Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

    Изчисляваш местоположението на центъра на тежеста. 90градуса минус ъгълът между равнината образувана от гумите на превозното средсво и равнината образувана от центърът на тежеста и двете странични колела(точката на контакт със земята) е максималният възможен ъгъл при статично състояние. Иначе казано при по-голямо накланяне, проекцията на центъра на тежеста(посока центърът на земята) ще излезе извън следата на автомобила, определена от гумите(точката на контакт със земята) и ще се обърне, от момента получен от сила на тежеста по разстояние, равно на отместването извън следата. Това на теория. На практика може-поглеждаш колко е максимално допустимия страничен ъгъл по документация.
    Тангенс от новия ъгъл х старата ширина на джипа = тангенс от максималният ъгъл по документация х новата ширина.
    Оттук и обратната логика. Ако си лифтнал джипа, с колко трябва да се ушири, за да остане максималният ъгъл същият.
    Или страничното уширение = лифта по тангенс от максимално допустимият ъгъл при странично накланяне по документация.
    Всичко това е напълно вярно само за статично състояние
    Последно редактирано от artefekt; 22-08-10, 21:28. Причина: уточняване

    Коментар


    • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

      Лошото е, че тези сметки са верни, ако вместо амортисьори и пружини сме заварили винкели... Характеристиките на окачването променят нещата чувствително. Дори само да сме сменили окачването с неоригинално в същия размер (или оригиналното е уморено), пак сме променили баланса.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

        Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
        Лошото е, че тези сметки са верни, ако вместо амортисьори и пружини сме заварили винкели... Характеристиките на окачването променят нещата чувствително. Дори само да сме сменили окачването с неоригинално в същия размер (или оригиналното е уморено), пак сме променили баланса.
        Човека пита за приблизително точно

        Коментар


        • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          Младене, след събора се накани да дойдеш до Шумен, а по-точно до селото ми-Ивански, на 18 км на юг. Там където караме бъгитата. Има и наклони по-стръмни от 45 градуса, гарантирано. Не съм ги мерил, но снимката на аватара ми е правена на излизането от едната стръмнина. Преди 2-3 седмици gen4 с неговата витара(бившата на DJ PACH) го изкачи. Аз даже не можах да повярвам, но следите от гумите ме убедиха.
          Аз още не съм ги пробвал с моята витара де... Може да донесеш и летвата, но наклоните са сериозни.
          Благодаря за поканата!Ще дойда да ги измерим,да ги атакуваме и да ги снимаме.
          2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

          Коментар


          • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

            Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
            Изчисляваш местоположението на центъра на тежеста. 90градуса минус ъгълът между равнината образувана от гумите на превозното средсво и равнината образувана от центърът на тежеста и двете странични колела(точката на контакт със земята) е максималният възможен ъгъл при статично състояние. Иначе казано при по-голямо накланяне, проекцията на центъра на тежеста(посока центърът на земята) ще излезе извън следата на автомобила, определена от гумите(точката на контакт със земята) и ще се обърне, от момента получен от сила на тежеста по разстояние, равно на отместването извън следата. Това на теория. На практика може-поглеждаш колко е максимално допустимия страничен ъгъл по документация.
            Тангенс от новия ъгъл х старата ширина на джипа = тангенс от максималният ъгъл по документация х новата ширина.
            Оттук и обратната логика. Ако си лифтнал джипа, с колко трябва да се ушири, за да остане максималният ъгъл същият.
            Или страничното уширение = лифта по тангенс от максимално допустимият ъгъл при странично накланяне по документация.
            Всичко това е напълно вярно само за статично състояние
            Колега - ти да не си преподавател по математика ?
            Като чета, чета ..... трябва да спирам да изчислявам преди всеки излет ..... (това на майтап, да няма обидени ...)
            Известно време все ходех с транспортир и нивелир. Спирах на всяко по-голямо препятствие стъпил на спирачката и дръпнал ръчната - измервах с точност колко е наклона.
            Оказа се , че повечето време мислим наклона за по-голям, отколкото е в действителност. Страх.......
            Освен това се оказа, че с подобни измервания човек придобива много по-близка и реална представа за самите наклони. За това такива измервания са полезни.
            Но от ежедневното каране и трупане на опит по "страховити" наклони по-добро нещо няма. Скоро ще знаеш колко ти е границата на джипа . Установяването е ОПАСНО и инфарктно.
            По-вероятно скоро ще знаеш колко е границата на твоята психика (преди да ти се разтрепери крачето на газта ) - и фронтален наклон и страничен .
            Така, че очакваме снимки и цифри от участниците в темата!
            УСПЕХ !

            Коментар


            • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

              Първоначално публикуван от stoianovm Преглед на мнение
              Обаче ще намаля налягането на 33 ките,за да не подскачам като топка и да съм по ниско до земята.
              Това дали е добра идея? Ще станеш много по-податлив на клатене - особено странично, а и ще загубиш и тяга и сцепление...

              Коментар


              • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                Вярно,че при меки гуми страничното клатене мъъъъничко се увеличава.Тягата за тези наклони с тази машина ми е предостатъчна-двигателя не се тормози.Без никаква засилка,газта е около средата на втора бавна.Дори,когато предните гуми достигнат края на наклона отпускам газта,че иначе предницата отива във въздуха.А СЦЕПЛЕНИЕТО при ниско налягане на гумите се ПОКАЧВА невероятно много-изпробвано и доказано!
                Днес за кратко се изсипа един дъжд и точно след него пробвахме същите наклони.Надявам се утре да мога да кача клипа за да видите каква е разликата.
                2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

                Коментар


                • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                  Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                  Колега - ти да не си преподавател по математика ?
                  Като чета, чета ..... трябва да спирам да изчислявам преди всеки излет ..... (това на майтап, да няма обидени ...)
                  Известно време все ходех с транспортир и нивелир. Спирах на всяко по-голямо препятствие стъпил на спирачката и дръпнал ръчната - измервах с точност колко е наклона.
                  Оказа се , че повечето време мислим наклона за по-голям, отколкото е в действителност. Страх.......
                  Освен това се оказа, че с подобни измервания човек придобива много по-близка и реална представа за самите наклони. За това такива измервания са полезни.
                  Но от ежедневното каране и трупане на опит по "страховити" наклони по-добро нещо няма. Скоро ще знаеш колко ти е границата на джипа . Установяването е ОПАСНО и инфарктно.
                  По-вероятно скоро ще знаеш колко е границата на твоята психика (преди да ти се разтрепери крачето на газта ) - и фронтален наклон и страничен .
                  Така, че очакваме снимки и цифри от участниците в темата!
                  УСПЕХ !
                  Прав си колега,ама аз още съм в началната фаза и съм страхлив и 30 градуса ми се струват много .Надявам се да имам клетка и 4 точкови колани,преди да разбера лимита на машината.Тази седмица няма да успея да атакувам 45 градусовия наклон,защото ми излязоха други ангажименти.Но няма да се откажа от него!Нито от поканата на Кольо!
                  2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

                  Коментар


                  • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                    Първоначално публикуван от stoianovm Преглед на мнение
                    Прав си колега,ама аз още съм в началната фаза и съм страхлив и 30 градуса ми се струват много .Надявам се да имам клетка и 4 точкови колани,преди да разбера лимита на машината.Тази седмица няма да успея да атакувам 45 градусовия наклон,защото ми излязоха други ангажименти.Но няма да се откажа от него!Нито от поканата на Кольо!
                    Блазе ви на вас с приятеля Кольо ! Имате си наклони и сте на един акъл ......успех !
                    А относно наклоните - куража идва бързо .
                    Слушай си чувството за страх и много не разчитай на клетката . Хубаво е да я имаш, но дава доста смелост и изгубваш част от предпазливостта. А само тя те пази .
                    Виж, ако ще скачаш на състезания ....... там е друга работа. Но .... всеки си има мнение и мераци .
                    Каквото и да правиш по наклоните - успех и безавариино слизане от върховете !

                    Коментар


                    • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                      То наклони си има навсякъде...
                      Само трябва достатъчно празна глава да ги потърси.

                      А за пробването на наклоните-мисля да направим една среща на мераклии за много адреналин, и да си направим едно мини състезанийце, ама все още не мога да се реша да направя организацията. Ако стане-със сигурност ще бъде интересно.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        То наклони си има навсякъде...
                        Само трябва достатъчно празна глава да ги потърси.

                        А за пробването на наклоните-мисля да направим една среща на мераклии за много адреналин, и да си направим едно мини състезанийце, ама все още не мога да се реша да направя организацията. Ако стане-със сигурност ще бъде интересно.
                        А си направил организация (даже подготовка) а са те зачепили - колко е опасно, колко лош пример даваш на младите... и т.н
                        Истината е, че всеки ден някой катери някакъв страшен и опасен наклон. Защо да не се съберем ....?

                        Коментар


                        • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                          А си направил организация (даже подготовка) а са те зачепили - колко е опасно, колко лош пример даваш на младите... и т.н
                          Истината е, че всеки ден някой катери някакъв страшен и опасен наклон. Защо да не се съберем ....?
                          Състезание предполага някаква организация и осигуряване от страната на организиращия. Тъй че никой нямо да го "чепи".


                          "Чепиха" теб, защото ти предлагаше точно обратното: самосиндикални изпълнения. Със всички произтичащи последствия от това.....
                          Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                          Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                          Коментар


                          • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                            Золтан, нека да не връщаме темата в наалото и.
                            Каквото било-останало е назад, давай да видим какво може да направим занапред, и да го направим добре.

                            По въпроса за "състезанието"-знам, че организирането на състезание е свързано с много нерви, време и пари, а нямам нито едно от тези неща.
                            Идеята е да поканим любителите на адреналина на проба на нашия терен, и "спонтанно" да се организираме сами със времеизмерване с телефонни хронометри.

                            А за обезопасяване на препятствията не предвиждам някакви специални средстав от рода на линейки и пожарни. Не, че е лошо, но няма да ми стигнат силите и времето за това. Та мисля да е по-лежерно, за да няма колизии. А който иска да си троши главата(и джипа)-баирите са на негово разположение, но на негова отговорност.
                            Последно редактирано от Кольо; 27-08-10, 22:14.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                              Аз като казвам обезопасяване имам предвид, че ти като организатор поне ще осигуриш хората с въжета/колани, коите ще асистират в момента на преминаване. Отделно ще има сума народ коите енвентуално ще помогнат "да поставят на краката" прекалено ентусиазираните.....
                              Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                              Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                              Коментар


                              • От: Наклон от колко градуса, преодоляван от джип, се счита за

                                Някъде по-напред в темата имаше коментар,че преодоляването на наклон зависи от настилката/сцеплението.Абсолютно вярно!Наклона по-малък от 45 градуса,от видеото в пост #115 беше сух и се преодоляваше с лекота.Видеото тук е на същия наклон.След като се изсипа краткотраен,но силен дъжд,червената глинеста почва се превърна в настилка със сцепление близко до 0.Обърнете внимание с каква лекота се пързалям назад с натиснати спирачки и невъртящи се колела-все едно имам ски вместо гуми и съм на снежна писта.Разбира се гумите бяха напълно замазани с червена глинеста кал и никакво буксуване не можа да ги изчисти.Е това нещо въпреки че е късо и не много стръмно се преодолява само с яка засилка.
                                http://www.youtube.com/watch?v=-IbkSX65GGM
                                2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X