Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дръжка на Опинел-импрегниране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дръжка на Опинел-импрегниране

    Здравейте колеги, получих от жена ми подарък за рождения ден Opinel №9 Inox. Ножа много ми допадна много, имам само една забележка-при намокряне на дръжката започва да затяга. След като изсъхне всичко е ОК, но бих искал да направя допълнително импрегниране на дървото на дръжката въпреки че според сайта на Опинел във фабриката е направена импрегнация. В нета открих няколко теми по въпроса, но бих помолил някой с по-голям от моя (скромен ) опит да сподели идеи, още по-добре е ако са и лично изпробвани.
    Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

  • #2
    От: Дръжка на Опинел-импрегниране

    Пчелен восък + някакво масло, разтапяш на водна баня и топиш дръжката.



    (май съм в разрез с правилата )
    Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 06-07-13, 18:15. Причина: knivesbg.
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

    Коментар


    • #3
      От: Дръжка на Опинел-импрегниране

      Благодаря за линка, бях чел някой неща там, но не и за импрегнирането-тогава не ми е било необходимо. Имам ленено масло, предполагам че ще стане. Пчелен восък има по пазарите. В сайта пише да се шлайфа дървото, аз обаче не бих искал да пипам визията на дръжката от външна страна-ще има ли ефект ако я потопя така, реално проблема е само отвътре, към острието. Има ли значение колко топъл трябва да е разтвора?
      Ако някой има още "рецепти" ще бъда благодарен да ги сподели, накрая ще избера някой от вариантите.
      Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

      Коментар


      • #4
        От: Дръжка на Опинел-импрегниране

        градински нож........няма кой знае какво да се очаква от него
        driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

        Коментар


        • #5
          От: Дръжка на Опинел-импрегниране

          Абе баш градински не е, но темата е за импрегнацията на дръжката. Имаш ли идеи, съвети и т.н в тази насока. За качествата и предназначението на ножа е писано доста, надали мога да добавя нещо което не е споделяно .
          Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

          Коментар


          • #6
            От: Дръжка на Опинел-импрегниране

            Ленено масло и терпентин......тук имам един майстор дето прави чудеса по тея ножки!Набивки със сребро кокал рог,гравировки........луда работа!
            driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

            Коментар


            • #7
              От: Дръжка на Опинел-импрегниране

              А би ли споделил пропорции, температура, някаква допълнителна обработка необходима ли е, колко време се кисне-ей такива дреболии които са ми важни а нямам опит.
              Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

              Коментар


              • #8
                От: Дръжка на Опинел-импрегниране

                Първоначално публикуван от Гробаря Преглед на мнение
                Ленено масло и терпентин......
                лененото масло е повече от терпентина но колко ами на око....загряваш го но съвсем леко /да не го запалиш/мажеш с четката и оставяш да попие.....след това с вълнен парцал търкаш докато ти писне.......бе всичко е на око не се престаравай много!през определено време/като видиш че няма блясък/повтаряш пак...става и малко восък да добавиш.проба грешка!но тази смес е миризлива
                driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                Коментар


                • #9
                  От: Дръжка на Опинел-импрегниране

                  Ами за сгаваемо ножче ... не знам, в смисъл има ли нещо което трябва да се пази от вътре.

                  А иначе аз на томито дръжката като я правих, в една кутийка от редбул 50/50 восък и ленено масло, след това на водна баня да се разтопи и размеси и така както си е на водна баня топнах дръжката. Температура не мога да ти кажа, въпроса е да е добре разтопено, т.е. колко по-течно => толко по-добре ще попие навътре. След това лъскане с нещо вълнено (в моя случай скъсан калец/шушон или там кой как му казва)
                  След операцията дръжката не се хлъзга и не попива вода.

                  Абе няма к'во толко да го мислиш, топвай го там да поседи и готово. Ама не знам от вътрешната страна (т.е. там дето влиза острието) как ще търкаш, ама там и леко да го минеш да обереш остатъците, не мисля че ще пречи на острието.
                  Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                  И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                  вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дръжка на Опинел-импрегниране

                    Щом си от В.Търново питай бай Върбан-със сигурност ще ти каже.А аз си бъркам смесица от пчелен восък-терпентин-чист спирт и "чам сакъз"/гръцка дъвка-има я в аптеките.На водна баня се разтапя и става подобно на вазелин като гъстота........за пропорциите обаче съм изгубил спомен.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дръжка на Опинел-импрегниране

                      Да СПОДЕЛЯ И моя опит. Имам 3-4, а може и повече да са . Повечето са ми "Карбон" и съм супер доволен. Та за дръжката. Пробъл съм какво ли не, но без разнитяване НЕ става ! Поне по мойте скромни наблюдения. Начина по който ги модифицирам е следният :
                      1) Затварям ножката и заключвам, след което се мъча да я отворя (както си е заключена) така излиза металният пръстен дето се върти.
                      2) Внимателно на шмиргела или с пила изпилвам нита дето държи ножа. Има втора метална втулка под заключващият пръстен, така, че внимателно с пиленето да не я изпилите и нея
                      3) След успешно разнитване свалям острието + металната втулка и с тънка (диамантена) че те май са най-тънички, пила изпилвам дървото дето стои острието. За да не се наложид а го разнитвате пак, аз намокраям дървото да набъбне и пиля докато острието започне да влиза свободно.
                      4) Използвам ленено масло + терпентин + пчелен восък разтопени на водна баня (водната баня да къкри ). Оставам го да поври час два, като аз ЛИЧНО потапям цялата дръжка. След това оставям да изсъхне ден-два.
                      5) Сглобяване по обратния ред, като да нит използвам част от винт за дърво 5x100мм, който не е целия с резба. Използва се частта без резбата - пасва много добре на диаметър.
                      6) "смазване" на ножа с мръвчицАаа

                      Поздрави !
                      п.п.
                      - градински нож, дето струва 5 пъти по-малко от всякакъв вид крайно неудобни железа с тактическа насоченост, дето са от стомана, която се заточва читаво само на марс и тежат по 2 кила.
                      * Ако има нужа да пусна малко снимки по натъкмяването на дръжката

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дръжка на Опинел-импрегниране

                        Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                        .......
                        - градински нож, дето струва 5 пъти по-малко от всякакъв вид крайно неудобни железа с тактическа насоченост, дето са от стомана, която се заточва читаво само на марс и тежат по 2 кила.
                        ......
                        аз целодневно си нося едно okapi но истинско от germany и съм изключително доволен!цяло агне съм разфасовал с него.......
                        driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дръжка на Опинел-импрегниране

                          Първоначално публикуван от Гробаря Преглед на мнение
                          аз целодневно си нося едно okapi но истинско от germany и съм изключително доволен!цяло агне съм разфасовал с него.......
                          Дядо ми има почти същото.
                          А иначе аз съм драл и разфасовал нееднократно диви прасета с Опинел №8

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дръжка на Опинел-импрегниране

                            Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                            А иначе аз съм драл и разфасовал нееднократно диви прасета с Опинел №8
                            да за ножка мислена да си орежеш магданоза в градината е учудващо добра
                            driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дръжка на Опинел-импрегниране

                              Първоначално публикуван от misho60 Преглед на мнение
                              Щом си от В.Търново питай бай Върбан-със сигурност ще ти каже.

                              Имаш ли координати на бай Върбан-да не е на Самоводската чаршия?
                              Благодаря и на останалите които дадоха съвети. Трябва да си купя и малко пчелен восък и да направя процедурата. А може ли да се добави и парафин, не знам обаче може ли да се смеси с другите съставки макар и при загряване на водна баня?
                              Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X