Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какви ножове правеха навремето Циганите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какви ножове правеха навремето Циганите...

    Преди да се научат само да крадат и да просят, циганите понякога правеха меганожове и брадви. Някой път от ресор, някой път от дявол знае кво, ама имаше. Освен костенските. Ковяха ги бавно и дето викаш - начесто в огнището, и ставаха. Ех ...

  • #2
    Стефане,като казваш за циганите сигурно го помниш Ризо.Неговата кова-
    чница "Крали Марко" и сега я има на "Сливница".Значи аз съм виждал
    само ножици за ламарина ковани от него.На дръжката е щамповано име-
    то на циганина.Моят майстор имаше три такива:лява,дясна и права,закл-
    ючваше ги отделно и не даваше никой да ги пипне.Точеше ги само един
    старец до банята "Овча купел" и майстора си му плащаше от джоба си.
    Като ги вземеше пробата се правеше с мокър трамваен билет(ама не гла-
    нцов като сегашните,а от 4 ст.).Така или иначе дъртия Ризо умря и заная-
    та уж го пое сина му.Пълен некадърник и мързеливец.Какво е гледал при
    дъртия не знам,обаче кюнец за печка не става от него.Моя старец е имал
    брадва от дъртия Ризо,ама са му я откраднали.Та и при мангалите умря
    майсторлъка.
    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
    имат право да гласуват на избори.

    Коментар


    • #3
      Мани, не думай. През лятото ходих там за боен чук. Побегнах с писъци. На вратата един ме изпревари - кога да погледна - униформен. И той пищи, и той бяга. Кварталният им. Кво, що, едва не се разплака момчето. Казва - нищо не работят, само крадат и лъжат. Е те на тоя читав и славен циганин наследниците - роми.
      Да зеем ние да се пишем азиатоевропейци, се ше се намери някой параграф за правата на прабългарите, и само ше ни плащат. Па ние вече като прабългарско малцинство вече законно ше крадем от евроромите, и така ...
      Да, там имаше по-малко прах и сажди отколкото в мойта баня дето секи ден тече вода. Значи много отдавна изобщо не се работи в тая стая.
      А въпросът с чука така и не е решен. Че и не знам от кво да го направя. Сигурно от квото и наковалните. Ст 35Л. Обаче пък и няма от де да намеря толкова голямо парче.
      Ебати държавата. Кат няма и чук, ше зема да се утепам с глава у стената, и майната му.

      Коментар


      • #4
        Преди няколко години в едно село (вече не си спомням къде) у един дядо видях голям чук с щампован пречупен кръст. Ей колко молби му стоварих и не иска да ми го продаде(подари )
        Изглеждаше така сякаш не беше нанесен нито един удар с него, а стареца казваше че почти цял живот го е ползвал и не само той а цялото село.
        Уморените коне не ги убиват , нали ??

        Коментар


        • #5
          Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

          Веднъж ( мисля че беше през 1992 - 93г.) се прибирах от Варна с влака и на Г.Оряховица се качиха при мене в купето 3 циганета на по около 17 - 18г. От дума на дума се заговорихме и разбрах че едното цигане е потомствен ковач ( те от думата "циганин" между другото се обиждаха и казаха че са " бургуджии" , което за мене си е вид цигани де). Та взех да го подпитвам момчето какво знае за ковачлъка, щото тъкмо се прибирах от изпитна сесия в ТУ Варна та доста неща ми бяха пресни в главата. С изненада установих че нещата ,които аз бях научил в ТУ от "дебелите книги" ,момчето ги знаеше от практиката ( че и повече неща знаеше) въпреки че иначе беше неграмотно. Като видя че се интересувам от занаята му ( че и знам това онова) момчето стана по словоохотливо и на въпроса ми по каква работа пътува към София ми отговори че щял да изкара 1000 $ от един нож който направил. Опулих се насреща му и викам : Кви са тия цифри бе ти нещо за будала ли ме взимаш? Та тогава цигането ми разказа цялата история: Преди време в тяхната махала в Г.Оряховица дошъл на гости някакъв техен (цигански) барон от София, който обявил награда от 1000$ за този ковач ,който му направи нож способен да среже цев на пушка без да се нащърби. За проби даже им оставил някаква цев. Та нашия човек и той взел да пробва чалъми наред с баща си и дядо си в ковачницата щото му предстояла казарма и парите му трябвали! Доста време поработил и доста ножове направил ма все не отговаряли на главното изискване . Един ден ковял поредния нож ама нещо не можал да го докара на вид и ядосан го изхвърлил през прозореца ножа паднал както си е горещ в локва с омешани вода ,сняг и кал. Надвечер като си тръгвало от работилницата цигането догледало ножа в локвата пък рекло да го прибере и след като го поизглади и му сложи дръжка ,да пробва да го продаде с другите кухненски ножове на пазара. На другия ден след като заточило ножа и му сложило дръжка момчето решило да направи все пак теста с цевта и за негова най голяма изненада теста минал успешно! Та сега отивал към София да представи ножа и да си прибере парите. Между другото показа ми ножа увит в един весник, наистина на нищо не приличаше, не бих дал и 2 лв. за него на външен вид! На въпроса ми дали може да направи още един такъв нож , отговори че едва ли щото няма да може да уцели точните температури на ножа и на локвата а също и скоростта на изстиване, иначе стоманата знаел каква е, ма то и едва ли друг някой щял да му предложи тия пари за такъв нож , та не си заслужавало труда да опитва пак.
          Дано да ви е била интересна тази история и да не ви е отегчила! Мене доста ме накара да се позамисля на времето.
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • #6
            Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

            На мен ми звучи кат някаква легенда.... Много интересно си го разказал, само дано е истина, защото иначе са те вързали яко
            Don't hunt IF you can't kill
            първо 0883 после 333 накрая 448

            LZ1BGD

            Коментар


            • #7
              Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

              Ми то за всичко трябва да си има причина! Защо даме лъже нищо не печели? Или ей така за спорта, щото е набарало слушател? Може, ама на мене ми прозвуча достоверно пък и доста щастливо ми изглеждаше цигането като че верно го чакаха 1000$ в София!
              "Do not correct a fool, for he will hate you;
              Correct a wise man, for he will appreciate you."

              Коментар


              • #8
                Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

                Че има и цигани занаятчии, а не само крадци, има!
                Че от тези занаятчии има доста и ковачи, има!
                Че измежду ковачите има много големи майстори, също има!
                Много сериозни ножове правят, и изобщо не е правило, истинският нож да изглежда "като картинка", и това е така!

                Но... какво значи "да среже цев от пушка"?! ...; Да я отсече чрез удар с чук по ножа; да я отсече със замах на ръката, или да отреже цевта с усилието на ръката и претриване, или дори с едно отрезно движение на ръката?!

                Последните операции надали са възможни, но защо един добър ковач да не е в състояние да направи един добър секач?!?!
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

                  Доколкото разбрах ставаше дума за замахване с ръка. Ножа беше доста голям и тежък ( около 35-40см. дължина на острието, 4-5мм. дебелина на най-дебелото, около 6 см. широк на най-широкото) по форма като обикновен кухненски нож с дървени чирени, доволно ръждясал. За цевта на пушката не съм питал каква е била. Впечатли ме най вече това че младо момче на около 18 г. следва така уверено стъпките на баща си и дядо си в занаята ( говореше с някаква така любов даже за занаята си като видя в мене слушател).
                  "Do not correct a fool, for he will hate you;
                  Correct a wise man, for he will appreciate you."

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

                    Ооо, те така си лъжат по default, и без да имат материална изгода
                    Наистина, все едно, че прочетох история на Хайтов или на Дончо Цончев /от повестта "Циганина"/

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

                      Купих от странстваш ром ножици уникални са без точене години а бръснат.

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

                        Колега,това чисто физически е невъзможно.Могат да се приведат и съответните формули за кинетичната енергия на удара,разпределена на съответната площ.В уравнението има 2 постоянни величини:масата на ножа и площта на която ще се разпредели енергията.Може да се променя скоростта на удара(вярно,че тя расте на квадрат).Тъй като цевите на пушките все пак не се правят от самоковско тенеке и при това са термообработени, в идеалния за мангала случай ножът ще е равен по твърдост на цевта.Той разбира се може да се закали и повече от цевта,но тогава няма да се щърби-просто ще се счупи.
                        Подобна проба-желязо в желязо(най-общо казано) има смисъл,ако острието е самурайски меч,при това не сувенирен.Късият не става,трябва да е дългият от комплекта.И ударът трябва да се нанесе от майстор-с голям замах ,с края на острието и под подходящ ъгъл.
                        Е,аз просто не го виждам циганина в тази картинка.
                        Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                        имат право да гласуват на избори.

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

                          Кви са пък тия физически формули сега?! Налягането между острието на средностатистически нож и материал като дървото е около 5000 бара. Въпросът е дали материалът на ножа ще издържи без големи пластични деформации. Поради това е напълно възможно с масивен нож да се отсече гладка цев. С брадва и упор със сигурност става, значи е възможно. Оттук нататък е въпрос на повърхностна твърдост на острието, на жилавост на сърцевината на ножа и на замах.

                          Така че - отсичане на застопорена гладка цев е напълно възможно.

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

                            Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                            Колега,това чисто физически е невъзможно.Могат да се приведат и съответните формули за кинетичната енергия на удара,разпределена на съответната площ.В уравнението има 2 постоянни величини:масата на ножа и площта на която ще се разпредели енергията.Може да се променя скоростта на удара(вярно,че тя расте на квадрат).Тъй като цевите на пушките все пак не се правят от самоковско тенеке и при това са термообработени, в идеалния за мангала случай ножът ще е равен по твърдост на цевта.Той разбира се може да се закали и повече от цевта,но тогава няма да се щърби-просто ще се счупи.
                            Подобна проба-желязо в желязо(най-общо казано) има смисъл,ако острието е самурайски меч,при това не сувенирен.Късият не става,трябва да е дългият от комплекта.И ударът трябва да се нанесе от майстор-с голям замах ,с края на острието и под подходящ ъгъл.
                            Е,аз просто не го виждам циганина в тази картинка.
                            Понякога практиката оборва теорията! А вярваш ли ми че със "самурайски" меч направен от лист за автоматична ножовка с заварена дръжка от водопроводна тръба ,успях да прережа дървена талпа 30см.Х5см. с един удар. Дъската беше сложена на 2 тухли четворки и след като я прерязах не можах да спра " меча" и той се трясна в цимента отдолу и се пръсна на парчета. Аз самия не вярвах на очите си и мигах на парцали около 10 мин. след случката. Никога не успях да повторя постижението си ( а талпата си беше съвсем здрава, без дефекти, и я прерязах напречно на дървесните линии)!
                            Последно редактирано от sl.daskalov; 01-04-07, 00:24.
                            "Do not correct a fool, for he will hate you;
                            Correct a wise man, for he will appreciate you."

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Какви ножове правеха навремето Циганите...

                              Разбира се ,че ти вярвам.Всъщност ти не оборваш теорията,а я потвърждаваш с този пример. Ще се съгласиш,че дървена талпа е едно,а оръжейна ТЕРМООБРАБОТЕНА цев съвсем друго.Освен това ти сам казваш-в края на удара,при контакта с действително твърдо тяло,ножът се пръсва на парчета.Как няма да се пръсне рапидна стомана(лист от механична ножовка),изцяло а не повърхностно закалена.Разгледай под лупа лома на едно от счупените парчета и ще разбереш какво искам да кажа.
                              Обер,не мога да се съглася.Точно формулите доказват,че не може да придадеш с човешка ръка нужната скорост на острието.С брадвата е друго-с нея замахът е над главата(ако е с достатъчно дълга дръжка) и теглото й е много по-голямо.И още-да правим разлика между рязане,сечене и счупване(виж поста на davs по-горе).Тук все пак говорим за нож-нито дължината,нито теглото му ще са достатъчни.
                              Искам да припомня,че рязането на метали без стружкоотнемане е доста сложен процес.За да не отегчавам колегите ще спомена само едно-това е 1/3 рязане и 2/3 късане.Така реже ламарина гилотината,така режат и щанците.Т.е. ножът трябва да влезе в цевта на 1/3 под силата на ръката и с УВЕЛИЧЕНО усилие да премине останалата част.И това с човешка сила?Не вярвам.
                              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                              имат право да гласуват на избори.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X