Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Re: Спомени на танкистите.

    Точно, танковите влекачи си бяха танкове без купол. Не мога да кажа колко намалява разхода защото влекача не се караше на дълги разстояния, но определено се усеща, че купола го няма За бедствия и пожари са идеални, много са проходими, трудно запалими, лесно правят просеки и може лесно ди изтеглят наличния дървен материал.

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      Остава някой сметач там горе да сметне колко е 200 000 за джипка с оранжевко,после да извади от тая сума 30 000 за танка и още 30 за свалянето на купола и другите щуротии и още 30 за оборудване макар,че поне половината си го има вече, един GPS не е чак тия пари.

      С останалата сума е лесно - влекача на танка и каквото остане,70 да речем да ги сметне колко нафта купуват,после колко километра средно изминава оранжева джипка за 10 години и като излезе на фитка да се качи в джипката и да се издьрви на кой танк си иска.

      Не е само пожара,днес е той,но вчера беше Бисер,преди това беше зимата,а какво ни чака само ония горе знае.
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • От: Re: Спомени на танкистите.

        Първоначално публикуван от optisprint teteven Преглед на мнение
        Ако си спомням добре,куполата тежеше около 13 тона.Като се демонтират и други дреболии , които няма да бъдат нужни при използването му като чисто транспортна машина , може да падне под 25 тона , следователно разхода на гориво ще бъде по- малък.Да не говорим ,че демонтираните части от АВ оборудването могът да се използват за резервни части на оставащите на въоръжение машини.Ако се направи точен разчет може би сметката ще излезе.На базата на оставащия чисто танков влекач могът де се правят всякакви полезни машини за кризисни и бедствени ситуации.ЗА сравнение- един "оранжев" джип на "гражданска защита" струва около 200 000 лева/поне за толкова бяха купени/.
        А това че веригите щяли да повредят пътищата - има решение.И досега, при провеждането на парадите на траковете на веригите се поставяха гумени тампони.Една верига има около 96 трака , т.е. двете вериги имат около 190.Мисля че при добре разработена технология поставянето и снемането на тези гумени тампони , би могло да се направи за разумен времеви срок
        Пламене гумените тампони не се поставят на 72 ката , а се сменява цялата верига с такава от 55 която е оборудвана с тампони. Спомни си за малкото стоманено въженце което се намотава на двигателното колело и издърпва веригата.
        На нас клиренс ни трябва , не скорост

        Коментар


        • Re: Спомени на танкистите.

          Идеално щастие няма, и на 55 цата се сменят веригите Интересно ми е какво ли би станало с тези тампони на един хубав офроуд, някой има ли идея?

          Коментар


          • От: Re: Спомени на танкистите.

            Първоначално публикуван от optisprint teteven Преглед на мнение
            Ако си спомням добре,куполата тежеше около 13 тона.Като се демонтират и други дреболии , които няма да бъдат нужни при използването му като чисто транспортна машина , може да падне под 25 тона , следователно разхода на гориво ще бъде по- малък.Да не говорим ,че демонтираните части от АВ оборудването могът да се използват за резервни части на оставащите на въоръжение машини.Ако се направи точен разчет може би сметката ще излезе.На базата на оставащия чисто танков влекач могът де се правят всякакви полезни машини за кризисни и бедствени ситуации.ЗА сравнение- един "оранжев" джип на "гражданска защита" струва около 200 000 лева/поне за толкова бяха купени/.
            А това че веригите щяли да повредят пътищата - има решение.И досега, при провеждането на парадите на траковете на веригите се поставяха гумени тампони.Една верига има около 96 трака , т.е. двете вериги имат около 190.Мисля че при добре разработена технология поставянето и снемането на тези гумени тампони , би могло да се направи за разумен времеви срок
            То хубаво купола е 13т и се маха, ма има резервоар за вода 10т. АВ оборудването го няма, но то много и не тежи, а има оборудване за пожарогасене, допълнителни бункери за прахово гасене и пр. и пр. Накрая сметката с олекотяването излиза "танто за кукуригу", когато става въпрос за подобни преработки, за разлика от влекачите, които наистина са по-леки.
            Резервни части от тези машини (демонтирано оборудване) нямат приложение, в конкретния случай става въпрос за Т-62, каквито на въоръжение няма.
            Идеята за такъв принцип за конверсия на танкова техника съвсем не от вчера, нито тази точно машина е уникална. Подобни неща са правени на базата на всички танкове излезли от употреба по съответните времена, а и съвсем не само тук. Никъде не са намерили практическо приложение - и отново не само тук. И не е проблема във разхода на гориво, или др. под. - Танкът по дефиниция и конструктивно задание, сравнен с която и да е "цивилна" верижна машина от подобен калибър (тегло, мощност, ходови характеристики и т. н.) е нискоресурсна машина. А ако подобна конструкция се заложи на базата на някаква строителна техника - примерно - ще бъде невероятно скъпа и абсолютно безсмислена съпоставена с ефективността. Затова и напрактика приложение намира дори авиотехника, но не и подобни приспособления.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Re: Спомени на танкистите.

              Малко омешахме темите, имах впредвид демонтаж на куполата и АВ-то от 72-те предложени за продажба и евентуалното им използване на базата на танков влекач.Защото 72-ки имаме на въоръжение.Дали е ниско ресурсна машина не мога да кажа , 11 000 км до основен ремонт на двигателя не е малко, като се има впредвид, че това нещо ще се използва само в бедствени ситуации.А и липсата на стрелба в движение би удължило ресурса на двигателя и трансмисията.Преживял съм окло 20 щатни изстрела в движение с около 30 км/ч на ротно , батальонно учение , както и на "ЩИТ 82" и мога да кажа, че доста приличен удар получава екипажът , съответно двигателят и трансмисията.На полигонните щатни стрелби се стреля на "първа" с около 5 км/ч и там ударът не е толкова силен.
              Да отговоря на Сашо, не съм слагал гумени тампони на веригите на 72-ката,само съм чувал от набора преди мен ,които са карали на парада през 1981 г. ,че са били с гумени тампони на веригите.
              П.С.От продажбата на 40-те "72-ки" биха получили окло 1 200 000 лева , с които може да купят шест "оранжеви джипки" за ГРАЖДАНСКА ЗАШИТА.Те това е "танто за кукуригу"
              Последно редактирано от Пламен Златарев; 05-07-12, 11:14. Причина: добавяне
              Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
              Пламен Златарев 0888 66 03 18

              Коментар


              • От: Re: Спомени на танкистите.

                Десет хиляди километра до капитален ремонт - това означава десетки средни, междинни ремонти и ТО-та междувременно!!!

                Първоначално публикуван от optisprint teteven Преглед на мнение
                ...П.С.От продажбата на 40-те "72-ки" биха получили окло 1 200 000 лева , с които може да купят шест "оранжеви джипки" за ГРАЖДАНСКА ЗАШИТА.Те това е "танто за кукуригу"
                Това е положението, мислиш ли, че ако има друг начин, ще се продават така. Никой не търси трийсет-годишни "72"-ки без никакъв остатъчен ресурс в качеството им на танкове.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Re: Спомени на танкистите.

                  Предлагам да си се върнем към заглавието на темата "СПОМЕНИ на ТАНКИСТИТЕ", че нещо взехме да се отклоняваме , пък и пожарът на ВИТОША е загасен
                  Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                  Пламен Златарев 0888 66 03 18

                  Коментар


                  • От: Re: Спомени на танкистите.

                    Първоначално публикуван от optisprint teteven Преглед на мнение
                    Малко омешахме темите, имах впредвид демонтаж на куполата и АВ-то от 72-те предложени за продажба и евентуалното им използване на базата на танков влекач.Защото 72-ки имаме на въоръжение.Дали е ниско ресурсна машина не мога да кажа , 11 000 км до основен ремонт на двигателя не е малко, като се има впредвид, че това нещо ще се използва само в бедствени ситуации.А и липсата на стрелба в движение би удължило ресурса на двигателя и трансмисията.Преживял съм окло 20 щатни изстрела в движение с около 30 км/ч на ротно , батальонно учение , както и на "ЩИТ 82" и мога да кажа, че доста приличен удар получава екипажът , съответно двигателят и трансмисията.На полигонните щатни стрелби се стреля на "първа" с около 5 км/ч и там ударът не е толкова силен.
                    Да отговоря на Сашо, не съм слагал гумени тампони на веригите на 72-ката,само съм чувал от набора преди мен ,които са карали на парада през 1981 г. ,че са били с гумени тампони на веригите.
                    П.С.От продажбата на 40-те "72-ки" биха получили окло 1 200 000 лева , с които може да купят шест "оранжеви джипки" за ГРАЖДАНСКА ЗАШИТА.Те това е "танто за кукуригу"
                    Не знам защо сте карали толкова бавно на стрелби. Нас ни караха да тръгваме на втора с пълна газ ( цялата предница на танка се повдига ) бързо да изредим предавките до пета и да задържим постояна скорост докато мерача гръмне. Скороста е някъде между 40 и 50 км. А като чуех командата да стрелят пусках патериците и се подпирах с двете ръце отпред до призмата. Отката беше доста силен. За трансмисията никога не са ни карали да натискаме съединител по време на стрелбата.
                    На нас клиренс ни трябва , не скорост

                    Коментар


                    • От: Re: Спомени на танкистите.

                      Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                      Идеално щастие няма, и на 55 цата се сменят веригите Интересно ми е какво ли би станало с тези тампони на един хубав офроуд, някой има ли идея?
                      Предполагам няма да устискат и един километър особенно ако е каменист терена . Виждал съм машина с такива вериги след излизане по паветата на София - доста от тампоните ги нямаше. А се предполага че лудите кемафи в града няма да ги пуснат да карат бързо.
                      На нас клиренс ни трябва , не скорост

                      Коментар


                      • От: Re: Спомени на танкистите.

                        Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                        Не знам защо сте карали толкова бавно на стрелби. Нас ни караха да тръгваме на втора с пълна газ ( цялата предница на танка се повдига ) бързо да изредим предавките до пета и да задържим постояна скорост докато мерача гръмне. Скороста е някъде между 40 и 50 км. А като чуех командата да стрелят пусках патериците и се подпирах с двете ръце отпред до призмата. Отката беше доста силен. За трансмисията никога не са ни карали да натискаме съединител по време на стрелбата.
                        Става дума за щатни стрелби на школници , нормативът за цялата полоса ,ако не се лъжа беше около 4 минути .Идеята беше между изстрелите да се кара на макс , а когато мерачът се прицелва и стреля , колкото може по бавно/ от гледна точка на екипажа за да порази целта/.Важното беше да се вместиш в контролното време до края на полосата, ако го превишиш- оценка на екипажа -"слаб".Представи си ситуация- кемаф новобранец,мерач и командир- стари.Поразявят всички цели , но кемафа прави 5 минути.Оценка-" слаб".Следват сцени на бой по шлемофона на кемафа , при което отката на оръдието бледнее....
                        Няма норматив за скорост при стрелба от движение, важно танкът да не е спрял.
                        След школата не съм карал на полигонни стрелби със щатен изстрел, щот ми зачислиха машината април, юни беше ротното с бойни стрелби , после батальонно с бойни стрелби , после дойде "ЩИТ 82 "- стрелбите не бяха на стрелковия полигон , а някъде из полето , където беше учението.Тогава имаше някаква тактика за танковете -"единен боен ред".ВСИЧКИ ТАНКОВЕ В ЕДНА ЛИНИЯ АТКУВАТ И СТРЕЛЯТ, не може да изоставаш или избързваш-ако ти се уцели на пътя дупка или ров-жална им майка на мерача и командира..
                        А цялата втора година бях инструктор механик- водач в школата в Сливница
                        Последно редактирано от Пламен Златарев; 05-07-12, 19:58. Причина: допълнение
                        Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                        Пламен Златарев 0888 66 03 18

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Потвърждавам за карането на първа с максимални обороти на двигателя. И при нас беше така. Важното е ролките на веригите да се въртят, за да е стрелбата "в движение".
                          Това на полигона де. На Ново Село кемафа си кара по предварително набелязания маршрут(ако го помни), командира внимава за "нашите" цели, и като сме сигурни, че тази мишена е "наша"-пуцам из орудието КАто никой не предупреждава кемафа, че ще гърмим, ако се сети от това което чува в шлемофона да си говорим с командира-ще се хване здраво... Ама не съм чувал да се оплакват от силния откат, явно не ги тормозеше.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Едно документално руско клипче за 72-киhttp://www.youtube.com/watch?v=Hr4qB...eature=related
                            И едно за 55-циhttp://www.youtube.com/watch?v=s8T1_...eature=related
                            Клипчетата са озвучени на руски.Предполагам , че повечето кемафи са от наборите когато изучаването на руски език беше задължително....
                            Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                            Пламен Златарев 0888 66 03 18

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              . Ама не съм чувал да се оплакват от силния откат, явно не ги тормозеше.
                              Колкото си по ниско в машината толкова отката и друсането се усещат по слабо а кемафа е най ниско от всички останали . Най зле са тия върху машината ако има такива .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • Re: От: Re: Спомени на танкистите.

                                Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                                Предполагам няма да устискат и един километър особенно ако е каменист терена . Виждал съм машина с такива вериги след излизане по паветата на София - доста от тампоните ги нямаше. А се предполага че лудите кемафи в града няма да ги пуснат да карат бързо.
                                Не съм карал с тампони ако са добре монтирани не би трябвало дап адат (много), но все ми се струва че много ще се износват.

                                Коле отката не пречи ако кемафа има малко опит а и не си толкова близо до призмите, опа сетих се, че на мерачите май повече им пречи - един от мойте новобранци си беше посинил окото (не знам как)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X