Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

    Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
    Конкретно по темата, малко постно е засегнато земеделето в този "роман". Айдахо е картофения щат, както Айова царевичния, но никъде не става въпрос по-подробно за това каква роля може да има отглеждането на картофи, боб и зеле например в една такава ситуация. Поне тия три култури са по-планински пригодни за отглеждане. Та в случай Роулс малко неглежира тази тема, а тя е супер интересна. Запознат съм донякъде с отглеждането на тези три култури в любителски условия мога да каже, че те биха имал огромна роля в такаъв хипотетичен сценарии в място с климат, подобен на Северен Айдахо.
    Когато отцелееш след катаклизъма как ше живееш ако не умееш да се занимаваш с земеделие?

    Нали всеки ден трябва да ядеш.А припасите се един ден ше свършат и ако не си насадил нещо за ядене какво правиме

    Градацията е такава ...събирач...ловец...скотовъдец...земеделец...


    оцелелия като какъв ще продължи живота си?

    Злати е прав това е също важно
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

    Коментар


    • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

      Сега съм на малко ракия и повечко бира, та не искам да пиша за сериозни неща, ще го направя скоро когато мисълта ми е бистра.

      Най-основно-за земеделие не е нужно непременно да имаш трактор. Или даже кон. Сам човек(а нали ще сме със семейството, т.е. няма да сме сами) е в състояние със собствени сили да реколтира земя която да го изхрани. Препарати и торове биха били полезни, но не са задължителни. Сечива ще има, и сега ги има достатъчно, само дето няма кой да работи с тях. Със семената е малко трудно защото напоследък се позагубиха устойчивите сортове и се сеят основно хибриди, но с малко търсене могат да се намерят подходящите семена. Които да се сеят без ограничение последователно-от добитото семе. Животните се самовъзпроизвеждат, ние само трябва да им осигурим закрила от хищници. Елементарно е за изпълнение, ама иска малко труд.

      Ще се опитам да опиша всичко това по-подробно, но както казах-не сега.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Не съм чел тази книга, но за оцеляването, това са важни неща. Обяснявам защо:

        Самата идея за оцеляване е да се запазиш такъв, какъвто искаш да си. Жив - това е добро начало, но повечето от нас смятат за неделима част от живота си ценностите, които носят - били те религиозни, национални, общностни, житейски, професионални или някакви други.

        Роулс смята за важно за себе си, че е християнин и гражданин на САЩ. Значи пълноценното му оцеляване предполага запазване на религията (общност, ритуали, институция, традиция) и държавата (за САЩ това се свежда до конституционно установения обществен ред). Амбициозна задача без съмнение, но това Е пълноценното оцеляване. Всичко друго е незадоволително.

        Моите виждания за оцеляването не са много различни - с тази разлика, че за мен България е и нещо като религия, та изпълнява и двете функции. Но не е чак толкова важна, колкото хората от обкръжението ми и съзидателната работа, която работя всеки ден.
        По въпроса за религията в романа,освен това което си засегнал, ми се струва, че се има и нещо повече предвид.Колкото и да са подготвени психически героите на романа за такава ситуация, те изживяват своите си трудности в адаптацията към новите условия.Религията за тях е това , което ги сплотява и им дава увереност, когато няма в какво друго да вярват.Това е в романа, и не мисля ,че е показност или само традиция.При нас, кой в какво,защо и доколко вярва е съвсем друг въпрос/ май в разрез с Форума/, но е факт, че в трудни моменти, огромна част от българите,независимо в каква степен са атеисти, се обръщат съзнателно или не към свръхестественото.

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Сега съм на малко ракия и повечко бира, та не искам да пиша за сериозни неща, ще го направя скоро когато мисълта ми е бистра.

        Най-основно-за земеделие не е нужно непременно да имаш трактор. Или даже кон. Сам човек(а нали ще сме със семейството, т.е. няма да сме сами) е в състояние със собствени сили да реколтира земя която да го изхрани. Препарати и торове биха били полезни, но не са задължителни. Сечива ще има, и сега ги има достатъчно, само дето няма кой да работи с тях. Със семената е малко трудно защото напоследък се позагубиха устойчивите сортове и се сеят основно хибриди, но с малко търсене могат да се намерят подходящите семена. Които да се сеят без ограничение последователно-от добитото семе. Животните се самовъзпроизвеждат, ние само трябва да им осигурим закрила от хищници. Елементарно е за изпълнение, ама иска малко труд.

        Ще се опитам да опиша всичко това по-подробно, но както казах-не сега.
        Така е Кольо, обаче като става въпрос за хищници, в случая най-опасни ще бъдат двукраките.Освен ако не си в състояние да организираш отбрана като на средновековна крепост.Всичко това , което ти умееш да произведеш,е невъзможно да се защити първоначално,в етапа на началната агресия.Когато нещата започнат поне малко да се нормализират/тоест намалее риска от нападения/,то тогава вече има смисъл да се започне и земеделие и скотовъдство.Дотогава, ситуацията е "максимално близко до бойната" ,и абсолютен приоритет е сигурността на хората и убежището.Аз поне така съм разбрал хронологията на романа, и я имам за логична.

        Коментар


        • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

          Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
          Когато отцелееш след катаклизъма как ше живееш ако не умееш да се занимаваш с земеделие?

          Нали всеки ден трябва да ядеш.А припасите се един ден ше свършат и ако не си насадил нещо за ядене какво правиме

          Градацията е такава ...събирач...ловец...скотовъдец...земеделец...


          оцелелия като какъв ще продължи живота си?

          Злати е прав това е също важно
          То и сега групата на събирачите е по-голяма от земеделците, какво остава за тогава...

          Коментар


          • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

            Както казах в предния си пост-човек може да обработи и реколтира само със собствена еизическа сила толкова земя която да го изхрани за една година.
            Какво имам предвид: Ако приемем, че по два хляба на ден са достатъчни за да се нахрани едно 4 членно семейство, то за година трябват 730 хляба. Които се получават от тон и половина брашно, то пък от три тона пшеница. Как ще се мели и сее брашното е друг въпрос, на село още стои един стар хромел. Та 3 тона пшеница се получават от 10 декара, хайде да са 15 приемайки, че добивите ще са по-ниски. 15 декара се обработват и засяват ръчно от 4 човека за максимум две седмици. Нека да са три, защото членовете може да са малки и да им се играе вместо да им се работи. По-нататъшните грижи по пшеницата са доста по-леки и изискват по-малко труд. Може би с изключение на жътвата, но няма какво-който иска да яде...
            Съхранение на 3 тона пшеница не е никаква трудност, за сведение-това като обем е каросерията на малко камионче-моят транзит с допълнителни канати събира 3,5 тона. Та ако някой не може да намери начин да съхрани на сухо такъв обем-изобщо няма да може да оцелее.

            Царевица-ако няма да се гледат животни-не е нужна, освен в краен случай-от нея също се прави хляб. Но ако се стигне до царевичен хляб-работата е силно утекла...
            Ако все пак се сее-добре е почвата да се обработи наесен на дълбочина поне 30 см. Сее се напролет след разрохкване, най-късно до Гергьовден. Ако приемем, че нямаме работна машина или кон-риголването на ръка е доста трудоемко, и ще отнеме доста време за да се обърнат 3-5 дка на ръка. Не, че е невъзможно, но може да се избегне, макар и с по-лош краен резултат-просто напролет се разрохква малка част земя-колкото да се засее семето. Но това е варварско, не бих го препоръчал, освен в краен случай.

            Други култури-зеленчуците заемат малко място, и нито обработката на почвата, нито грижите за градината представляват някаква трудност. То и сега зеленчуците се отглеждат почти само с ръчен труд.
            Плодни дръвчета, ягоди и други овощия са трудни само докато се създаде градината.

            Семената-пшеницата(основната култура при хранене в трудни времена) и сега е на устойчиви сортове, може да се сее едно и също семе доста години една след друга. Е, добивите ще намаляват, но няма друг начин.
            Царевица-почти не се срещат устойчиви сортове, но при добро желание се намират семена. По дворовете в селата някои хора още си отглеждат по някой друг мамул. За да не се "изгуби семето", а от един човек съм чувал, че не е ял по-вкусна варена царевица от тази от старите сортове. Пробвал съм, и не ми хареса, но си е въпрос на вкус, а и може сорта да е бил друг. Та и за царевица се намират семена, стига да знаем къде да търсим, и какво точно да търсим.

            Зеленчуците-има си достатъчно устойчиви сортове за основните култури, не знам как се казват(не се занимавам със зеленчуци), но ако се наложи-ще се справя, ако няма от кого да поискам семена значи хората или са избягали, или са измрели, а реколтата от зеленчуци е опадала, и все някое семенце ще се е прихванало и ще поникне напролет. С обикаляне на изоставени дворове по-внимателно гледане ще се намерят семена за почти всички зеленчуци.

            За животните не съм чак толкова запознат, и не мога да коментирам в подробности, но основното е да им се осигури подслон и храна. Те сами си растат.
            Освен домашно отгледаната храна ще се разчита и на събрана или убита такава. Ако няма банди или природен катаклизъм-може да се оцелее сравнително лесно.

            П.П. В нашето село масово хората са имали по 20-25 декара земя. А някои и по 15... И не само са оцелявали, ами са живели що-годе нормално за периода в който са живяли.

            Така, че ако човек няма пречки за да работи малко земя, макар и със собствени сили-ще оцелее стига да не го мързи и да мисли. А пък ако разполага поне с кон за да си улеснява тежката работа-все едно живее в първата половина на ХХ век. Още има живи хора които са орали с кон...
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Още има живи хора които са орали с кон...
              Орал съм 10 дка с магаре до преди 10-тина години... За 1 ден работа...
              Но до преди 3-4 г. все още виждах един възрастен човечец (видимо над 75) да оре с кон около 15 дка пролетно време...
              Публикувайте отговор

              Коментар


              • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                Ето как описва оцеляването този човек:

                http://hyperprapor.livejournal.com/357807.html

                и на английски:

                http://sovietoutpost.revdisk.org/?p=72
                Последно редактирано от Сашо; 25-08-12, 18:09.

                Коментар


                • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                  Първоначално публикуван от Сашо Преглед на мнение
                  Ето как описва оцеляването този човек:

                  http://hyperprapor.livejournal.com/357807.html

                  и на английски:

                  http://sovietoutpost.revdisk.org/?p=72

                  Това е небезизвестния Selco, чиято автентичност не е съвсем сигурна.

                  Това му е блога: http://shtfschool.com/

                  Пише за преживяванията си по време на войната в Босна. Дори да си измисля, го прави сравнително достоверно.

                  Интересен е и Ферфал:
                  http://ferfal.blogspot.com/

                  Аржентинец, описваш живота в Аржентина по време на хиперинфлацията от 1999-2002.
                  Но за това и ние имаме живи спомени от 1996...

                  Коментар


                  • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                    Ако позволите един малко по различен поглед.
                    Не виждам защо трябва да хабим време и енергия в това да се подготвяме да оцеляваме, като се връщаме в първобитния строй, в общества на малки групички или комуни, вместо да направим много по логичното и лесното - да се обедим като общество и да си подредим държавата. Това би ни дало далеч по голям шанс не просто да оцелеем, но и да просперираме, както и да отговорим на реалните рискове които ни грозят, като общество и държава. Все си мисля, че би било мн по лесно и ефективно да инвестираме в това да сплотим обществото, отколкото да се готвим за неговото разпадане и последващото ни оцеляване след това.
                    gsm - 0899388807

                    Коментар


                    • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                      Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
                      Ако позволите един малко по различен поглед.
                      Не виждам защо трябва да хабим време и енергия в това да се подготвяме да оцеляваме, като се връщаме в първобитния строй, в общества на малки групички или комуни, вместо да направим много по логичното и лесното - да се обедим като общество и да си подредим държавата. Това би ни дало далеч по голям шанс не просто да оцелеем, но и да просперираме, както и да отговорим на реалните рискове които ни грозят, като общество и държава. Все си мисля, че би било мн по лесно и ефективно да инвестираме в това да сплотим обществото, отколкото да се готвим за неговото разпадане и последващото ни оцеляване след това.
                      Ти да не си политик?Няма да гласувам за тебе, защото и другите говорят същите глупости

                      Коментар


                      • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                        Ами за кого ще гласуваш , за тези досегашните ли ?
                        Иначе не съм политик хахах.. Знам, че нещата които съм писал звучат доста клиширано, но това не ги прави по малко верни. Просто мн се ядосвам като гледам как други народи успяват да се обединят в трудни времена, да вървят на пред и да се развиват, а ние сме вечно разделени. В момента в България са налице всички признаци на едно разпадащо се общество и държава, а ние пак чакаме някой нещо от някъде да се появи ..
                        gsm - 0899388807

                        Коментар


                        • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                          Нито сегашните ,нито бъдещите политици ще ти приготвят аварийната раница примерно.
                          Между другото,едни по-стари такива са мислили повече по гледната точка,която повдигаш.Според разчетите за изграждането на стената на язовир Искър,при генерален проблем,се е предвиждало водата да залее-ж.к. "Дружба" и около нея,както и след нея до жълтите павета,част от ж.к. "Младост" и др.Това не е било тайна. Отделно са изградени системи за оповестяване ,свързани със системата на язовира.Те и до днес се проверяват и поддържат.
                          Към настоящият момент обаче, колко от жителите в този район са наясно с това,както и кой ги е информирал? Аз лично от 20 г. живея в района,но това го научих съвсем наскоро,след като видях тази система по служебни причини.
                          Преди няколко дни не че нямаше обществена среща с общинският съветник на района, но темата беше усвояване на средства от европрограми.

                          Коментар


                          • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                            Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
                            Ами за кого ще гласуваш , за тези досегашните ли ?
                            Иначе не съм политик хахах.. Знам, че нещата които съм писал звучат доста клиширано, но това не ги прави по малко верни. Просто мн се ядосвам като гледам как други народи успяват да се обединят в трудни времена, да вървят на пред и да се развиват, а ние сме вечно разделени. В момента в България са налице всички признаци на едно разпадащо се общество и държава, а ние пак чакаме някой нещо от някъде да се появи ..
                            Колега, това което написа е най-разумното нещо. Проблема е, че е утопия.
                            Няма дори теоретичен шанс да се развият така нещата.
                            Само се огледай наоколо какво се случва - уж имаме държава, имаме многобройна полиция, а хората си позволяват все повече и по-нагли безобразия.
                            А сега си представи ситуация когато съвсем няма да има кой да им каже нещо...
                            Винаги съм се смятал за оптимист по принцип, ама случи ли се сценария от книгата тук в България, описаното в нея ще е като сценка от преставление за детската градина.
                            Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                            Seat Leon 2007 1.9 TDI

                            Коментар


                            • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                              Защо да е утопия, това което е нужно е да се събере една критична маса от хора които да бъдат ядрото, около което ще гравитират всички останали. А настроенията за създаване на такова ядро ги има, повечето Българи виждат,че нещата не могат да продължават така и искат и знаят, че трябва да се обединят, но по една или друга причина /не и без помощ отвънка/ това не се случва или се случва твърде бавно.
                              Например дори този форум е една малка стъпка в тази посока - могат ли хората тука да се обединят в една обща кауза? аз мисля, че могат дори са го показвали.
                              А сценарият от книгата не виждам как може да се случи тука , поради простата причина ,че ако се случи тотален разпад да държавността, никой няма да ни остави да си оцеляваме, ами просто по организирани общества ще се възползват от ситуацията за да се настанят тука /като например турското/ и после пак едни 500г .. тоя филм сме го гледали вече
                              gsm - 0899388807

                              Коментар


                              • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                                То и в книгата баш така стана
                                Ами ако разпада не е само локален?
                                Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                                Seat Leon 2007 1.9 TDI

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X