Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вълна или памук?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Вълна или памук?

    19 дни плаване. Не се къпеш /е, ако не смятаме солената вода/. Вълнените неща заминават зад борда, памучните стават за парцали около машината.

    Е така се сушим.



    Тука е само Gore Tex и Полар /десния съм аз, брат ми кара/.



    Долу в дясно е на някой крачето. Така като моркиш вълна и памук и няма съхнене.


    Извинявам се на хората с десетилетия опит в екипировката, че не съм на тяхното мнение. И не вярвам на рекламни къмпании. Вярвам на собствения си задник. Поздрави!

    Снимките са кофти, защото готиното фото беше глътнало вода вече.
    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

    Коментар


    • #77
      До: Вълна или памук?

      Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
      19 дни плаване. Не се къпеш /е, ако не смятаме солената вода/. Вълнените неща заминават зад борда, памучните стават за парцали около машината.
      Тука е само Gore Tex и Полар /десния съм аз, брат ми кара/.

      Извинявам се на хората с десетилетия опит в екипировката, че не съм на тяхното мнение. И не вярвам на рекламни къмпании. Вярвам на собствения си задник. Поздрави!
      19 дни на яхта в морето си е страхотен кеф. Но моя морски опит се свежда само до 1-дневни екскурзии с гмуркане и риболов в 3 близки морета.
      Същественият ми опит е при продължителна (3-4 седмици) работа в горите и планините, особено през зимата. Разбира се, че ползвам когато е неоходимо и полари за среден кат и gore-tex за връхни дрехи, но в началото темата беше относно бельото за теренна дейност, затова ще потвърдя своето предпочитание към качествено вълнено бельо и чорапи (най-добре от мерино) за студените сезони.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #78
        До: Вълна или памук?

        Колумбее, Колумбе, добре, че не си си хвърлил вълнените гащи през борда, че още щяхме да я търсим тая Америка!

        Коментар


        • #79
          До: Вълна или памук?

          Тук видимо се смесиха две понятия - коренно различни: морска и планинска зимна екипировка. Поради спецификата на климата в тези две напълно различни области, и двата отбора са прави, за морето трябват едни , а за планината други, материи за да е комфортно.
          Така че морската тема може да се отдели от тази.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #80
            До: Вълна или памук?

            Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
            19 дни плаване. Не се къпеш /е, ако не смятаме солената вода/. Вълнените неща заминават зад борда, памучните стават за парцали около машината.

            Е така се сушим.



            Тука е само Gore Tex и Полар /десния съм аз, брат ми кара/.



            Долу в дясно е на някой крачето. Така като моркиш вълна и памук и няма съхнене.


            Извинявам се на хората с десетилетия опит в екипировката, че не съм на тяхното мнение. И не вярвам на рекламни къмпании. Вярвам на собствения си задник. Поздрави!

            Снимките са кофти, защото готиното фото беше глътнало вода вече.
            Абе я кажи нещо за щурмовата ви екипировка, че ми е много интересно. Предполагам, че гортекса е по дебел, сигурно специлно внимание има по маншетите около китките и врата..., но изобщо ми е интересно каква е оправията с голямата вода. И в крайна сметка сух ли си с тези дрешки след щорм, или само си жив?
            Technical Rescue Direct - life lies in courage
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

            Коментар


            • #81
              До: Вълна или памук?

              Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
              Тук видимо се смесиха две понятия - коренно различни: морска и планинска зимна екипировка. Поради спецификата на климата в тези две напълно различни области, и двата отбора са прави, за морето трябват едни , а за планината други, материи за да е комфортно.
              Така че морската тема може да се отдели от тази.
              Не са кой знае какви разликите в изискванията за екипировка. Принципно и с двете можеш да оцелееш, разликата е, че с едната по-лесно и по-комфортно. Колумб например е стигнал до Америка с вълнените гащи, но значителна част от екипажа му е нямала този късмет... Също може да се погледне и смъртноста при изкачването на Еверест, какъв процент от опиталите са загивали навремето с по-класическа екипировка и какъв сега с по-съвременна. Това е при екстремни условия. В нашата гора резликата е преди всичко в това колко уморен и вмирисан ще си накрая.
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #82
                До: Вълна или памук?

                Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                Абе я кажи нещо за щурмовата ви екипировка, че ми е много интересно. Предполагам, че гортекса е по дебел, сигурно специлно внимание има по маншетите около китките и врата..., но изобщо ми е интересно каква е оправията с голямата вода. И в крайна сметка сух ли си с тези дрешки след щорм, или само си жив?
                Ами ние какво ползваме- Якетата са Мусто HPX Ocean. Това изолация няма, отдолу е само една мрежичка. Идеята е да е леко и да съхне. Шевовете освен шити са и лепени. На ръкавите под лепката, която се вижда има неопренова мембрана с velcro за да се стегне на китката и да не ти тече вода в ръкавите.
                Яката се вижда до къде е- идеята е да ти пази врата. На яката има още едно парче с лепка с, което можеш да си скриеш грозната мутра за да не ти изстине 15 дневната брада. Над цялата тая работа има качулка.
                Над якетата ние носим обезопасителни колани с вградена надувна риза. Има автоматично надуваеми и ръчно /много подобни на тия в самолетите/ Ние не ползваме автоматичните, защото сме виждали да ти "гръмне" в муцунката като те залее някоя вълна.
                Под якето имаме гащеризон от същата марка и материя. Ботушите са или гумени или ГореТЕХ с изолация /зависи в коя посока караме/.

                Под тия неща имаме разни полари, не им знам характеристиките, купуваме ги от REI /magazin за планинари, скиори.../ Бельото брат ми го покажа какво е.
                По джобовете носим Leatherman ножове, VHF радио, Мигалка /стробе light/, Stream light ЛЕД фенер /водолазен, другите все гълтат вода/ и лампа за глава /и тя водолазна, другите.../и свирка. Носим и ръкавици- като са ти мокри ръцете и ти омекне кожата, първото въже избягало от лебедката сваля кожа до бял кокъл. После тая рана я мокриш със сол и става една...

                Като се навлечеш така се завираш под душа и пускаш студената вода. Ако до половин шас си още сух- ставаш. Като си мокър със солена вода продължително време и от триенето на дрехите се получават екземи. Спасението е мокра кърпа със сладка вода и после кърпички за бебешко дупе.

                Ако не друса много и не ни се носят обезопасителните колани полсваме якета Мустанг. Изглежда като обикновенно бомбер яке, но върши работа на спасителна риза. Има зашити в него разни неща, които плуват.

                Докато е кофти времето, даже и да кара автопилота един е винаги навлечен до дупка. Другите долу свалят якетата и понякога ботушите. Ако е наистина интересно, никoй нищо не сваля и се спи /ако можеш/ ей така както сме по снимките.

                В началото купувахме и по евтини неща ама като започнат да те питат "абе, що караш прав, седни.." или се прибереш у вас като зебра и се сещаш защо и какво да купуваш. Или ги даваш за дрешки или за доктори. При всички случаи ги даваш.

                Пази си муцуната от вятъра а краката му голи- водата е топла и е студено само там където духа /или вече толкова си е намразил ботушите, че не му пука/


                Редовно се налага да газиш до коляно във вода, нищо, че си на лодката. Най-добър за тия работи е гумения ботуш.



                А познайте кой е на стойка! Не знам дали се вижда, но на Петър /колегата/ възглавницата е с калъвка от найлон /чувал за буклук/. Като се появяваш всеки 2 часа и от тебе тече вода, най-добрите чаршафи са тези черни найлонени торби. Ако екипа е добър- спиш сух, ако е кофти- не спиш мокър.



                Много хора ни питат как да познаят добрата екипировка- влизаш в най-скъпия magazin и взимаш най-скъпото нещо.
                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                Коментар


                • #83
                  До: Вълна или памук?

                  За морето си абсолютли прав, градски по Варна. Ама за планината нито сандалетките, нито гумените ботуши стават, пъки дъжда тук по горите все още не е солен. Ма те хората, дето не са се качвали на корито, и ходили на планина, не правят разлика между мокро и морско мокро. То морското мокро е най-мокро, че от гадната сол нищо не съхне ма..му. Ама не им се връзвай. Дай боже всеки да пробва.
                  А разликата между морското и горското облекло е поне 1500м и найсе % сол !
                  подаръци за мъже от FACOM
                  промоция на читави инструменти

                  и на хоби такива

                  тел. О879 Ч8Ч 2З5

                  Коментар


                  • #84
                    До: Вълна или памук?

                    Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
                    Не са кой знае какви разликите ... при екстремни условия. ... резликата е ... колко ... вмирисан ще си накрая.
                    То се знае, но ако може, този финал да е по-късно ...
                    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                    Коментар


                    • #85
                      До: Вълна или памук?

                      Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                      То се знае, но ако може, този финал да е по-късно ...
                      Имам няколко тениски, дето съхнат в движение, още като започнеш да се потиш и те съхнат, ползвам ги най-вече когато кося, че пада една пот. Е на третия час смърдят безобразно, а са най най хай тек. Ами тя влагата си изветрява, ама солите и етеричните масла кондензират в най-чист вид, и ето ти смрад. За два декара коситба - 3 смърдящи на пор тениски, като преди смяната на всяка измиване на двора с вода от чешмата. Памучните сменях по 6 пъти, но не се вмирисваха толкова, но пък държаха мокро, не е истина. Та еднот за сметка на другото.

                      Къпя се редовно - 1 път в месеца на селската баня, га кмета даде пари за дърва да я напалят!
                      подаръци за мъже от FACOM
                      промоция на читави инструменти

                      и на хоби такива

                      тел. О879 Ч8Ч 2З5

                      Коментар


                      • #86
                        До: Вълна или памук?

                        Вълна това е истината и блузи и чорапи няма студ не че и памука не е никък зле.

                        Коментар


                        • #87
                          До: Вълна или памук?

                          Първоначално публикуван от beburi Преглед на мнение
                          Вълна това е истината и блузи и чорапи няма студ не че и памука не е никък зле.

                          Е аз пьк твьрдя,че от памука трудно се намира нещо по-кофти.И не знам в кои гори колко е студено,но за Еверест се препорьчва това долу.

                          http://www.everestconfessions.com/Expedition/equip.html

                          Underwear & Long underwear
                          • 2 pairs of lightweight synthetic tops and bottoms long underwear
                          • 1 expedition weight top/bottom long underwear
                          • 1 pair of running shorts
                          • 3 Polypro boxer briefs
                          • 2 Polypro briefs
                          Камене,не те знам колко години и кьде имаш,с какви гащи си бил и кой на какво си учил за екипировката,но и от Витоша по-високо има и от Искара по-дьлбоко.Няма значение дали е топло или студено,от добрата синтетика по-добро не са измислили като цяло.Ако сьм на сухо в палатката мога и с на баба ми шушоните да карам,но ако малко изляза от нея и става ясно на кой му мрьзне гьзь.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #88
                            До: Вълна или памук?

                            Малко късно се включвам в темата, но все пак...

                            Памукът изобщо не го коментираме. BENZBOSS каза каквото имаше да се казва за него.

                            Колкото до вълната/мериното - и то, като всяка друга материя, си има своите предимства и недостатъци. Не съм имал удоволствието да плавам по море, но доколкото разбирам от NIKSD и BENZBOSS, там е от особено значение дрехите да съхнат бързо. Е, при това положение много ясно, че мериното няма място там, защото е факт, че съхне по-бавно от изкуствените материи. От друга страна, за активности, в които задържането на топлина е приоритет, намирам мериното за чудесен избор. В това число и височинния алпинизъм, в който реално човек не се движи кой знае колко активно, а в много случаи и изобщо не се движи.

                            Колкото до посочения от BENZBOSS сайт - едва ли е много коректно да се посочи изборът на Кевин за екипировка като някаква всеобща истина. Най-малкото защото това принципно е нещо лично, а пък за дестинация като "Еверест" - съвсем. Все пак е редно да се спомене, че стане ли студено, по-добро от добрата стара "пухенка" (това се отнася и за спалните чували) още не са измислили. Доста са редки случаите, когато 8-хилядник не се качва с целите костюми от гъши пух. Изключенията са, когато времето е наистина много топло, а това се случва дори и на такава височина. Например миналото лято, когато нашите алпинисти изкачват Гашербрум 1:


                            http://www.planinetz.org/g2/main.php...serialNumber=3


                            От снимката се вижда, че само Николай Петков е с пухено яке.
                            И понеже условията у нас са доста различни от тези на 8-хилядниците, смятам, че едно добро мембранно яке от типа на Millet K Expert или пък Haglöfs Creva + съответния среден слой, съобразен с температурата и активността + някакво термобельо са напълно достатъчни за всякакъв туризъм, алпинизъм и т.н. в нашите планини, а и не само. Едва ли точно тук е мястото да бъда по-подробен, така че може би в някоя отделна тема ще продължа за средния и горния слой.

                            Коментар


                            • #89
                              Не споря,че вьлната е много добра когато е сухо и не ми се налага да мачкам пеша дьлго време.Ако сьм вьтре в палатката на сухо нямам нищо против вьлната,става и с на баба му шушоните,но излизам ли на студено и чака ли ме преходче си предпочитам синтетиката.Вьлната може да си стои като пижама в спалния чувал.Той пьк трябва да е според палатката и това кьде отивам,ако ще е сухо си нося и Мормота тьпкан с гьши пух и се завирам в пухения чувал.Ако ще е екшьн обаче сьм сьс синтетика от задника до челото,че и чувала синтетичен.

                              Гледам да не си фантазирам обаче,че ще е сухо и студено.Ще ми е сухо точно на пьрвия баир и точно на втората вечер,после пак минавам на синтетика.Може би точно за това кьдето и да потьрси човек все му излизат синтетика като основен слой за експедиции.Ако си стоя в хижата на сухо................там няма значение според мен поне.

                              Първоначално публикуван от Harka Преглед на мнение
                              Малко късно се включвам в темата, но все пак...

                              И понеже условията у нас са доста различни от тези на 8-хилядниците, смятам, че едно добро мембранно яке от типа на Millet K Expert или пък Haglöfs Creva + съответния среден слой, съобразен с температурата и активността + някакво термобельо са напълно достатъчни за всякакъв туризъм, алпинизъм и т.н. в нашите планини, а и не само. Едва ли точно тук е мястото да бъда по-подробен, така че може би в някоя отделна тема ще продължа за средния и горния слой.
                              Опит да се измькнеш аКво е това МОЖЕ БИ?Я кажи кое и какво ползвате из тия баири и защо точно това?
                              Последно редактирано от alex_markov; 05-03-10, 08:05.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • #90
                                До: Вълна или памук?

                                Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                                Не споря,че вьлната е много добра когато е сухо и не ми се налага да мачкам пеша дьлго време.
                                Какво имаш предвид под "дълго време"?
                                Ако сьм вьтре в палатката на сухо нямам нищо против вьлната,става и с на баба му шушоните,но излизам ли на студено и чака ли ме преходче си предпочитам синтетиката.Вьлната може да си стои като пижама в спалния чувал.Той пьк трябва да е според палатката и това кьде отивам,ако ще е сухо си нося и Мормота тьпкан с гьши пух и се завирам в пухения чувал.Ако ще е екшьн обаче сьм сьс синтетика от задника до челото,че и чувала синтетичен.
                                Всъщност много не мога да разбера това за сухото и мокрото. Има два варианта да ти се намокри термобельото - да се изпотиш много, или якето ти да пропусне и да го намокри с вода отвън. Кое от двете те притеснява? А за студа - точно тогава слагам мериното. Задържа по-добре топлина от всичко друго, което съм ползвал. Стане ли лято обаче - задължително синтетика. Вмирисва се с поглед, но лятото по презумпция си ставам вир вода - особено ако съм с броня - така че ми трябва нещо мрежесто.
                                А за чувала - аз също ползвам синтетичен. Не за друго, ами просто по-лесно се поддържа.
                                Гледам да не си фантазирам обаче,че ще е сухо и студено.Ще ми е сухо точно на пьрвия баир и точно на втората вечер,после пак минавам на синтетика.Може би точно за това кьдето и да потьрси човек все му излизат синтетика като основен слой за експедиции.Ако си стоя в хижата на сухо................там няма значение според мен поне.
                                Факт е, че синтетиката е най-разпространена. Факт е, че фирмите, които правят бельо от мерино се броят на пръстите на едната ръка. Факт е, че тези фирми са всъщност малки фирми, които трудно биха могли да си позволят пари за по-солидна реклама, фирмени алпинисти, които да им носят продуктите и т.н. Всичко това си оказва своето влияние. И за да не звуча като някакъв фанатизиран привърженик на мериното, ще кажа, че ми писна само такова да нося и мисля да пробвам нещо ново. Даже днеска един нов продукт на Компердел ми привлече вниманието. Не е внасян досега у нас и няма още никакви отзиви, та мисля да го пробвам. Ето за това бельо става въпрос - http://www.komperdell.com/de/underwe...en/6058_02.php
                                Опит да се измькнеш аКво е това МОЖЕ БИ?Я кажи кое и какво ползвате из тия баири и защо точно това?
                                Ихх, добре де, добре.

                                Ето с какво бях днеска на Черни връх (не много студено като градуси, но силен вятър и снеговалеж) - смятай, че това ми е основната зимна екипировка и по принцип.

                                Отгоре - Millet K Expert:



                                Висок клас мембранно яке (т.е. няма изолация), от което съм изключително доволен. С трислойния Gore Tex Pro Shell. В случая Khumbu и малко от стреча тук-там. Много интересни са тези парчета на рамената, наречени "SuperFabric". Не са зашити, ами са залепени по някакъв начин и са мноого яки. Не съм виждал кожа на броненосец, но предполагам, че това е синтетичният и вариант. Важно е да я има там, защото презрамките на раницата могат да претрият плата иначе. Много хубава качулка и яка, което също е много важно. Яката ми стига почти до носа (е, не е като вашите, които са до очите) и в случай на много силен вятър мога да си се поскрия вътре. Въпреки че има много марки и модели на пазара, които са със същата мембрана, концепция и т.н. и изглеждат по същия начин, разликите се виждат, когато човек го облече. Това като го взимах, например, много се чудех между него и Haglöfs Spitz. Millet надделя заради по-високата яка и малко по-сериозния плат. Spitz-a е доста лекичък и прецених, че за зимата по-добре нещо не толкова олекотено. Сигурно някой ще си каже - какво е това зимно яке без изолация, един шушляк, който даже и мрежичка няма. Така е, не е дебело 38см с 6см бизонова кожа отвън. "Тайната" е в средния слой, който може да варира от никакъв до някакъв вид "пухенка", например. В моя случай - Millet Alpes:



                                Класическият полар 200, който в момента се казва Thermal Pro. На мен лично засега ми е достатъчен, но за другата зима мисля да си взема и нещо за много големи студове и/или ниска физическа активност. А именно някакво якенце с PrimaLoft. Това е нещо като синтетичен заместител на пухените якета, само че в по-различна сфера. Докато "пухенките" се правят за най-големите студове, където нямат конкуренция, тези с PrimaLoft са прицелени в температурния диапазон, където пухенката би била прекалена, а поларът недостатъчен. Поради този факт предимствата на синтетичните кухи влакна стават още по-големи. Не мислиш чак толкова за поддръжката, не се страхуваш да не го намокриш и т.н. Освен това и като размери е доста по-компактно от "пухенките" - много по-тънко е и без проблеми се събира под мембранното яке. Ето как изглежда:



                                Но пак казвам - тази комбинация е наистина за големи студове.

                                Стигнахме и до долния слой. В случая - доброто старо Ortovox 185. Коментирал съм го вече, така че няма какво да се повтарям. Само да се върна пак към намокрянето. Понеже днеска малко инцидентно реших да се кача до Черни връх, не си бях взел раничка и нямаше къде да оставя полара, та се наложи да ходя с него. Както се очакваше горе бях вир-вода. Вярно, не съм се заседявал много на едно място, но по принцип полара го слагам като тръгна да слизам надолу. Сега обаче хем бях мокър, хем това, което трябваше да сложа надолу вече беше върху мен. Въпреки това не ми беше студено. Изключително добрата ветроустойчивост на външното яке в комбинация с мериното, което запазва топлина и мокро, бяха важните фактори в случая. Въпреки че Ortovox-а беше доста мокър горе, когато слязох в София беше вече напълно изсъхнал. С две думи се получи много комфортна разходка, въпреки грешката, която бях допуснал.

                                Да продължа с долната част на тялото.
                                Панталон - Millet K Expert:



                                Правя уточнението, че аз ползвам предишния модел (от 2008-ма), който на мен лично повече ми харесва. Разликата, е че моят си има нормални джобове и долната вътрешна част на крачолите не е със SuperFabric материята (която в случая изобщо не ми трябва), ами със зашити парчета подсилен плат (но плат, а не "пластмаса", на каквото прилича SuperFabric-a).
                                И панталонът, както и якето, е само мембрана, без подплата и т.н. И при него концепцията е същата, само че аз си карам само с него и с термобельото от мерино (пак Ortovox 185). Предполагам, че в някои случаи може да се сложи и някакъв допълнителен клин от полар или някаква стреч материя, но на мен по принцип не ми мръзнат много краката и не ми се е налагало досега. Панталонът има вградени гети (с кукичка за връзките), които за не много дълбок сняг вършат перфектна работа, но стане ли по-дълбоко или по-тежък снега, задният им край се изхлузва от обувката и влиза сняг. Затова ако ще се гази надълбоко препоръчвам да се сложат и нормални гети. За ветро-водоустойчивите качества няма какво толкова да се каже - безкомпромисни са. Като дишане и якето, и панталонът също ме устройват. Казват, че eVent-a дишал доста повече, но нещо отзивите за недобра устойчивост и доста капризната поддръжка ме възспират да си взема нещо с eVent мембрана. Като я поразвият малко сигурно ще пробвам и нея.
                                Ами това е горе долу. Термобельо + полар + "ветровка" отгоре и термобельо + панталон отдолу.
                                Ааа, забравих шапката. Само по качулка не може.
                                Millet Fleece



                                И тя е от Polartec Thermal Pro и ми е страшно удобна. Имам и една подобна на Mammut, само че изцяло от Windstopper (на Gore). Прекалено е неразтеглива и много ми стяга ушите. Освен това и не топли особено. Подходяща е за под каска, например, защото е доста тънка.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X