Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчева батерия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Слънчева батерия

    Според мой източник от лабораторията по слънчева енергия на БАН деградацията на слънчевите панели (моно и поликристалните само), е рязка в първите три години, до към 80-90% от първоначалният капацитет. Оттам насетне, деградацията се стабилизира и на практика е нищожна. Според същият този източник, панелите в дългосрочен аспект страдат от механични проблеми, влошаване на спойки, механични повреди от топлинно разширение и прочие...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #47
      От: Слънчева батерия

      Сега ще ми се наложи да изградя соларна система за каравана,която очаквам да добия,
      като панела ще е подвижен,за да има опция да се разполага и върти според слънцето,дори ако караваната е на сянка.


      Поразгледах какво се предлага в Бг и в ebay и като сравних цените се спрях на това:


      http://www.ebay.de/itm/100Watt-100W-...item3cc0cdaad6


      Цената ми се струва добра,параметрите стандартни за 100W панел.
      Може ли да ми препоръчате от къде да взема акумулатор-или на първо време може да ползвам 1 или 2 автомобилни акумулатора -каквито изпаднат.Също така и контролер-дали е по-добре да търся тук в БГ с оглед по-лесно рекламиране ако се наложи.Може би ще търся контролер 30А с перспектива за разрастване на системата.Кабели и конектори също от тук.Електричеството ще се ползва когато е ситуирана караваната за по-дълго време за лед осветление,помпа за вода,зареждане на компютър и телефони,евентуално ТВ.Заслужава ли си да се спестят 80-100лв,или по-добре да се плати повече,като се купи от тук,но да си сигурен,че имаш гаранция и всеки момент можеш да рекламираш нещо ако дефектира...?
      Cherokee WJ 4.0L- NP242
      Honda Africa Twin XRV 750

      Коментар


      • #48
        От: Слънчева батерия

        Ти пък кога си видял файда от гаранция?

        Стартови акумулатори със соларна инсталация - недей. После пак ще си купиш каквито трябва, ама първо ще си дал грешни пари.

        Коментар


        • #49
          От: Слънчева батерия

          Здравей. И аз имам изградена соларна система за караваната, като панела ми е подвижен. По този начин следя слънцето през целия ден - посока и наклон, и по високопланинските язовири, където въздуха е кристално чист, КПД-то достига до 120%, или по точно казано, ако по спецификация трябва да произвежда 3А ток, аз достигам добив 3.5А. Относно акумулаторите - не те съветвам да ползваш автомобилен, ще го съсипеш, заложи на Банер - Енерджи Бул е тяговия. В София на Сточна Гара има такъв магазин, аз моя от там го купих с две години гаранция. В момента в другия ни форум - Кемпер Клуб, има един колега, който ги предлага с 20% отстъпка. Относно контролерите - вземи си от БГ, защото много дефектират, да имаш възможност за подмяна. Поздрави.
          Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

          Коментар


          • #50
            От: Слънчева батерия

            Има и по-добри варианти от енерджи бул.

            Коментар


            • #51
              От: Слънчева батерия

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Има и по-добри варианти от енерджи бул.
              Вярно е че има и по добри, но това е марка, която се ползва в караванинга. А съотношението качество - цена е повече от добро.
              Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

              Коментар


              • #52
                От: Слънчева батерия

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Има и по-добри варианти от енерджи бул.
                Ясене,сподели де....пък аз ще си направя сметка
                ако е реклама може и на л.с.
                Cherokee WJ 4.0L- NP242
                Honda Africa Twin XRV 750

                Коментар


                • #53
                  От: Слънчева батерия

                  Лайфлайн примерно ма едната струва колко 77 година Мерцедес 300 дизел.

                  Това с вьртенето добра идея,но аз бих заложил на още един панел ако цената на врьтката е близо или даже на половината.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #54
                    От: Слънчева батерия

                    .....Понеже вече караваната е факт и търсенето на инфо за фотоволтаична система доста напредна,се появиха и реални предложения
                    Първо-познат на мой познат има останали десетина панела (чисто нови,внесени от Китай) със следните характеристики(инфото е по тел.)
                    250W
                    монокристален
                    максимален ток-8.30А
                    максимално напрежение 36V
                    размери 160х100х40
                    цена 0,70 евроцента на Wp
                    Цената ми се струва добра,единствено размера малко ме притеснява..
                    Също ми предложи и аморфни(пак нови,внесени от Китай)
                    140W-цената е 0,80евроцента на Wp
                    Други подробности ще имам по-късно
                    И се двуомя дали да взема един 250W или 2х140W
                    Toва е първо
                    Второто-избрах от ebay контролер-цената и харакатеристиките ме устройват,но все пак да си кажете вашето мнение:
                    http://www.ebay.com/itm/LCD-30A-MPPT...00984462978%26
                    Гледам,че този модел се предлага и в България,но на доста по-висока цена-170лв.Вярно е че тук има гаранция(от Китай също има,но всички знаем какви са разправиите и колко време отнема ако трябва да изпратиш нещо до Китай и да чакаш да ти върнат ново)От друга страна си мисля,че ако го купя сега,ще го ползвам интензивно лятото,другата година по това време гаранцията вече е изтекла,а се надявам този от Китай да изкара една година
                    Все пак искам да чуя и мнението на хора,които са по-напред в слънчевите системи.
                    Благодаря
                    Cherokee WJ 4.0L- NP242
                    Honda Africa Twin XRV 750

                    Коментар


                    • #55
                      От: Слънчева батерия

                      12 или 24 волта ще ползваш?

                      Коментар


                      • #56
                        От: Слънчева батерия

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        12 или 24 волта ще ползваш?
                        12 волта
                        Cherokee WJ 4.0L- NP242
                        Honda Africa Twin XRV 750

                        Коментар


                        • #57
                          От: Слънчева батерия

                          Той първия панел изглежда да е като за 24. Не знам този MPPT има ли такъв обхват, за да го ползваш ефективно към 12 волтова батерия. Ама не пречи да се пробва.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Слънчева батерия

                            п.п. контролерът важи. Поне на характеристики може да работи в такава комбинация.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Слънчева батерия

                              Панела със сигурност е 12 волта.
                              Контролера по спецификации работи със всичко що е до 48 волта на входа му....
                              Просто цената ми се вижда доста изгодна,сравявайки с това,което се предлага в БГ на дребно
                              Искам да събера повече инфо дали ще работят добре аморфните панели с този контролер,че ме блазни по-малкият размер....
                              Cherokee WJ 4.0L- NP242
                              Honda Africa Twin XRV 750

                              Коментар


                              • #60
                                От: Слънчева батерия

                                Контролерът е MPPT и ще работи добре със всякакви панели.
                                Панели сигурно можеш да намериш и по-евтини.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X