Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ти, татенце, си без колан...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Ти, татенце, си без колан...

    Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
    Не пренебрегвам твоя опит, но понеже казваш, че разбираш от динамика може ли да ми сметнеш какво е отрицателното ускорение при втория случай? Приблизително.
    Няма нужда от сметки. Ускорението е голямо, много голямо, толкова голямо, че коланът би ми натрошил ребърцата... спаси ме амортизацията, поета от свиването на волана с около 20 см и още около 40 от мускулите на ръцете.
    Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
    ... Накратко: Всичката Мара втасала, та опряхме до фаровете...
    ... и коланите.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #47
      До: Ти, татенце, си без колан...

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Конкретни факти, доказателства или поне статистика, ама поне 5 годишна, можеш ли да дадеш в подкрепа на твърдението си? Аз съм убеден че в ден като днешния и вчерашния, със слънце, ефекта от фаровете в градски условия е никакъв. А извън града аз и без друго ги пускам. Дори да е светло и ясно, в маранята над пътя помагат. Въпроса е че според мен в ясен ден и градски условия, това си е чиста хранилка, а мен вчера щяха да ме глобят точно в такива условия, понеже 20 пъти ги пуснах, но на 21-вото качване в колата бяха забравил. За мен една яма на пътя (такива в момента в София има огромен брой) е в пъти по-опасна за живота и здравето на шофьорите, и не само на тях.

      Накратко: Всичката Мара втасала, та опряхме до фаровете. А при чистите ни улици в момента на 15-тата минута те вече са толкова мръсни че практически не светят.
      А, че си е хранилка спор няма.
      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

      Коментар


      • #48
        До: Ти, татенце, си без колан...

        Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
        А, че си е хранилка спор няма.
        Еми нали за това спорим. Ако се прави нещо заради хранилката, ефекта от него е нулев, което се вижда по улиците.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #49
          До: Ти, татенце, си без колан...

          Спарки, не ми се спори. Ако искаш съм готов да го обсъдим при други обстоятелства.
          Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

          Коментар


          • #50
            До: Ти, татенце, си без колан...

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Та, да им вменят на тях задължението да плащат данъци, ток вода и т.н., пък тогава с удоволствие и балгословия към великата ни държава ще си слагам колана, и ще си пускам фаровете. Аз и сега го правя, ама с отвращение, особено фаровете.
            За фаровете наистина е спорен ефекта. Според мен са необходими при намалена видимост, облачно, сумрак. Но това са субективни преценки и затова го направиха задължително през целия зимен сезон. Иначе съществуват и мнения, че фаровете са по-скоро вредни!
            http://dadrl.hit.bg/00.html
            Така, че в статискиката е истината.
            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
            Изобщо не става дума за късмет. ..
            Аз също съм имал много сериозен инцидент - без колан, страничен удар и казват, че в моя случай май било по-добре.
            Въпреки това ползвам колан и не разчитам на късмета.
            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
            А как ще пострадаш от моят колан в моята кола?
            Искам да обясня как един водач може да пострада от това, че друг (извън неговата кола) е без колан. Да допуснем, че при един инцидент водача (или пътник) без колан загине, а ако е бил с колан би се отървал с наранявания. След това съответните органи установяват, че вината за инцидента е на еди кой си. И се получава, че виновния е виновен за причиняване на смърт, а ако другия е бил с колан при същите обстоятелства, виновния щеше да е пак виновен но за причинени наранявания. Надявам се разбирате разликата.
            Последно редактирано от Жоро; 20-02-10, 06:41.
            По-добре късно, отколкото по-късно.

            Коментар


            • #51
              До: Ти, татенце, си без колан...

              Коланите са свързани и с въздушните възглавници.
              Аз съм за това -в града и фарове , и колани да Не са задължителни.
              Най-гадното е сега,в периода на задължителни светлини, когато някой се движи без светлени.Той се явява много трудно видим,особено в кръстовище с повече участници.Колела и каруци също нямат осветление-гадно!
              В кръга на шегата ,пък и не съвсем , предлагам пешеходците в този период да са длъжни да носят от тия лампи за глава,светнати разбира се.Така ще се виждат ,пък и икономиката ще направи една крачка-ето още 5-15% ,че и повече икономия на животи.

              "Искам да обясня как един водач може да пострада от това, че друг (извън неговата кола) е без колан. Да допуснем, че при един инцидент водача (или пътник) без колан загине, а ако е бил с колан би се отървал с наранявания. След това съответните органи установяват, че вината за инцидента е на еди кой си. И се получава, че виновния е виновен за причиняване на смърт, а ако другия е бил с колан при същите обстоятелства, виновния щеше да е пак виновен но за причинени наранявания. Надявам се разбирате разликата."
              За това което казва колегата ,че когато (не дай си боже) стане инцидент и има убит без колан, тогава у виновния да Не се търси отговорност за причиняване на смърт,дори в случаите когато този колан не би променил нещата.Е ако фатално пострадалия е бил с колан ,тогава по друг член.Така всеки си решава.
              Ще разкажа и един случай-В гр Пловдив преди 2,3 г. Камион с уж блокирал волан буквално прегазва половината ,лява част на колата на познат.Автомобила е бил току що спрял(закъсал за гориво) зад панаира-на бул.'България'.Добре е че е бил без колан ,та е скочил на другата седалка и се е отървал невредим.Вероятно има и много случаи в които колана помага-както споменах-действат възглавниците,но идеята е всеки сам да решава,кога и как е най-безопасно за него,защото отговорът на този въпрос не е еднозначен.
              Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

              Коментар


              • #52
                До: Ти, татенце, си без колан...

                Коланът е задължителен по закон (то е ясно),ама защо съм виждал много полицай да не го спазват този закон.Да отбележа,че това се отнася за личните им автомобили.
                Аз съм българче.Обичам наще планини зелени.

                Коментар


                • #53
                  До: Ти, татенце, си без колан...

                  Чувал съм за случай,където някакъв карал с много висока скорост
                  и катастрафирал.От удара на седалката до шофиора,човекът който седял до него бил с колан,които му отрязал главата.Незнам дали е вярно ,чувал съм за 2 такива случая от пазнати.
                  Аз съм до някъде за коланите,въпроки ме на къси отсечки неги слагам защото причи и е неудобно.
                  Колкото е от полза,толкова може и да попречи.
                  Лично мое мнение.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Ти, татенце, си без колан...

                    От моя шофьорски опит (над 1 млн. км) мисля, че коланите са полезни най-вече за пътника на предната седалка, после за тези на задните места. За шофьора нещата са много по-сложни, но при част от инцидентите, особено при челни удари до известна скорост коланът е полезен, ако е комбиниран с въздушни възглавници. При много високи скорости, при остри завои и/или рязко поднасяне на колата и много други случаи, когато за бърза маневра движенията на тялото на шофьора са ограничени от блокажа на колана, той повече пречи. Предвид законите за шофиране в повечето страни, слагам колана само на шосето, но никога извън пътя.
                    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                    Коментар


                    • #55
                      До: Ти, татенце, си без колан...

                      Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                      При много високи скорости, при остри завои и/или рязко поднасяне на колата и много други случаи, когато за бърза маневра движенията на тялото на шофьора са ограничени от блокажа на колана, той повече пречи. Предвид законите за шофиране в повечето страни, слагам колана само на шосето, но никога извън пътя.
                      А всички състезатели да не са луди да карат с колани . От утре ФИА и при всички републикански автомобилни състезания да ги забранят а за мотористите без каски . Жестоки глоби за който си позволи да кара с колан или каска . Правилно регулиран и поставен колан в повече от случаите помага ,но това не отхвърля и частни случай в които може и да пречи но сто на сто съм сигурен че са по-малко .
                      По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Ти, татенце, си без колан...

                        Мисля, че всеки, който твърди, че се е удрял с над 40 км/ч и бил без колан, а оцеляването му се дължи на здравите му ръце - опредалено е прекалил с вживяването в екшън филмите.

                        Ако карате модерен автомобил, оборудван с AIRBAG и конструиран с клетка за пътниците - коланът е фактор, който увеличава в пъти шансовете за оцеляване, да не говорим, че това оцеляване е вероятно да се размине без инвалидност. Това при скорост до 100 к/ч.

                        Ако карате кола от преди 1995 - та, кола с неизвестно минало или налетите на насрещно движещ се автомобил - шансовете ви за бъдеще са незначително малки.

                        Слагайте коланите и спазвайте правилника, ако всички го правят - ще се познаваме далеч по- дълго време.
                        Зима иде

                        Коментар


                        • #57
                          До: Ти, татенце, си без колан...

                          Аз лично не разполагам със собствен автомобил обаче често карам семейния такъв. Мотор обаче притежавам от 3 години и го използвам както за развлечение (леки планински разходки и др...) така и за доста по рационални цели - предвижване до работното място и др...
                          Та опитвам се да си създам навик - КОЛАН = КАСКА! За сега е успешно. Мога да карам мотора си без каска, мога и колата без колан да карам (да се возя) ама се чувствам виновно. Все пак тези неща са създадени не да вредят а да предпазват!
                          При движение с 40км/ч изминаваме 11 метра в секунда. Земното ускорение е едва 9,8м/сек така че нещата са горе - долу съизмерими.
                          Знам че при дадени случаи каската няма да ме предпази, знам че колна също не значи пълна сигурност но не искам нарочно да си НАМАЛЯВАМ ШАНСОВЕТЕ. По добре СЪС колан или каска от колкото БЕЗ!

                          СПАМ: А що се отнася до фаровете - същия навик - винаги карам със запалени независимо дали съм с мотора или колата - колкото си по видим - толкова по добре. Това ме кара в последно време мотора градско да го карам със светлоотразителна жилетка - може да съм смешен ама поне съм доста по забележим...

                          Коментар


                          • #58
                            До: Ти, татенце, си без колан...

                            Първоначално публикуван от huko Преглед на мнение
                            Мисля, че всеки, който твърди, че се е удрял с над 40 км/ч и бил без колан, а оцеляването му се дължи на здравите му ръце - опредалено е прекалил с вживяването в екшън филмите...
                            Aз го твърдя!

                            Бих Ви препоръчал да четете, преди да пишета! Приключил съм с филмите, вероятно много преди да стигна Вашите години. Опитайте с друг модел на психоанализа! Опитайте и да мислите, преди да ни уверявате, че щом някой е написал нещо, пък било то и закон, то непртеменно е вярно!
                            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Ти, татенце, си без колан...

                              Първоначално публикуван от huko Преглед на мнение
                              Мисля, че всеки, който твърди, че се е удрял с над 40 км/ч и бил без колан, а оцеляването му се дължи на здравите му ръце - опредалено е прекалил с вживяването в екшън филмите.
                              И аз го твърдя челен удар със скорост над 80 км/ч колата и се вдигна задницата и направи салто с приземяване по таван. Бях БЕЗ КОЛАН излязох само с драскотини от счупените стъкла.

                              Всичко е голяма доза късмет, с горе написаното не твърдя, че без колан е по-безопасно, напротив сега винаги съм с колан, но не винаги помага

                              Коментар


                              • #60
                                До: Ти, татенце, си без колан...

                                Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                                Пример когато коланите могат да са опасни е ако паднете във вода и ви блокира копчето за откопчаване на колана. Колкото и да е странно в България има няколко такива случая...
                                По пътя Варвара - Велинград знам за поне 3 такива случая на удавени в реката след падане на колата по таван.
                                Обаче това не означава че ще спра да си слагам колана...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X