Обява

Свий
Няма добавени обяви.

48 часа Гьокчеада

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 48 часа Гьокчеада

    Това пътуване беше планувано за месец май, но по редица причини не успях да го направя. Много бях прочел за този остров и най вече доста суперлативи, Напоследък тази дестинация е станала доста популярна ,но според мен е само заради добра реклама. Моята информация беше , че понеже не е сезон може да се намери място за спане за 25-30 лири, което ме устройваше /не ми се взимаше палатка, но си взех спален чувал, което щеше да се окаже много добра идея/.
    Маршрута беше ГКПП-Лесово-Одрин Узункупру-Кешан-Кабатепе.Самото пътуване мина бързо . Трафика беше слаб. Не ми хареса само това , че нямаше къде да се спре да седне човек да хапне нещо. По пътя бензиностанциите бяха в ужасно състояние а вътре асортимента се свеждаше до някакви бисквити или солети. За хигиенните условия ….както вика сина ми „неккъв ужас”. Дори и Шел беше в същото лошо състояние.
    Пристигнах в Кабатепе в към 11 часа с намерение да хвана ферибота в 12. Според информацията от интернет след 17.09. феритата да през 4 часа ..да ама не. Информацията беше , че първият е в 08 или следва следващият е в 12. Изгубих сигурно 10 минути в чукане по часовника със служителя , който стоеше на гишето за да ми стане ясно , че следващият е в 15:00.
    Е какво пък, мисля си ще поразгледам наоколо. Първо седнах в ресторантчето с намерение да хапна нещо.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3896.jpg
Прегледи:1
Размер:246.1 КБ
ID:5985245

    Температурата навън беше вече към 30 градуса. Паркирах до една рехава върбичка и си поръчах нещо като нашите банички , само дето е по сухо. В чинията има е четвърт домат. Цена с едно турско кафе 8 лири /към 7 лева/.Хапнах и се качих на мотора да разгледам на около.



    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3893.jpg
Прегледи:1
Размер:88.3 КБ
ID:5985246


    Още от пристанището видях хубав плаж и си рекох „Отивам да направя сефтето”…Оказа се , мястото е заградено като концлагер. Не ми остана нищо друго просто да покарам из борова горичка.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3900.jpg
Прегледи:1
Размер:100.2 КБ
ID:5985247

    После си спомних , че литъра бензин в Турция излиза към 3.80 лева …и се върнах да чакам на пристанището.




    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3911.jpg
Прегледи:1
Размер:162.5 КБ
ID:5985248



    По едно време се наредих да чакам ферибота ,което се оказа напълно безполезно.


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3910.jpg
Прегледи:1
Размер:111.8 КБ
ID:5985249

    Когато дойде време да се качвам настана пълен хаос. Няма никакво значение на каква позиция си нареден всеки се опитва да мине напред. Избутваха ме и ме засичаха поне 10 пъти. Офицера който разпределяше кой къде да паркира просто си махаше с ръце. На мен обаче ми отдели „специално” внимание и ми каза да паркирам в една ниша между входа на машинното и някакъв авариен изход…

    След час и 15 минути бяхме на острова.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3917.jpg
Прегледи:1
Размер:114.9 КБ
ID:5985250


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3921.jpg
Прегледи:1
Размер:115.3 КБ
ID:5985251

    Имах предварителна информация , че на другият край на острова в село Углур има един мотел където можеш да спиш за 25 лири, но бях решил да търся нещо по на близо. Още с влизането в „столицата” ми стана ясно , че няма какво да правя тук.Напълно ориенталски град..тесни улици всеки кара както си знае..магазините са си „изсипали” стоката направо на паважа..Реших , че ще карам по южната част на острова ,към Углур и по пътя ще търся място.

    На изхода на „столицата” се свива в ляво и по един тесен планински път / то навсякъде е тесен и планински../ се стига до село Ешелек. Там е и първият „рай за сърфистите”. Само , че нямаше никой..От тук се кара на запад и следващото място е плажа Кефалос. Много има изписано за това място и аз не искам да се спирам , нито снимах..Ако прочете човек всичките писания ще си помисли , че чайките ванилов сладолед акат…Всъщност има една сграда и куп „събери чарк” бунгала / едно време като дете аз си правех по хубави колиби в гората../.
    Там се опитах все пак да разбера как стоят нещата.Поканиха ме в единият „лагер” . Там мустакат турчин нещо обясняваше ама кой да го разбере. Видях кола с БГ регистрация и дадох знак , че искам да говоря с тях…Веднага ме разбраха и ме заведоха до едно едно младо семейство. Попитах момчето колко ще ми струва ако искам да остана във „вигвама” след 5 минути разговор на турски с този който ме водеше ми казаха 40 лири…А мерси…И газ на запад…
    Пътя е панорамен и се наслаждавах на гледките..Не бях виждал такъв ландшафт и ми беше интересно.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3923.jpg
Прегледи:1
Размер:321.0 КБ
ID:5985252





    Прикачени файлове
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

  • #2
    От: 48 часа Гьокчеада

    Този участък от пътя беше най правият сигурно на целият остров /има около 1 км/. После ставаше дост стръмен с остри завой. Най опасното животно на острова сигурно е това... Дребни , дръгливи овце, които напълно се сливат с ниските бодливи храсти и изскачат на пътя ненадейно...
    По целият остров има много маслинови горички и горички от зокум.
    Тези маслини сигурно са от времето на Ахил...
    Прикачени файлове
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

    Коментар


    • #3
      От: 48 часа Гьокчеада

      Имам проблем с качването на снимките и уголемяването им..но ще продължа..пък както станеНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3936.jpg
Прегледи:1
Размер:325.3 КБ
ID:5410781

      Това не е скала а дънера на маслината..



      От това са "направени" добливите храсти ,които е покрит острова...
      Прикачени файлове
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #4
        От: 48 часа Гьокчеада

        Е поне опитах каква е на вкус зелената маслина...Горчи та чак люти
        Прикачени файлове
        ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

        Коментар


        • #5
          От: 48 часа Гьокчеада

          Любопитен остров.
          Обикновено място за сърфисти.
          Очаквам продължението.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            От: 48 часа Гьокчеада

            Определено е за сърфисти , но аз отидох да се гмуркам
            По пътя за Углур имаше поне две места с хотели ,но бяха вече затворени и абсолютно пусти.
            И така пристигнах в Углур. На вид като всяко село. През къща имаше надписи или "Пансион" или "Мотел"..Разликата беше само в надписите..Просто селски къщи..Всъщност разликата е и в цените...В един "мотел" поискаха по 40 лири на вечер...Реших да отида в "Пансион" ...
            Спрях пред един и попитах за цена..Излезе един турчин и започна да рисува на един лист...От което разбрах , че иска 80 лири на вечер...Бре помислих си сигурно ще се яде на корем тук...Аз "нарисувах" , че искам да остана за 3 вечери при цена за трите вечери 80 лири...Той се разприказва нещо ...извика сина си който говореше сносен английски ...С негова помощ се договорихме за моята цена../Така си мислех обаче.../
            Имах чувство , че предлагат нещо на ниво петзвезден хотел...
            Обясниха ми , че за храна сам да си имам грижата...Оказа се , няма завивки / за такава беше оставена покривката на леглото/...За топла вода да не говорим...
            Бях уморен и трябваше да поспя...настаних се и си мислех добре , че си взех спалния чувал..
            Това е изгледа от моята "тераса"..
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3946.jpg
Прегледи:1
Размер:162.3 КБ
ID:5410789


            Това е преди селото..Позната картинка навсякъде найлоново торбички...
            Прикачени файлове
            ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

            Коментар


            • #7
              От: 48 часа Гьокчеада



              Пристанището...Тук спираха разни риболовни кораби , но за кратко...Имаше една две риболовни лодки , но останах в впечатление , че риболова не е местен занаят...
              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

              Коментар


              • #8
                От: 48 часа Гьокчеада

                Местните карат едни мотори "китайчета" сигурно с огромни ролбари...Някаква мода е тук с тези ролбари...
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC373.jpg
Прегледи:1
Размер:138.8 КБ
ID:5410791

                Този возеше едно куче в касата отзад..То си стоеше право и балансираше без проблеми ..Луда работа.
                Прикачени файлове
                ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                Коментар


                • #9
                  От: 48 часа Гьокчеада

                  На другият ден се екипирах и отидох да се пробвам близо до пристанището...Там плажа е доста замърсен пълен е с някакви семена от дървета приличащи на шишарки ...Дъното е каменисто и още в началото пълно с морски таралежи..Внимавах да не се нанижа на някой..
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3947.jpg
Прегледи:1
Размер:205.7 КБ
ID:5410798
                  Прикачени файлове
                  ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                  Коментар


                  • #10
                    От: 48 часа Гьокчеада

                    Извадих един таралеж да го разгледам от близо...Този беше малък , но имаше с размер на ханбална топка..

                    Използвах ножа и 5мм неопренови ръкавици за да го извадя...
                    Прикачени файлове
                    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                    Коментар


                    • #11
                      От: 48 часа Гьокчеада

                      Това имаше по дъното...
                      Прикачени файлове
                      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 48 часа Гьокчеада

                        След обед отидох по на запад вече с мотора , където е същинският плаж на село Углур..Плажа е огромен и зад него има прекрасна иглолистна горичка за къмпингуване. До мен имаше група гърци , а по надалече от мен дойде и семейство турци...Ще разберете кои са гърците и кои турците лесно Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3982.jpg
Прегледи:1
Размер:230.1 КБ
ID:5410807
                        Прикачени файлове
                        ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                        Коментар


                        • #13
                          От: 48 часа Гьокчеада

                          Това е мястото за идеалното гмуркане. В западният край има скали ..Гъмжи от риба..Непознати за мен видове...Еднисте стоят неподвижно цели пасажи ..другите си плуват насам натам...Открих , че като разчупя с ножа някой морски таралеж настава пир....Започват да прииждат всякакви видове докато не дойдат най големите и не разгонят другите..Дъното е от едър пясък но става дълбоко още на 2 метра..Видимостта е уникална...Таралежите са само там където има скали или камъни и са на дълбоко, няма риск да ги настъпиш..
                          Има едни рибоци които когато бях над пясъчното дъно ме следваха отдолу и аз се чудех какво търсят..После при едно гмуркане раздвижих пясъка и те пощуряха..Явно след като се разбърка имаше нещо за ядене и те се надпреварваха ..Забавлявах се доста като просто грабвах шепа пясък и го пусках обратно..
                          Той не беше едър и удобно можеш да си лежиш на плажа..
                          Прикачени файлове
                          ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                          Коментар


                          • #14
                            От: 48 часа Гьокчеада

                            Интересен остров... Очаквам продължението!

                            Коментар


                            • #15
                              От: 48 часа Гьокчеада

                              И така продължавам със снимките... Разстителността ми беше любим обект за снимки..та предлагам още...

                              Дойде време и за залеза...
                              Прикачени файлове
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X