Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    На мен това си ми изглежда като обикновен механизиран мост, а не специална ЖП платформа.
    Умно решение между другото.

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      Военно-инженерното изкуство възниква в Русия още преди Петър Първи. Желдорбати /жп батальони/ се създават през 1876 г., ако помня добре. Парни трактори-влекачи използват за първи път при нашата Руско-Турска война...
      Със сигурност и ние някога сме имали някакви планове и разчети. Не знам, по МС и танковите полкове трябва да е имало мостопоставачи?
      http://www.saper.etel.ru/texnica/mt-55.html

      В Свищов, Инженерния полк имаше, имаше и школа за механик-водачи на инж. машини. Баща ми, мех. водач на Т-34 от Горна Баня, като запасняк го водеха на мостопоставач, само че такъв:
      http://www.saper.etel.ru/texnica/mty-1.html
      Вземаха го запас, но не знам дали е карал, щото беше проф. заварчик и денем оправяше нещо по парното и после си спеше вкъщи...

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        Първоначално публикуван от Пламен Златарев Преглед на мнение
        Всеки школник на един месец служба би се справил по-добре от тези шведски дебили.
        Това ми изглежда като да го правят нарочно.Особено при изкачванията като , че ли умишлено спираха по средата на баира за да видят дали ще издраска.
        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
        Джон Кенеди

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          Ако някой е забравил как се прави кална баня на "походно",да гледа
          Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
          Пламен Златарев 0888 66 03 18

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Ама как се кефеше ...това май са машини за разходки , тип " начесване на крастата "
            На нас клиренс ни трябва , не скорост

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              На друго клипче видях автоматични скорости Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6710.jpg
Прегледи:1
Размер:100.7 КБ
ID:5689314...сигурно е по лесно с тях. Интересно ми е дали е чешка разработка ?
              На нас клиренс ни трябва , не скорост

              Коментар


              • Re: Спомени на танкистите.

                Машините са страшни за офроуд, само който е карал може да го оцени. За мен службата си беше много фън. Каране, чистене, изпълнения всякакви. Даже ремонтирането ми доставяше удоволствие.

                Коментар


                • От: Re: Спомени на танкистите.

                  Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                  Машините са страшни за офроуд, само който е карал може да го оцени. За мен службата си беше много фън. Каране, чистене, изпълнения всякакви. Даже ремонтирането ми доставяше удоволствие.
                  Има си хас да не е била фън,щом си служил във 2 рота при Майстора

                  26380,куфар 1ва рота 92-94 ,ротен Божков довечера ако има време ще понапиша една ретроспекция
                  btw-за Майстора знам страшно много лъкардии на повечето от които съм бил свидетел лично-с моя ротен беха дупе и гащи и между другото-най крадливите семки които съм виждал

                  Коментар


                  • От: Re: Спомени на танкистите.

                    Така като гледам темата е позамряла ,а и като я изчетох-спомени само на кемафи,та реших да понапиша и аз нещичко като куфар
                    Обучението ми беше за командир на Т-55,но съм стрелял и с Т55АМ2 и Т-72,а съм подкарвал Т-34,Т-55,Т-62( по мое време бяха бъгита-без купол)и Т-72.
                    Определено най-точен е Т-55-стрелбата с него си е песен особенно ако в екипажа ти кемафа знае какво се иска от него.Танка стреля без проблеми от движение(макс скорост 25-30км/ч) ,няма СУО,но пък и с него на дистанция до 2км се стреля буквално ,,на око''-специално на мен никога не са ми били необходими механични корекции на мерника на тази дистанция-след определен период от време и стрелби човек си ги знае корекциите по скалата наизуст и няма нужда да въртиш скалата по време на движение.В школата се стреляше 1во и 2ро контролно-1во се стреля денем от движение-наряда боеприпаси е 5 снаряда и 25 патрона за 2 оръдейни и две картечни мишени(първата танкова е на 1300-1800 метра цел движеща се под ъгъл 30 градуса с 20км/ч -трябва да ,,мушнеш'' два от три,другата цел е танк в окоп на 900м-там са си задалжителни 2 от 2)
                    Картечните са:едната е БОА-безоткатно оръдие на автомобил на 900-1100 метра движещо се с 35км/ч под ъгъл 30 градуса(най-трудната мишена за школниците)другата е елементарна АГП-атакуваща група пехота-тя се стреляше от 400м
                    Второ контролно се стреляше нощем както от движение така и от окоп-имаше си изисквания кой снаряд кога и по каква цел,но сходното беше ,че пак бяха първо две танкови цели и след това две картечни.Нощния мерник на 55цата е пълен въз-по-принцип го дават до 800метра но след 500ния е пълна боза...
                    Това което са го писали прежде говорящите-за вътрешната връзка с крак по гърба на кемафа важи с пълна сила-но не толкова ,че връзката беше калпава ,колкото заради това че ние си бяхме прасета-ако шлемофона ти е с изправна щипка на ларингофоните и те са поставени коректно-нямаше грижи да се чувате екипажа.
                    При нас командата ,,за бой'' по норматив се изпълняваше за 6 секунди,като екипажа е на 4 метра зад машината
                    На 6тата секунда люковете трябва да са затворени,двигателя запален и оръдието спуснато хоризонтално.Трика беше следня-ако си мерач-директно скачаш в люка,плъзгаш се с задник по командирската седалка и се пляскаш на твоята.дясната ръка предварително е изнесена надолу и напред ,хващаш хидростопора на оръдието и го стискаш,ствола веднага пада хоризонтално-дори удря до долен стопор но пък това не се вижда от кулата командира вече е зад теб и е затворил люка и муши гарнитурата да докладва.Едва тогава след доклад развърташ стабилизатора-така и така минава минута и половина докато свършат докладите така че при команда ,,напред'' си готов отвсякъде.(как се справяха кемафите идея си нямам,но няма начин и те да са си нямали някакви ,,хватки'')
                    Някъде по темата четох ,че подкарването на Т-55 било мъка.Аз нямам такива спомени имах възможност да кормувам много дори защитих 3клас нищо че бях куфар явих се на изпитите и дори кетап ми дадоха хората По принцип макар че по инструкция основното палене е на акумолатор ние винаги сме палели на въздух.Зимата подгрееш ли как си трябва-никакви грижи-палиш една машина после тя ,,подпира'' другите и за половин час всичко ръмжи.Това което знам със сигурност за Т-55 е че имаха по два ограничителя на скороста-болта под педала и ограничител на рейката за газта.без тях танка си хвърчеше с 70 без грижи
                    Ако има интерес ще пиша и още-на Червен съм виждал отнесени с щатен АПМки на картечна цел от новобранците на 400 метра ,а на Мулдава-забито в овраг оръдие до половината пак от новобранка

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      След подобен скок ,ЗКТЧ-то се хваща за сърцето.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12316601_918752458218094_8145912507606426759_n.jpg
Прегледи:1
Размер:50.3 КБ
ID:5694030
                      Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                      Пламен Златарев 0888 66 03 18

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        Здравейте!

                        Пускам това тук от името на едно приятелче с надеждата да помогнете за "танковата част"
                        Доколкото схващам, идеята е да се систематизира инфо за БНА към 1989-1990 г.


                        "Здравейте!

                        Понеже информацията във И-нет е малко разхвърляна (аз поне се обърквам), който желае, може да добавя или редактира информацията тук. Става въпрос за състава на БНА към 1989-1990 година!. Знам, че е аматьорско, но поне е малко по пригледно: https://docs.google.com/spreadsheets...#gid=990948598

                        EDIT: Пропуснах да поясня, че на първият лист е даден пример с бойна единица от Чехословашката Народна Армия. Данните за БНА могат да се попълват на следващите листове (съответно за СВ, ВВС и ПВО и ВМФ)..."


                        Предварително благодаря на отзоовалите се...

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Някаква информация за 65-ти Дивизионен танков полк - Сливница....? С каква мат. част е бил и докога е просъществувал?

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Аз съм служил в 65 УТП(Учебен Танков Полк) в периода 1990-1992г. Имахме 30 учебни Т-72 и бойни Т55 АМ, но не знам точния им брой.
                            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                              Аз съм служил в 65 УТП(Учебен Танков Полк) в периода 1990-1992г. Имахме 30 учебни Т-72 и бойни Т55 АМ, но не знам точния им брой.
                              бЛАГОДАРЯ ТИ!

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Десетина години по-рано -1982-1983.Девет 72-ки/ние ги докарахме от Горнобанската бригада/-пет учебни ,три на тсп -то в поделението и една в учебната зала.20 учебни 34-ки.Бойни нямаше.Нямам спомен школата да е имала статут на полк.По-скоро беше учебен батальон към Сливнишката механизирана дивизия,демек командваха кашиците.Само кашик може да остриже нула номер учебен кемаф двадесет дни преди уволнението.
                                Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                                Пламен Златарев 0888 66 03 18

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 12 потребители онлайн. 0 потребители и 12 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X