Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Покрай масираната агитация и аз взех та прочетох книгата. Всъщност, едва сега си купих и първата и ги прочетох една след друга и двете. Лично моето мнение е, че са смешни (със извинението и потвърждаване на уважението ми към всички лично ангажирани в разпространението им ), а по отношение на човек неизкушен, комуто това ще е "А-то и Б-ето" по темата - дори вредни. Авторът декларира някаква военна кариера (даже звучи авторитетно), но аз съм с впечатление, че като военен не представлява нещо повече от някой нашенски "трудовак". Той и сам си признава, че вдъхновение и идеи черпи във детските си спомени от `60-те (параноята, маккартизмът и "частните" ПРУ-бункери ). Цялата фабула на сценария е несъстоятелна! Такова оцеляване - основано на кофи с "червена" пшеница от мазЪта е приложимо (и отново не - абсолютно) единствено в условията на някакъв природен катаклизъм от планетарен мащаб. При реално стечение на обстоятелствата като това според сценария - финансов колапс на американската валута и индустриален такъв на същата икономика - до три дни (ако не и още в "преамбюла"), около бреговете на САЩ ще дебаркира китайската; индийската... и пр. (всеки може да си допише) флота и ще последва сериозно интензивен военен конфликт, и дългогодишно завиране по изби ще е последното реално възможно. На какво толкова се набляга... все неща съществени - може би - в тамошната действителност. Напълно съм наясно, че за 99% от американското население, "правенето на компоти" и приготвянето на храна (освен когато се свежда до притопляне на полуфабрикати в "микровълнова") е един вид дълбоко тайнство, а заниманията със селско стопанство - космическа технология, като едното нищо, дори агрономите им са свръх-тясно специализирани, така `щото тези, които организират отглеждане на тикви, са абсолютно безпомощни в саденето на кратуни . Само че, тук това са тривиални занимания и съответно - безпредметна плява като информация (то не че на такава особено се набляга де - толкова безнадеждно-сложно му се вижда явно). Същото е положението и по отношение на заниманията със животновъдство и осъзнаването на добитъка като възобновяем и практически неизчерпаем източник на суровини, храна, а не на последно място и - работна сила и транспортно средство. Уж постоянно се слага ударение на самодостатъчност и автономност, а и дума не е обелена за - примерно - парни машини и газ-генератори, вместо това надълго и нашироко се описва трупането на безсмислени, опасни и нерационални запаси от нефтени деривати (та и някакви екзотични и строго америкаско-специфични методи на "консервацията" им). Някой погоре в темата спомена за значението на психическата устойчивост и прочие фактори в този ред. Вместо да се набляга на това - ясният, лично осъзнат, пресметнат, рационален поглед на нещата, упорито се замества със някакви външно, изкуствено наложени, имагинерни рамки, основани на религиозни предразсъдъци (та и фундаментализъм). Гротескно е това, че кулминацията на действието представлява "даване отпор" на "световния глобализъм" и прогонване на международни умиротворителни сили - неща, по същество съставляващи "алфата и омегата" на настоящата американска политическа парадигма.
    Единствено съществена (за всеки случай, отново да кажа - според мен) линия е утвърждаването на положително, непредубедено и необременено, рационално-практично отношение към оръжията, в противовес на все по успешно налаганите инфантилно-пацифистки промивки в съзнанието на съвременното ни общество изобщо. Също, би могла да е едно добро начало за своеобразна "реабилитация" на калибъра .22LR (въпреки, че нищо не се казва за - поне на мен "любимия" ми - .22WMR).

    п п
    Без да искам да влизам в лични пререкания, но имам и сумА забележки към редактор-консултанта - конкретно около оръжейната терминология и пр. - въпросната тематика застъпена в книгите.
    Не можах да събера кураж да напиша нещо подобно на колегата "davc", тъй като прочетох книгата до към средата и изгубих интерес /е ще я дочета по-нататък/. Не се връзва с действителността в нашата страна,
    може би само по това, че половината от условията които доведоха до този "апокалипсис" в книгата като социално-икономически, финансови и други условия си съществуват в България от 9.ІХ. насам, ние сме се в преходен период или криза. Нито разстоянията ни са такива както друг колега по-нагоре изтъкна, нито можем да складираме в необитаемо постоянно къща запаси от храни и гориво /след две седмици ще я намерим "на фенер"/, за по двайсет пушки, автоматични оръжия и 300 000 патрона не ми се говори. Както и да е, американците са велики, те ще спасят света, нека си се обучават. Ние българите живеем от отдавна в такива условия, банкови фалити, хиперинфлация, деноминация 1000:1, никаква работеща икономика освен услуги, далавери, банки и мобилни оператори.
    За младите които не са ходили войници и др. сигурно ще е интересна. На мен ми е малко....
    Последно редактирано от Chicho1; 05-08-12, 21:42. Причина: правопис
    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

    Коментар


    • #62
      От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

      И аз като чичо и набора, само дето не мога да го напиша толкова добре.

      Иначе-който има възможности-да си се запасява и подготвя, няма лошо. Дано не се налага да се ползват тези запаси и умения де. Щото това си е в умален вид плана за подготовка на една държава за война. Когато се отнася за държава-това трябва да се прави със сигурност, това военен резерв, запаси от стратегически суровини, запасеност с оръжия и боеприпаси е повече от задължително.
      За обикновения човек е малко пресилено, на моменти изглежда смешно.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #63
        От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

        Ако се забъркаме в подобна бъркотия, най големия проблем ще бъдат въоръжените групи от бившата армия и полиция. Имат си и оръжие и запаси и средства за комуникаций и батерии и тн. Обикновените хора, пак ще са роби. Защото просто няма да има къде да се скрият. Си мисля.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #64
          От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

          Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
          Ако се забъркаме в подобна бъркотия, най големия проблем ще бъдат въоръжените групи от бившата армия и полиция. Имат си и оръжие и запаси и средства за комуникаций и батерии и тн. Обикновените хора, пак ще са роби. Защото просто няма да има къде да се скрият. Си мисля.
          Не съм съгласен Колега... Според мен тия първи ще сдадат багажеца още докато се опитват да потушават бунтове и прочие. А ако някой от тях оцелее и има идея как то това са единици ... не си ги представям точно тези групи хора да оцеляват ) Според мен ако при нас стане нещо такова ще си станем .. ебаси разградения двор.. но като се замислите и нагоре и на долу и на ляво спасение има и пеша и с кола се става да се измъкнеш. В книгата се измъкваха по 2-3 дена 1000-2000 км с тия разстояния направо си отиваме в цивилизацията
          Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
          A POS
          0885600200
          За момента пасажер

          Коментар


          • #65
            От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

            Аз си мисля, че основния проблем би бил запазването на познанието! При цивилизационен колапс, само след две-три поколения науката и знанието ще започнат да се превръщат в мистика и митология! Един катаклизъм от планетарен мащаб, означава генерална промяна и оцеляващия трябва да се готви за промяната, а не за запазване на моментното статукво! Оцелява само този, който умее да се адаптира към средата! Трупането на запаси, скривалищата и бункерите не предполагат такава адаптация, а капсулиране и изолация от процесите които биха протичали в момента! Има смисъл да оцеляваме единствено ако сме в състояние да дадем шанс на тези след нас! Другото е просто папане и акане...

            Коментар


            • #66
              От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

              Първоначално публикуван от duvi Преглед на мнение
              Не съм съгласен Колега... Според мен тия първи ще сдадат багажеца още докато се опитват да потушават бунтове и прочие. А ако някой от тях оцелее и има идея как то това са единици ... не си ги представям точно тези групи хора да оцеляват ) Според мен ако при нас стане нещо такова ще си станем .. ебаси разградения двор.. но като се замислите и нагоре и на долу и на ляво спасение има и пеша и с кола се става да се измъкнеш. В книгата се измъкваха по 2-3 дена 1000-2000 км с тия разстояния направо си отиваме в цивилизацията
              Какви хиляди километри за ден бе? Аз пък в една книга четох как на една тъмна планета сгрявана само от желязната си звезда, землянски кораб открива друг такъв(който е изпратена да търси) до останките на кораб от далечна цивилизация...
              Да не ти казвам пък какви филми съм гледал... Слез на земята, ако обичаш.

              Относно бандите от бивши полицаи и военни-те са много по реални отколкото си мислиш. Като видят накъде отиват работите, доста хора ще се снабдят с необходимото, и "беж да ги няма". А такива ще има и с организаторски способности, и можещи да мислят. Оттам до бандата е половин крачка.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #67
                От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                И пак идваме на ниво оцеляване Щото ако не оцелеем кой ще запази познанието ? Адаптацията е хубаво нещо но ще е на втора точка след като си оцелял. И си похапвал от запасите 1-2-3 години.
                Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                A POS
                0885600200
                За момента пасажер

                Коментар


                • #68
                  От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Какви хиляди километри за ден бе? Аз пък в една книга четох как на една тъмна планета сгрявана само от желязната си звезда, землянски кораб открива друг такъв(който е изпратена да търси) до останките на кораб от далечна цивилизация...
                  Да не ти казвам пък какви филми съм гледал... Слез на земята, ако обичаш.

                  Относно бандите от бивши полицаи и военни-те са много по реални отколкото си мислиш. Като видят накъде отиват работите, доста хора ще се снабдят с необходимото, и "беж да ги няма". А такива ще има и с организаторски способности, и можещи да мислят. Оттам до бандата е половин крачка.
                  Ти май четеш между редовете казах че в книгата се измъкваха 1000-2000 км ги взимаха за 2-3 дни докът стигнат айдахо С това имах в предвид че ако имаме шанс да минем такива километри с КОЛА значи сме в цивилизацията

                  Хехехе бандите от полицаи..... повярвай ми голяма част от тях нема разбрат че нещо става докато не ги плесне нещо в лицето .. А относно "беж да ги няма" чудно тва ми трябва да на мен да ги нема
                  Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                  A POS
                  0885600200
                  За момента пасажер

                  Коментар


                  • #69
                    От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                    И на къде ще бягат Кольо..?!! Най-големия проблем в една такава ситуация е липсата на актуална информация! Мисля, че земетресението в Перник го доказа... Можеш да тръгнеш на някъде само ако знаеш "защо" и "на къде"! Ще дам един елементарен пример - болшинството биха поели към планината без да знаят защо, без да дори да имат и най-беглата представа как да оцелеят там! В същото време реколтата ще си остане несъбрана на полето... Дивеча стои там, където може да намери храна... Неприбраните семена ще попаднат в земята и ще покълнат наново... Няма как човек да оцелее движен от дългосрочни планове, защото има прекалено много фактори, които биха могли да объркат тези планове! Човек трябва да си поставя прости задачи и да намира прости решения за тях...

                    Коментар


                    • #70
                      От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                      Първоначално публикуван от duvi Преглед на мнение
                      И пак идваме на ниво оцеляване Щото ако не оцелеем кой ще запази познанието ? Адаптацията е хубаво нещо но ще е на втора точка след като си оцелял. И си похапвал от запасите 1-2-3 години.
                      Ти май нещо не разбираш..?!! За тези 1-2-3 години, докато се криеш в някоя дупка, светът навън може да се е променил толкова много, че да си непригоден за него, а в същото време нямаш ресурса да го промениш така, че да можеш да продължиш напред и след изчерпването на запасите си... В същото време някой, някъде ще е опитвал стотици неща... Ще е правил грешки и ще се учил от тях... Какъв шанс ще имаш срещу него, когато ти се наложи да изпълзиш от дупката си..?!! Ще ти кажа - никакъв! Ще зависиш единствено от неговата милост...

                      Коментар


                      • #71
                        От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                        "Беж да ги няма" от армията и полицията бе. Дезертьори демек. С все оръжие и припаси. Оттам до мародерска банда е малко.
                        За актуалната информация и липсата и-именно това е двигателя на един сериозен катаклизъм. Разпада на "Света такъв какъвто го познаваме" няма да стане за седмица, нито за месец, въпреки мрачните прогнози на авторите на книги. И който вижда накъде вървят нещата, и няма скрупули ще си сформира такава банда.

                        Ама и те нямат голямо бъдеще, след като измародерстват каквото има за мародерстване ще се самоизядат.

                        Тогава ще дойде часът на знанието и моженето. Прав си за това, че това което трябва да се запази е знанието.

                        Има един подпис на един колега(Орлин от Добрич):
                        Историята на света се описва с шест думи-"Колкото повече знаеш-толкова повече можеш". Мисля, че е абсолютно вярно.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                          Чакай чакай... криенето в дупка 1-2-3 години се случва само ако има нещо ядрено.. и да светът ще се е променил много Иначе това че стоиш на едно обособено място не значи че не виждаш как се променят нещата. Трябва да си много сляп за да не се усетиш ако нещо се променя и на къде духа вятъра. За всяка ситуация си има решение. Лошото е че няма как да се подготвим за всички неща, които може да се случат. В книгата се описва един от вариантите. И хората оцеляха щото бяха готови за него .. ако обаче бяха готови за този вариант а се случи друго .. кофти .. късата клечка За това според мен нещата трябва да са балансирани но това си е чист хазарт
                          Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                          A POS
                          0885600200
                          За момента пасажер

                          Коментар


                          • #73
                            От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                            Първоначално публикуван от duvi Преглед на мнение
                            но това си е чист хазарт
                            Който има пари-залага...

                            То всичко опира до парите най-накрая.
                            Аз понеже нямам предпочитам да МОГА някои неща, пък ако се случи да потрябват-ще си ги ползвам. Иначе по общия ред-ако има кой да ни изкопае гроб-добре. Ако не...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Който има пари-залага...

                              То всичко опира до парите най-накрая.
                              Аз понеже нямам предпочитам да МОГА някои неща, пък ако се случи да потрябват-ще си ги ползвам. Иначе по общия ред-ако има кой да ни изкопае гроб-добре. Ако не...
                              Е баш де ! Те тва е приказка..
                              Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                              A POS
                              0885600200
                              За момента пасажер

                              Коментар


                              • #75
                                От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                                Първоначално публикуван от duvi Преглед на мнение
                                ...се измъкваха по 2-3 дена 1000-2000 км с тия разстояния направо си отиваме в цивилизацията
                                Каква цивилизация на тези разстояния оттук бре пич! Колкото повече бихме се отдалечили оттук, толкова повече бихме се приближили до места където се разсъждава по начина застъпен във въпросната книга. Ако тук нещата дотолкова са се оплескали, прави сметка какво ще е там. Още повече, че тоя Ролс, измежду тях се явява (явно) някакъв гуру в оцеляването - а "непросветените"...


                                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                                ...означава генерална промяна и оцеляващия трябва да се готви за промяната, а не за запазване на моментното статукво! Оцелява само този, който умее да се адаптира към средата! Трупането на запаси, скривалищата и бункерите не предполагат такава адаптация, а капсулиране и изолация от процесите които биха протичали в момента!...
                                Присъединявам се дословно! Цялата схема на тези оцелявачи се свежда до своего рода "запазване на стандарта", без грам идея за някакво приспособяване (при това към - по презумция - неподлежащи на предварително дефиниране условия).
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X