Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

    Скоро ще тръгваме на пътешествието в Албания което е добър повод да си преглеждам оборудването. И се сетих че нямаме никаква сериозна лампа извън светодиодните челници а за биваците вечер ще е важно. Та въпросът ми е някой ползвал ли е нещо такова и какви са му впечатленията:

    VPetrov.photography

  • #2
    Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

    Повечето каравани са оборудвани с газови лами включително и моите, и съм много доволен въобще не мирише на газ и свети доста прилично, за това от снимкта нямам впечатления.

    Коментар


    • #3
      Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

      Има едни на camping gas, които са с един бял балон и светят много хубаво и силно. Едва ли тази на Примус е по-лоша, напротив, но не съм я виждал в действие. Освен за светене, много готино леко топлят в палатката (ако е малка естествено). При всички положения много по-ефективно (за бивак) от всякакви електрически решения.
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #4
        Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

        Имам наблюдение върху една тусрка светеше много яко но имаше един малък недостатък шумничка беше не е моя на един хижар беше но я ползват постоянно и свети много много добре
        ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
        тел.088четири 9едно9 4нула4
        -------------------------------------------------------

        Коментар


        • #5
          Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

          Имам няколко такива с "чорап" и 5 кг бутилки. Който е живял на режим на тока, много добре знае за какво става дума. Свети доста ярко, но не знам дали веднъж използван, чорапът няма да се разпраши ри друсането после.

          Коментар


          • #6
            Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

            При мен от три опита за транспортиране и трите завършиха с разпрашаване.Не че чорапите са кой знае каква цена.
            В момента пияният гръцки народ се опитва да фокусира дългия лист със сметката, който му подава все по-изнервеният европейски сервитьор. А махмурлука тепърва предстои...

            Коментар


            • #7
              Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

              Ако ще ходите в Албания, по-добре вземете по евтинки нещица. Не за друго - просто като ви навъртът талибаните, после да не ви е жал за гувабия фенер дето дадохте толко пари за него пък сега....
              Поне аз такива неща съм чувал от тираджии...
              Don't hunt IF you can't kill
              първо 0883 после 333 накрая 448

              LZ1BGD

              Коментар


              • #8
                Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                Това с чорапчето се казва Петромакс, на човекът който го е измислил. Веднъж палено става много твърдо, но от вибрации не се чупи. Като яйцето. Ако го стиснеш силно най - накрая се чупи. Ама ако не е много напукано, не губи газ и още може да свети.
                То си е карбуратор, почти тип бренер. Това му е механизмът.

                Коментар


                • #9
                  Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                  Аз ползвам от години такава лампа на Къмпинг Газ ......
                  За 6-7 лета съм сменил "чорапче" 2 или 3 пъти. С 180 грамовата бутилка свети една ЦЯЛА вечер (от залез до изгрев) и втората до средата.
                  Последно и строших стъклото .... щото се мяткаше от 1 година някъде из багажника.
                  Както каза колегата по-горе ... много добре топли палатката ......
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                    Скоро ще тръгваме на пътешествието в Албания което е добър повод да си преглеждам оборудването. И се сетих че нямаме никаква сериозна лампа извън светодиодните челници а за биваците вечер ще е важно. Та въпросът ми е някой ползвал ли е нещо такова и какви са му впечатленията:

                    Лампата която ти трябва се казва Петромакс. На нашия пазар има китайски които работят супер и струват 50 лева. Аз имам такава и я ползвам от няколко години без никакъв проблем. За такава лампа ще ти трябва газ за горене, спирт и т.нар. чорапчета. Чорапчетата всъщност са от коприна и това е "крушката" която свети. Ще ти трявбат няколко за резерва, защото след като един път е светило чорапчето става много фино и може да се скъса. Това не трябва да те притеснява. Моя петромакс е още с първото, а е светил доста и съм го носил къде ли не /риболов, палатки и т.н./ Другият плюс на лампата е, че свети много силно. Някъде бях чел, че се равнява на 250 - 500W крушка. Минусите са, че при работа е малко шумен, не може да се ползва в затворени помещения, защото мирише. Друго май не се сещам. Ето малко инфо:
                    http://de.wikipedia.org/wiki/Petromax
                    Прикачени файлове
                    Only after the last tree has been cut down,
                    Only after the last river has been poisoned,
                    Only after the last fish has been caught,
                    Only then will you find that money cannot be eaten.

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                      Това с чорапчето се казва Петромакс, на човекът който го е измислил. Веднъж палено става много твърдо, но от вибрации не се чупи. Като яйцето. Ако го стиснеш силно най - накрая се чупи. Ама ако не е много напукано, не губи газ и още може да свети.
                      То си е карбуратор, почти тип бренер. Това му е механизмът.
                      Ето и самия механизъм.
                      Прикачени файлове
                      Only after the last tree has been cut down,
                      Only after the last river has been poisoned,
                      Only after the last fish has been caught,
                      Only then will you find that money cannot be eaten.

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                        Така като гледам това на практика е същото като Примуса отгоре но е за течно гориво. Със сигурност ще върши добра работа но това което ме притеснява е първо размера - доста по-голямо е което би означавало и по лесно да го счупя в джипа. И второ това че мирише, шуми и не става за вътре в палатка. Специално примус-а пише че е почти безшумен и може да се използва вътре в палатка като не мирише... Аз основния примус който ми е за готвене съзнателно съм го избрал да е и на течно гориво и на газ но за лампата мисля че може и само на газ да е. Както по-горе писа CarTest една бутилка изкарва почти 24 часа (от малките) което би значело че с голямата ще кара почти колкото ще трае и пътешествието... А и липсата на алтернатива на газта за осветление няма да ми е фатален проблем, имаме много други източници на светлина... този е за удобство... Така си мисля пък какво ще покаже практиката ще видим...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          Така като гледам това на практика е същото като Примуса отгоре но е за течно гориво. Със сигурност ще върши добра работа но това което ме притеснява е първо размера - доста по-голямо е което би означавало и по лесно да го счупя в джипа. И второ това че мирише, шуми и не става за вътре в палатка. Специално примус-а пише че е почти безшумен и може да се използва вътре в палатка като не мирише... Аз основния примус който ми е за готвене съзнателно съм го избрал да е и на течно гориво и на газ но за лампата мисля че може и само на газ да е. Както по-горе писа CarTest една бутилка изкарва почти 24 часа (от малките) което би значело че с голямата ще кара почти колкото ще трае и пътешествието... А и липсата на алтернатива на газта за осветление няма да ми е фатален проблем, имаме много други източници на светлина... този е за удобство... Така си мисля пък какво ще покаже практиката ще видим...
                          Незнам какво толкова ще правиш в палатката освен да спиш. Храненето, готвенето и всичко останало се прави навън под навес например. Така малко или много не си повлиян от времето /дъжд например/. Петромакса ще освети цяла поляна, повярвай ми. Ако е прибран в подходяща кутия /моя го нося в кашончето с което е купен/ няма да му стане нищо. Разбира се тези лампи са перфекти за по дълго лагеруване на открито.
                          Only after the last tree has been cut down,
                          Only after the last river has been poisoned,
                          Only after the last fish has been caught,
                          Only then will you find that money cannot be eaten.

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                            Петромакса е много добър наистина шумен не кои знае колко но все пак шумен а и ако не си палил Петромакс първия път ще ти е зор аз все още не съм но скоро ще се сблъскам с това щото съседа ми има два единия е чисто нов и само го чакам да си доиде от Стара Загора и го взимам има си резервни чорапчета за в палатка мисля че може и нещо на батерии да се намери както каза колегата по горе в по голямата част от времето си вън от нея но това не значи че газовия фенер не е добър даже според мен е малко по практичен не носиш газ и спирт които така или инче биха могли да се разсипят за разлика от пропан-бутана и предполагам спецялно този фенер които е показал Венци е безшумен въпрос на избор и средства според мен.
                            ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                            тел.088четири 9едно9 4нула4
                            -------------------------------------------------------

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                              Първоначално публикуван от Дявол Коледа Преглед на мнение
                              Петромакса е много добър наистина шумен не кои знае колко но все пак шумен а и ако не си палил Петромакс първия път ще ти е зор аз все още не съм но скоро ще се сблъскам с това щото съседа ми има два единия е чисто нов и само го чакам да си доиде от Стара Загора и го взимам има си резервни чорапчета за в палатка мисля че може и нещо на батерии да се намери както каза колегата по горе в по голямата част от времето си вън от нея но това не значи че газовия фенер не е добър даже според мен е малко по практичен не носиш газ и спирт които така или инче биха могли да се разсипят за разлика от пропан-бутана и предполагам спецялно този фенер които е показал Венци е безшумен въпрос на избор и средства според мен.
                              Течната газ я слагаш в пластмасова туба от 5-10 литра и нямаш никакъв проблем. Спирт не ти трябва повече от 1 литър. Той служи само за подгряване на системата. Вътре в петромакса има едно легенче в което се сипва малко количество и се пали. Самото запалване на петромакса е много лесно. Сипваш газ, напомпваш на помпичката да качи налягане, сипваш в легенчето спирт да загрее тръбичките и малко преди да изгори спирта /за да имаш пламък/ завърташ кранчето на петропакса и светва. После от същото кранче регулираш силата на светенето.
                              И друго. Все си мисля, че в един отдалечен район по-лесно е да се намери течна газ отколкото такава в бутилки под налягане. Пък и пътуването ще бъде с джип няма всичко да се носи на гръб.
                              Only after the last tree has been cut down,
                              Only after the last river has been poisoned,
                              Only after the last fish has been caught,
                              Only then will you find that money cannot be eaten.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X