Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търся никел - кадмиеви акумулатори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

    Какво е енелуп?
    Хубаво, ама утре от сутринта трябва да съм при Румбата. За да преча на Станко да прави вредни компромати. Това е в района на Банишора. После може да ходя по-далече, не се знае. Да го взема ли с мене?

    Коментар


    • #17
      До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

      Вземи.

      Коментар


      • #18
        До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

        Такааа
        Беглият тормоз с анализатора показа, че повече от 10-20 мАч от тези елементи не може да се изкара, колкото и да ги циклираме. Първоначалното ми предположение, че са заминали 1 или 2 от цялата батерия не се оправда.

        Вариантът с eneloop AAA е възможен, но засега се замразява. Намерих по-добър:

        http://eshop.bg/eshop3/index.php?url...=myid*comefrom

        искат им по 11лв.

        Такива 2 или 3 елемента ще свършат идеална работа, могат да се напъхат на мястото, макар и с мъка. Зареждането им може да се уреди с оригиналната зареждачка и шунт за пренапрежение, който може да се пъхне в корпуса на батерията. Полученият капацитет ще е 1.2-1.4 Ач, т.е. двойно на оригиналния. На студено ще се държат понe толкова добре, колкото оригиналните, но не чак като eneloop.

        Остава въпросът дали 2 или 3 елемента трябват. Стефане, кажи модела на радиото, да видим какви напрежения гълта.

        Коментар


        • #19
          До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          ...Такива 2 или 3 елемента ще свършат идеална работа, могат да се напъхат на мястото, макар и с мъка. Зареждането им може да се уреди с оригиналната зареждачка и шунт за пренапрежение, който може да се пъхне в корпуса на батерията...
          Зареждането през шунт е добър начин да скапете елементите. Ако елементите ще се свързват последователно, работата е още по-дървена. За да стане както трябва, ползвайте специализиран контролер за Li-Io батерии.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #20
            До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
            Зареждането през шунт е добър начин да скапете елементите. Ако елементите ще се свързват последователно, работата е още по-дървена. За да стане както трябва, ползвайте специализиран контролер за Li-Io батерии.
            да-да, контролер. По ценер 4.2 волта на всеки елемент и да върви да бачка. Хем балансирани ще бъдат. И без това зарядният ток е 15-часов, никакви проблеми не се очакват.

            Коментар


            • #21
              До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

              М ... Виждам два проблема.
              Като правило само в къщи имаш тия 15 часа, когато и без това не ти трябват. Освен това като свършат литиевите - край, свършили са. Никеловите можеш да ги спреш за малко, да се свестят, и да имаш още някоя минута работа. Може да е важно.
              Изглежда ще трябва в дълбока печал да броя стотинките, докато се съберат за тия студоустойчиви Енелуп. Щом е известна хубава батерия, е глупаво да се хвърлят пари за по-лоша.
              А има ли по същата технология, в други формфактори?

              Да, за който не знае - "енелуп" (eneloop) се оказа някаква нова технология на Сони. Ni-MH акумулаторчета, които имат пренебрежим ток на саморазряд, и могат да работят на студено. Което акумулаторите като правило не могат. Видимо, постепенно ще трябва да се мине на тях. Скъпи - четири парчета АА (6R), са 27 лева. Известни са с формфактори АА и ААА, но те пък и дефицит.

              Коментар


              • #22
                До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                Стефане , ако решиш да слагаш , като оригиналните ми прати един тел. на лично , за да ти звънна утре .
                Вчера звънях в Кузмов, но нещо в единия магазин бяха замотани и не можаха да ми кажат дали имат , а на сайта пише , че има 13 бр. Утре мога да им дам зор да ровят с рулетката и да мина да ги видя знам и още два магазина , където е почти сигурно че имат такива .
                0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                Коментар


                • #23
                  До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                  О, благодаря ти!
                  Не, видимо трябва да се минава на новите технологии. Заслугата е на Ясен, между другото, той ги е открил.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    М ... Виждам два проблема.
                    Като правило само в къщи имаш тия 15 часа, когато и без това не ти трябват. Освен това като свършат литиевите - край, свършили са. Никеловите можеш да ги спреш за малко, да се свестят, и да имаш още някоя минута работа. Може да е важно.
                    Изглежда ще трябва в дълбока печал да броя стотинките, докато се съберат за тия студоустойчиви Енелуп. Щом е известна хубава батерия, е глупаво да се хвърлят пари за по-лоша.
                    А има ли по същата технология, в други формфактори?

                    Да, за който не знае - "енелуп" ...
                    Литиевите:
                    Не си длъжен да я зареждаш 15 часа, за да работи. Ще я заредиш колкото искаш и ще работи колкото си я заредил, памет няма. 15-те часа се получават като я зареждаш на наличната зареждачка, защото капацитетът вече е друг (3х оригиналния). Максималния заряден режим е 1-часов, но там вече ще трябва контролер. Енергийната плътност все пак е повече от на енелупа. Тъй че не е по-лошата батерия, а просто различна. Ако ти е мерак, направи си двете батерии различни и ще си щастлив - ще имаш една много мощна и една по-слаба, но държелива на студ.

                    Това за почивката и измъкването на още малко ток важи за всички, в различна степен. Колкото е по-калпава батерията, толкова повече го прави. От енелуп или литиеви не очаквай много от почивките. Пък и, аз например предпочитам в труден момент да имам всичкия (и ако може по-голям) капацитет, вместо да чакам 1 час за последните 10%. След този 1 час все едно може да не ми трябва вече, а икономии знам да правя.

                    Енелупи в друг форм-фактор няма, което ме дразни, но животът е такъв. Технологията е нова и цеховете трябва да се изплатят от масовката, преди да почнат да запълват кьошетата на пазара.

                    Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                    Стефане , ако решиш да слагаш , като оригиналните ми прати един тел. на лично , за да ти звънна утре .
                    Оригиналните са д'рво, вече го отказах от тях. Бавни, слаби, но затова пък злопаметни.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                      ... Заслугата е на Ясен, между другото, той ги е открил.
                      Ни най-малко, аз само ти ги напъхах под носа. Даже и в тукашния форум има 2-3 теми за тях.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                        Мисля, че темата си дойде на мястото

                        Коментар


                        • #27
                          До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                          Имах прдвид оригиналния размер , иначе са 1300мач ,колкото литиевите и според мен са добър и лесен вариант.
                          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                          Коментар


                          • #28
                            До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                            Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                            Имах прдвид оригиналния размер , иначе са 1300мач ,колкото литиевите и според мен са добър и лесен вариант.
                            ъхъ. Саморазряд 30% за 1 седмица, обаче. Значи ще са дежурни по токоизправител. Те точно заради саморазряда, оригиналните са NiCd, а не NiMH. Склонността към раздуване на призматичните NiMH елементи - отделно.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                              Сега какво излиза? Литиеви?
                              А тях има ли ги в тоя правоъгълен вид? А хубава бърза зареждачка откъде? Че трябва и от запалката.
                              Да правя не ща. Не съм го правил, няма време да влизам в темата. Нито желание да съсипя кофа батерии, докато я усвоя.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Търся никел - кадмиеви акумулатори

                                не знам. Хем искаш тая в оная, хем душата в рая.

                                Литиеви елементи в правоъгълно изпълнение няма, освен много плоските малки елементи на жиесемчитата. Сериозните капацитети са цилиндрични и дават по-добра енергийна плътност даже и с неизползваемите междуелементни празноти.

                                Ще излязат около 35лв само елементите и ценерите. Открит остава въпросът дали радиото може да яде такива напрежения:

                                вариант 1: от 12.6 до 9 волта за 3 литиеви елемента (по-вероятното да стане)
                                вариант 2: от 8.4 до 6 волта за 2 литиеви елемента, тежко се съмнявам да стане с толкова ниски напрежения. Евентуален бонус - ще може да се зарежда от кола. Ако не е много умряла.

                                Енелуп NiMH - там напреженията са ясни, всичко е 1:1 с оригинала, с бюджет около 50лв.

                                Въпросът със зареждане от кола също остава открит и за двата варианта. И отива към импулсните извращения.

                                Бързото зареждане пък е друга нерешима тесла. На такъв род батерии (от много елементи) бързото зареждане е малко опака задача, обикновено се решава с интегрален контролер. И обикновено се решава зле, справка лаптопите. А те даже живеят в по-леки условия от джиперското радио.

                                Обобщение: насилихме задачата до нерешимост. Дай да се пробваме да я опростим.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X