Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Самурайски меч

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Самурайски меч

    Значи катаните се коват по различен начин, като се влагат от 1 до 4 компонента с различна твърдост. Вариантите са много.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:600px-Katana_Diagramm_rus.png
Прегледи:1
Размер:55.4 КБ
ID:5629227 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:750px-Klingenstrukturen_rus.png
Прегледи:1
Размер:169.2 КБ
ID:5629228

    Коментар


    • #32
      От: Самурайски меч

      Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
      Знам, че темата е древна. Но нека разсеем някои илюзиЙ...
      https://www.youtube.com/watch?v=Ax5H9PSf9g8
      Катани, а? И 6 месеца един меч, а?
      ..ами този например го правя вече втори месец. Вярно, че е с най-простата конструкция - "вариба-гитае", но е от пружинна стомана/ресор/ и съм го закалявал по традиционната технология - обмазка с глина, с много различна дебелина на слоя/самото обмазване съм го правил в продължение на повече от 36 часа - заради промеждутъците от време, необходимо за пълното съхнене на последния слой/.И макар, че още не е окончателно полиран, тук-там хамона вече е видим, надявам се при окончателното полиране да излезе съвсем явно.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09361.jpg
Прегледи:1
Размер:148.0 КБ
ID:5629269Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09362.jpg
Прегледи:1
Размер:58.2 КБ
ID:5629270Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09366.jpg
Прегледи:1
Размер:175.3 КБ
ID:5629272Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09367.jpg
Прегледи:1
Размер:131.2 КБ
ID:5629273Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09387.jpg
Прегледи:1
Размер:159.2 КБ
ID:5629274Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09388.jpg
Прегледи:1
Размер:104.4 КБ
ID:5629275Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09393.jpg
Прегледи:1
Размер:115.8 КБ
ID:5629276Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09392.jpg
Прегледи:1
Размер:131.4 КБ
ID:5629277
      снимките са от съвсем "суров" вид - по-пресни евентуално утре/щото "ваки"-то е в работилницата/Но традиционната направа на японски меч, си е пипкава работа - например на гриндер съм скосявал съвсем грубо...окончателното контурене на клина аз поне мога да го направя единствено на ръка, и то - на камъни.
      Последно редактирано от sa4mo; 15-12-14, 18:24.

      Коментар


      • #33
        От: Самурайски меч

        Това, че китайците бълват боклуци. Не значи , че така се коват катани.Още повече, че в клипа не видях коване.

        Коментар


        • #34
          От: Самурайски меч

          Аз пък съм горд, че преди 15-ина години държах в ръцете си истински, японски самурайски меч, изкован в Япония, купен в Япония, правен от един от най-известните в момента японски майстори - имам приятел дето е обиколил няколко пъти земното кълбо със собствена яхта, със самолет и джип, има кинти, всъщност той има всичко, не му пука кое колко струва и обича японски работи. Та, когато съм му гостувал няколко пъти, имах щастието и удоволствието да се порадвам на това разкошество, момци, незнам, не намирам точните думи! Пущината има една чанта документи, печати, сертификати, има си нещо като сериен номер с клеймо и всички възможни анджаклами. Моя човек е платил два чувала пари за меча + още незнам си колко за издаване на БГ документи, че е законен притежател на предмет, представляващ културна, колекционерска и незнам си там каква още ценност. Май, че и мито беше плащал, и акцизи някакви, щото се водело луксозна вещ . Естествено и застраховка има де!
          Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
          Само DIESEL !!!

          Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

          Коментар


          • #35
            От: Самурайски меч

            Аз също съм държал в ръце и пак ми се иска, НО още не съм пораснал! Ако имах разбира се нямаше да се разхождам с него,но това да държиш нещо такова в ръце е незаменимо преживяване. Иска ти се да резнеш нещо....
            Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
            0882 52 00 52 - Жоро

            Коментар


            • #36
              От: Самурайски меч

              Един от членовете на Форума е личен приятел с въпросния мой човек, но повече няма да кажа.
              Пожелавам на всички запалени да имат щастието един ден да притежават собствен оригинален самурайски меч!
              Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
              Само DIESEL !!!

              Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

              Коментар


              • #37
                От: Самурайски меч

                Дадох линка, за да се види, че както всичко друго, китайците са погребали и тази традиция.
                Друг е въпроса, че в клипа има коване, разбира се не на всички модели, а само на по-скъпите. От 4:05 нататък.
                Не мога да го докажа, но лично аз не вярвам, че в Япония по класическата технология се правят повече от 20, нека са 30, нека са сто меча годишно. А "катани" се продават по целия свят в невъобразими количества. Откъде идват и как се правят, мисля че е от ясно по-ясно.
                Дори да ти покажат катана с претенции за оригиналност и със съответните книжа и каквото там дават към нея, никой няма да ти разреши да я носиш в лаборатория за изпитания и проби. Поне не и преди да я платиш.
                А иначе на вид ги докарват - полирани, гравирани, напудрени - мамата си джаса. Колко са познавачите, които ще я познаят само с гледане или пипане? Ако изобщо има такива, разбира се.
                Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                имат право да гласуват на избори.

                Коментар


                • #38
                  От: Самурайски меч

                  Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                  Аз пък съм ......
                  Не знам, няма идея скъпите как са, все си мисля че "работило" или твоето оръжие просто ти грабва ръката (личен опит) .....
                  Някой ден ако имам свободни пари, ще помоля sa4mo да ми направи нещо до към 60см. за самоотбрана, ама някой ден.....
                  0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                  Коментар


                  • #39
                    От: Самурайски меч

                    Понеже времето за "рязане" на хора отдавна е минало, мисля че е хубаво да има, с какво човек да си нареже луканката...Другото е за красота единственно и...традиция, ако все още има такова нещо.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Самурайски меч

                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                      Понеже времето за "рязане" на хора отдавна е минало, мисля че е хубаво да има, с какво човек да си нареже луканката...Другото е за красота единственно и...традиция, ако все още има такова нещо.
                      Така е, ама нали пусто мерак, престиж, страст, а и ние момчетата никога не порастваме, само играчките ни стават по-скъпи !
                      Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                      Само DIESEL !!!

                      Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Самурайски меч

                        Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                        Така е, ама нали пусто мерак, престиж, страст, а и ние момчетата никога не порастваме, само играчките ни стават по-скъпи !
                        Като оставим цената настрана, както и мерак, престиж и страст, кажи ми колко от тези...с парите, или "дето си позволяват всичко" свързват атрибута, за който говорим с философията и традицията на времето, в което са били актуални? Технологията може някой да я наподобави, но мисленето на онази култура за нас ще си остане далечно и чуждо.
                        Във времето назад, когато заучавах първите японски думи и аз мислех, че ако имам такъв на стената ще съм щастлив и голЕм. Сега вече знам, че нямам нужда от него...

                        Коментар


                        • #42
                          От: Самурайски меч

                          Първоначално публикуван от set Преглед на мнение
                          .....Един микроскоп е дал много повече на металургията, от колкото стотици години експерименти..........
                          До тук прочетох.
                          "Колега", да ти пратя един микроскоп, а ти ми направи една катана с него,а?
                          Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                          Към модераторите-А изтрийте го сега.
                          Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                          Коментар


                          • #43
                            От: Самурайски меч

                            Първоначално публикуван от sa4mo Преглед на мнение
                            ..ами този например го правя вече втори месец...и.
                            Г-н Чобанов, преди две години въ навивах да ми направите една катанка, ей така тренировъчна, но нямахте пещ. Как така съм пропуснал съществения факт, че вече е във възможностите ви?
                            Блях над снимките на вакизашитата, сега блея над снимките на катаната. Искам си сега моята, направена лично от Вас.
                            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                            Коментар


                            • #44
                              От: Самурайски меч

                              Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                              Г-н Чобанов, преди две години въ навивах да ми направите една катанка, ей така тренировъчна, но нямахте пещ. Как така съм пропуснал съществения факт, че вече е във възможностите ви?
                              Блях над снимките на вакизашитата, сега блея над снимките на катаната. Искам си сега моята, направена лично от Вас.
                              Г-н Тенев, показания от мен меч е уакидзаши, на една от снимките е редом с рулетка..и е термообработван без накагото, което присадих допълнително. Така че, и тогава, и сега - възможностите ми са за остриета с дължина до 400-420 мм, което е малко дори и за ко-катана/да не се бърка с малкия нож "когатана" - термините са с общ произход/

                              Коментар


                              • #45
                                От: Самурайски меч

                                Над 2 шяку е катана, под 2 се води уакидзаши (дето му викаве вакидзаши). А пък 1 шяку = 30,3 см.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X