Обява

Свий
Няма добавени обяви.

А вие колко ток консумирате дневно? Тема за сравняване на домакинско потребление.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • А вие колко ток консумирате дневно? Тема за сравняване на домакинско потребление.

    А вие колко ток консумирате дневно? Тема за сравняване на домакинско потребление.

    Би било добре да имаме една такава залепена тема, много скоро ще стане супер актуална.

    Аз от няколко години имам т.н. умен електромер и монитор, който следи показанията на газ/електро-мерите и показва освен консумираните киловати и цифровото изражение в (почти) реално време.

    Смисъла не е да се надуваме или да се критикуваме, а да си сверим часовниците и да споделяме полезни идеи и решения в областа на кожодрането което предстои.

    Ще дам пример от ДъждоБритания.


    Валидно към 21ви Окт 2022 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:асАСАсАСАСАс.jpg Прегледи:0 Размер:286.6 КБ ID:6895691

    Такса на ден за притежание на газ връзка - около 30 пенса (60-70ст).
    Такса на ден за притежание на ток връзка - около 50 пенса (1,2-1.3лв).
    Киловат Газ - около 20 пенса (45-50ст).
    Киловат Ток - - около 50 пенса (1,2-1.3лв).

    Онзи ден сутринта, без парно, без отопление сметката за за дена до към 08:00 беше над 2 лири (около 4.5лв).
    Среднодневно разхода за сега без да пускам парното(газово котле) е около 4-6 лири.

    Вчера инвестирах време и сверих часовника с доста хора от региона ми и малко по на Север, които твърдят, че с 4-5000 вата соларни панели Ноември генерират средно по 8-10Квт дневно, Октомври малко повече, лятото на порядък повече. Зимата нещата са зле, още проучвам и нямам достатъчно данни.

    Колко ток харчите вие/вашето домакинство на ден, ще ми е много интересно да чуя повече от хората успяващи с под 6-7Квт на ден?

    Ние готвим на ток, топлата вода е от два стандартни и един проточен бойлер, 2-3 лаптопа постоянно, 2 монитора, половина дузина зарядни, един голям хладилник/фризер, лед осветление, миялна машина. По някое време ще пусна параметрите им на консумация и засечено колко харчят за едно пране, миене на чинии, едно къпане с проточен бойлер и т.н.

    П.П.

    Преди някой да забелжи как 5.5КВт по 50 пенса + 50 пенса такса са повече от показаните 2.32лири

    Набутах се с този смарт мийтър защото той понеже е умен, а аз тъп таксува по тарифи силно изгодни за доставчика, не за мен.

    Освен това е ограничен до макс 6квт пик.

    Ако харча примерно 2-3кв/час си ме таксува стандартно да кажем 50 пенса/Квт/час, ако обаче харча 4-5 и нагоре Квт, то в тези пикови моменти ме таксува да кажем, 80-90пенса/квт/час , един вид наказваща тарифа за свръхпотребление!
    В момента в който закача да зареждам електромобил, който дърпа над 4-5квт ще има дране на кожи... освен ако не се настрои за бавно зареждане...

    Имам някакви надежди и намерения с достатъчно голям соларен масив и батерии и/или с кола електричка + батерии да оптимизирам разходите и да намаля усещането за анадолска любовна история в която съм главен герой хванат за палците.

    Последно редактирано от BatGeorgeone; 21-10-22, 11:48.
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    Привет, аз постигам около 8кв на ден, но това при условие че в къщата за момента сме 2-ма. Обитаваме постоянно обекта събота и неделя, работните дни от 8 до 16.30 няма никой вкъщи. Работи само прахосмукачката робот, смарт джаджите насам натам, един рутер и няколко импулсни захранвания в стендбай режим. Готвим на газ, бойлер 120л на ток (включен е постоянно в мрежата), отоплението не на твърдо гориво за момента. В тоя ток включая и когато поработвам в работилницата, но там всичко е 3Ф и консумациите са малки.

    Замислям се и аз за малка ФВ инсталация, но първо искам да реша успешно отоплението на ток, за да има смисъл от галимацията

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Ние сме четирима, почти седем дни сме у дома сега в този сезон няма много ходене с преспиване, и двамата с жената сме на работа от къщи.

  • #3
    А някой да препоръча умен електромер който да си инсталирам ? Или тези умните главни предпазители да ги сложа в таблото вкъщи?

    Иначе интересна тема. Благодаря.

    Коментар


    • #4
      42 пенса за квч???

      Коментар


      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        да

    • #5
      Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
      42 пенса за квч???
      Сега вече доста хора могат да преосмислят колко ни е без пари тока
      Ford Maverick II 2.3 XLT
      Ford Mondeo MK5

      Коментар


      • #6
        Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение

        Сега вече доста хора могат да преосмислят колко ни е без пари тока
        Епа има/нема ел. енерг. ни е 8-9 пъти по-евтина. Ти как би го описал?!?

        Иначе 4 калпака в апартамент, всичко на ел. енергия около 25 kWh/ден септ/окт....
        Последно редактирано от bushiDO; 21-10-22, 13:44.
        В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Подозирам охлаждате с климатици Септ/Отк инак ми се струва множко 25Квт или къпането е на проточен бойлер?

        • bushiDO
          bushiDO коментира
          Редактиране на коментар
          Не сме пускали климатици. Бойлерът е обикновен 120л. Цялото осветление е LED... и на мен ми се струва много, ама това е положението.....

      • #7
        Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение

        Епа има/нема ние 8-9 пъти по-евтин. Ти как би го описал?!?

        Iначе 4 калпака в апартамент, всичко на ел. енергия около 25 kWh/ден септ/окт....
        Аз отдавна го описвам като изкуствено държане на ниска цена, щото иначе нали...В две неща съм се убедил последните години, това е че тока и парното в София винаги ще са по-евтини от пазарните цени. Иначе електората недоволства и бута правителства. Разликата пак я плащаме всички, но малко по-заобиколно. Особености на изкривения БГ пазар. За да не е само плява, в киловати не знам, но 50-60 лв. ни е тока на месец, трима човека, котлон и топла вода на газ(да, оная скъпата ).
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • bushiDO
          bushiDO коментира
          Редактиране на коментар
          ако имаш предвид, че живеем в недоразвит соц и държавати трупа точки, пред електората, със соц/ком прийоми, съм съгласен.

        • Asen Kushlev
          Asen Kushlev коментира
          Редактиране на коментар
          Баш това имам предвид.

        • Dilyan Zagorchev
          Dilyan Zagorchev коментира
          Редактиране на коментар
          Точно това е, държавата плаща разликата,но гледам сега реZZидента и кокошарника са наточили голяма секира, та ще видим.

      • #8
        Аз в най-студените зими, миналата година правих по 30-40 киловата на ден, лятото съм около 8-10 . Това според електомеран на улицата , ако си сложа контролен , не знзам как ще се промени картинката , но факт , че след жалбата към ДКВР и приетата ми молба после за контролен, сметките ми намаляха изведнъж двойно
        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

        A1+

        Коментар


        • #9
          Изкривения пазар на ел енергия в България, скоро ще се "поправи" С други думи като пуснат и битовите абонати на свободния пазар, който всъщност е далеч от свободен
          Та поради тази причина, преди около 11 месеца си поставих 4,7квт соларна система. От март до октомври включително съм с някакви смешни суми към енергото 6-8лв. Всичко ми е на ток - готвене топла вода, климатик, хладилник и каквото се сетите
          Зимата достигам 900квт/ч консумация на месец. От тях примерно за Януари имам 340квт/ч от слънцето. Това ми е най-лошия резултат. Летен сезон съм около 10квт/ч дневно като консумация.
          Панайот Бърдарски
          0887 60 77 22

          Коментар


          • pan_rt
            pan_rt коментира
            Редактиране на коментар
            Дай локоция, такива резултати къмто Сандански 😄. Системата продава ли излишното или само каквото изразходиш. Каня се и аз за такава система ама кога...

        • #10
          30 кВт /ден последния месец зимата до 90 ......... Развалихте ми настроението , от много време си мисля и се каня да боря утечката в къщи , но май ще трябва
          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

          Коментар


          • #11
            Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
            от много време си мисля и се каня да боря утечката в къщи , но май ще трябва
            Битката ще е тежка, предвид консумацията от 90квт/ч на ден.
            Панайот Бърдарски
            0887 60 77 22

            Коментар


            • #12
              Най голямата консумация ми е през януари- 30кВч/ден, най малката през август - 4.6кВч/ден. Къщата ми е изцяло на ток, отоплявам се с три климатика, за лятото ползвам и слънчев бойлер на покрива.

              Коментар


              • #13
                Сега си погледнах фактурите за тази година. Най–голямата консумация е в периода 20.12.21 – 21.01.22 467 квт/ч, най–малката 22.07.22 – 22.08.22 243 квт/ч. Готви се на ток, бойлер 80 л. включен постоянно, лед осветление, телевизори, кафе машина. Отопление на пелети.
                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                0878 79 20 61 Борис

                Коментар


                • #14
                  Около 2,50лв. на ден
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • #15
                    Некой ако сподели как да си видя консумацията в киловати във фактурата за ток,ше го черпя.Щото у наше село нема такова,само суми в лв.Нема стари,нема нови показания-модерни електромери с дистанционно отчитане.Това е.Иначе съм на пропан-готвене,баня и топло-абе убаво и мързеливо е.Ток до сега-нема зима,нема лето-60.00лв.месечно.Са да не земе да скокне,да го ....

                    Коментар


                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      Записват си показанията на електормера. 😀

                    • gy6ter
                      gy6ter коментира
                      Редактиране на коментар
                      Молба до енергото да се получава фактурата на мейла ,поне с ЕВН е така.

                    • Asen Kushlev
                      Asen Kushlev коментира
                      Редактиране на коментар
                      И при енерго про съм така, за два обекта идват на имейл

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X