Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правило на дясностоящия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Правило на дясностоящия

    Да попитам ей така, между другото, правилото на дясностоящия важи ли все още, та да знам аз ли нещо съм в грешка, защото в последно време нещо доста хора не го спазват (знаят)? Особено неприятно ще ме отнесат, ако нерегулираното кръстовище е Т-образно. Тогава каращите направо изобщо не ебават да погледнат надясно и си перкат с пълна газ, пък аз примерно идвам от улицата към Т-образното от която мога само наляво, или надясно. Не ми си говори за ситуации при които има път с предимство, но той не е направо, а променя посоката си. Тогава отново забелязвам, че ако двама са на пътя без предимство, никой не се съобразва с дясностоящия. Изобщо, оставам с впечатлението, че това правило е заменено с правило – който кара направо е с предимство. Така ли е, вече, евентуално да си опресня знанията, все пак книжката я взех 1998 г и може нещата да са променени? Уточнявам, че говоря за нерегулирани кръстовища, или регулирани със знаци, но участниците са в равностойно положение (примерно и двамата са на път без , или с предимство).

  • #2
    Никой не го е отменял.
    Те повечето и на светофарна секция като завиват не знаят, че са без предимство, но нищо свиркай си.

    Коментар


    • #3
      Правилото не е отменено , но за съжаление е така както казваш .
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • kroum74
        kroum74 коментира
        Редактиране на коментар
        Валидно си е правилото. Наистина не се знае и спазва. Аз силно намалявам, а често и спирам, дори и на познати нерегулирани кръстовища.

    • #4
      "тука е така", всяка сутрин минавам през две такива и още 4-5 нерегулирани и то във Факултета, познай там какво е ..............чудно, че ти чак сега го забелязваш ) някога, през далечната 1985г, на курса в ОСО ни набиваха в главите "....в гробищата има специална алея на възползвалите се от своето предимство на пътя" - още го помня
      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • #5
        Само въпрос на време е, някой да скочи да ме бие (свирки, майки и прочее са ежедневие), дето спирам на червено (още в самото му начало), че и на жълто - ти за правило на дясностоящ си се закъхарил.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #6
          Пред нас има такова кръстовище и минавам минимум 6 пъти всеки ден,живея тук от 93 година и никой никога не ми е давал път ,тъй като и в двата случая съм дясно стоящ ,тоест и в двете посоки които ползвам,но пък за сметка на това,почти всяка седмица имам по един конфликт средно със тея от ЛЕВИЯ КВАРТАЛ.Та и при съседите е същото,пуснахме колективна жалба ,да поставят знаци,без значение какви,тъй като въпросното кръстовище е до училището и сутрин към 7:30 е чудо от идиоти .Аз се занимавах с въпроса,гледаха в някакъв план незнам къде си,и отговориха че това кръстовище не било предвидено да е отрегулирано с пътни знаци.Мисля и тема бях пуснал тук в форума.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #7
            Балкански манталитет....даже не съм сигурен дали останалите балканци са в кюпа...
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • #8
              Когато ме “потърка” автобуса на магистралата , полицаите ми писаха акт , точно с твърдението , че автобуса продължавал направо , а аз съм бил в дясно , въпреки знака за край на лява лента ,поради ремонт . Просто геометрията на пътя беше такава, че лявата лента се включва в дясната, без да е нужна маневра.
              Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
              За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

              A1+

              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                Когато ме “потърка” автобуса на магистралата , полицаите ми писаха акт , точно с твърдението , че автобуса продължавал направо , а аз съм бил в дясно , въпреки знака за край на лява лента ,поради ремонт . Просто геометрията на пътя беше такава, че лявата лента се включва в дясната, без да е нужна маневра.
                Остава да кажеш, че не е имало знаци за стесняването, и съответно налагащото се престрояване, няколкостотин метра преди мястото, където сте си търкали гръбчетата с автобуса. Аз пък, поне веднъж дневно, съм прецакан от бомбета, които не са наясно, че движещият се направо е с предимство пред завиващия на ляво.

                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • trapper
                  trapper коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не стана ясно какво искаш да кажеш (напишеш). На нерегулирано кръстовище (или със знак Х) Десно стоящият винаги е с предимство, независимо на къде ще продължи да се движи!

                • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                  ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                  Редактиране на коментар
                  Знаци имаше 2 киломтре назад , от 3 в 2 ленти , после в 1 , случката стана точно до знак Ж15, ама автобуса беше пълен с протестиращ лелки и ескортиран от два черни Мерцедеса .. та. ... .така

              • #10
                Подредете правилно последователността на прминаване

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:877
Размер:116.1 КБ
ID:6646499
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • cecoa1
                  cecoa1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Пак ли?! ABC - те са си подредени по азбучен ред. Камионът е на път с предимство, а другите две возила на пътища без предимство, при което те пропускат движещите се по пътя с предимство, и после се съобразяват с правилото на десностоящия, затова минава лекият автомобил преди автобуса.

                  ПП: Да, може A и B да минат едновременно, ако пространството го позволява.

                • IvanIvanovi
                  IvanIvanovi коментира
                  Редактиране на коментар
                  сериозно?
                  ощедесетзапоследнодесет

                • Самодържец
                  Самодържец коментира
                  Редактиране на коментар
                  Той камиона е на път с предимство, ама знака отдолу не оказва ли кой е пътят с предимство или нещо бъркам? Но така или иначе по правилото е реда.

              • #11
                Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                Подредете правилно последователността на прминаване
                А заедно с Б, след това Ц.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • коко келеша
                  коко келеша коментира
                  Редактиране на коментар
                  Аз не бих пробвал заедно, защото не знам дали не е решил да направи обратен завой

                • davc
                  davc коментира
                  Редактиране на коментар
                  А понеже не знаеш и кой евентуално е камикадзе с кола-бомба - скачаш и бегаш бързо...

              • #12
                cecoa1 коментира
                Днес, 12:52



                Пак ли?! ABC - те са си подредени по азбучен ред. Камионът е на път с предимство, а другите две возила на пътища без предимство, при което те пропускат движещите се по пътя с предимство, и после се съобразяват с правилото на десностоящия, затова минава лекият автомобил преди автобуса.

                ПП: Да, може A и B да минат едновременно, ако пространството го позволяв
                Споко бе, Цеци! Това го има на живо, едно към едно, в Студентски град и колкото пъти съм се опитвал да дам предимство на колата от пряката със знак стоп, толкова пъти са ме гледали умно а тия зад мен естествено са надували клаксони по пернишки
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • cecoa1
                  cecoa1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Па аз съм си споко. А през въпросното кръстовище в Студентски град, съм минавал по 10-14 пъти на ден, близо три години. Но със съчленен автобус и по пътя с предимство.
                  И мен са ме гледали много пъти...странно... особено като ми отнемат предимството, щото не гледат знаците, и аз им спра на три пръста от шофьорската врата(когато завивам наляво), с надути всички видове тромби. Че и псувни, средни пръсти, заплахи..опити за саморазправа(неуспешни).

              • #13
                Между другото, рисунката е хубава, я некой да каже, ако в същата ситуация, автобусът беше на пътя с предимство, а другите две МПС на пътища без предимство, какъв би бил редът за преминаване, ако например автобусът трябва да завие надясно в улицата от където излиза лекият автомобил, но очевидно улицата не е достатъчно широка за да стане това по описания в закона ред?
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #14
                  1. Оранжево (ППС-то е върху пътят с предимство, указан под знаците)
                  2. Зелен (знакът за осигуряване на предимство на синия, както и стопът на зеления важат само по отношение на движещите се по пътя с предимство. Между зелен и син важи правилото за дясно стоящ, тоест заления е с предимство).
                  3. Син.

                  ПП: Доколкото А и Б нямат конфликт, т.1 и т.2 може да се обединят, както е писал davc.

                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #15
                    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                    Между другото, рисунката е хубава, я некой да каже, ако в същата ситуация, автобусът беше на пътя с предимство, а другите две МПС на пътища без предимство, какъв би бил редът за преминаване, ако например автобусът трябва да завие надясно в улицата от където излиза лекият автомобил, но очевидно улицата не е достатъчно широка за да стане това по описания в закона ред?
                    В 90% от случаите, автобусът почти ще се опре в лекия автомобил, и с присветкване и присвиркване ще направи опит да го накара да се върне назад
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • cecoa1
                      cecoa1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Не бе, това е ясно, ама кажи как трябва да стане по закон.

                    • sparkybg
                      sparkybg коментира
                      Редактиране на коментар
                      Доколкото по закон никой не трябва да връща назад, а освен друго може и да няма такава възможност чисто физически, зелено-синьо-оранжево или B-C-A.

                    • veskov
                      veskov коментира
                      Редактиране на коментар
                      Рисунката илюстрира малоумна организация на движение, да не говорим, че камиона вече е напуснал
                      главния път, до един момент водачите гадаят по гърба на знаците. Минавал съм стотици пъти там много години и се квадратоса още повече, като застроиха по улицата със стопа, а и транзита отдавна се промени, особено през деня.

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X