Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проект мини ТЕЦ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Проект мини ТЕЦ

    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    Сигурно, но с размерите на смартфон или таблет. На монитора ми пише 0.7А при 220 в., а в спецификацията на другия пише 45вата. Зарядното ми за лаптопа е 65 вата /3,34А при 19,5В/, а захраването на стационарния комп е 200вата.
    45 пак е под 50 и освен това той не ги харчи непрекъснато всичките. Лаптопът половината от тази мощност я ползва за зареждане на батериите, а за монитор е около половината от останалата.

    Първоначално публикуван от g_n_l Преглед на мнение
    Гледай сега какво нещо... за да има помпа - тя трябва да се захранва от нещо... ако е свързана механично към парния двигател лесно за изпълнение, но пък когато не подава вода към парния генератор, трябва да се байпсира - сигурно ще трябва някаква хитроумна система от клапани, за да не остава помпата суха?
    Или това, или съединител. Предполагам, че първите са били със стъклена тръба за ниво и човек на съединителя. По-натам - с поплавък.

    Първоначално публикуван от Fraxinus Преглед на мнение
    Не може да няма някоя да раздухва кюмюра.
    Не се бях замислил - то на локомотива вятър не липсва, ама знае ли човек. Парните локомотиви, които съм виждал, си имат аеродинамични въздухозаборници.

    Първоначално публикуван от g_n_l Преглед на мнение
    Тц, няма да се разминие без електроника :
    Едно време се е разминавало. Пък и ти много клапани наслага. На парата няма нужда. Ако ще правиш ток, не е зле да измислиш схема за кратковременна (байпас на парата) и дълговременна (някаква регулация на огъня) стабилизация на честотата

    Коментар


    • #32
      От: Проект мини ТЕЦ

      Първоначално публикуван от g_n_l Преглед на мнение
      Тц, няма да се разминие без електроника :
      Има бутални водни помпи, задвижвани с пара. Или по-точно имало е някога, сега вече е лудост да се връщаш там

      Коментар


      • #33
        От: Проект мини ТЕЦ

        Първоначално публикуван от Fraxinus Преглед на мнение
        Не може да няма някоя да раздухва кюмюра.
        Не, в парните локомотиви няма турбини. Отпадната пара от цилиндрите се отвежда през комина и създава тяга (въздух се засмуква през отвора в кабината за твърдо гориво). Оттам идва прословутото пуф-паф.

        Тук мисля се вижда доста ясно: http://www.mekanizmalar.com/locomotive.html

        Имало е разработки на локомотиви с парни турбини, но са отделни бройки. Дизелите са ги изместили (тези с парните турбини са били опит за конкуренция с дизелите), но това вече си е друга тема.


        По темата - от всички ("горивни" и трудни за осъществяване) идеи, според мен стирлинговия двигател би бил най-доброто решение.
        Във всички случаи, за изпълнение на подобна система ще ви трябва доста сериозна техническа подготовка (като не подлагам на съмнение знанията на никого).

        Коментар


        • #34
          От: Проект мини ТЕЦ

          Хванал съм няколко други работи едновременно и за това тец-а го карам предимно на идеен проект. Стирлинговия двигател би бил много сложен за изработка в "надомни условия".
          Реших първо да направя парогенератора (който винаги все за нещо ще може да се използва), после ще търся турбинка, а в най-краен случай ще си правя бутало...

          Коментар


          • #35
            От: Проект мини ТЕЦ

            мобилен стирлигов генератор са имали филипс

            виж и това http://www.polysmart.org/cms/front_c...p?idcatart=307

            стирлинга не е труден за правене, проблема на домашните е надежността им.

            пп
            прегледай патентите за Стирлинги - всеки патент над 30год. е свободен за ползване
            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • #36
              От: Проект мини ТЕЦ

              тази тема умряла ли е .....или може да поговорим още по нея....?

              Коментар


              • #37
                От: Проект мини ТЕЦ

                Разбира се че може да се говори по темата.

                Коментар


                • #38
                  От: Проект мини ТЕЦ

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  В парните локомотиви няма турбини. Тази от дизелов може да е била.
                  Това не е така. Тока в парните локомотиви за осветление е идвал от парни турбогенератори, като най-често изплозваните в България са били на АEG-1250W(по памет). За съжаление са проектирани да работят на налягания на парата над 10 бара

                  Обикновенно се монтират до комина, заради отделяната пара - да не пречи на видимостта
                  http://i92.servimg.com/u/f92/13/02/80/88/ble_1413.jpg
                  ето и разрез на един такъв:
                  http://www.interlok.info/TurboMaasse.JPG

                  В къщи имам книгата "Парни локомотиви" някъде от началото на 50-те г. на ХХ век, с почти пълна документация за всички възли по парните машини. Предполагам, че има и най-масовия генератор ползван по машините за осветление.

                  Всъщност от това, което чета, на човека започнал темата, един малък парен трактор би му свършил чудесна работа- мобилен котел с парна машина, придвижваща всичко това на самоход, а към голямото колело, служещо и за маховик с плосък ремък може да се прикачва всичко от помпа през циркуляр до генератор.
                  Може би нещо такова:
                  https://www.youtube.com/watch?v=05jhz4UWr00
                  или това
                  https://www.youtube.com/watch?v=DSnr76hbgQA

                  За съжаление в България съм виждал от този тип машини само един парен валяк, в ляво на постамент на изхода на Монтана към Лом. Почти съм убеден, че е в отчайващо състояние, ако изобщо все още го има и не е заминал за скраб


                  В онези страни, хората имат много различни и интересни хобита, като едно от тях е да имат парен трактор, който както казах има многофункционално приложение. Аз бих искал да имам парен локомотив в мащаб 1:3 или 1:11, ама пусто все не остава ни време ни пари за това. Даже и чертежите съм си купил, ама дали ще доживея да го видя ...
                  ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                  Коментар


                  • #39
                    От: Проект мини ТЕЦ

                    Буталните парни машини са си отживели времето, списъка с недостатъците им е достатъчно дълъг. Парните турбини са с КПД вече 45 %, само че в огромни мащаби - стотици мегавати. Малките турбини до 100 квт имат нищожен кпд - около 5-7 % и не си струват като крайни устройства. Слагат ги само като междинни турбини да свалят параметрите на пара с високо налягане до такава с необходими технологични параметри. Стирлинга, ако беше хубав, щеше вече да е внедрен в редица приложения, а не само в субсидирани изследователски проекти. Газгенератора в малки мащаби е хоби, занимавам се с това вече 6 години и все хоби си остава. Виж, ако стане 3 -та световна война - тогава е друг въпроса. Останаха като перспективни само соларните панели и ветрогенераторите, съчетани с подходящи акумулатори на енергия. Които е в планината и си има баири - да си направи акумулатор на енергия на принципа на Сизиф. Като има електропроизводство - издърпва тежест нависоко, като няма я спуска контролирано. Ако му разрешат еколозите. И те така.
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар


                    • #40
                      От: Проект мини ТЕЦ

                      Ако тежестта пък е течна - става съвсем лесно.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X