Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

    А каква всъщност е целта на измерването и от какво е провокирано? Търсят се фрапиращи стойности или леки отклонения от нормите? Имате основание да смятате, че ще откриете нещо сериозно, или просто за всеки случай? Това има значение.
    Не съм специалист, но ми се струва, че с тези уреди може да се хване нeщо в зеленчуците, ако се върнем преди 25 г. и са наваляни от чернобилски дъжд... или някой е изхвърлил върху тях натрошени пожароизвестители... Това, разбира се, е силно преувеличено, но колкото и да са хубави и качествени тези уреди (това ни най-малко не го оспорвам), според мен те изобщо не са предназначени за тази цел. За да се мерят хранителни продукти, както пише по-горе, е нужен съвсем друг тип спектрометър, подходяща защита и съответният специалист. Тези уреди може би биха свършили чудесна работа, за да ви ориентират, ако навлизате в зона с повишена радиация или се доближавате до опасен източник, но това няма нищо общо с меренето на хранителни продукти. Поне аз така мисля, както уточних, не съм специалист.
    Последно редактирано от eager; 03-05-11, 12:27.

    Коментар


    • #77
      От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      ...Съветвам Ви да прочетете по въпроса, резултатите ще дойдат сами...
      Ще съм благодарен ако ме насочите към подходяща литература за начинаещи.

      Коментар


      • #78
        От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

        http://www.elsevierdirect.com/ISBN/9...ivity-Analysis

        Коментар


        • #79
          От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

          Първоначално публикуван от eager Преглед на мнение
          А каква всъщност е целта на измерването и от какво е провокирано? Търсят се фрапиращи стойности или леки отклонения от нормите? Имате основание да смятате, че ще откриете нещо сериозно, или просто за всеки случай? Това има значение.
          Не съм специалист, но ми се струва, че с тези уреди може да се хване нищо в зеленчуците, ако се върнем преди 25 г. и са наваляни от чернобилски дъжд... или някой е изхвърлил върху тях натрошени пожароизвестители... Това, разбира се, е силно преувеличено, но колкото и да са хубави и качествени тези уреди (това ни най-малко не го оспорвам), според мен те изобщо не са предназначени за тази цел. За да се мерят хранителни продукти, както пише по-горе, е нужен съвсем друг тип спектрометър, подходяща защита и съответният специалист. Тези уреди може би биха свършили чудесна работа, за да ви ориентират, ако навлизате в зона с повишена радиация или се доближавате до опасен източник, но това няма нищо общо с меренето на хранителни продукти. Поне аз така мисля, както уточних, не съм специалист.
          Причината е аварията във Фукушима, където ситуацията много по-сериозна отколкото се оповестява, все още не е овладяна и изтичането на радиация продължава. В резултат северното полукълбо е изложено на радиация. Америка е най-засегната, в Европа влиянието вече е по-слабо, но не и пренебрежимо. Основната опасност е от директно излагане на дъжд, но най-вече от поглъщане на радиация чрез храна.

          Целта е постигане на максимално ниво на сигурност при избор на хранителни продукти, с практичността необходима за натовареното ни ежедневие, което не позволява честото използване на лаборатории и ангажиране на специалисти.

          Коментар


          • #80
            От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

            Koлега с това трябваше да почнете. С никой от посочените от Вас по-горе уреди няма да отчетете нещо повече от фонови вариации освен ако се наврете близо до ЧАЕЦ, Фукушима или подобно място. Измерването на "всички" видове радиация в комплексни матрици като хранителни продукти в околофонови стойности е сложна задача, която далеч не е по силите на мащрапулка за 200 долара.

            Коментар


            • #81
              От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

              Първоначално публикуван от GN2355 Преглед на мнение
              Koлега с това трябваше да почнете. С никой от посочените от Вас по-горе уреди няма да отчетете нещо повече от фонови вариации освен ако се наврете близо до ЧАЕЦ, Фукушима или подобно място. Измерването на "всички" видове радиация в комплексни матрици като хранителни продукти в околофонови стойности е сложна задача, която далеч не е по силите на мащрапулка за 200 долара.
              Зависи. Околофоновите вариации (100 пъти нагоре, надолу) все едно не го интересуват за описаната цел. От друга страна, присъствието на една гореща частица от чернобилския модел е съвсем лесно уловимо с такъв прибор.

              п.п. да, ЗНАМ че от Фукушима засега не са пуснали горещи частици. Но никога не е късно, а това е единственото, което реално може да създаде проблеми тук.

              Коментар


              • #82
                От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                Revron, а къде се намирате вие всъщност? Ако не сте в или в непосредствена близост до Япония, най-вероятно няма да уловите нищо в хранителните продукти - дори с подходящата апаратура. Специално за България, имайте предвид, че тук постоянно се правят измервания и наистина няма достигнало нищо притеснително. Едно е да сме предпазливи, друго - да се страхуваме от несъществуващи опасности. А ако действително живеете в район в близост до аварията, в който с право се притеснявате от сериозни завишения - споменете го, за да не се повтаряме. Дори тогава смислената мярка би била изобщо да ограничите консумацията на продукти, които биха могли да бъдат замърсени, както и да вземете останалите необходими мерки за лична безопасност, отколкото да се опитвате да ги мерите храни с подобни уреди.

                Коментар


                • #83
                  От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                  Първоначално публикуван от Revron Преглед на мнение
                  Причината е аварията във Фукушима, където ситуацията много по-сериозна отколкото се оповестява, все още не е овладяна и изтичането на радиация продължава. В резултат северното полукълбо е изложено на радиация. Америка е най-засегната, в Европа влиянието вече е по-слабо, но не и пренебрежимо. Основната опасност е от директно излагане на дъжд, но най-вече от поглъщане на радиация чрез храна.

                  Целта е постигане на максимално ниво на сигурност при избор на хранителни продукти, с практичността необходима за натовареното ни ежедневие, което не позволява честото използване на лаборатории и ангажиране на специалисти.
                  Колега, по-късно ще се опитам да Ви подбера малко линкове за четене колкото за обща култура. За целите които сте оповестили, уредите по-горе наистина няма да могат да Ви свършат никаква работа. Откриването на привнесени тук радиоактивни елементи от Фукушима е по силите само на добре подготвени специалисти със съответната апаратура. Не се хващайте и на разни конспиративни теории, нищо страшно не е долетяло от там, няма и как да стане поради обективни чисти физически ограничения. Въобще пък темата за това кое лъчене и каква доза са вредни е нещо много ама много сложно и на практика няма достатъчно информация. Медицинските норми които са приети отразяват общи препоръки, но трябва да знаете, че хората силно се отличават един от друго по способността си да понасят радиационно лъчене... При това разликите между отделните човеци са в хиляди пъти... Има хора които са получавали облъчване с хиляди пъти превишаващо смъртоносната доза без никакви последици... Има и обратните случаи... Скоро гледах интервю с една баба на 86 години, която живее в село, буквално засипано от радиоактивният облак на Чернобил... Конкретно в нейната къща, нивата са 600 пъти над нормата... Единственото по-различно е, че и умират белите кокошки, само черни оцеляват... Всичко друго и е ОК, с изключение на това че не могат да и правят рентгенови снимки... Самата тя е излъчвател... силен при това... И много други хора живеят в тази зона... От стрес човек може да си навреди повече на здравето отколкото от разни мними опасности от Фукушима, повярвайте ми...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #84
                    От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Зависи. Околофоновите вариации (100 пъти нагоре, надолу) все едно не го интересуват за описаната цел. От друга страна, присъствието на една гореща частица от чернобилския модел е съвсем лесно уловимо с такъв прибор.

                    п.п. да, ЗНАМ че от Фукушима засега не са пуснали горещи частици. Но никога не е късно, а това е единственото, което реално може да създаде проблеми тук.
                    Ясене, да долети от Фукушима дотук гореща частица, ми се струва много по-малко вероятно от това вятъра да вдигне някоя от онези дето си ги имаме от Чернобил... А намирането на гореща частица не е толкова лесно... Виждал съм човек дето го прави, но не беше от случайните и твърдеше че си е цяло изкуство...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #85
                      От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                      А и въобще лично аз намирам за много по-голяма опасност да имате някъде в къщи някой радиоактивен източник... Преди години много предприятия работеха с такива и при разпадането им, всичко се разпиля... малка част отиде по предназначение и където трябва, известна част съм сигурен че се въргаля тук и там без някой да знае какво е това...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #86
                        От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        ..присъствието на една гореща частица от чернобилския модел е съвсем лесно уловимо с такъв прибор...
                        Вече не, поизстинали са , а от Фукушима няма такива. Да не говорим за спецификата на различните лъчения, когато капка вода може да "покрие" една "гореща" частица.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                          На властите не може да се разчита за превенция. Тяхната работа е да не всяват паника. Прилагам някои независими източници за аварията и последствията, според които рисковете са сериозни.

                          http://www.youtube.com/watch?v=x-3Kf4JakWI&feature=player_embedded

                          http://www.youtube.com/watch?v=I1aJsXVcE3w&feature=related

                          http://blog.alexanderhiggins.com/

                          http://ex-skf.blogspot.com/2011/04/fukushima-i-nuke-plant-japan-nuclear.html

                          http://www.socialintensity.org/

                          Коментар


                          • #88
                            От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                            Първоначално публикуван от Revron Преглед на мнение
                            На властите не може да се разчита за превенция. Тяхната работа е да не всяват паника. Прилагам някои независими източници за аварията и последствията, според които рисковете са сериозни.
                            За властите си в голяма степен прав, но ако не разчиташ на тях, трябва наистина да знаеш какво правиш. А това не личи от постовете ти и от подбора на източниците на сведения. Радиационната защита не започва точно с дозиметрията.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              За властите си в голяма степен прав, но ако не разчиташ на тях, трябва наистина да знаеш какво правиш. А това не личи от постовете ти и от подбора на източниците на сведения. Радиационната защита не започва точно с дозиметрията.
                              За компетентността ми за съжаление си прав и затова всякакви полезни съвети и напътствия са добре дошли.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                                Валял ме е Чернобилския дъжд, ядох домати и марули на корем, преди 25 лета. Още мърдам и не съм със три ръце. И щерката е наред, 89ти набор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X