Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ПТП с виновен чуждестранен автомобил

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ПТП с виновен чуждестранен автомобил

    Накратко:
    Жена ми влиза в кръгово движение и си свирка, барабар с кучката на дясната седалка. Отдясно има трилентов път, на който автомобилите в лява и средна лента чинно си я чакат да мине, но от дясната лента изскача едно Инфинити и я нацепва. ПОСТРАДАЛИ НЯМА, както няма и трети ударени МПС, няма увредено друго имущество... и КАТ отказват да пратят патрулка.
    В телефонния разговор водачът на Инфинитито си признава, че е виновен и т.н. Той си е българче, но кара кола с испанска регистрация, с гражданска отговорност в някаква световнонеизвестна за мен компания.
    Пишем двустранни протоколи на предния капак, човекът е спокоен, интелигентен и почеркът му е по- хубав от моя (протоколите ги попълвам аз, щото жена ми си забравила цайсите) а протоколите са два, за да има един за мен си на български и един за неговия застраховател (който ще плаща) на латиница.
    От колцентъра на ЗК на жена ми ни насочват към някакво си НББАЗ, което поемало нещата в подобни случаи. Оттам ни пратиха формуляри за попълване, пишем ги в момента...
    Това е рисунката, която сдиплих на българския протокол

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200615_220347_copy.jpg
Прегледи:2767
Размер:319.6 КБ
ID:6613667
    Жена ми е А.
    Въпрос 1. Направил ли съм всичко необходимо? За пръв път се "сблъсквам" с кола с чужда регистрация. Е, във Виена едно такси ми направи една драскотинка на задната броня, но човекът толкова бързо ми набута 200 евро в ръката, че май това не се зачита.
    Въпрос 2. Това отнемане на предимство не е ли за акт и защо КАТ не пращат хора в такива случаи? Заети са да клечат в храстите ли?
    Въпрос 3. Колко време ще отнеме придвижването на подобна документация до заветното възлагателно писмо? Мога ли да очаквам спънки...? Засега, взимам една резервна кола, но по принцип, тази си ѝ трябва на жената.
    Та, така...
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

  • #2
    А, да! Оригиналът на българския протокол остана у мен, оригиналът на испанския- у виновния. Ся, в точки 11 и 14 човекът писа нещо на испански, от който бъкел не отбирам. При евентуален спор или разминаване в обясненията, кой от двата протокола е с предимство? Ако има такъв.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • #3
      Ако имаш Каско, взимаш парите от тях, пък те да се разправят с испанците.

      Там за виновен май не се пише толкова директно. https://www.broko.bg/faq/za-kolata/g...tiven-protokol

      Достатъчно било и само конкретното нарушение да се пише.
      Последно редактирано от cecoa1; 15-06-20, 23:56.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #4
        Ако нямаш каско, отиваш на преглед в сервиза на "виновния застраховател" за оценка на щетите и чакаш да ти платят ... На практика как ще стане - не знам.
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #5
          Споменаваш чакане на ВП, което предполага, че имаш сключено Каско.
          Всеки трети е шести

          Коментар


          • Тропчо
            Тропчо коментира
            Редактиране на коментар
            Няма сключено Каско и не разбирам защо трябва да ползвам каско (с последващ бонус малус, пък и не само) а не Гражданската отговорност на виновния.

          • icos
            icos коментира
            Редактиране на коментар
            Хипотетично ако имаше Каско те щяха да си изискат обезщетението от ЗК, където е гражданската на виновния водач. Далеч по- лесна е комуникацията. В такъв случай малус няма, пито/платено.

            П.С.

          • Самодържец
            Самодържец коментира
            Редактиране на коментар
            Защото по гражданска няма да видиш ВП. Но, хубавото е, че почти сигурно ще ти платят по представени фактури.
            За малуса колегата е обяснил.

        • #6
          Ако заведеш щетата по Гражданска отговорност към компанията на виновният ще получиш единствено пари като обезщетение. Възлагателно писмо за сервиз само по каско.
          ​​​​​​

          Коментар


          • #7
            Невинният е Б. И попълва дясната страна на протокола. На задната страна има инструкции. Щом ще се плаща от чужда компания ,трябва да е коректно попълнен , че човекът ще си замине и няма намиране за нов протокол.

            Коментар


            • #8
              Също така да допълня, че се попълва един протокол , който е химизиран. Оригиналът остава за невинни , а долното копие за виновния.

              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от са6о Преглед на мнение
                Невинният е Б. И попълва дясната страна на протокола. На задната страна има инструкции. Щом ще се плаща от чужда компания ,трябва да е коректно попълнен , че човекът ще си замине и няма намиране за нов протокол.
                Защо В да е невинен, знаците нали се учат
                на курсовете за водач на мпс.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #10
                  Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                  Защо В да е невинен, знаците нали се учат
                  на курсовете за водач на мпс.
                  Май не си ме разбрал. Аз не споря кой е виновен и кой е невинен в конкретната ситуация. Просто са им разменени местата в протокола. Колегата е трябвало да пише от дясната страна , защото е невинен , а Инфинитито от ляво.

                  Коментар


                  • Самодържец
                    Самодържец коментира
                    Редактиране на коментар
                    Който от участниците да се пише виновен, после при разглеждането на случая застрахователната компания преценява. Не е толкова от значение и всеки може да се обърка.

                • #11
                  Да, за съжаление грешно попълнен протокол е причина да не искат да плащат
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • Esper
                    Esper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Мога да потвърдя от опит.
                    Кьорав карти не играе.
                    Или трябва да се гледа по-сериозно на тези весели картинки.

                • #12
                  "Испанецът" беше започнал да попълва жълтата колонка. Обадих се на застрахователя на жена ми с изричния въпрос- Ако попълним колонките обратно, това груба грешка ли е и може ли да е предпоставка за неплащане? Отговорът беше - Няма проблем, така също ще свърши работа. Просто онзи нямаше друг екземпляр от испанските протоколи. На български имам достатъчно.
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • veskov
                    veskov коментира
                    Редактиране на коментар
                    Какво се прави при лека щета (което не пречи да е цифра) без пострадали? Полицията естествено отказва посещение, застрахователите са уведомени и също отказват, участниците не се разбират кой какво, и? Неграмотния какво попълва, всеки застраховател има различни образци, кой се попълва?

                  • Самодържец
                    Самодържец коментира
                    Редактиране на коментар
                    Ако е лека щета както казваш, тоест МПС-та са в движение, органите отказват да посетят. В случай обаче, че не се разберат участниците и никой не приеме вината, органите трябва да посетят, да установят и постановят. В този случай естествено ДКП отпада.

                  • cecoa1
                    cecoa1 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Полицията не може да откаже посещение, ако няма съгласие кой е виновен. Случаят обаче не е такъв.
                    Това за кой къде да пише си беше глупост, от която ставаха грешки, логично е да са го махнали и вече да е без значение.

                    За каското, едно от предимствата му е те да се разправят със застрахователя по ГО на другия, в случаи като този. Никакъв малус няма да сложат, когато нямаш вина, а и те си взимат парите от ГО на другия. Печелят доволен клиент, който ще се върне, и това е за сметка на другия застраховател.

                    Като няма каско, се действа така - http://www.grajdanska.net/go/84-mps-reg-chujbina.html

                • #13
                  Много българи ходим в Гърция. Гърците имат друга азбука, ако знаят някакъв чужд език - обикновено е немски. Какво трябва да направим при ПТП?
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • Самодържец
                    Самодържец коментира
                    Редактиране на коментар
                    Ако имаш Каско - свързваш се със застрахователя за инструкции (или с брокера). Предполагам, че ако езиковата бариера е пречка за попълване на ДКП, то се налага да се обърнете към местните органи. В интерес на истина съществуват и протоколи, в които всеки си е попълнил на своя език.

                  • MFr
                    MFr коментира
                    Редактиране на коментар
                    Логичният отговор е, ти пишеш на бг, той на гр. Практичният не знам.

                • #14
                  Моят опит - НББАЗ ще те пратят на някой български застраховател (който е в някакви отношения с чуждия или ако няма такъв май ги въртят със жребий) за оглед и завеждане на щетата. Там няма да ти правят въртели.

                  Моя опит2 - веднага щом попълните протоколите, в половината случаи виновният водач сяда и преписва протокола с данните наопаки и също регистрира ПТП в което той е пострадал. Протокола бива представен на твоя застраховател за осребряване. После в справките в ГФ излиза че си правил щети.

                  Коментар


                  • Самодържец
                    Самодържец коментира
                    Редактиране на коментар
                    Понякога се правят и проверки.

                  • Asen Kushlev
                    Asen Kushlev коментира
                    Редактиране на коментар
                    Вече май се правят за всички такива щети. При мен искаха да видят и двете МПС-та. На моя застраховател са им раздали едни разграфени колчета, снимка на щетата само с колче до колата. Ако те е ударил бус да кажем, пък ти вадиш някоя ниска драскотина има нещо гнило. Дори по телефона се хващат нещата, познат вещо лице ми разказва случка - звъни на единия, ми ние се ударихме в еди кой си квартал. Звъни на другия, били се ударили на Узана, дето е на 30 км. от там. Поне да бяха уеднаквили версиите - някакви келеши, едната кола за моргата и решили да изкарат някой лев преди да я хвърлят.

                • #15
                  В понеделник ще идват на оглед. Чудя се, дали да не потроша още някои части по колата, та да ги минем за сметка на испанеца? Тя (колата) си плаче за моргата, ама може и да я накиприм, та да влезне в темата "Продавам кола до 1000 лв".
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • sek.1
                    sek.1 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Навремето така един приятел за малко да се самообие с 3 кила чук . Бяха го омлатили стабилно с едно Деу Есперо обаче единя фар що годе цял и човека решил да му види сметката с чука . Да де ама на тия корейски кочини фаровете бяха от някакъв много здрав полимер а той не е държал сериозно чука та му беше изхвърчал от ръката и замалко да го нацели по главата .

                  • IvanIvanovi
                    IvanIvanovi коментира
                    Редактиране на коментар
                    оценителите не са толкова тъпи, внимавай. но имаш пък право да поискаш втори оглед в сервиз с разглобяване, за да се видят поражения, които не се виждат от външен оглед.

                  • Тропчо
                    Тропчо коментира
                    Редактиране на коментар
                    Това беше майтап.

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X