Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Колега, аз бях РОУП-аджия в Сливница 1990-1992г. Между старшините от РВР най-печения беше КТП-то Кольо Цапания ( за съжаление не му помня фамилията) от с.Дръмша. Той караше отлично всички модели танкове и влекачи в парка при това винаги "на дрифт". Голям пич!! Би трябвало да го познаваш...
    По мое време с 27 учебни Т-72 обучавахме по 500 школници на школа.
    Последно редактирано от Георги Василев; 04-06-12, 08:41.
    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      Любопитно ми е дали сте обучавали школниците на подводно кормуване в изградения подводен полигон на 5 метра дълбочина.Офицерите и старшините по техническата част не се занимаваха с нас, защото тогава тази техника им беше непозната.Спомням си ,че някъде в началото на 1983 ни назначиха и взводен командир- лейтенант/ на 5 механик- водачи!!!/, казваше се Данчо Данев, ние му викахме "ШМАТАРОКА"/ от шматка/. Той проявяваше неистово желание да се научи да управлява 72-ката.Погодихме му всички възможни номера, като затваряне на жалюзите и съответно загряване на двигателя, изключване на вентилатора в трансмисията,пускане на ТДА/ термодимова апаратура- впръсква нафта в изпускателния колектор на двигателя/ в неподходящ момент, тя можеше да се пуска от командирското место. В купола имаше един бутон "МОД"/ МЕХАНИЧНАЯ ОСТАНОВКА ДВИГАТЕЛЯ"/.С него можеше да се загаси двигателя посредством разкачване педала на "газта".Издебвах го когато изкачва стръмен баир и гасях двигателя.Първия път замалко да се обърнем , защото не се сети да натисне спирачката и танка тръгна устремно назад.Тази шега без малко щеше да ни струва живота.После се оказа ,че по навик останал му от 34-ката, се е опитвал да спре с патериците, но при 72-та при неработещ двигател единственото което работи ,е педала на спирачката –механична със сервоусилване на механичен принцип посредством яка пружина.Друг номер който му правехме е да го караме да затвори капака на трансмисията , там имаше майсторлък , трябваше да скочиш в края на капака и когато той е прилепнал , с тръбния ключ да завъртиш стопорната планка.Но вкрайна сметка ни стана симпатичен и му показахме абсолютно всичко , което знаем.

      Машините бяха почти нови , на по 700-1000 км.За едногодишата ми служба машините навъртяха по около 4500 км.Най- тежката повреда беше повредата на главния редуктор на една от машините/ редуктора между двигателя и двете скоростни кутии/.Сами си го демонтирахме, след един месец докараха нов , монтирахме го и отново газ......Основното правило, което непекъснато се стремяхме да спазваме и да да го втълпим на школниците бе "спирачката да се употребява само при скорост под 10 км/ч".Употребата на механичната спирачка при по- голяма скорост водеше до интензивно износване на металните планетарни дискове в скоростните кутии, а те се ремонтираха само чрез подмяна с нови/ поне по времето , което аз служих/.
      Последно редактирано от Пламен Златарев; 04-06-12, 13:17.
      Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
      Пламен Златарев 0888 66 03 18

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        Не, не сме обучавали( и ние не сме били обучавани) на практическо преминаване на 5м. водно препятствие.
        Относно спирачката- не сме втълпявали на школниците да не ползват спирачка при висока скорост! Учехме ги да спират предимно с двигателя, но ако преценят за нужно да си спират със спирачките. Имахме чешки машини(моята първа беше такава с куполен №0006), които бяха оборудвани с допълнителни спирачки на въздух, които се ползваха за намаляване на скоростта. Спирачката се пускаше от копче на един от лостовете за управление(вече не помня на кой, но мисля, че е на десния лост) и действаше на удари подобно на АБС, но с по-ниска честота.
        Чешките машини бяха много по-качествено направени от руските откъм "финиш", но руските бяха по-здрави(издържаха на по-големи издевателства).
        Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          А чешките модификации имаха ли по елементарен начин за палене "на скорост", защото на руските , за да запалиш "на скорост" , трябваше за около 60 секунди да включиш маслена помпа за принудително хидравлично включване на 4- та скорост и тогава да се дърпаш.Не беше много удачен този начин,щото ако ти е паднал акумолатора.... .Тези допълнителни въздушни спирачки на чешките модификации ми дават известна яснота, защо не можеше да вдигнем повече от 85 км/ч с първите руски машини.Явно тази механична спирачка не би могла да обезпечи ефективно спиране при по- голяма скорост.
          P.S.То е ясно, че за да избягват употребата на спирачка , трябва да изполват по- ниска предавка и да спират с двигателя.
          Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
          Пламен Златарев 0888 66 03 18

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Ето една странна машина. Казвахме й БАТ и копаеше окопи за танкове:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050124.jpg
Прегледи:2
Размер:205.6 КБ
ID:5380787Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050125.jpg
Прегледи:2
Размер:170.7 КБ
ID:5380788Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050126.jpg
Прегледи:2
Размер:176.8 КБ
ID:5380789Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050127.jpg
Прегледи:2
Размер:246.3 КБ
ID:5380790Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050128.jpg
Прегледи:2
Размер:205.9 КБ
ID:5380791Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050129.jpg
Прегледи:2
Размер:167.8 КБ
ID:5380792Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050130.jpg
Прегледи:2
Размер:191.4 КБ
ID:5380793
            ПП. На снимки 2 и 3 се вижда отворената въздушна възглавница на кемафа
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
              Ето една странна машина. Казвахме й БАТ и копаеше окопи за танкове:
              [ATTACH=CONFIG]459602[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]459603[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]459604[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]459605[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]459606[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]459607[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]459608[/ATTACH]
              ПП. На снимки 2 и 3 се вижда отворената въздушна възглавница на кемафа
              Това чудо на каква база е?Поне при нас не е копало окопи.Веднъж сме се окопавали, но до половината и ползвахме приспособлението закачено на предния брониран лист.Един път само съм копал окоп, но не за танк , а за някаква артилерийска установка.Беше на "ЩИТ -82", бойците от ЕЛХОВО се бяха пос..ли.Формата беше дванадесетоъгълник със страна 3 метра и дълбока 1.80м.Два дена шест души го копахме , добре че земята в Добруджа се копаше лесно.Едно такова чудо, като това на снимката, щеше да свърши чудесна работа, ама важно на боеца да му гадно.....
              Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
              Пламен Златарев 0888 66 03 18

              Коментар


              • Re: Спомени на танкистите.

                Това е на базата на артилерийски влекач АТТ, мисля, че се използва за прокарване на пътища и засипване, разчистване - демек като булдозер.
                Танковите окопи ги копаехме с амонит или на ръка (първото ни показаха веднъж как става, второто ние им показвахме )

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  С такава машина "Бат", миналото лято изравняваха една площ до Хасковското военно поделение.
                  Доста добре си вършеше работата и доста бързо, точно като Булдозер. Даже сега военните пак мисля, че си я ползват.

                  Коментар


                  • От: Спомени на танкистите.

                    Малко встрани от темата.През 2005 имаше операция “ФЕНИКС”.Тогава имаше големи наводнения и армията помагаше на населението в засегнатите райони.В село ДИВЧОВОТО на 25 километра от ТЕТЕВЕН , военните поставиха мост на местото на отнесения.
                    Това бе изпълнено от 55-та инженрна бригада БЕЛЕНЕ с танков мостопоставач през месец ноември 2005.Днес изрових от архива видеото , което заснехме тогава.Ако на някой му е интересно да гледа!https://htftp.offroad-bulgaria.com/o...teven/tank.wmv
                    / 18 минути,110 MB/
                    P.S.Ако някой все пак е форсирал дълбоко водно препятствие с танк, нека сподели своите преживявания.
                    Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                    Пламен Златарев 0888 66 03 18

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                      Ето една странна машина. Казвахме й БАТ и копаеше окопи за танкове:

                      ПП. На снимки 2 и 3 се вижда отворената въздушна възглавница на кемафа
                      Машината е БАТ-1, ножа се повдига механично с въже, използва се предимно за прокарване на колонни пътища. По-новият вариант БАТ-М е с хидравлично повдигане. Зад кабината има и кран. Базовата машина е АТТ с 12 цилиндров двигател, но скорстите са много бързи и за булдозер е доста бърз. За да се разпредели теглото равномерно в транспортно положение ножа минава зад кабината. Най-новият модел в Б-я е БАТ-2, но освен вида на ножа друго общо няма с предшествениците си.
                      На същата базова машина са и МДК-машина за копане на укрития и БТМ-бързоходна траншейна машина.

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        Първоначално публикуван от optisprint teteven Преглед на мнение
                        Любопитно ми е дали сте обучавали школниците на подводно кормуване в изградения подводен полигон на 5 метра дълбочина...
                        Много благодаря за интересната информация. Четох с интерес.

                        Спомням си как преди милион години майка ми веднъж сподели в къщи за някакъв проект за нов подводен полигон (дали не беше в Плевен), трябваше да му изчисли помпите за отводняване в случай на авария, и понеже по задание броят помпи не можеше да бъде променян, и се връзваха някакви цифри и дебити за които българска помпа просто нямаше.

                        Съмнява ме дали не ставаше въпрос за дебити от порядъка на 900 литра в секунда, само че не помня дали бяха шест помпи или осем. Най-мощните български май стигаха до 400 литра в секунда.

                        При авария трябваше да може цялата джаджа да се източи до положение да се покаже май купола на танка (може и да греша), за ако не се лъжа 225 секунди.

                        Не са ми съвсем ясни спомените, ще я питам дали си спомня въобще за проекта.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Ако стане авария с танка под водата той трябва да бъде наводнен през призмите за наблюдение за да може да се отворят люковете. За екипажа има специални " противогази " с ампула която трябва да се счупи малко преди водата да те залее. Тази ампула в допир с водата започва да произвежда кислород в продължение на минута и половина , достатъчни да отвориш люка и да изплуваш. Това на теория ....поне така ни учеха.....но на практика никога не сме го прилагали това учение , и слава богу иначе щеше да има жертви.
                          На нас клиренс ни трябва , не скорост

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Помня единствено че имаше такова изискване за бързо изпомпване и че от него идваше цялата главоблъсканица що се отнася до предприятието в което работеше майка ми. В общи линии трябваше за броени минути да може танка да се покаже над водата, и това с помпи а не с преливници / отливници или каквото му е там името. Дали е станало, дали е било въобще построено съоръжението - не само че не помня, ами и тогава не съм знаел
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Чета и аз темата с интерес,и като че ли съм един от старите тук.Бях рупаджия на Т34 в Сливница под. 34810 през много далечните 80-82г. За Т 72 не мога да кажа нищо лошо или добро, защото за нашия набор това беше космически кораб. Много мога да разказвам за Т34 ,и за 100 километровите маржове ,и надбягванията с Т55 и многто нощи преспани на съндъците в танка.За преминаване на водно препядствие уплатнявахме люковете с конци и грес, а новобранците събираха в лейките зашеметената щука зад машината.За съжаление колегат ми припомни и един лош спомен с удавеното момче в подводния клас на 55-те.Бяхме трма приятяли отишли да се изкъпят ,двама преплувахме, а третия остана да изкъпе със сапун на брега.На около два метра от брега ,докато се е сапонисвал се е подхлъзнал ,и всъщнос не се е удавил ,а си е глътнал езика.
                              [/SIGPIC][/SIGPIC]

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Първоначално публикуван от hil Преглед на мнение
                                Чета и аз темата с интерес,и като че ли съм един от старите тук.Бях рупаджия на Т34 в Сливница под. 34810 през много далечните 80-82г. За Т 72 не мога да кажа нищо лошо или добро, защото за нашия набор това беше космически кораб. Много мога да разказвам за Т34 ,и за 100 километровите маржове ,и надбягванията с Т55 и многто нощи преспани на съндъците в танка.За преминаване на водно препядствие уплатнявахме люковете с конци и грес, а новобранците събираха в лейките зашеметената щука зад машината.За съжаление колегат ми припомни и един лош спомен с удавеното момче в подводния клас на 55-те.Бяхме трма приятяли отишли да се изкъпят ,двама преплувахме, а третия остана да изкъпе със сапун на брега.На около два метра от брега ,докато се е сапонисвал се е подхлъзнал ,и всъщнос не се е удавил ,а си е глътнал езика.
                                Колега,спомняш ли си името на на ротния на РОУП-а и защо все не можеше да стане капитан.Много лошо биеше ,навежда ти главата, изпъваш врата и те удря със дланта по изпънатия врат.Никой "рупаджия" не се противеше , защото той беше справедлив.Рядко биеше, но никога без повод.
                                А 10 -те дена арест преди уволнението за управление на 34-ката ми ги "издейства" командирът на школната рота на 34-ките - капитан Петров , прякорът му беше "Тигъра", много ни мразеше нас, учебните "кемафи" на 72-ките.
                                Последно редактирано от Пламен Златарев; 05-06-12, 23:33.
                                Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                                Пламен Златарев 0888 66 03 18

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X