Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата на Ник Николов.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Къщата на Ник Николов.

    през далечната 1985-та в N-ското Новопазарско поделение за сефте видях хора, дет не могат да цепят дърва, камо ли да запалят печка...... сичките бяха "кестени"
    Ник, взимай дамаджана с червено и събери една отбрана дружина съфорумци за един дълъг уикенд, за да придобиеш набързо някои основни селски умения, с обяснение по картинка тая работа не става!
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • От: Къщата на Ник Николов.

      За лесно палене намери европалета отнякъде. Често ги изхвърлят или продават за смешни пари. Като ги нацепиш на ситно горят като бесни. По-горе Пламен беше писал за "секретната" технология на паленето. Първо слагаш скарата, отгоре смачкани на топка вестници и върху тях - клечаци или трески от палета. Може и едно-две дръвца по-дебелички и една-две бучки въглища. Като пламне хубаво, добавяш по-дебели дръвца и чакаш да се разгорят и да направят жар. После слагаш няколко буци въглища, ама не прекалено много за да не задушиш огъня. Като се разпалят и те, добавяш по малко въглища, колкото да бумти печката и да държи температура. И никога не ползвай бензин или нафта за разпалване, че стават големи забави. Въпреки, че го знам, миналата година веднъж ме мързеше да разпалвам печка и върху тлеещите дърва лиснах малко бензин. Той естествено не пламна веднага, ама пък започна да се изпарява добре и като пламна накрая се разхвърчаха кюнци и сажди из цялата стая. Голямо чистене падна посред нощ и тарикатлъка ми излезе през носа. Можеш да ползваш готови подпалки за скара или да си направиш сам от ситен талаш, напоен с нафта. Но смърдят, а с газ за осветление идват скъпички. Бензина много бързо се изпарява и също осмърдява помещението.
      П.П. То с тия 7 градуса в помещението си е направо Африка, като се сетя как карах една зима при - 14 градуса в спалното (е, не постоянно де, а и бях на 19 г. ). А, и много важно, както по-долу са споменали. Внимавай да не замръзнат тръбите! Ако не можеш да отопляваш помещението или вървят тръби по външни стени, остави чешмата да тече лекичко. Сметката за вода е нищо в сравнение с ремонта след спукани тръби.
      Последно редактирано от kuzdov; 13-12-13, 23:26.
      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
      Неизвестен мъдрец

      Коментар


      • От: Къщата на Ник Николов.

        Това с бензина ми е до болка познато,преди няколко зими на село печката нещеше да се разпали,аз реших че съм много бърз,рязко отворих вратичката лиснах чаша бензин и по най бързия начин се опитах да затворя вратичката.Да ама не за част от секундата половината стая беше в огън а аз със опърлена коса и вежди,добре че огъня тъи както бързо се разпали така бързо и изгасна но се пак се стреснах бая.
        0 8 76 36 8 542

        Коментар


        • От: Къщата на Ник Николов.

          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
          Разбира се. Първият етаж ще се боядисва ама след като се изсмърди втория.
          Аз сега 2 нощи надувах всички печки и почти вече съм изветрил полиуретановия лак от дюшемето.
          Тази вечер съм си в София, затова и мога да пиша.
          Верно се кефя по къси гащи на парното и горещия душ.

          Ама няма да се отказвам ! Ще зимувам на село.
          Чакай набързо да разкажа да видиш че се гевезиш:

          Купувам лятото и правя до късна есен ремонти.
          Решавам че в средата на декември трябва да заживея в къщата.
          Детето- къш при баба и дядо докато се науча да живея.
          Сговни се автомобила и изпадна евтино автоматик. Купувам.
          Вътре абсолютно всичко ново. Сдобих се с конвектор, климатик, маслен радиатор, духалка.
          Температурите- около 10градуса навън.Вътре бива.
          След 2(два дена) - минус 18 и сняг до кръста. Най- близкият асфалт, магазин,спирка и бензиностанция са на 2 километра.
          Включвам всички уреди и ... напрежението падна на 130(сто и тридесет) волта. "Майната му то след два дена ще се стопи, засега ще отопляваме стаята в която спим само".
          Сутринта отивам до кухнята със скиорско яке да си правя кафе и на чучура над мивката имаше лед. Пускам водата- слабичка ми се видя ама има.
          Автоматика снегорина го зарови на летището(работих там) и съм без автомобил. Бабите около мене заспаха зимен сън и само аз и жена ми пълзим по снега щото трябва да бачкаме.
          Сега е момента да се разведе с мене си повтарям наум.
          Нахлузвам някакви чували на втория ден, увивам ги с тел и с лопата напред отивам на работа 3 часа предварително,със скиорски дрехи, за да мога да направя пътека, по която поне жена ми да може да върви нормално. За един ден не успях, все пак са 2 км. Отивам на летището нощна смяна целият потен и мокър.Що пък да не се развали парното(за две- три седмици). Цяла нощ мокър при 5-6 градуса температура.
          Прибирам се полупълзеки през снега след нощна смяна и разбирам че е замръзнала водата. Пребит се захващам да размразявам -трудно става при минус 15 градуса. Запалих огън близо до предполагаемите замръзнали тръби и се размръзиха но след неправилно боравене с китайски кран при отрицателни температури се изкъпах с ледена вода при подходяща външна температура. Беър Грилс щеше да идва да ме види ама се отказа.
          Цялата тая система с все кюнците я примъкнах пеша през снега(2 километра да не сте забравили) и грабнах къртача. Разпробих стената до входната врата и вързах вертикално кюнец нагоре отвън. Запалих и... настана топлина.
          Развода ми се рамина(е обещах да пребоядисам ако се опуши).
          След един месец си изрових автомобила а в началото на февруари след 2 месеца(щот автоматик с летни гуми разбираш ли) чак успях да се кача до вкъщи.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • От: Къщата на Ник Николов.

            мисля че не Ник (не се познаваме но си позволявам да го нарека така) ами ние сме подложени на експеримент :>
            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

            Коментар


            • От: Къщата на Ник Николов.

              Имах нещастието да служа в строителни войски. Мога да споделя моите 5 стотинки.
              Караха ни "въглища" от тец Варна.
              Само прахоляк , тук таме някое парче с големина на орех. Аз практикувах по следната схема-кофички от кисело мляко , напълнени с въглещен прах, на кофичка по капачка нафта. В средата на камерата за горене едно дръвче около 10 см в диаметър, а около него кофички от кисело мляко. Верно печката беше доста голяма побираше около 50 см изпраена цепеница. Около цепеницата кофички, остават около 20 см до тавана на печката. Палиш , и после само ходиш по слипове. Топли , не ами даже е готова да излети.Кюнците в лечебнита имаха навика да светят...

              Коментар


              • От: Къщата на Ник Николов.

                Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
                мисля че не Ник (не се познаваме но си позволявам да го нарека така) ами ние сме подложени на експеримент :>
                Помислих си го по едно време ама не виждам целта каква може да е.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • От: Къщата на Ник Николов.

                  Баси хора, чак сега от тази тема схванах, че има хора и то не малко които никога не са палили печка! Чудех се на темата на Джартов за печката - какво и е толкова на тази печка? Аз на такава съм се отгледал!А тя била артефакт! Ник, няма нищо страшно бе човек - оцелявахме с дървена изкилифирчена дограма, с единични стъкла, с печка на дърва, пръстен под и т.н.! Ще се справиш, нищо сложно няма!
                  יעבור
                  «И това ще мине»

                  Коментар


                  • От: Къщата на Ник Николов.

                    Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                    Баси хора, чак сега от тази тема схванах, че има хора и то не малко които никога не са палили печка! ...
                    А бе, човек, в голяма част от блоковете в София жилищата практически нямат комини ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • От: Къщата на Ник Николов.

                      Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                      Чакай набързо да разкажа да видиш че се гевезиш:

                      Купувам лятото и правя до късна есен ремонти.
                      Решавам че в средата на декември трябва да заживея в къщата.
                      Детето- къш при баба и дядо докато се науча да живея.
                      Сговни се автомобила и изпадна евтино автоматик. Купувам.
                      Вътре абсолютно всичко ново. Сдобих се с конвектор, климатик, маслен радиатор, духалка.
                      Температурите- около 10градуса навън.Вътре бива.
                      След 2(два дена) - минус 18 и сняг до кръста. Най- близкият асфалт, магазин,спирка и бензиностанция са на 2 километра.
                      Включвам всички уреди и ... напрежението падна на 130(сто и тридесет) волта. "Майната му то след два дена ще се стопи, засега ще отопляваме стаята в която спим само".
                      Сутринта отивам до кухнята със скиорско яке да си правя кафе и на чучура над мивката имаше лед. Пускам водата- слабичка ми се видя ама има.
                      Автоматика снегорина го зарови на летището(работих там) и съм без автомобил. Бабите около мене заспаха зимен сън и само аз и жена ми пълзим по снега щото трябва да бачкаме.
                      Сега е момента да се разведе с мене си повтарям наум.
                      Нахлузвам някакви чували на втория ден, увивам ги с тел и с лопата напред отивам на работа 3 часа предварително,със скиорски дрехи, за да мога да направя пътека, по която поне жена ми да може да върви нормално. За един ден не успях, все пак са 2 км. Отивам на летището нощна смяна целият потен и мокър.Що пък да не се развали парното(за две- три седмици). Цяла нощ мокър при 5-6 градуса температура.
                      Прибирам се полупълзеки през снега след нощна смяна и разбирам че е замръзнала водата. Пребит се захващам да размразявам -трудно става при минус 15 градуса. Запалих огън близо до предполагаемите замръзнали тръби и се размръзиха но след неправилно боравене с китайски кран при отрицателни температури се изкъпах с ледена вода при подходяща външна температура. Беър Грилс щеше да идва да ме види ама се отказа.
                      Цялата тая система с все кюнците я примъкнах пеша през снега(2 километра да не сте забравили) и грабнах къртача. Разпробих стената до входната врата и вързах вертикално кюнец нагоре отвън. Запалих и... настана топлина.
                      Развода ми се рамина(е обещах да пребоядисам ако се опуши).
                      След един месец си изрових автомобила а в началото на февруари след 2 месеца(щот автоматик с летни гуми разбираш ли) чак успях да се кача до вкъщи.
                      е, те тоя пост, направо ме изкърти! Пост на месеца! Разтопи снегот!

                      Коментар


                      • От: Къщата на Ник Николов.

                        Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                        Тука се намесва и "Хитрата сврака Николайка" .
                        Не само, че пали огъня отгоре, ами тъпче наука /хартия/ плюс горещ въздух от долу.

                        Практика
                        Е, тук ма уби вече. И аз съм разпалвал ББКю със сешоара на жена ми, камината- с пръскачката за лозето... ама не знаех че има и други откачалки като мен.
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • От: Къщата на Ник Николов.

                          Класика в жанра - прахосмукачка "Ракета", вързана да духа. Ама са дефицит вече...
                          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                          Неизвестен мъдрец

                          Коментар


                          • От: Къщата на Ник Николов.

                            Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                            Класика в жанра - прахосмукачка "Ракета", вързана да духа. Ама са дефицит вече...
                            Мхм, с такава, ама Омега май беше, пръсках с боя винкелите за чардака... сиромашки компресор.
                            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                            Коментар


                            • От: Къщата на Ник Николов.

                              Не я знам това що за ситема печка е, но докато бяхме на твърдо гориво преди нафтата и парното, пернишките печки ги палехме само с горно горене.
                              Пълниш наведнъж цялата печка с 2 кофи въглища. Отгоре в чугунената част се слагат цепениците, и най-отгоре тънките разпалки и малко хартия.
                              Докато се разпали, клапите са отворени. След като въглищата поемат огъня, се оставя ооворена само долната клапа и с нея се регулира интензивноста. Димната клапа е полуотворена.
                              И така, 24 часа.

                              Коментар


                              • От: Къщата на Ник Николов.

                                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                                А бе, човек, в голяма част от блоковете в София жилищата практически нямат комини ...
                                Туй в панелките ли? Мислех, че практически навсякъде има комин!
                                יעבור
                                «И това ще мине»

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X