Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малко дете на предната седалка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Малко дете на предната седалка

    Къде, към коя институция мога да се обърна да попитам и да получа официален отговор на въпроса:
    Мога ли да возя дъщеря ми която е на шест години на предната седалка.
    Случаят е следния: колата е 1+1 товарна, тоест има седалки само отпред. Дали е вариант да махна пасажерската седалка и да монтирам единична седалка отзад (на задния ред) с коланите, което би ме затруднило (по ред причини) но пък колата ще си остане 1+1, или мога да си я возя отпред до мен.

    Закон за движение по пътищата
    Глава втора
    Правила за движение по пътищата
    Раздел двадесет и четвърти
    Особени правила при превоз на пътници и товари.


    Чл. 133
    ......
    (2) Превозването на деца до 10-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.
    От цитата от "Закон за движение по пътищата" ако е актуален разбирам че мога спокойно да си возя детето на предната седала с подобно повдигащо столче (с което се вози и сега на задната седалка на леката кола)
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:product_3106.jpg
Прегледи:1
Размер:7.4 КБ
ID:5963985




    Мисля че съм срещал тема в която се дискутира "правилник за прилагането на Закона за движението по пътищата", но не я намерих. Ако модератор знае къде е, и прецени нека премести поста ми там

  • #2
    От: Малко дете на предната седалка

    При така изписания текст в закона се разбира че може да се вози ако е монтирано столче, още повече че няма задна седалка наистина казуса е малко заплетен
    ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

    Коментар


    • #3
      От: Малко дете на предната седалка

      Да, заплетено е. В закона е упоменато "лек автомобил", джипа ми се води по талон - товарен!
      Закона може да се тълкува всякак - на предната седалка на не лек автомобил изобщо е недопустимо да се возят деца под 10г., или могат да се возят и без поставена допълнителна специална седалка.

      Коментар


      • #4
        От: Малко дете на предната седалка

        Мисля че можеше да се вози дете в твоят случай но ако има аербег трябва да е изкючен и задължително на столче.

        Коментар


        • #5
          От: Малко дете на предната седалка

          (2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

          Мисля че това "освен" ти разрешава да я возиш отпред. Естествено, както пише по-горе - ербега трябва да е деактивиран. Ако съм на теб бих бутнал седалката максимално назад.

          В правилниците в другите държави има добавено и "...освен ако автомобилът не е направен конструктивно само с две седалки...", предвид че утре като си изкараш ламборгинито което няма задни седалки - няма да оставиш детето на улицата я...
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: Малко дете на предната седалка

            Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
            Мисля че можеше да се вози дете в твоят случай но ако има аербег трябва да е изкючен и задължително на столче.
            А знаете ли къде и как мога да получа официален отговор.

            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
            (2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.
            ....
            Явно "моят" закон е не актуален вече, поне по отношение на годините.
            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
            ...
            Мисля че това "освен" ти разрешава да я возиш отпред. Естествено, както пише по-горе - ербега трябва да е деактивиран. Ако съм на теб бих бутнал седалката максимално назад.
            ...
            То и аз така мисля, но по важно е какво мисли полицаят, джипа е от времето когато не и имало такива глезотии като еърбег - та поне това няма да го мисля. Лошото на Патрола е че местенето на седалката от крайно предно до крайно задно положение е съвсем малка.
            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
            ....предвид че утре като си изкараш ламборгинито което няма задни седалки - няма да оставиш детето на улицата я...
            За втори път ме развеселяваш тази вечер

            Коментар


            • #7
              От: Малко дете на предната седалка

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
              (2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.
              Твоята кола не е мотопед или мотоциклет.Както сам казваш, по талон се води товарна, което значи, че и лек автомобил не е!Следователно, горния текст е неприложим, т.е. не би трябвало да е забранено. Вероятно е пропуск в законодателството, но при всички случаи не е добре да е без допълнителна седалка!

              Коментар


              • #8
                От: Малко дете на предната седалка

                Моят син го возя на предната седалка в детско столче. Според закона не съм нарушител!
                Кой ги измисля тези столчета, ако се сложи на задната седалка, заема поне половината от нея, а Диското не е като да е тясно. На тясната Витара заемаше 2/3.
                Не че е толкова широко столчето, но за да се стегне добре с колана, това е начина. А и така имам достъп до него, докато шофирам. Ако е отзад, трябва да спра и да стана от седалката, за да го достигна.
                Слагай го смело отпред.

                Коментар


                • #9
                  От: Малко дете на предната седалка

                  Това показаното горе не е седалка и не ми се вижда сигурно ако говорим за това кое е правилно и кое не.
                  Ако мислим закона то и полицая както се вижда няма как да ми тресне глоба защото все пак имам нещо специално за детето,а че не е правилно е друг вьпрос.

                  Седалка за малко дете е с 5 точкови колани и самата седалка се хваща с нейните си колани както и с колана на колата.Някои модели коли изискват и специални седалки с чип в тях които изключват вьзглавницата като си напипат врьзката.Да де ама е около 600 долара една за Мерцедес,а и тук е ЗАБРАНЕНО на предната та няма да залитаме в тая посока.

                  Аз сьм с 2 деца само,племенничката ми е на 2,сина на 3 и половина,а бебенцето е на 7 месеца.В 140 дьлга база се сьбират точно една малка база за бебешкото столче което реално си е кош и бебето вьтре се вози с грьб кьм посоката на движение.За сина и резервно столче за племенничката сьм отделил цялата задна седалка,няма кьде да завреш нищо друго,а колата е 2 прьста по-тясна от ТЛК100 та уж място имало много.

                  Аз ти препорьчвам да потьрсиш истински стол който да го хванеш с шегели кьм ушите на коланите,а централния каиш / това е готина дума / може да мине зад облегалката и да я хванеш долу за релсите на оригиналната седалка на джипа.

                  Принципно до около 6-7-8 годинки са с 5 точкови колани,а след това могат да ползват коланите на колата,НО пак се препорьчва седалка която да пази от страничен удьр примерно.

                  Аз сьм за РЕКАРО,малко скьпички идват 4 броя,но пьк не ги мисля малките еле в голяма кола,в Е класа опира яко в предната седалка,а в Ц предния трябва да е лилипут.За по-големи деца седалките не са толкова обемни.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #10
                    От: Малко дете на предната седалка

                    Benzboss, ако това словоизлияние беше отправено към мен, да дам отпор
                    Столчето си е с 5точков колан за юнака и се закрепва към седалката с триточковия колан, такива са всички универсални столчета в България, а и смятам в Европа.
                    Като го избирах, гледах да е европейска марка и производство и най-важното да има звезди от краш тестове. Във всички познати ми магазини във Варна, това беше единственото столче, минало през краш тестове. Марка и модел не помня, цената е като на другите +- малко.
                    А това предлагат ЛР като оригинален аксесоар за моя трактор:

                    Коментар


                    • #11
                      От: Малко дете на предната седалка

                      Мисля че бенца говореше за "повдигача" показан по-горе, който в Щатско се нарича "booster seat" и е за по-големи деца. Предназначен е просто да ги повдигне по-високо, за да им дойде оригиналния колан на същото ниво като на възрастен.

                      Що се отнася до Рекаро - сърбал съм им попарата, и колкото ги тача за автомобилна седалка за възрастен, толкова не ща да ги чуя за бебешка седалка. Огромни кютуци, заемат много място, за сметка на това отвътре малки, плътно обвиващи, от запарваща материя и въобще - безкраен празник.

                      В САЩ Гракко си остават класиката като мислене и концепция (и като сигурност между другото), на тънка цена. Ако качеството им (като изработка, не като сигурност) не е достатъчно - Бритакс. Откакто смених рекарото с Бритакс просто се родих. Сега само чакам да порасне още малко малката та да мога да и зачисля бритакс като на кака и (който бритакс апропо заема много по-малък "отпечатък" на задната седалка.

                      Асене, ако ми свършиш тази услуга и ме оттървеш от нашето рекаро (Signo май беше, бонбон е, никога не е напишквано даже) - не знаеш каква услуга ще ми направиш. Само кажи. И провери дали имаш климатик за задната седалка. Мисля че на това прасе няма начин да нямаш.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        От: Малко дете на предната седалка

                        http://www.youtube.com/watch?v=V2kO8...eature=related

                        http://www.youtube.com/watch?v=KPBSE...eature=related

                        Кьм автора на темата беше писаното,а и кьм всички които са на нашата струна с тия деца и седалки.Горе 2 клипа които показват на кратко защо се ползва седалка и 5те точкови колани до последно.

                        РЕКАРОто е с материя като плюш,имат и една друга материя на сьщия модел седалки,но аз поне до момента не мога да се оплача от тия ако да сьм в Калифорния и 3 от 3 колите да са черни.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:41neN1rS13L.jpg
Прегледи:1
Размер:29.5 КБ
ID:5354159



                        Това е модела,РЕКАРО ПРО СПОРТ който имам аз,ще го ползва поне до 6 годишен,после ще му тьрся друга.До тогава обаче не рискувам с друг вид седалка или само повдигаща или коланите на колата или............щото както се вижда риска от нараняване е едни 300 % по-голям.
                        На летището малко странно ме гледат,все едно диван им нося,но в огромен чувал се сьбира като е разпьната за 3 годишно дете.

                        За сигурност е ясно,АДАК мадак,тия,ония..........по 5 звезди.
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • #13
                          От: Малко дете на предната седалка

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение

                          Асене, ако ми свършиш тази услуга и ме оттървеш от нашето рекаро (Signo май беше, бонбон е, никога не е напишквано даже) - не знаеш каква услуга ще ми направиш. Само кажи. И провери дали имаш климатик за задната седалка. Мисля че на това прасе няма начин да нямаш.

                          С радост бих го взел ма трябва да му купувам после и кола за него.Имам 4 / четири / Рекаро Про Спорт,2 колички Чико и снощи порьчах още една среден модел някакьв.Кьм това прибавям 2 бази за Чико Кей Фит и едно бебешко кошче в което разнасяме бебето.
                          По нашенски сьм се увьртел у седалки.По едно Рекаро вьв всяка кола,а в големия осмак 2 броя,в големите по една база за бебока и по една количка в багажник.Остава ми да се пребера някой ден с твоето Чико и трябва да махам Рекарота,че да има кьде да спя като ме изгони жената.


                          БЛАГОДАРЯ за офертата,но сьм пас,ще питам брата дали или,но там е лесно - с едно дете са и жена му кара само една кола,другата е рьчни скорости и там не пипа.Ако клекне нейната идва и взима една от моите,а те са с вече насадени седалки та не им трябва резервна седалка.

                          Модела горе му се мести долния колан както и облегалката на 5 нива ако правилно помня.Вадя го от Чикото като почнат да му висят краката вьн или на около 10-11 месеца и сяда в Рекарото в най-малкия си опьн,на година вдигам по едно ниво и като гледам как вьрви моя големия син от кьм седалки сьм ОК,а според жената сьм се престарал даже.Да бе да,а как се маха цялата седалка и се вкарва зад облегалката закотвящия колан за да се закрепи Рекарото само аз си знам.Това е и единствената по-основателна причина да имам половин стадион седалки - не е мислено да има такава там и закрепянето и в средата е РАЙ,закрепянето в кой да е край е АД,а закрепянето на 2 седалки в двата края на тоя диван,а и база за Чико в средата няма да споменавам с колко псувни се получава.Това го правя гол по без часовник,жената с маникюра я закрепи 2 от 6 колана я не та сега колите приличат нищо.

                          Заден климатик нямам,в смисьл нямам отделен.Имам една духалка между седалките която вее студено и едни големи отвори в краката на пасажерите които духат достатьчно за да не чуствам жегата.На големия имам подгряване което за никакьв такова не ми вьрши работа.С "леко" затьмнени прозорци сьм,а на големите имам и задна щора та и това влияе,за бакшиш модела си идва с двоен прозорец и вакум вьтре.Фактора - нова батерия и климатика който духа студенко около 20 минути след като изгася колата сьщо е +.Искам заден климатик,но това е Европейска екстра,тук нали ги караме сами тия коли и мноооооого рядко се среща в 500 модела,а за 600 не ми достига смелост
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: Малко дете на предната седалка

                            На това ми приличат двете коли в момента,от седмица може да се сяда и на задната седалка след като баба му отнесе едното Рекаро в БГ.В третата нямам базата за Чикото.







                            Ето и колко е висока в сьстояние като за 2 годишно дете.

                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #15
                              От: Малко дете на предната седалка

                              Тръгнахте в друга посока. Темата не за вида седалка. Моята "мацка" не можеш я сложи в "бебешка" седалка. тоест в цяла седалка с пет точков колан. Тук границата е 120 cm от "бебешка" до "детска" седалка, на която си ползва "истинския" колан на колата (за която споменах в първият пост). А иначе преди да порасне - първо кошче после цяла седалка - все Чико, тук това е популярно.
                              Да се върнем към темата - Дали и как може да се вози дете под 12г. на предната седалка на товарен автомобил по талон иначе джип, предполагам същото е и за "баничарките".

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X