавахме тунели и мостчета и бавно но славно пристигнахме във Велинград.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9744.jpg
Прегледи:1
Размер:46.5 КБ
ID:6042346

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9703.jpg
Прегледи:1
Размер:65.7 КБ
ID:6042347

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9707.jpg
Прегледи:1
Размер:111.7 КБ
ID:6042348

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9716.jpg
Прегледи:1
Размер:99.7 КБ
ID:6042349

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9719.jpg
Прегледи:1
Размер:112.1 КБ
ID:6042350

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9737.jpg
Прегледи:1
Размер:70.5 КБ
ID:6042351

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9750.jpg
Прегледи:1
Размер:104.2 КБ
ID:6042352
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9782.jpg
Прегледи:1
Размер:80.1 КБ
ID:6042353

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9783.jpg
Прегледи:1
Размер:67.3 КБ
ID:6042354

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9814.jpg
Прегледи:1
Размер:94.5 КБ
ID:6042355

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9848.jpg
Прегледи:1
Размер:87.1 КБ
ID:6042356


    За Велинград няма какво да разказвам. Някой болен мозък е измислил заглавие-Спа столица на балканите. Ако това е спа столицата, то аз съм носител на награда от World Press Photo. Всичко си е постарому както преди 30 години. Единствено някакви хотели са построени, колкото да загрозят боровите гори наоколо. Пазарът си е същият. Помакини с бели забрадки са се впуснали в съботен пазар. Семейства курортисти с анцузи Адидас обикалят главната и нагъват палачинки с горски плодове. Миризма на кюфтета се носи навсякъде, а "гурме" пицарии предлагат безплатна малка пица ако поръчаш голяма. Освен чушките на пазара, видях поне десет железарии в които се предлагаха чушкопеци (единственото нещо което българина е измислил, но и затова не съм сигурен).

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9755.jpg
Прегледи:1
Размер:97.7 КБ
ID:6042357

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9758.jpg
Прегледи:1
Размер:120.5 КБ
ID:6042358

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9761 (1).jpg
Прегледи:1
Размер:48.0 КБ
ID:6042359

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9766.jpg
Прегледи:1
Размер:52.6 КБ
ID:6042360

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9765 (1).jpg
Прегледи:1
Размер:111.5 КБ
ID:6042361

    Пак се отплеснах...уж разказвах за теснолинейката.
    Гарата във Велинград изглеждаше много по-добре от тази в Септември. Боядисана с чисто нови тоалетни. Само спа нямаше. Единственият който спеше беше работник от близкия строеж. Дойде влакчето от Добринище и заедно с двадесетина туристи и местни се метнахме обратно откъдето сме дошли.
    В Септември се сетих за празника на града и за гостуващата чалга певица, така че се изнесохме колкото се може по-бързо.


    Тъй като в България атракциите не са много, пътуването с теснолинейката си заслужава. За жалост беше един такъв никакъв сезон с много слънце и снимките не са с най-високо качество. Според мен интересно ще е през зимата с много сняг. Така че чакайте първия сняг и заминавайте.

    И ако срещнете Боровинката във влака го питайте дали бебешката пудра е помогнала срещу мравките.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9754.jpg
Прегледи:1
Размер:69.5 КБ
ID:6042362
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9775.jpg
Прегледи:1
Размер:113.5 КБ
ID:6042363
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9864.jpg
Прегледи:1
Размер:78.6 КБ
ID:6042364

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9869.jpg
Прегледи:1
Размер:130.2 КБ
ID:6042365

  • #2
    От: С теснолинейката до Велинград

    Бях забравил за тази линия! Благодаря!
    088пет722пет99
    http://www.hydropompi.com/

    Коментар


    • #3
      От: С теснолинейката до Велинград

      Возил съм се на теснолинейката като ученик, отивахме на хижа Безбог. Жега, бавно и мръсотия до шия. Много хубави години бяха.
      Нива е горски автомобил (когато изобщо се брои за автомобил).

      - Ясен

      Коментар


      • #4
        От: С теснолинейката до Велинград

        Върна ме доста години назад!! Благодаря.
        Било е някъде 1972-3г. Още бяха парни локомотивите, а вагоните бяха дървени, като в каубойските филми, с външни веранди.

        Коментар


        • #5
          От: С теснолинейката до Велинград

          Всеки ден я виждам, та даже и чакам на прелеза Возил съм се от Якоруда до Разлог и от Якоруда до Велинград, та бая не люшкаше, но пък е удобно, аз мислях, че не е.... Вагоните са доста отоплени, пътувах и през зимата, та е доста интересно Най-интересно е в участъка Гара Аврамово - Гара Якоруда, там самата линия е изградена на 8морки, мостове и още куп други съуражения
          Мерси за споделянето!
          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
          Honda Dominator 650
          088ЧЧ93979-->Борис
          0878956Ч38-->Борис

          Коментар


          • #6
            От: С теснолинейката до Велинград

            Здравей колега. Много хубав пътепис. Както виждаш аз съм от Велинград. Направил си страхотни снимки на моменти и природа, и пазар, които виждам всеки ден, но не съм им обърнал особено внимание. Най важното е, че в целия ти пост няма нито една неистина, напротив - всичко е реалност, от началото до края. Казвам го за да е полезно на колегите и за твоя хвала.
            Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

            Коментар


            • #7
              От: С теснолинейката до Велинград

              Поздравления!
              Благодаря за разказа и споделянето!
              Само с едно не съм баш съгласен: Във Велинград курортистите се шляят по анцузи ( пък били те и Адидас ).
              Последните три години всяко лято ходиме във Велинград ( дано да е живот и здраве и тази година ще го посетиме ), но никога не съм ходил в града по анцунг. А нямам спомен и да съм забелязъл някой курортист по анцунг, и да е имало са били единици и не съм сигурен дали не е бил някой местен...
              Както и да е!
              P.s. Миналата година така се получи, че освен лятото посетихме Велинград, макар и за малко и в началото на м. Ноември!
              Казано е:
              -"Обичай ближния",
              щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

              Коментар


              • #8
                От: С теснолинейката до Велинград

                E вие не сте се разхождали по анцузи, ама това не пречи колегата да е видял семейство нацепени батки...
                124 -> 164
                T4

                Коментар


                • #9
                  От: С теснолинейката до Велинград

                  По това трасе може да се види и действащ парен локомотив. Не знам дали се движи по график или само при/по повод. Поздрави.
                  MITSUBISI PADJERO 2,5 TDI. 1994 Г. Кандидат ретро.

                  Коментар


                  • #10
                    От: С теснолинейката до Велинград

                    Само при повод е. И аз се опитах да разбера кога е, но никой не знаеше.

                    Коментар


                    • #11
                      От: С теснолинейката до Велинград

                      Първоначално публикуван от pahov Преглед на мнение
                      ...Не знам дали се движи по график или само при/по повод. ..
                      Само когато се събере по - голяма група туристи или някой не плати за целия влак

                      * на кратичко Банско-Разлог-Добринище съм се возил доста, но само ВЕДНЪЖ направих пътешествието Банско - Септември! Ами.. определено не е за предпочитане ако човек е тръгнал да върши работа, особено лятото в жегата, но за емоцията и екскурзията е СупеР!


                      Поздрави!
                      п.п. определено НЕ знам как излиза сметката с превоза на 20-30 човека в цяла композиция.

                      Коментар


                      • #12
                        От: С теснолинейката до Велинград

                        Миналото лято пътувах с теснолинейката. Гледките по време на пътуването са страхотни.
                        А дограмата на вагоните си е PVC.

                        Коментар


                        • #13
                          От: С теснолинейката до Велинград

                          Първоначално публикуван от pahov Преглед на мнение
                          По това трасе може да се види и действащ парен локомотив. Не знам дали се движи по график или само при/по повод. Поздрави.
                          Не знам, но през Плевен лятото мина един парен... Даже свиреше като по филмите и заостри вниманието... Интересно е. Предполагам някаква профилактика му правеха...
                          Публикувайте отговор

                          Коментар


                          • #14
                            От: С теснолинейката до Велинград

                            Там е и най-високата гара на Балканите Аврамови колиби.

                            Ето и малко вики: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%...B8%D1%89%D0%B5

                            Коментар


                            • #15
                              От: С теснолинейката до Велинград

                              Този пътепис ме върна в детските ми години.Баща ми беше офицер в армията и всяко лято когато беше в отпуск посещавахме родното село на двамата ми родители-Гайтаниново Г.Делчевско.Помня,че се качвахме на гара Септември и пътувахме до гара Добринище. Бяха диви години. Сегашната цивилизация няма нищо общо с тогава. Местните хора се качваха и слизаха по гарите и за мен бяха като голяма атракция защото ходиха с дрехи които ми се виждаха много особени. Понякога пътувахме и с конски вагони. Голяма атракция е пет часа и половина да пътуваш в конски вагон в който зимата имаше печки на дърва с комин показан навън. Между гара Аврамови колиби и Черна места имаше едно училище в боровата гора край което не се виждаше никакво село. Баща ми разказваше,че там слизали да учат децата от махалите в планината. Това училище и сега го има. Училището беше пълно с ученици,а не се виждаше нито една къща около него. Имам спомени от преди петдесет години и това което съм запомнил е,че тогава не се движеха локомотиви с вагони, а т.н. мотриси-нещо като сегашните трамваи. Много пъти съм стоял и до машиниста тъй като между него и общото пътническо купе имаше само една врата. За тази теснолинейка мога да разказвам с часове но романтиката остана във времето. Сега в забързания живот,който водим минавам като бърз влак от Варвара до Добринище за около 2 часа и половина. Благодаря на автора за десетката която е уцелил с темата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X