Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Първоначално публикуван от optisprint teteven/Пламен/ Преглед на мнение
    Не звучи много правдоподобно, защото в Стара Загора НИКОГА НЕ ИМАЛО ТАНКОВО ПОДЕЛЕНИЕ.
    Аз съм чувал версия, която гласи:
    Зетят или синът на Генерала е бил "фазан" в КАРЛОВСКАТА танкова бригада.След уволнението си ,вече о.з., започва работа в тогавашната милиция и се издига на висок властови пост.
    Дъщерята/внучка на генерала/ е изнасилена в селска дикотека от тумба цигани .
    Нашият човек пали колата , изкарва от карловската бригада една 55-ца и след два часа нахлува в Столипиново с оръдие ,обърнато назад, и гази съборетините в гетото наред....
    А другият случай е в Сливен ,изнасилена сестра на гарата, кемафът с танка гази наред,спира чак след като с граната му скъсват и двете вериги.Рапортува на командира си, че не е изпълнил задачата докрай....Осъден е на 7 години , от които лежи три....Случката е през 1970 или 1971.Този случай ми го е разказвал баща ми , който служил в СЛИВЕН , но през1957-1959 ,но си имаше приятели от този град....
    Това поколение танкисти са отдавна изчезнал вид...
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      Не, не са.

      Надявай се да не се стига дотам да разберем кой от двама ни е прав.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        Може да не е имало точно танково поделение в СЗ, но навремето на бирената си имаше доволно танкове.Доста сме ги гледали като излизаха по учения на Трите могили.И определено добре различавам танк от други подобни веришни машини.

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
          Вие ме хвърлихте в оркестъра.
          За Шварцлозето знам от баща ми, за другите цитирани нямам информация. Те не са ли преобладаващо английски? Гледах в каталога на Иън Хог, но само за Мадсена пише, че го има и в кал. 8 мм без повече обяснения.
          Веднага излез от оркестъра.

          Първата картечница поръчвана за на Н.В. армия не е Шварц лозе а Максим Шпандау. В калибъл 8 мм за О патрон И правена в Германия. Британския и аналог се нарича Максим- Викерс. Във военно историческият със сигурност има поне два такива. В далечната 1992 Военна Киностудия беше подарила на клуб Традиция един такъв , та на покорния ви слуга му беше дадена възможността да я поправи и почисти. Мадсена е поръчван също в ограничени количества за "граничната стража" в периода 1925-1933. Брен се е правил и за 8 мм. S патрон по наша си поръчка. Хочкинси преработени от 8 мм. Лебел към 8 мм. S патрон за Манлихер е имало на първите танкетки. Има един учебник (за съжаление моя го отнесе някой) "Войнишки Другаръ за войниците и подофицерите от картечните роти" в който е описана цялата тази сволоч.
          П.П. оказа се, че за Мадсена съм се объркал- бил е на въоръжение в оказания период в "Граничната стража" но основно са закупени още 1915 г.
          Последно редактирано от Mad Dog; 28-11-12, 13:31.
          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
          No man left's behind !!!!

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
            Да питам "по-старото" поколения танкисти за 2 случая:
            1. Знаете ли за случай в който войник открадва танк от поделението и помлял циганската махала в града, поради това че мангустите изнасилили приятелката му. Града се колебая между Сливен, Казанлък или Ямбол (по спомени). Годините между 68-71. Чувал съм го като слух, ..
            За този случай в Сливен съм чувал от щатните кемафи по време на учения, след 6-тата им ракия. Разказваха и за друг случай, при който един кемаф, след някаква разправия, побегнал с Т-34 по ЖП-линията за Турция. Взривили го преди границата...
            Приличат ми малко на "Индиана Джоунс"... но може и да са истина.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              аз съм чувал че версията с изнасилената дъщеря се е случила в Айтос и генерала наредил танковете пред мнангал махала и циганите се изпокрили

              Коментар


              • От: Спомени на танкистите.

                Бе това, някой си кемаф, на собствена глава да изкара танк от поделението и да се придвижи донякъде в рамките на едно и също населено място - иди-доди. Въпреки че войнишкият фолклор е по-богат и колоритен и от ловджийския. Ма цяло танково съединение да се придвижи от Стара Загора до Пловдив... Най-малкото, то това е всичкият ресурс за придвижване на собствен ход на тази техника! И това да си го позволи генерал, пък ако ще и "легендарен партизан" да е.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  На мен и двете истории ми изглеждат правдоподобни, заради причината за тях, но тази с тоя дето е тръгнал по линията за Турция с 34-ка... на тва не вярвам.
                  Лопата - друг солдата!!!

                  Коментар


                  • От: Спомени на танкистите.

                    От бойно поделенение е трудничко да изкараш танк без да успеят да те спрат,ако искат.Трябва да са заспали и караулът , охраняващ бойния парк, и дежурните на КПП-то на парка , и дежурният на портала на поделението.
                    Въпреки че когато товарих мойта машина на трайлера за Сливница, никой не ме спря нито на КПП-то , нито на портала-трайлерът беше спрял извън поделението.
                    В разказаните по -горе случки танкът е изкаран от учебния полигон от село Анево -оградата граничеше с главния път София- Бургас-това за случая в Столипиново.За Сливен- и там май е от учебния парк.
                    В учебните паркове танковете са разснарядени -т.е. нямат нито един снаряд в машината.Затова няма и стрелби и в двата случая.По правило караулът на учебните паркове винаги се даваше от новобранци, щото през деня караулът ставаше "дневални по парк" -вършеха всевъзможна черна работа на учебните кемафи.Така че, след като си тръгнат фуражките в пет часа- учебните кемафи можеха да правят каквото си поискат.Няма новобранец ,който да спре учебен кемаф с танк.
                    На Сливница учебните кемафи на "55-ците" редовно си ходеха с танковете до Мало Малово за ядене и пиене.....
                    Последно редактирано от Пламен Златарев; 28-11-12, 22:50.
                    Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                    Пламен Златарев 0888 66 03 18

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Точно така- казвах на дежурния по парк, че съм ремонтирал нещо си и излизам да пробвам машината и кеф ти Мало Малово, кеф ти Опицвет.....
                      Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        По наше време "72-ките" още се водеха секретни и такава волност беше немислима.Даже ни караха в парка да паркраме на "втора" линия, зад 34-ките, щото долу от магистралата за Драгоман всичко се виждаше като на длан.
                        След като при една тревога не можахме да излезем,заради спрелите пред нас 34-ки, започнахме пак да си паркираме отделно , но пък ги завивахме с бризента на машината.В един момент бризентите се изпокъсаха и фуражките спряха да ни тормозят с тази “секретност".После пък нашия взводен "ШМАТАРОКА", ни караше като излизаме от парка , докато се скрием зад баира ,да караме с включена термодимова апаратура,за да не ни "забележат шпионите".А бе нямаше край простотията на шапкарите!

                        А като си правя сметка в периода септември1982 –април1983 от “секретния първи батальон” на 9-та танкова бригада , боеготови и снарядени бяха едва 11 танка.
                        11 бяха учебни на АУЦ “Сливница”, 3 бяха с монтирани вкладни цеви на танкострелковия полигон в школата в СЛИВНИЦА, други 4 бяха с монтирани вкладни цеви на танкострелковия полигон в бригадата в Горна Баня, една беше в учебната зала на школата , друга пък във военното училище в Търново.....
                        След “навъртане” на 7000 км/ това е нормата за среден ремонт/,учебните са ги вкарвали в бойния парк, а от там са вадели нови машини за учебния процес.
                        “УРАЛКИТЕ” са изкарвали по няколко основни ремонта, но “чехкините” и особено “полякините” трудно са стигали до втори основен ремонт.....
                        Последно редактирано от Пламен Златарев; 29-11-12, 09:38.
                        Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                        Пламен Златарев 0888 66 03 18

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Първоначално публикуван от optisprint teteven/Пламен/ Преглед на мнение
                          .....
                          В учебните паркове танковете са разснарядени -т.е. нямат нито един снаряд в машината......
                          Добре де, ако дори и да имаше? Аз много не си я представям тая гимнастика да управляваш танка, да спираш, да се провираш до бойното отделение, изстрел или 2, после обратно към кемафското място. Не, че е невъзможно, ама сигурно за един изстрел с предвижване ще трябват 30 мин + мускулн треска и синини навсякъде, а през това време няма кой да те чака + даваш достатъчен аргумент на "преследвачите" да те гръмнат теб самия...
                          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                            Добре де, ако дори и да имаше? Аз много не си я представям тая гимнастика да управляваш танка, да спираш, да се провираш до бойното отделение, изстрел или 2, после обратно към кемафското място. Не, че е невъзможно, ама сигурно за един изстрел с предвижване ще трябват 30 мин + мускулн треска и синини навсякъде, а през това време няма кой да те чака + даваш достатъчен аргумент на "преследвачите" да те гръмнат теб самия...
                            Не разбрах много много смисъла на въпроса.
                            Освен че са разснарядени , от учебните машини е свален и боекомплектът/ лентата с патроните/ на сдвоената и на куполната картечница.
                            "Провирането" от кемафското място към бойното отделение при 72-ките е възможно само при определен градус на завъртане на купола, при 55-те не съм сигурен ,но мисля че може/ никога не съм влизал в 55-ца/.34-ките ,там е един просторен "хамбар".... и придвижването е свободно.
                            Сам човек може да стреля , ако не го гонят или обстрелват, по начина описан от Вас с едно допълнение, че не нужно да се "провираш" -просто излизаш от единия люк и влизаш в другия....
                            П.С.Забравих да добавя- при отворен кемафски люк ,куполата се върти ръчно и много бавно
                            Последно редактирано от Пламен Златарев; 30-11-12, 17:58.
                            Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                            Пламен Златарев 0888 66 03 18

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              На времето не пазеха техниката от нас ние я пазехме . При нас танк не можеше да изкараш защото нямаше но спокойно някой ако го пернеше съчмата можеше да изкара едно МТЛБ или БТР а с тях може да се направят същите поразии . Когато го усетиш че вече е прегазил оградата е много късно а и няма с какво да го спреш . В оръжейната имахме РПГта но изстрелите за тях се съхраняваха на склад някъде на километри от поделението . Ако това хипотетично станеше след 5 часа и за късмет дежурен по поделение е някой от ЗКПЧтата нещата съвсем щяха да се сговнясат . Горкото подобие на офицер от БНА щеше да се опусне поне няколко пъти в гащите преди да даде някаква заповед .
                              Последно редактирано от sek.1; 01-12-12, 05:53.
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                НА 62-М ,нашия командир правеше упражнение ''за среден''/т.е 3минути и 50 секунди /САМ!!!.Две уцелвания със снаряд и две мишени с ПКТ ,на 11-та секунда с включен жироскоп и един снаряд в цевта танка си тръгваше .Е някой път, не точно по правата ,но успяваше САМ !!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X