Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Re: Спомени на танкистите.

    Точно това са, между другото точно там бронята е доста тънка.

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      То ролята им е да предпази от попадение и съответно скъсване на верига . Скъсат ли ти веригата в по време на бой ще си късметлия ако оцелееш още няколко минути . Основното предимство на танка не е само дебела броня а маневреността . Като я загубиш ставаш голяма неподвижна мишена и все някой от поредните снаряди ще пробие .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        При нас екраните бяха два цели екрана от всяка страна- по целия борд надолу до средата на ролките.
        Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          Такааа. Получих отговорите, които предполагах. Общо взето те се обединяват около тезата, че тези щитове служат за защита от (кумулативни) снаряди. Очаквах тези вариации и отговори.
          Те обаче пораждат в мен малко питанки.

          Значи според тях имаме 2 основни положения:
          1. Затворени щитове- стоят успоредно на корпуса.
          2. Отворени щитове- стоят перпендикулярно на танка.

          Във вариант 1. значи е така- затворени щитове:


          Демек при странична атака се разчита на това снаряда да попадне точно където е щита. А това е наивно и невъзможно. Просто никой не знае и не може да гарантира къде точно ще попадне по бордовете снаряда. Тоест този вариант за защита е неефективен и доста съмнителен. Получава се ефекта "тука има- тука нема":



          Да видим втория вариант- отворени щитове, перпендикулярно на танка, т.е. така:


          Както се вижда от примерната ми схема тоя вариант е не по-малко куц. Странична защита по бордовете L/R ниенте. Фронтално F не върши никаква работа. Фронтално F1/F2 е безмислено- зад щитовете няма нищо. Единственото смислено е донякъде варианта от диагонални изстрели по бордовете D. Но като цяло пак е доста неефективно. Нима се разчита пак само на направление D?!? Тоест фронтално и странично няма нищо?!



          Ще си позволя да ви представя и един 3ти. вариант, за който никой не спомена и може би никой не предполага:
          Вариант 3:



          По думите на вещ танкист (бивш танков офицер) в този си вид се предпазва танка от атаки от по високи точки- хълмове, високи етажи на згради и т.н. До някъде звучи достоверно, но това не намалява питанките в мен- фронтално и странично си остава неефективно, в този вид при определен вертикален ъгал за оръдите движението му в хоризонтала става невъзможно, повтаря се ефекта "тука има- тука нема".


          Та така с моите "Радини вълнения" по темата странични щитове. До сега нито един от 3те. варианта не задоволява любопитството ми и поражда логични (предполагам) въпроси.
          А всичко започна в кратуната ми в една зимна нощ с ето този коментар на снимка в справочника "Послевоеннъйе танки СССР 1945-91", Част 1, Военно техническа серия, 2000г. на Сергеев, стр. 49:
          Совите не са това, което са и отговора е някъде там. Не претендирам за меродавност и достоверност относно вариант 4. на Сергеев... Ама си нямам и обяснение

          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Много е логично да имат за цел да объркат мерача/отсреща/,защото според ширината на целта обикновено се определя разстоянието и може да доведе до "къс" изстрел-по-голям-значи по-близо.Обаче пък технологията е/поне така беше/ че всяка цел обикновенно се "прострелва" от машината на командира на взвода и тогава се дава мерника за останалите/поне на които са им включени шлемофоните/.
            Интересно ми е защо на Т55 има една дъска пред водача/не знам да има име/ която спира водата при дълдисване,а на следващите гледам една нисичка триъгълна преградка.Не е ли по лесно къпането при тях?
            Mercedes-Benz - M-class (W164) - ML 550 (388 Hp) 2008
            Mercedes-Benz - Е-class (W211) - 4matic (224 Hp) 2008

            Коментар


            • Re: Спомени на танкистите.

              Името на дъската е водоотражател. Каквото и да има ако се забиеш с висока скорост в локвата къпането ти е в кърпа вързано. Къпал съм се и с двата модела, разлика не намирам :-)

              Коментар


              • От: Спомени на танкистите.

                Явно часовника на форума се е бъгнал .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  И какво стана ? Написах мнението след твоето а излезе пред него
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Спомени на танкистите.

                    Прибрани тази щитове са само в походно положение.В бой те се отвързват от придиржащите ги към борда синджири и при движение те започваха да се "мятат" около вертикалната ос -напред назад и при това си движение "покриваха" незащитената част от борда.Голямо шоу беше да се наблюдава това чудо.А НЕ Е ЛИШЕНО ОТ ЛОГИКА и това , че ако го наблюдаваш челно през призма ,ширината се променяше.А при по висока скорост отстрани се създаваше илюзията, че борда е изцяло защитен, имайки предвид непрекъснатото движение на екраните.
                    П.П.Защо мнението ми излиза с час 23:10,а съм го писал поне преди 4 часа
                    Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                    Пламен Златарев 0888 66 03 18

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Дрифт с танк.Неземен кеф....https://www.facebook.com/photo.php?v...48833988866764
                      От дистанция на времето ,като гледам се чудя на акъла си тогава.Чак така не сме го правили ,щото на Сливница единственото подходящо място за подобни изпълнения беше нанадолнището към автополигона и трасето към Ломско шосе.Е ,и павирания участък успореден на магистралата за Драгоман,ама там не останаха здрави дървета край пътя.
                      Окачването на 72-ката/комбинация от торсиони и амортизатори/ я държаха "залепена" за пътя и дрифта беше по сполучлив, отколкото с 55-ца
                      Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                      Пламен Златарев 0888 66 03 18

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        Вътре в парка пред самите клетки на десния завой-на бетонните траверси се получаваше много лесно на пета....и понякога първи бат. после поправяха врати и колони.После се изкопа и голяма дупка.
                        Сузуки Самурай-старт от скрапа
                        0885192667

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Първоначално публикуван от Пламен Златарев Преглед на мнение
                          Дрифт с танк.Неземен кеф....https://www.facebook.com/photo.php?v...48833988866764
                          От дистанция на времето ,като гледам се чудя на акъла си тогава.Чак така не сме го правили ,щото на Сливница единственото подходящо място за подобни изпълнения беше нанадолнището към автополигона и трасето към Ломско шосе.Е ,и павирания участък успореден на магистралата за Драгоман,ама там не останаха здрави дървета край пътя.
                          Окачването на 72-ката/комбинация от торсиони и амортизатори/ я държаха "залепена" за пътя и дрифта беше по сполучлив, отколкото с 55-ца
                          Пламене тоя дрифт го правят щото са на сняг. На наклона към ломско се пусках със 80 и тръгвам да завивам на 7 но неще и се налагаше да сваля до пета. Но на земя сцеплението е много добро и неще да пързаля.
                          На нас клиренс ни трябва , не скорост

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Не толкова снегът, колкото здрава замръзнала почва помага за тези дрифтове.На седма не съм успявал да правя дрифт.За дрифт трябват обороти.На седма за да си в "обороти" трябва да си поне 70 км/ч и достатъчно /поне няколко стотин метра напред и встрани/свободно място.Един от опитите ми на седма за дрифт завърши с хвърляне на верига.
                            На пета с 2000 оборота и леко надолнище ставаше.Дърпаш патерицата,отнемаш газта и се понасяш.Мушкаш някоя по-ниска предавка и с пълна газ излизаш.Ама трябва свободно пространство.На паважа си трябва майсторлък за да не се вкараш в дрифт.
                            Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                            Пламен Златарев 0888 66 03 18

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                              Сега се сещам за един интересна случка. Помните ли кръговете в житните ниви за които твърдяха че са от извънземни. Е между Сливница и Горна Баня по стария път се получиха такива полукръгове. Незнам защо тогава не ни качиха на влака а ни пуснаха да се прибираме на ход. Пред мен караше Гецата ; кара направо и изведнъж рязко наляво и в нивата. Смачка някое друго дърво по края направи един полукръг през житото и пак излезе на асвалта. След няколко километра повтори номера. После като се прибрахме го питах защо ми каза че му е задържала патерицата. Аз си мисля че прекалено много е задържал дръпната; а и на асвалта танка доста се пързаля. Абе важното е че успя да го прибере в поделението без повреди.
                              Пламене тук преди четири години съм описъл един дрифт ...
                              На нас клиренс ни трябва , не скорост

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Е те тук почваше надолнището към автополигона,който се вижда в дъното на баира.Тук школниците за пръв път включваха седма скорост.В края на стръмното правеха първите си опити за дрифт.От тук ги прекарвахме за нощно кормуване към автополигона,където пък ходеха "кърските еб..чи".Няма по-сюрреалистична нощна гледка ,от бягащи полуголи влюбени,обградени от ревящи танкове с пусната ТДА и блеснал командирски фар "Луна"....Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nandolni6te.JPG
Прегледи:2
Размер:97.5 КБ
ID:5597318
                                Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                                Пламен Златарев 0888 66 03 18

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X