Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моята лопатка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Моята лопатка

    [QUOTE=PARAPONERA;1658515]
    Първоначално публикуван от Никола Преглед на мнение
    Темата е екстра, колкото за окопите дано не се налага да се прилага теорията на практика, ама и вие ме взехте за голям бунак...

    Никола,не се обиждай излишно.Никой не те взел за "голям бунак",просто си по младо момче и духа на старите казармени дебелашки шеги ти подхвърляме това-онова,на си служил задължителна наборна служба нали???
    ...бъди здрав и си отстоявай интересите...
    Не се обиждам...
    Благодаря за разеснението и краткия урок по история! Този "тесак" е на чичо ми, и ми беше "заръчано" да проверя какво му е предназначението и досега нищо не бях намерил за него. Доколкото знам го има от години и не знам откъде го е взел.
    Не съм служил по разбираеми причини на 18 години съм. А в близкото бъдеще не се очертава да се възвърне наборната служба... И ни най-малко не съм имал намерение да осмивам или да се подигравам на който и да било, Стефане.
    П.П. Май наистина прекалявам със смеещите се емотки, ще се коригирам!

    Коментар


    • #17
      От: Моята лопатка

      И аз наскоро си взех лопатка за колата от една циганка за 20 лв. Здрава изглеждаше и уж нямаше печати, но впоследствие открих, че изглежда е американска от 1944. Има печат US AMES 1944.
      Много прилича на тази тук
      http://www.ioffer.com/i/ames-1944-us...ovel-200585304
      Така че вече ще копая с антика
      Subaru Legacy Outback '98 2.5 AT

      Коментар


      • #18
        От: Моята лопатка

        Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
        Честно казано, те са едни от хората, за които се сещам само ако трябва да мина през минно поле....
        Пътища, разчистване на танкодостъпни направления, мостове, укрития и на последно място мини, те това правят сапьорите. БАТ-а си е истинска офроуд машина.
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • #19
          От: Моята лопатка

          Я и тука да се разпиша:
          Това е една от мойте. Пазя си я като експонат защото е доволно стара.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010306.JPG
Прегледи:1
Размер:590.7 КБ
ID:5771819

          Обаче за да е напълно автентична се нуждая от носач за колан като този:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:84846282_2_585x461_nemski-nosacho-za-shantsov-instrument-snimki.jpg
Прегледи:1
Размер:43.0 КБ
ID:5771820

          Само, че прав.
          Някой да има излишен и да го продава?

          П.П. Нещо първата снимка се преряза...има и дръжка.
          Последно редактирано от siem; 03-11-17, 18:42. Причина: п.п.
          Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

          Коментар


          • #20
            От: Моята лопатка

            Намерих си носач:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010089.JPG
Прегледи:1
Размер:368.4 КБ
ID:5783185Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010088.JPG
Прегледи:1
Размер:366.8 КБ
ID:5783186

            Сега вече музейния експонат е готов. Внуците(когато се родят и пораснат) ще има да се чудят.
            Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

            Коментар


            • #21
              От: Моята лопатка

              Аз си нося тази в раницата и съм страшно доволен! Само си я подострям периодично с плоската пила. Работи прекрасно! Ако някой може да ми помогне да си намеря калъфче за нея, ще съм много благодарен!
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170404_151643~2_20180303230131449.jpg
Прегледи:1
Размер:1.07 МБ
ID:5783208
              Ако е машина, нека бъде немска!
              XJR 1200
              ETZ 150
              Kawasaki Ninja ZX10R

              Коментар


              • #22
                От: Моята лопатка

                Е браво! Щемпел някакъв по желязото има ли? В казармата всичко ни беше чисто ново, само лопатките ни бяха такива - с 5 нита, правоъгълни или петоъгълни, австрийски едните, английски другите, 14-15та година на миналия век. Калъфите чисто кожа или брезент и кожа, много здрав инструмент. Оглеждам се по битаците и аз за някоя такава, да си я сложа на витринка Иначе в цивилизацията едва ли бих я ползвал като лопата, но за другото е екстра. А в колата пък вече десетилетия от Димитровден до Гергьовден си возя пълноразмерна.

                П.п. По руската класификация това е МПЛ 50, стар образец. Малка пехотна лопатка.

                П.п.п. Оппа, коментара ми беше към siem , а през това време Иво е качил снимка. Такива ни бяха другия вид лопатки. И на него браво!
                Последно редактирано от jordanov sv; 03-03-18, 22:15.

                Коментар


                • #23
                  От: Моята лопатка

                  За моята ли става въпрос? Аз си я ползвам наравно с голямата на Фискарс и много люто копае. Назад, не знае! Щемпел може и да е имала някога... За хептен серт почва или вадене на камъни имам една малка кирка от ЗИПа на МТ-ЛБ.
                  Ако е машина, нека бъде немска!
                  XJR 1200
                  ETZ 150
                  Kawasaki Ninja ZX10R

                  Коментар


                  • #24
                    От: Моята лопатка

                    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                    Е браво! Щемпел някакъв по желязото има ли? В казармата всичко ни беше чисто ново, само лопатките ни бяха такива - с 5 нита, правоъгълни или петоъгълни, австрийски едните, английски другите, 14-15та година на миналия век. Калъфите чисто кожа или брезент и кожа, много здрав инструмент. Оглеждам се по битаците и аз за някоя такава, да си я сложа на витринка Иначе в цивилизацията едва ли бих я ползвал като лопата, но за другото е екстра. А в колата пък вече десетилетия от Димитровден до Гергьовден си возя пълноразмерна.

                    П.п. По руската класификация това е МПЛ 50, стар образец. Малка пехотна лопатка.

                    П.п.п. Оппа, коментара ми беше към siem , а през това време Иво е качил снимка. Такива ни бяха другия вид лопатки. И на него браво!
                    Гледах за щемпели, но не видях. То вярно, че по нея има най малко 10 пласта боя мазани с баданарката и дори да има сигурно са покрити до незабележимост. Някъде бях виждал щемпел на дръжката, но моята и това няма.
                    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Моята лопатка

                      Абе слушал съм, че около Богров има битак събота и неделя и, че там имало всякакво военно имущество. Та съм се наточил да си купя туй-онуй, най-вече лопатки няколко броя, истински, десантни.
                      Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                      Само DIESEL !!!

                      Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Моята лопатка

                        0878 50 52 37 Ненко . Това е един от силните търговци на военно имущество . В Събота е на битака в неделя на Богров .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #27
                          От: Моята лопатка

                          Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                          Аз си нося тази в раницата и съм страшно доволен! Само си я подострям периодично с плоската пила. Работи прекрасно! Ако някой може да ми помогне да си намеря калъфче за нея, ще съм много благодарен!
                          [ATTACH=CONFIG]949836[/ATTACH]
                          Имам нещо подобно на което му удължих сапа,такаче да влиза напречно в багажника на колата. Това е доста къса дръжка.
                          От едната страна е наточено и става за сечене на клонаци а отдругата е го назъбих като трион.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #28
                            От: Моята лопатка

                            Ми то щото е мислено да може да се ползва ей така

                            При комфортни условия може и от коляно или седнал. За работа изправен има други инструменти. Дръжката е стандарт - около 20 дюйма, мисля беше и оттам около 50 санта. Тая правоъгълната на siem е точно "линеманска". Изобретена е от един датски инженер - Линеман, минал на служба в Австро-Унгария. Руската империя купува лиценз и за ПСВ също имат производство. За някои войски в някои армии има и вариации, немците имат и с по-къси или по-дълги дръжки /към 70 санта/, мисля в другата тема за лопатите имаше снимки. Някои са си слагали и темляк, там е ясно по какви причини.
                            siem , и при нас имаше боядисани, пробвай с някаква смивка да смъкнеш боята. Щемпелите са в горната част на ламарината, към дръжката и отстрани. Някои имат и година на дръжката, ако не е сменяна.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Моята лопатка

                              Така се надявам никога повече да не я използвам.
                              С по-дълъг сап си я возя целогодишно без да ми пречи и е напълно функционален инструмент за зимни условия -опесъчаване на малък участък и разкриване на сняг от гуми. С две думи за 15-30 м. работа.
                              Веднъж катерих едни баири окол нас пеша за да отварям една тръба за каптаж. По баирите нагоре си я използвах за тояжка за подпиране.
                              За мен е перфектната дължина за мобилна лопатка.
                              Късата е за окопи,дългата е неудобна да я размотаваш целогодишно.
                              Sent from my Nokia s fenerche

                              Коментар


                              • #30
                                От: Моята лопатка

                                Напълно съм съгласен, стандартният размер на МПЛ и за мен е малък при возене в кола. Моята дето я возя, преди около 35 години я прибрах от един бракуван комбайн на село С маалко по-голям размер е, сменил съм й сапа и доста години я возих на колелото като обикалях за риба по Осъма... После й нагласих чохъл от дънков крачол и си ляга спокойно в багажника зад задната седалка. Казал си за какво може да се ползва, бих добавил и за чупене на стъкла и напъване на ламарини, Пази Боже!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X