Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Черни спомени

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    И аз съм я пропуснал.
    Много увлекателно разказваш!
    Благодаря за споделеното.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #47
      Даа, аз съм поредния който е пропуснал темата. Бил съм само турист в Африка, в Кения и Мадагаскар, но за 2-3 седмици и на мен ми влезе под кожата. Благодаря за снимките и разказа, макар и след 8 години!
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • #48
        Разкажи за маларията.
        Местните как се лекуват от нея.
        АИГ-Заваряване ООД
        Производител на заваръчни апарати "DEL"
        http://www.aigwelding.com
        0889 522 036

        Коментар


        • #49
          Прекрасен разказ и снимки. Невероятно преживяване и незабравими спомени за цял живот. Благодаря сърдечно за споделеното. Завиждам благородно

          Коментар


          • #50
            Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
            Разкажи за маларията.
            Местните как се лекуват от нея.
            За съжаление се лекуват само тези в големите градове, половината от бебетата в саваната маларията ги взима кръвен данък. Тя е най-големия убиец не само в Мозамбик, а в цяла черна Африка. И друг проблем има, на места в Мозамбик до 80% от населението са носители на вируса н СПИН, а той отслабва имунната система, маларията се възползва, атакува и убива. Има един много опасен вид малария, която атакува директно кръвоносните съдове на мозъка, казват и там церебрална малария. Мой добър познат, местен човек, умря за 24 часа от това, а живееше в голям град и имаше средства да се лекува, но дори руските лекари в болницата( пак мои другари) не можаха да го спасят. А медицински грижи по селата в саваната отсъстват въобще или са крайно ограничени. Един следобяд ми тропат на вратата моите хора в Наора, питам какво става. И те реват с глас, една родилка има проблем и има риск да умре преди да роди, а най близкия фелдшер е на 30 километра по черно през саваната. Запалих пикапа, отидох, със един дюшек я натоварихме отзад и след час беше при фелдшера. Спасиха и жената, и детето. Още съм сърдит, че не ме поканиха за кръстник. Друг случай, един от моите добри работници ходил на реката да се къпе и задявал чужда жена. Дотърчал нейния мъж е го халосал с едно мачете през ръката под лакътя. Мускула сцепен чисто до костта и тоя ранения, търчи при мен. Слава богу това се случва във голямото село Муяне, дето има фелдшер, ма той няма нищо, бинт дори. Вадя от дълбокия запас хирургически конци, игли, немобацин, марли и бинтове. Стиснах го аз ранения да не шава и фелдшера го заши на живо, без упойка. Сложихме пудра немобацин, превързахме го и го пратих вкъщи. След 2 седмици се върна на работа. Такива ми ти истории за лекуване и лекарства. Що аспирин съм раздал само аз си знам. Но поне помага, местните не пият лекарства и като се наложи да вземат, им действа силно и мълниеносно, организма им не е свикнал и откликва веднага на действието на хапчето.
            Последно редактирано от zzlatev; 21-02-20, 10:53.
            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
            www.ADV-Bulgaria.com

            Коментар


            • #51
              Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
              Кои са противниците, под чие влияние?
              По принцип първата Гражданска война през средата на 80-те е между ФРЕЛИМО и РЕНАМУ. Първата партия( която активно се е борила против португалските колонизатори и е водила "борбата за свобода" от типа соц партизани по кубински модел) още от тогава е управляваща, тип социалистическа, подкрепяна тогава активно от всички СОЦ страни, а вторите са капиталистите. Накрая се договарят, спират войната и управляващите дават субсидия на другите да съществуват. Всички тия припламвания напоследък са само защото ФРЕЛИМО спря субсидията на РЕНАМУ и те извадиха пак скритото оръжие. Отделно от това като има опция, всеки го блазни бандитизма и възможността да вилнее безнаказано. Сега никой не подпомага външно никого в Мозамбик, бият си се по вътрешно политически причина за тия пари, и в момента не може да се пътува нормално в Централен Мозамбик. И това на фона на тотално фалирала държава с корупция, на фона на която това у нас е дребна детска игра
              Последно редактирано от zzlatev; 07-08-20, 10:50.
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #52
                Супер интересно

                Благодаря


                Имаш такова геоложко чукче като на Шоушенк у вас нали?Знае ли човек за какво може да му потрябва
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #53
                  Босе, няколко имам даже.... От най добрата марка, Estwing, щатски са, страхотен инструмент. Те правят не само геоложки, а всякакви чукове, брадвички, длета, лостове, виж ги, ти си там, интересна и доказана марка са....
                  Последно редактирано от zzlatev; 08-05-20, 09:31.
                  LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                  www.ADV-Bulgaria.com

                  Коментар


                  • BENZBOSS
                    BENZBOSS коментира
                    Редактиране на коментар
                    Айде отиде ми заплатата.

                    Отивам да ровя,само такова чукче нямах.

                    Мерси,давай още спомени

                • #54
                  Сега разбирам,от къде се познавате с моя бивш колега Тихомир .
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • #55
                    Нещо ново, в Северен Мозамбик, по границата с Танзания, са се развилнели ислямисти, превзели са един град и се правят на независими. Затъналото в корупция и политически игри правителство дори не праща армията срещу тях, а търси чужда помощ. Африка, какво да правиш.....
                    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                    www.ADV-Bulgaria.com

                    Коментар


                    • #56
                      Интересно. Няма ли да допишеш още малко? А защо са затворили фирмата? Дай да се съберем 20 човека и на смени по шест месеца да я отворим пак ;-)))
                      ;-)
                      Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
                      нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X