Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Философия на оцеляването

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Философия на оцеляването

    Нямането на ток в 21 век е абсурдно ако е само по себе си. Смисъл за да няма ток повече от час трябва доста неща да не са наред.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #77
      От: Философия на оцеляването

      Е Кольо, ти пък. Като спре тока на мотиката, а и прасето не мож видя без ток.
      Така че и ти си в кюпа, щото не видях да споменаваш за газена ламБа и кибрит.

      Търтьо, кухите лейки в 21-ви век са по-лесно управляеми, от там и необходимостта от масовото им производство. Как - съдавайки им занимания, които да ги държат в състояние на кухост.
      Многото знания и умението да се прилагат в практиката е едно, създаването на кухо целенасочено познание за оцеляване - е коренно друго.
      Това е мое мнение и не го натрапвам на никой.
      Нито ще споря по въпроса.
      Последно редактирано от maystor; 23-05-11, 22:28.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #78
        От: Философия на оцеляването

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Частта от населението, която се снабдява с вода чрез хидрофори е съпоставима с тази, която изобщо не пие чешмяна вода, така че - евентуалното следствие е, че ще остане некъпана (и такъв период имахме, хем още поскоро).
        А това, че касовите апарати работели с ток и бензиностанциите трябвало да са "онлайн" с НАП са смешно незначителни подробности на фона на предполагаемите проблеми, които са причинили липсата на ток. Прочее, спазването на обичайните процедури и условности ще е последна грижа.
        Е, искам да разбера каква точно е другата процедура по която някой може да си купи нещо от Метро/Фантастико/Била и т.н. когато няма ток...? Вероятността и тези които имат гравитачно снабдяване с вода да продължат да го имат е минимална, мрежата в София ще започне да гърми, малко след като изчезнат редица консуматори... При липсата на обратна връзка и намеса, няколко аварии и София е останала без вода... За оптимистите, препоръчвам, разговор с някой по-компетентен от ВиК..., ще си разсеят илюзиите много бързо...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #79
          От: Философия на оцеляването

          Ако няма повече от три дена ток просто ще влеза в Метро и ще си взема каквото ми трябва.
          И ще ми е през :=% за нап и онлайн връзката. Щото за да няма три дена ток има нещо глобално оакано. Много глобално.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #80
            От: Философия на оцеляването

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Е, ситуацията няма да е нормална (в никакъв случай), още по-малко пък - забавна. Но въпрос на живот и смърт - все още далеч не.
            Ние вече сме живяли в положение на половин денонощие с ток и половин без, в продължение на месеци - точно през зимата (във връзка с отоплението). Нито беше толкова отдавна, нито оттогава насам особено сме се "разглезили" допълнително.
            Няколко часа предвидена липса на ток не означава нито спиране на доставките на храна, нито на ПРОИЗВОДСТВОТО на храна, нито на доставките на горива, нито на водоснабдяването, нито на сметосъбирането, нито на медицинското обслужване, нито на работата на институциите... и много още.


            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            Нямането на ток в 21 век е абсурдно ако е само по себе си. Смисъл за да няма ток повече от час трябва доста неща да не са наред.
            Точно така. Което само подкрепя тезата, че оцеляването няма да е толкова проста работа

            Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
            Противопоставянето всъщност е формулирано в цитирания текст...
            Едва ли някой оспорва ползата от масово обучение на населението за действия в случай на някакви извънредни животозастрашаващи ситуации, засягащи големи групи от хора. Трагедията в Япония освен всичко друго, доказа на практика ползата от такова обучение. Там обаче това е държавна политика, прилага се повсеместно и за това има смисъл и реално работи.
            В цитирания материал неизвестния автор /май имаше и линк към източника.../ е много по-близо до индивидуалната параноя, отколкото до някаква наистина полезна система за повсеместно обучение на населението.
            Противопоставянето, за което говорех, е дали да си живеем готино и спокойно или да се подготвяме за евентуална криза. Твърдя, че едното не пречи на другото.
            Иначе, както неведнъж съм писала тук, важното е именно масовото обучение на населението. Аз лично не виждам никаква параноя у автора на текста (между другото, доста се постарах за откриването на автора, ако съм пропуснала линка, ще бъда благодарна), както и не виждам защо ако у нас не е държавна политика, да не се стараем да го правим поне в своя кръг. Аз например, заедно с други хора със сходни интереси, сме направили доста обучения по първа помощ и действия при бедствия на различни хора. Няма общонационално значение, но все са още няколко хора повече, които да знаят какво да правят.

            Коментар


            • #81
              От: Философия на оцеляването

              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              Нямането на ток в 21 век е абсурдно ако е само по себе си. Смисъл за да няма ток повече от час трябва доста неща да не са наред.
              Това не го разбрах? Токът да не е слънцето, че да сме сигурни как всяка сутрин си изгрява... То физиците май и за него не дават 100% гаранция... Доставката на ток е свързана със сложни системи, които могат да бъдат изведени от строя по много причини... Една по-силна слънчева буря е напълно способна да унищожи всички големи електросистеми на земята... да речем... И това въобще не е хипотеза или научна фантастика..., случвало се е и е продължава да се случва...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #82
                От: Философия на оцеляването

                Липса на ток, гориво, лов...ами ако катаклизмът е такъв, че няма дивеч, земята е заразена или под вода...
                Да не се окаже, че изхода към оцеляване е отново в духа?
                В готовността да загърбиш основни морални и човешки ценности, например да ядеш себеподобните си.
                Да не дава Господ да сме пред такава дилема, ама имало е и такива случаи преди...

                Коментар


                • #83
                  От: Философия на оцеляването

                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Ако няма повече от три дена ток просто ще влеза в Метро и ще си взема каквото ми трябва.
                  И ще ми е през :=% за нап и онлайн връзката. Щото за да няма три дена ток има нещо глобално оакано. Много глобално.
                  Колега, вече говорим май за други неща... Щом Вие смятате това за нормално, какво лошо намирате в това, че на паркинга ще ви чака една "малка" група добре въоръжени мъже дето ще Ви накарат да натоварите всичко това в тяхната кола... Или ще им обясните че имате по-голяма нужда от тях...?

                  Точно за това в текста с който започна тази дискусия е казано, че един неподготвен човек е смъртоносно опасен за съседите си... Или аз поне не си представям, как в тази ситуация, Вие, напълно доброволно заедно с всичките Ви близки ще си легнете да умирате, внимателно и без да пречите на останалите...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #84
                    От: Философия на оцеляването

                    Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                    Липса на ток, гориво, лов...ами ако катаклизмът е такъв, че няма дивеч, земята е заразена или под вода...
                    Да не се окаже, че изхода към оцеляване е отново в духа?
                    В готовността да загърбиш основни морални и човешки ценности, например да ядеш себеподобните си.
                    Да не дава Господ да сме пред такава дилема, ама имало е и такива случаи преди...
                    Имало е и ще има, за съжаление човечеството никога не си е вадило поука. Преди нас са съществували не малко древни цивилизации, от които са останали само артефакт... Маите, Великденските острови, Римската империя... Те всички са рухнали бързо, напълно и безвъзвратно за броени месеци... Но всичките са имали една отличителна черта, не са обхващали ресурсите на цялата земя... Вече не е така, ние сме първата цивилизация, която не може да се срути частично...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #85
                      От: Философия на оцеляването

                      По-лесно ще им е да си вземат сами от същия магазин тия въоръжените.

                      Но да оставим конкретната ситуация с кварталната бакалия - ако няма ток повече от три дена светът вече ще е друг и ценностната система ще е променена. Как да се подготвя за това? Да си изровя черния колан по таекуондо или да си купя калашник? Или пък да си напълня мазето с консерви? Еми тогава е ми трябва картечно гнездо за да не дойде някой да ми вземе имането.

                      http://chitanka.info/text/9480-myglata

                      Това предполагам сте го чели?
                      Последно редактирано от turtey; 23-05-11, 22:42.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #86
                        От: Философия на оцеляването

                        Уважаеми колега, аз например, не мисля да си сменям ценностната система в зависимост от това дали Метро могат да ми продадат консерви или не... Смятам да се опитам да науча и децата ми на същото! Ценностната система и моралът са това което определя един човек като такъв...

                        Но да се върнем в началото:
                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Ами аз не съм съгласен, че е необходима активна подготовка за въпросните катастрофи. Просто е. Шансът да те сполети такава е достатъчно малък, а времето изгубено в подготовка мога да го оползотворя като науча детето да рисува (примерно).

                        Иначе казано днеска да ядем щото утре е умрем.
                        Това което ме радва, е че вече си задавате въпросът, а как може да се подготвя...? Което пък е тема на много други теми. В тази връзка Ви уверявам, че нито коланът ще Ви помогне, нито картечно гнездо... Но както казва един мъдрец, най-важното е човек да си зададе правилния въпрос, отговорът ще дойде...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #87
                          От: Философия на оцеляването

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          Имало е и ще има, за съжаление човечеството никога не си е вадило поука. Преди нас са съществували не малко древни цивилизации, от които са останали само артефакт... Маите, Великденските острови, Римската империя... Те всички са рухнали бързо, напълно и безвъзвратно за броени месеци... Но всичките са имали една отличителна черта, не са обхващали ресурсите на цялата земя... Вече не е така, ние сме първата цивилизация, която не може да се срути частично...
                          Точно така...а сега кажи ми кое би помогнало повече за оцеляването на цивилизацията.
                          Подготовката на сървайваристите или духовното израстване на индивидите?
                          Или по условие приемаш, че унищожението ни е предстоящо и неминуемо.

                          П.П. Готина алюзия с ника ми.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Философия на оцеляването

                            Аз и по-горе писах, важен в въпросът? Отговорът как, ще отговор от много хора в много теми, в много събирания и много организация... И кое е важно, колко дух, колко знание, колко подготовка...? Тук и в тази тема, просто дискутираме върху един текст..., много точен, премерен и изключително верен...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #89
                              От: Философия на оцеляването

                              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                              Е, искам да разбера каква точно е другата процедура по която някой може да си купи нещо от Метро/Фантастико/Била и т.н. когато няма ток...? Вероятността и тези които имат гравитачно снабдяване с вода да продължат да го имат е минимална, мрежата в София ще започне да гърми, малко след като изчезнат редица консуматори... При липсата на обратна връзка и намеса, няколко аварии и София е останала без вода... За оптимистите, препоръчвам, разговор с някой по-компетентен от ВиК..., ще си разсеят илюзиите много бързо...
                              Изпадаме в смешни подробности, но: Парите спокойно могат да се взимат и броят на ръка, ще е по-бавно наистина и ще се образуват опашки, но нали се разбрахме, че така, или иначе, ще си имаме много по сериозни проблеми от това да си пропуснем часа за маникюр. Конкретно в Метро, ще е проблем и осветлението, но примерно ще се изнесат щандове пред халетата (това също води ред перипетии, но не превратни).
                              Водопроводната мрежа в София също може да се запази от "недопотребяването" - пускаме кранчетата на фонтаните...

                              Първоначално публикуван от eager Преглед на мнение
                              Няколко часа предвидена липса на ток...
                              Няколко часа след спирането на тока, това вече няма да е изненада т. е. ще е предвидено. Онзи период, който споменах погоре, също не беше предварително планиран като такъв...
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Философия на оцеляването

                                И да, и не.
                                Нещо ще стане, само че какво? И като не знаем какво ще е можем ли да вземем конкретни мерки? Затова и продължавам да твърдя, че е важен духът. А не калашника, 10000000 консерви русенско варено в мазето, или нещо от този тип.
                                Ценностната система в моменти на риск за живота е нещо много условно.
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X