Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата на Ник Николов.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Къщата на Ник Николов.

    Е сега вече се запролети.
    Повече няма основания за мързелуване.
    Започвам две неща по къщата.
    1. Има три тераси. Те са отлети заедно с бетонните плочи на къщата и представляват нещо като топлообменен радиатор с ребрата напред.
    Приготвил съм им ей тези плочки.

    На заден план виждате терасата на 1ви етаж. Ето малко близки планове, какво е останало от терасата след години ерозия.

    Изглед на терасата отдолу.

    Има хубави места.

    но общо железата стърчат, ръждясали са

    а се намират и тревожни симптоми в опорната за терасата колона.

    По перваза на терасата бетона е спукан.

    ронлив е,

    и се отделя с пръст.

    Самата тераса е леко зеленясала.





    но по навътре бетона е устойчив.

    Следва....
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • От: Къщата на Ник Николов.

      Сега малко за плочките.
      Гранитогрес

      Размери:

      Дебелина 9мм.

      Като се има в предвид, че никога до сега не съм лепил плочки, съм се презапасил с коефициент 1.5. до към 2.
      Ето един интересен надпис:

      Каква ли машина за рязане на тоя грес трябва да си купя? Варират от 70 до 1700 лв.
      Дали да е с мотор, горно или долно разположен, с водна баня или не ???
      следва...
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • От: Къщата на Ник Николов.

        Как си представям последователността от операции.
        1. да отстраня всички разпарчатосани остатъци от бетон.
        2. да мина цимента с пароструйката, докато махна позеленяването от цимента .
        3. да обработя стърчащите ръждиви арматури с Вюрт - това е силно под въпрос ???
        4. да скова кофраж, може би да поставя една допълнителна арматура отдолу под перваза за увеличаване на дебелината му с 50мм ???
        5. да налея рядък циментов разтвор без варови съставки ???? /незнам какъв и в какви пропорции/ до попълване на гредите и первазите и от долу.
        6. да замажа плочата на терасата отдолу с циментова замазка, докато се скрият арматурите.
        7. да залея повърхността на терасата с циментова замазка - 20,30 мм и да я подравня с мастар.
        8. след изсъхване да залепя изолиращи плоскости с дебелина 30 мм от зеления фибран отгоре отдолу с лепило за EPS, и да облека гредите.
        9. следва нова заливка - не знам с какво и каква дебелина, за да не се пука от фибрана.. Трябва да се осигури ъгъл на наклон за оттичане. Не зная дали трябва да вградя в заливката арматурна мрежа за усилване ?
        10. След изсъхване да се лепят плочките с дистанционери от 5 мм и с гъвкаво лепило, което да поема разширения и свивания от температурни промени.

        Въпроси.
        1. Трябва ли да се прави нещо специално за влагоизолация особено върху терасата на последния етаж ? Воалити, асфалтови замазки, насмолени хартии ?
        2. Оформяне на ъглите на перваза с нещо като стрехи от подаваща се плочка /размер ?/, прави се някакъв жлеб от долната страна - ама как и на каква машина ?
        3. Някой ако може да препоръча материали ?
        Събирам съвети И разчитам на тях.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • Къщата на Ник Николов.

          Близо си. Това с цимента го отпиши. Няма дебелина, няма да направи добра спойка и ще се отлепи. Отделно ти трябва бетонобъркачка и някой корав и глупав да носи. Отделно има вероятност да прегори.
          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

          Коментар


          • От: Къщата на Ник Николов.

            Това с арматурата е малко излишно в безкислородна среда процеси на корозия няма . Това зеленясалото по бетона е вид плесен която не е добра основа за бетона . Обикновено пада лесно с водоструйка . Не съм специалист ама за да залепиш нещо на стар бетон е хубаво да се намаже с някакъв контактен грунд или както на времето го правехме с циментово или тераколено мляко и една метла . Най лесния начин е със саморазливна мазилка но ако терасите са ти равни няма смисъл . Виж гранитогреса който си взел дали се пързаля като го намокриш защото рискуваш да си направиш пързалка на терасите . За мене най доброто покритие за външни тераси си остава търканата мозайката моята е на над 30 години и не е мръднала а най важното и качество е че на мокро не се пързаля . Тук в София на втори етаж имам една малка тераска на времето се беше оронил здраво бетона изкъртих стария до здраво което беше почти половината тераса кофраж отдолу и я отлях на ново като върху стария бетон имам 20 - 30 мм нов . Това го правих преди да вляза в казармата и още държи .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Къщата на Ник Николов.

              Здравей! С покупката на плочките донякъде вече си предрешил ситуацията. И след като ти допада варианта остава да се избере най-практичния работен процес. Не най-добрия! Такъв просто няма. Различните предпочитания диктуват различни подходи.
              Аз лично при твоя казус бих си купил две три шишенца с белина. Стара метличка и навсякъде където има "водорасли" леко поомокряне. След два три дни с водоструйката. После с чукчето и леко леко.... каквото остане. Пак с водоструйката и ще се разкрие нова картинка. Тя ще покаже какви да са ти следващите мероприятия. Не се заигравай отсега с наклоните и "усилванията" на греди и колони. Доизясни ситуацията и помисли за "логистиката" на отпадъците, материалите и свързаните с тях процеси. Направи една снимчица на наличните ти инструменти и сутрешна проверка на личния състав./вечерна не става... призори бройката намаля/
              И най вече... кураж и здраве!
              Последно редактирано от D.Dimitrov; 29-03-14, 05:56. Причина: допълнение
              GPS системи https://www.easytracking.bg/
              Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

              Коментар


              • От: Къщата на Ник Николов.

                Имам резачка с мотор и водна баня. Няма да ми трябва в близко време.
                Поздрави!

                Коментар


                • От: Къщата на Ник Николов.

                  Започваш отвън- навътре, което е похвално и амбициозно, но с този план през зимата пак ще си си в София.
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • От: Къщата на Ник Николов.

                    Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                    Как си представям последователността от операции. ...
                    Извинявай за отклонението, ама какъв е планът за действие като цяло? Ако не се лъжа, имаше да правиш далеч по-съществени неща - покрив, санитарни помещения вътре, отопление и т.н.

                    Най-горната тераса е добре да има някаква хидроизолация, защото е най-много изложена на сняг и дъжд и с времето водата си намира пътя и тръгват разни пукнатини.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • От: Къщата на Ник Николов.

                      Моите две стотинки..
                      Премахни колкото можеш от позеленялото по плочата, ако остане следа не се притеснявай не е болка за умиране..От влагата и времето, бетона е развил микроорганизми и разтителна среда за мъхове ..Това е нормално но не е опасно.
                      Вземи и си направи челен кофраж за да залееш железата на плочата.Остави поне около 3 см. аванс между желязото и дъската!!Пусни му корниз за да не ти подлизва вода обратно отдолу по плочата и да не ти я руши и да не седи влажно дълго време.Недей да мажеш с Вюрт желязото...Няма смисъл, достатъчно е дебело и здраво, а и забетонирано нямаш грижа .
                      Това със гранитогреса и пързалянето го обмисли, ако се хлъзга - опасное и при дъжд и особено при сняг да не се изсулиш!!
                      Ползвай го за горните тераси евентуално или вътре някъде.
                      Има грапав теракот, на шарки, имитация на камък...Верно , че са по-слаби на триене, ма там колко натоварване ще имат, да не е търговски обект с човеко поток..
                      Аз бих си сложел челно облицовка на колоните от стълбите от камък, гнайс, че даже и терасата бих си я послал с такова...Добре фугиран и достатъчно грапав да не се лъзга...Пък и е по 4-5лв квадрата!!
                      За неговото лепене тие нужно речен пясък, хубав цимент и вар-гасена.Аз съм бъркал пропорция - една част пясък, една част цимент и 1/3 вар!!
                      Става много хомогенна смес, която е доста по здрава от чист цимент и пясък- варта уплътнява и пречи на напукването от температурните промени, лесни се заглажда при фугиране.Този съвет ми го даде стар майстор.Лепил съм вертикални стени и тавани със тежък камък с такъв разтвор и вече години не се вижда пукнатина, камо ли паднала част... Така икономисваш маса пара за скъпо ,лепило за плочки за външни условия!!!Цените на 25кг. торби на Церезит май са доста високи..
                      Аз не бих хвърлял маса пара за грундираня и шприцвания на рядко млеко по плочата!!!
                      Бих я измил яко и продължително, преди да започна да лепя камъка!!!Работи само върху обилно намокрен стар бетон - така имаш силна и здрава спойка, и няма пукане и отлепяне!!Варта има свойството да изгаря микроорганизмите по повърхността на бетона, останали от плесена!!
                      Ако искаш, може да залепиш син фибран от долу на плочата и толкоз!!Ама за мен е абсолютно излишно, особено ако постеляш отгоре камък!!!
                      Максимално ефективно и икономично е това което ти казвам!!
                      Ако имаш шлайфер, или малко шлайферче....си решил проблема с рязането на плочките, или с фасонирането на камъните!!!
                      Ако слагаш плочки, то направи си и навес-козирка за да не ти фука и забива върху половината част на терасата..
                      Няма да се плашиш, почвай смело, тя работата си показва..и учи..Практика му е майката и оптимално отношение цена и ефективност..
                      СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                      Коментар


                      • От: Къщата на Ник Николов.

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Извинявай за отклонението, ама какъв е планът за действие като цяло? Ако не се лъжа, имаше да правиш далеч по-съществени неща - покрив, санитарни помещения вътре, отопление и т.н.

                        Най-горната тераса е добре да има някаква хидроизолация, защото е най-много изложена на сняг и дъжд и с времето водата си намира пътя и тръгват разни пукнатини.
                        За това лято планът за действие се запазва.
                        Топлоизолация, покрив, санитарни помещения, отопление.
                        Термоизолацията, обаче иска първо да се оправят терасите. Защото ако налепя стените, след това плочките, ще трябва да започват от външната мазилка на изолационното покритие.

                        Към всичко това се добави само блиндиране на къщата. Несанкционирано проникване в къщата в мое отсъствие, трябва да отнема около 30 минути и да изисква носене на специфични инструменти. Така силно ще бъде стеснен кръгът на потенциалните обирджии. За сега не искам да се спирам на тази част и да я разисквам по понятни причини .
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • От: Къщата на Ник Николов.

                          за друго не знам, но не се мъчи с шлайфа и "диамантени" дискове, вземи от Пенчо резачката - изпробвано на собствен гръб!
                          ________________________________________________
                          Subaru OUTBACK 2,5
                          Hyundai TUCSON 2.0

                          Коментар


                          • От: Къщата на Ник Николов.

                            Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                            ....
                            Това със гранитогреса и пързалянето го обмисли, ако се хлъзга - опасное и при дъжд и особено при сняг да не се изсулиш!!
                            Ползвай го за горните тераси евентуално или вътре някъде.
                            Има грапав теракот, на шарки, имитация на камък...Верно , че са по-слаби на триене, ма там колко натоварване ще имат, да не е търговски обект с човеко поток......
                            Гранитогреса е специално за външна облицовка. Не се пързаля, ама хич и държи на снегове и студове.
                            Имам въпрос - варовите разтвори, и трябвало да увеличат корозията на бетонното желязо при пряк контакт - така ли е ?
                            Останалите съвети ги приемам с благодарност.
                            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                            Коментар


                            • От: Къщата на Ник Николов.

                              Моите 5 стинки:

                              Не махай никакви ръжди - от стари арматуристи знам, че колкото е по ръждясала арматура, толкова по здраво залепва бетона към нея
                              Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                              Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                              0885372997 - Дани

                              Коментар


                              • От: Къщата на Ник Николов.

                                Още нещо - ако ще правиш навес, ще ти пратя чертеж как съм си правил този:

                                Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                                Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                                0885372997 - Дани

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X