Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вълна или памук?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вълна или памук?

    На стари години се сетих за един роман на Джек Лондон..

    Там един индианец казва на белите - "Вие донесохте дрехи направени от растения /памук/ и от тогава моите сънародници боледуват!"

    Като любител ловец, излизам нощем през зимата, много студ съм събрал - направо съм си мобилен фризер..

    Но открих колко прав е бил, дъртия индианец!

    Гардеробите ми са пълни със всякакви боклуци, гор-текс, мембрани и какво ли не, но дойде ли време за сериозни работи - схемата е една:

    1.Най-важното - широки дрехи и обувки!
    2.На голо - обърнато навътре с козината кожухарско изделие примерно кожухче без ръкави, но НА ГОЛО!
    3.Отгоре задължително пуловер от естествена вълна - ръчно плетен от лама или овча вълна..
    4.Околокръста - вълнен шал!
    4.На главата - селски калпак! За баровците - ушанка!

    Ако има и една подгрята на котлон тухла вързана на кръста, и при -20, си във форма..

    И най-важното - дрехите и обувките трябва да са широки, поне при мен такива са резултатите от експериментите!

    И никакъв памук!
    Последно редактирано от Volk; 21-01-09, 20:56.

  • #2
    До: Вълна или памук?

    хората са оцелявали без гортекс хиляди години.....

    през 50-те Хилари с какво облекло се качи на Еверест.... или погледни на старите снимки от началото на 20-ти век полярните експедиции с какво са облечени ...... ние сме се изкекавали май

    има и друга истина, като бях на 20, не ми трябваше топла тухла, да мога да трамбовам цяла нощ караул или физзарядка на -16 гол до кръста....
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      До: Вълна или памук?

      Ъ-ъ, това с тухлата сериозно ли?

      Единичка или четворка?



      Понеже аз нося доста неща когато съм на лов но виж - тухла още не съм носил около кръста.

      Обикновенно за голям студ ползвам едни химични измислици в херметично пликче - топлят доста особено ако се постявят в обувките и ръкавиците.

      Коментар


      • #4
        До: Вълна или памук?

        Единичка естествено!

        Подгрей я, пък седни върху нея... Все едно си в джакузи...

        Май и химическите работи ги бива, аз ползвам едни печки с бензин Зипо, колкото цигарена кутия, само ги местиш, но при зверски студ спира изпаряването на бензина и са дотам...

        Коментар


        • #5
          До: Вълна или памук?

          Но мисълта ми беше, че от памука - на студ само проблеми!
          Хеле пък от полиестерни измислици!

          Коментар


          • #6
            До: Вълна или памук?

            Хората са оцелявали без гортекс хиляди години, но да си призная - още повече са мрели без гортекс хиляди години

            Говорил съм си доста с фирмите чиито облекла продаваме, и всички винаги са били единодушни: ВКАРАШ ЛИ В УРАВНЕНИЕТО ПАМУК - ВСИЧКО ОТИВА НА КИНО. Една памучна фланелка да сложиш, и ефекта се губи.

            Имат предвид влиянието на памука върху функционирането на самия гортекс, а не употребата му като облекло когато се обличаш само в памук.

            Идеята на гортекса е да евакуира влагата под формата на пара, без да пуска влагата обратно. Намеси ли се един слой памук някъде по трасето - работата замира, понеже памукът задържа влагата. Съответно се измокря, и охлажда и става мазало.

            Всички сериозни фирми които предлагат гортексови облекла предлагат специални синтетики от бельото нагоре, и си ги водят на слоеве - първи слой, втори слой и т.н, и си казват кое с какво трябва да се комбинира за еди какви си условия.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              До: Вълна или памук?

              Аз не понасям вълна (нежничка ми е кожата), но открих, че някой изкуствени изобретения вършат чудеса, "Полар" + "Горетекс" - лекота, подвижност и МНОГО добра топлоизолация
              Опита ми е от доста туризъм, Ски и Парапланеризъм, при всякакви условия, включително и в доста екстремни условия (като студ), естествените материали са много добри, но много по-тежки и движенията се сковават (лично мнение), за обувките - имах едни Пластмасови с вътрешна обувка, ставаха и за сноуборд и за ходене, с тях никога не са ми мръзнали краката (както и винаги са били сухи), а съм ходил с часове в сняг до гърдите (кацнах/паднах над Маркуджиците посока язовира, бая поскачах от клек на клек).

              Коментар


              • #8
                До: Вълна или памук?

                Друго добро качество на вълната е, че дори и мокра, продължава да задържа топлината!

                Коментар


                • #9
                  До: Вълна или памук?

                  никой не оспорва качествата на новите материали, напротив.....

                  но според мен има разлика в изискванията към дрехите за ходене, свързано с нуждата от правилно управление на влагата и при стоене дълго време неподвижно в студа

                  или по-скоро, тези с които ще ти е топло да стоиш, може да се окажат неподходящи да ходиш и да се спарваш, щото не пускат влагата навън... а спарването си е проблем голям в студа....
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • #10
                    До: Вълна или памук?

                    Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                    Аз не понасям вълна (нежничка ми е кожата), но открих, че някой изкуствени изобретения вършат чудеса, "Полар" + "Горетекс" - лекота, подвижност и МНОГО добра топлоизолация
                    Опита ми е от доста туризъм, Ски и Парапланеризъм, при всякакви условия, включително и в доста екстремни условия (като студ), естествените материали са много добри, но много по-тежки и движенията се сковават (лично мнение), за обувките - имах едни Пластмасови с вътрешна обувка, ставаха и за сноуборд и за ходене, с тях никога не са ми мръзнали краката (както и винаги са били сухи), а съм ходил с часове в сняг до гърдите (кацнах/паднах над Маркуджиците посока язовира, бая поскачах от клек на клек).
                    Напълно съм съгласен с теб, но колегите по-горе коментират и случая с облеклото под полара. В тези случаи термо бельото е за предпочитане пред памучното такова, но дали?
                    Y260

                    Коментар


                    • #11
                      До: Вълна или памук?

                      Ми то памук и лен се носи в големите Жеги, широки и светли дрехи, охлаждат и пазят от слънцето. Много хора са ми се чудили лятото на 35+, че се разхождам с памучни панталон и риза с дълги ръкави/крачоли. Е да, но те се потят, а аз си свиркам на слънце. Важното е да са светли, най-добре в бяло. Зимата е друга бира. Вълната си казва тежката дума. Основните разлики в зимните дрехи са дали ще се движиш или ще стоиш/седиш. Щото ако си мого навлечен и се катериш из планината се потиш яко и не е добре. Трябва тънки дрехи, които пазят от вятър и задържат температурата. Ако ще се седи на едно място, което явно се случва ако си на гюме, коренно различна схема.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Вълна или памук?

                        Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                        "Полар" + "Горетекс" - лекота, подвижност и МНОГО добра топлоизолация .
                        Бих добавил и термобельо. (писали сме заедно с колегите)
                        Много хора правят грешката да комбинират дрехи и обувки с мембрана с бельо или чорапи, които задържат влагата и после са недоволни. Ако не бяха по-добри новите материи надали щяха да са толкова признати във всички сфери на спорта и туризма.
                        Препоръчвам в тази връзка една книга за историята и философията на марката Patagonia - "Пусни народа ми да кара сърф" от Ивон Шуинар.
                        Там има доста писано за многослойните облекла, за различни материи и за техните свойства и преди всичко за екологичната страна на нещата.

                        LZ1GYY
                        0898 436 956

                        Коментар


                        • #13
                          До: Вълна или памук?

                          Я, каква злина бил памукът. Аз пък го предпочитам, пред вълната. Но пък нямам практика в трайно студуване.

                          Че памукът задържа влага, знам. Тя и вълната го прави, донякъде, полиестерът пък - хич.

                          Полезна темичка.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Вълна или памук?

                            Предимството на памука е единствено в това, че е по-удобен за носене. И в този смисъл го предпочитам за всичко, ако няма да се излагам на наистина голям студ, т.е. ежадневното ми облекло в града е предимно памук и разни изкуствени чудесии. От естествените материали, вълната си е вълна. Топли много добре... въпреки, че пуха от някои птици е още по-добър .

                            За съвременните материали не съм съгласен, че са боклуци. Стига да не са ментета. С полари и гортекси съм прекарвал комфортно десетки часове на температури под -20. Даже съм спал на палатка. По-рано съм пробвал и с вълна, пух и т.н., изкарвал съм някак си, но въобще не е същото. Изискванията са да се ползват в комбинация. Поне три слоя, може и повече. Термобельо, полар и/или уиндстопър и гортекс. Както са писали и други преди мен, всякакъв памук, вълна или друго напълно разваля ефекта. Дори да става дума за просто една тениска или потник. Вълната, ако не е подходяща финна машинна плетка, дори ги съсипва трайно. Точно от такава употреба идват митовете, че са преекспонирани боклуци... Но общо взето не е останал алпинист, който да ползва вълна... Да, катерили са Еверест и преди тези материи, но навремето са прекосявали и Атлантика с ветроходи, което не ги прави по-добри и надежти от съвременните лайнери.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Вълна или памук?

                              Напълно съгласен с горното, употребата на резличните материи изисква поне минимално познание за тях. Съответно ако ще се обличаме с традиционни материи, то трябва да ползваме само тях и обратното. Относно вълна на голо, да топли, но дразни кожата и при изпотяване е особено неприятна. Това довежда то небходимостта от дрехи от памук като долен слой, което пък намалява ефекта от вълната. Пак зависи от ситуацията, какво точно би следвало да се избере.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X