Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

    Здравейте приятели и колеги,

    много ми се иска да направя един преход с джип започващ от прохода Петрохан по черно през връх Ком, връх Копрен до връх Миджур. Прехода планирам за края на юли или началото на август, като до тук сме два джипа и сме предвидили два дни за осъществяването му. Разбира се, ако има и други мераклии са добре дошли.

    Какво знам до тук:
    - знам, че ще ми трябва разрешително от гранична полиция.
    - знам как да стигна от Петрохан до Ком. Има маршрута в ОФРМ картата.
    - знам, че навремето по този маршрут имаше застави, а това означава, че има и някакви пътища или поне каквото е останало от тях. Единият вървеше по кльона, а другият по самата граница за прикриващите групи.

    Какво незнам:
    - първото и най-важното дали няма да влезна в някой резерват, парк или друго в което да нямам право да карам.
    - тези пътища между заставите дали са свързани?! Там където аз служех бяха, но тук заставите са били високопланински, а това променя нещата.

    Та въз основа на това, което знам и това, което не знам, ще Ви помоля за съвети и информация. Ако някой разполага с тракове на места, които не фигурират в ОФРМ картата или каквато и да е информация за трасето между в.Ком и в.Миджур , моля да каже за да мога да си създам максимална представа за това дали ще се осъществи или не това малко пътешествие. Във ОФРМ картата виждам, че по билото от Ком нататък върви трасе за мотори, но дали става и за джип?!! Защото до сега не веднъж ми се е случвало да карам по моторджийски път с джипа и той е бил толкова широк, че по него спокойно може да мине и камион .. така, че нека и ендуристите да кажат.

    Благодаря предварително на всички отзовали се!
    Георги Танев (0+)
    Land Rover Discovery 1 300 TDi
    Land Rover Club Bulgaria
    0887 930 238, 0878 797 768

  • #2
    До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

    Първата високопланинска застава след връх Ком е "Сребърна" , която и преди се поддържаше само лятно време. До нея трудно се качваше "триос" и единствената връзка е от с.Дълги дел няма път до съседната.Следващата застава е Дива слатина която пак няма връзка по "ксп" или "кльона" със "Сребърна". Само Чипровци- Мартиново пътя е по достъпен , но не съм сигурен дали е проходим в днешно време. Със сигурност този маршрут дето си избрал преди не можеше да се мине , но като се има предвид темпа на изсичане на гората там предполагам , че фирмите за дърводобив са отворили много нови пътища!

    Коментар


    • #3
      До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

      Маршрута е невъзможен за изпълнение. От Петрохан до седловината между Мали и Големи Ком си ОК. Някои колеги са се качвали и до самия връх. Но оттам до старата застава над Дълги дел път няма дори за муле. И после от нея към Миджур пак е невъзможно. Ние го направихме преди години Петрохан - Ком-Комщица- заставата- Дълги дел- Чупрене( последния участък по асвалт). И то със специално разрешително от гранична полиция, взето с триста мъки. Имай едно на ум, в тоя учстък арестуват директно, ако нямаш разрешително. Но най-добре модифицирай маршрута.
      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
      www.ADV-Bulgaria.com

      Коментар


      • #4
        До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

        Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
        Маршрута е невъзможен за изпълнение. От Петрохан до седловината между Мали и Големи Ком си ОК. Някои колеги са се качвали и до самия връх. Но оттам до старата застава над Дълги дел път няма дори за муле. И после от нея към Миджур пак е невъзможно. Ние го направихме преди години Петрохан - Ком-Комщица- заставата- Дълги дел- Чупрене( последния участък по асвалт). И то със специално разрешително от гранична полиция, взето с триста мъки. Имай едно на ум, в тоя учстък арестуват директно, ако нямаш разрешително. Но най-добре модифицирай маршрута.
        Карането по асвалт в районна на Чупрене и Чипровци не е проблем. Освен ако не си правите разходки към границата. Иначе граничните в Горни Лом следят за нарушители, и то главно защото хванат ли те от сръбската страна без разрешение става манджа с грозде.

        Коментар


        • #5
          До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

          Първоначално публикуван от v.kostov Преглед на мнение
          Първата високопланинска застава след връх Ком е "Сребърна" , която и преди се поддържаше само лятно време. До нея трудно се качваше "триос" и единствената връзка е от с.Дълги дел няма път до съседната.Следващата застава е Дива слатина която пак няма връзка по "ксп" или "кльона" със "Сребърна". Само Чипровци- Мартиново пътя е по достъпен , но не съм сигурен дали е проходим в днешно време. Със сигурност този маршрут дето си избрал преди не можеше да се мине , но като се има предвид темпа на изсичане на гората там предполагам , че фирмите за дърводобив са отворили много нови пътища!
          Колега благодаря за изчерпателния отговор. Четейки поста ти си мисля, че сме били колеги и по служба май


          Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
          Маршрута е невъзможен за изпълнение. От Петрохан до седловината между Мали и Големи Ком си ОК. Някои колеги са се качвали и до самия връх. Но оттам до старата застава над Дълги дел път няма дори за муле. И после от нея към Миджур пак е невъзможно. Ние го направихме преди години Петрохан - Ком-Комщица- заставата- Дълги дел- Чупрене( последния участък по асвалт). И то със специално разрешително от гранична полиция, взето с триста мъки. Имай едно на ум, в тоя учстък арестуват директно, ако нямаш разрешително. Но най-добре модифицирай маршрута.
          Злати благодаря и на теб. Определено чаках и твоето мнение, защото видях във форума програмата Ви за 2007 година, а в нея имаше подобен преход ако не се лъжа. Да те помоля за трак ако имаш от маршрута който описваш? Също така ще те помоля ако имаш време и възможност да предложиш модифициран маршрут, който поне от части да минава по този, който аз първоначално мислех.
          Колкото до разрешително, ако не го получа от гранична полиция то тогава просто няма да тръгна изобщо натам.

          Още веднъж благодаря на всички!
          Георги Танев (0+)
          Land Rover Discovery 1 300 TDi
          Land Rover Club Bulgaria
          0887 930 238, 0878 797 768

          Коментар


          • #6
            До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

            Първоначално публикуван от lz1gvt Преглед на мнение




            Злати благодаря и на теб. Определено чаках и твоето мнение, защото видях във форума програмата Ви за 2007 година, а в нея имаше подобен преход ако не се лъжа. Да те помоля за трак ако имаш от маршрута който описваш? Също така ще те помоля ако имаш време и възможност да предложиш модифициран маршрут, който поне от части да минава по този, който аз първоначално мислех.
            Колкото до разрешително, ако не го получа от гранична полиция то тогава просто няма да тръгна изобщо натам.

            Още веднъж благодаря на всички!
            Трака от Петрохан до Ком и от Ком до Комщица вече го има в няколко вариант в картата на Събин. Около границата по разбираеми прични няма никакви тракове и ако си осигуриш разрешително, ще ти обясня за пътя. Но от Дългоделскат застава на северозапад по билото път няма. От там слизаш в Дълги дел и до Горни Лом си по асвалт( или до Копрен) От Долни Лом през горни Лом покрай старата барутна фабрика имало някакъв път, който отивал нагоре към Миджур, но аз не го знам.
            Последно редактирано от zzlatev; 01-07-09, 09:53.
            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
            www.ADV-Bulgaria.com

            Коментар


            • #7
              До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
              ... Имай едно на ум, в тоя учстък арестуват директно, ако нямаш разрешително ...
              Това с разрешителните не беше ли в едни други времена? Във форума май има някой и друг репортаж от разходки покрай граничната бразда без някой да е арестуван (примерно тук )
              Най-много Гранична полиция да им провери документите.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

                Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                Трака от петрохан до Ком и от Ком д комщица вече го има в няколко вариант в картата на Събин. Около границта по разбираеми прични няма никакви тракове и ако си осигуриш разрешително, ще ти обясня за пътя. Но то Дългоделскат застава на северозапад по билото път няма. От там слизаш в Дълги дел и до Горни Лом си по асвалт( или до Копрен) От Долни Лом през горни Лом покрай старата барутна фабрика имало някакъм път, който отивал нагоре към миджур, но аз не го знам.
                Добре, благодаря ти много. Когато се снабдя с разрешително, ще те потърся.
                Георги Танев (0+)
                Land Rover Discovery 1 300 TDi
                Land Rover Club Bulgaria
                0887 930 238, 0878 797 768

                Коментар


                • #9
                  До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

                  Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                  Това с разрешителните не беше ли в едни други времена? Във форума май има някой и друг репортаж от разходки покрай граничната бразда без някой да е арестуван (примерно тук )
                  Най-много Гранична полиция да им провери документите.
                  Чаво, това е сръбската граница, външна за ЕС, и няма нищо общо с гръцката, вътрешна за ЕС. Ако те хванат сърбите, макар и на метри в тяхно, проблема става много сериозен и обикновенно конфискация на возилото е най-малкия зор. А пътя от Комщица нагоре към Дълги дел си е почти в сръбско, в най-добрия случай се прави "змейка" на граничните пирамиди. Оттам без официално разрешение и точен маршрут си е чисто незаконна и подсъдна работа. И ако не те хванат сърбите, нашите ще го направят със сигурност, имат постоянно движеш се патрул на пътя и тръгвайки, няма какда се скриеш от него. Или ще те хванат още в началото, или някъде ще опрете челно муцуна в муцуна по тесния път за една кола.
                  Без разрешение просто не става по никакъв начин, това е истината.
                  LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                  www.ADV-Bulgaria.com

                  Коментар


                  • #10
                    До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

                    Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                    Чаво, това е сръбската граница, външна за ЕС, и няма нищо общо с гръцката, вътрешна за ЕС.
                    E, то и тази се води външна ...





                    Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                    Ако те хванат сърбите, макар и на метри в тяхно, проблема става много сериозен и обикновенно конфискация на возилото е най-малкия зор. А пътя от Комщица нагоре към Дълги дел си е почти в сръбско, в най-добрия случай се прави "змейка" на граничните пирамиди ...
                    Навлизането на чужда територия е съвсем друг случай ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      E, то и тази се води външна ...







                      Навлизането на чужда територия е съвсем друг случай ...
                      Ех, Руен. Докъде Ви пуснаха да стигнете? Това май е снимка от самия връх или това отсреща е върха? Самата му връхна точка е на границата.
                      За съжаление дискутирания маршрут минава буквално по самата граница, не навлизаш в сръбско, ако караш точно, но едно кривване встрани на 2 метра, и си на гости при тях.
                      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                      www.ADV-Bulgaria.com

                      Коментар


                      • #12
                        До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

                        Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                        Ех, Руен. Докъде Ви пуснаха да стигнете? Това май е снимка от самия връх или това отсреща е върха? Самата му връхна точка е на границата.
                        За съжаление дискутирания маршрут минава буквално по самата граница, не навлизаш в сръбско, ако караш точно, но едно кривване встрани на 2 метра, и си на гости при тях.
                        Снимката е от върха, а иначе направихме една инспекция на границата




                        Иначе спор няма, че е най-добре Гранична полиция да са уведомени, особено щом има опасност макар и неволно да се сгази лука.

                        Още повече пък ако пътят е като този на горната снимка, та да няма разминаване ...
                        Последно редактирано от Чавдар (V93); 02-07-09, 20:13.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Снимката е от върха, а иначе направихме една инспекция на границата




                          Иначе спор няма, че е най-добре Гранична полиция да са уведомени, особено щом има опасност макар и неволно да се сгази лука.

                          Още повече пък ако пътят е като този на горната снимка, та да няма разминаване ...
                          Пътят е по-зле. Склона е стръмен, каменист на места, големи участъци са тесни, без възможност за разминаване. А има и места, където караш по билната поляна. Там точно могат да станат грешките. И няма къде да избягаш или да се скриеш.
                          LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                          www.ADV-Bulgaria.com

                          Коментар


                          • #14
                            До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

                            Здравейте колеги , от Петрохан до малък и среден Ком е път и всичко е ясно за да се премине през в.Ком се кара през поляните или по точно през смърките/клек/ с малко по-големи странични наклони , следва път по които е изграждан клеона до з. Сребарна ,до там не се влиза в Сръбско и срещате само наш парул който на мен лично ми е искал само лична карта, от Сребърна смятам че има вариант за маршрута които искате , ще проверя до ден ,два ако не е късно и ще информирам.
                            [/SIGPIC][/SIGPIC]

                            Коментар


                            • #15
                              До: Съвети за Петрохан-Ком-Копрен-Миджур.

                              Първоначално публикуван от hil Преглед на мнение
                              Здравейте колеги , от Петрохан до малък и среден Ком е път и всичко е ясно за да се премине през в.Ком се кара през поляните или по точно през смърките/клек/ с малко по-големи странични наклони , следва път по които е изграждан клеона до з. Сребарна ,до там не се влиза в Сръбско и срещате само наш парул който на мен лично ми е искал само лична карта, от Сребърна смятам че има вариант за маршрута които искате , ще проверя до ден ,два ако не е късно и ще информирам.
                              Благодаря, не е късно и ще почакам. За сега нещата не върят добре. Вчера разговарях с граничарите и те ме увериха, че в района на Копиловци пътя е свлечен на няколко места от пороите и минаване няма. Злати е прав, че е неосъществим само по черно. За това, ще модифицирам маршрута ... нещо от сорта на Тодорини кукли до Ком или по-точно колкото се може по-натам след Ком. За това информацията Ви, ще бъде интересна за мен.
                              Георги Танев (0+)
                              Land Rover Discovery 1 300 TDi
                              Land Rover Club Bulgaria
                              0887 930 238, 0878 797 768

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X